STOIXIMAN GBL

Περιστέρι - Λαύριο 84-82: Τρίτη νίκη με εκπληκτικούς Ζούγρη - Κάρμπερι και ανατροπή

ΣΤΕΛΙΟΣ ΣΤΕΦΑΝΟΥ / EUROKINISSI

Το Περιστέρι με ανατροπή και εκπληκτικούς Ζούγρη - Κάρμπερι, λύγισε το Λαύριο με 84-82 και πήρε την τρίτη νίκη του στην Stoiximan GBL.

Το Περιστέρι πανηγύρισε την τρίτη νίκη του στην Stoixman GBL, καθώς επικράτησε του Λαυρίου με ανατροπή (84-82) και μεγάλη εμφάνιση από τον Βαγγέλη Ζούγρη και Τόμπιν Κάρμπερι.

ΣΧΕΤΙΚΟ ΑΡΘΡΟ

Οι γηπεδούχοι έκαναν ένα εκπληκτικό τέταρτο δεκάλεπτο, όπου έτρεξαν ένα επιμέρους 31-17, την ώρα που οι φιλοξενούμενοι είχαν βρεθεί ακόμη και στο +14.

Ο Ζούγρης ολοκλήρωσε το ματς με 16 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ πρώτος σκόρερ του Περιστερίου ήταν ο Κάρμπερι με 21 πόντους. Από το Λαύριο ξεχώρισε ο Μουράτος με 21 πόντους και 7 ασίστ.

Η ομάδα του Λιμνιάτη ανέβηκε στο 3-1, εκείνη του Μέξα έπεσε στο 0-4.

Από ένα δεκάλεπτο μοιράστηκαν οι δύο ομάδες στο πρώτο μέρος. Το Λαύριο μπήκε καλύτερα στο ματς, έφτασε ακόμη και σε διψήφια διαφορά (10-20) και έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +8 (18-26). Στα επόμενα δέκα λεπτά οι ρόλοι αντιστράφηκαν και το Περιστέρι άρχισε να ανεβάζει στροφές και μείωσε στο καλάθι, τρέχοντας επιμέρους 22-16 (40-42). Πάτον και Μουράτος αντίστοιχα ξεχώρισαν για τις δύο ομάδες, σκοράροντας από 11 πόντους αντίστοιχα.

Η ομάδα του Κώστα Μέξα έκανε ένα φανταστικό τρίτο δεκάλεπτο. Με Μουράτο, Βον και Σλάτερ το Λαύριο έτρεξε ένα επιμέρους 13-23, ανακτώντας το διψήφιο προβάδισμα και μπαίνοντας με πλεονέκτημα 12 πόντων στην τέταρτη περίοδο (53-65). Βασικός παράγοντας ήταν και η πολύ καλή αμυντική λειτουργία.

Το Περιστέρι θέλησε να αντιδράσει και να μπει ξανά στο παιχνίδι, ρίχνοντας γρήγορα τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα, με το ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, στηριζόμενο στον Ζούγρη. Η ομάδα του Λιμνιάτη πέρασε μπροστά, με τον Τζορτζ Πάπας να ευστοχεί για τρεις στο 36' (71-70). Το μομέντουμ ήταν ξεκάθαρα για τους γηπεδούχους, οι οποίοι τελικώς έφτασαν στη νίκη.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Καρπάνος, Θεονάς, Αναστασιάδης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-26, 40-42, 53-65, 84-82

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Λιμνιάτης): Κόφεϊ 4 (7 ριμπάουντ), Πουλιανίτης 2 (4 ριμπάουντ), Πάτον 11 (5/5 δίποντα), Κάρμπερι 21 (2/3 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Έντι 11 (3/5 τρίποντα), Ξανθόπουλος, Πάπας 14 (2/5 τρίποντα), Σταυρακόπουλος, ΖανΛουί, Τσουργιάννης, Αβδάλας 5, Ζούγρης 16 (5/6 δίποντα, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ)

ΛΑΥΡΙΟ (Μέξας): Μουράτος 21 (1/4 δίποντα, 5/11 τρίποντα, 4/6 βολές, 7 ασίστ), Σέρμαν 16 (5/6 δίποντα, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Βον 16 (6/10 δίποντα, 9 ριμπάουντ), Γουαχάμπ 9, Σλάτερ 11 (2/3 τρίποντα), Τσάμης, Γκρίφιν 3, Κόνιαρης, Ζάρας, Πατρίκης, Γόντικας 6 (4 ριμπάουντ), Φόρεστ

Τα ομαδικά στατιστικά του Περιστερίου: 24/35 δίποντα, 7/19 τρίποντα, 15/23 βολές, 32 ριμπάουντ, 22 ασίστ, 13 λάθη, 5 κλεψίματα, 3 τάπες

Τα ομαδικά στατιστικά του Λαυρίου: 19/32 δίποντα, 10/31 τρίποντα, 31 ριμπάουντ, 16 ασίστ, 10 λάθη, 8 κλεψίματα, 3 τάπες

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Την επόμενη αγωνιστική το Περιστέρι πηγαίνει στην έδρα του Άρη (2/11, 17:00), ενώ το Λαύριο υποδέχεται τον Πανιώνιο (4/11, 20:15).