ΠΡΟΟΛΥΜΠΙΑΚΟ

Πολωνία - Φινλανδία 88-89: Νίκη σε ματς-θρίλερ και συναπάντημα με την Ισπανία στα ημιτελικά

FIBA BASKETBALL

Σε μια αναμέτρηση που εξελίχθηκε σε θρίλερ στα τελευταία λεπτά, η Φινλανδία επικράτησε 89-88 της Πολωνία και εξασφάλισε την πρόκριση στα ημιτελικά του Προολυμπιακού τουρνουά της Βαλένθια, εκεί που θα συναντήσει την Ισπανία (6/7, 21:30).

Σε μια συναρπαστική αναμέτρηση που εξελίχθηκε σε θρίλερ στα τελευταία λεπτά, η Φινλανδία έμεινε όρθια (89-88) στη μάχη με τη Πολωνία και πήρε το εισιτήριο της πρόκρισης στα ημιτελικά του Προολυμπιακού τουρνουά της Βαλένθια, εκεί που θα αντιμετωπίσει την Ισπανία (6/7, 21:30).

Ο Αλεξάντερ Μάντσεν ήταν εκείνος, που με τις δύο εύστοχες βολές του, διαμόρφωσε το τελικό 89-88 για τους Φινλανδούς με 18" για το τέλος. Ο Έι Τζέι Σλότερ και ο Ματέους Πονίτκα δεν κατάφεραν να ευστοχήσουν και να χαρίσουν τη νίκη στην ομάδα τους στην τελευταία επίθεση.

MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Μάικλ Γιάντουνεν με 20 πόντους (2/3 τρίποντα), 5 ριμπάουντ και 2 ασίστ, με τον Αλεξάντερ Μάντσεν να ακολουθεί με 18 πόντους (3/3 τρίποντα) και 5 ριμπάουντ.

Από την πλευρά των Πολωνών ξεχώρισε ο Έι Τζέι Σλότερ με 21 πόντους (3/5 τρίποντα) και ο Τζέρεμι Σόχαν με 20 πόντους και 8 ριμπάουντ. Ο Πονίντκα σταμάτησε στους 17 πόντους με 7 ριμπάουντ και 7 ασίστ, ενώ ο Αλεξάντερ Μπαλτσερόφσκι σημείωσε 1 πόντο, με 3 ριμπάουντ και 4 ασίστ σε 20'30".

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-24, 47-38, 71-60, 88-89