Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΠΑΤΡΩΝ

Πού θα πάει πού;

Ουόλς

Μεγάλη νίκη μέσα στην Πάτρα πήρε η Ολύμπια, που επικράτησε με 72-80 της Ολυμπιάδας

Το ξεκίνημα του παιχνιδιού επιφύλαξε μία δυσάρεστη έκπληξη για τους γηπεδούχους, που αιφνιδιάστηκαν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 4-17, χάρη στην πολύ καλή εμφάνιση των Τζιγκάνοβιτς, Ουόλς και Πρίντεζη. Η απάντηση των γηπεδούχων, όμως, δεν άργησε να έρθει, αφού οι Αμερικανοί (Σιμς και Μπαρτ) "ξύπνησαν" και κατάφεραν να οδηγήσουν την ομάδα τους στην ισοφάριση (23-23), στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.
Μορφή ντέρμπι είχε το παιχνίδι και στη δεύτερη περίοδο, στην οποία οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα, εκμεταλλεύθηκαν τα ατού τους (Σιμς και Μπαρτ) και πέρασαν μπροστά με 32-28. Χάρη στον οίστρο του Ουόλς όμως, η ομάδα του Μπαρτζώκα, πέρασε και πάλι μπροστά (35-36) και το πρώτο μέρος έληξε ισόπαλο 42-42.

Ο Σιμς συνέχισε να εκτελεί και στην αρχή του δευτέρου μέρους και με 6 συνεχόμενους πόντους, έκανε το 48-42, για να επιστρέψει η Ολύμπια οδηγούμενη από τους Τζιγκάνοβιτς και Ουόλς, που ήταν ασταμάτητοι. Το τρίτο δεκάλεπτο, έληξε με 58-62 υπέρ των Λαρισαίων που έβαζαν σιγά-σιγά τις βάσεις για τη νίκη.

Αν και οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 61-67, η Ολυμπιάδα έκανε το "come-back" και πλησίασε στους 2 (70-72). Οι Τσιάρας και Κούρτοβιτς, όμως, πήραν την κατάσταση στα χέρια τους και με κρίσιμα τρίποντα, έδωσαν τη νίκη στην ομάδα τους, με το τελικό 72-80.

Τα δεκάλεπτα: 23-23, 42-42, 58-62, 72-80

Οι σκόρερ των ομάδων:

Ολυμπιάδα (Βουρνάς): Λάππας 1, Σιμς 22, Ντάιαλ 4, Μπαρτ 21 (4), Βαγενάς, Ασημακόπουλος 8, Καποτάς, Αλμπάνο 2, Χαρίσης 2, Καλαϊτζίδης 8 (2), Μπουντούρης 4 (1), Τσάμης

Ολύμπια Λάρισας (Μπαρτζώκας): Κριστιτς 2, Μπέλσερ 2, Αριγμπάμπου 6, Παπαβασιλείου, Αποστολίδης 4, Τσιάρας 8 (2), Κιούρτοβιτς 9 (3), Πρίντεζης 9 (1), Τζιγκάνοβιτς 18, Τριχόπουλος 2, Ουόλς 20 (2), Νεοφιτίδης.

Μπαρτζώκας: "Είμαι ικανοποιημένος από τη νίκη"

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας μετά το τέλος του αγώνα, τόνισε ότι "στόχος μας ήταν να χαλάσουμε το παιχνίδι της Ολυμπιάδας και να την αποπροσανατολίσουμε, όμως στο πρώτο ημίχρονο δεν κάναμε στο γήπεδο αυτά που είχαμε πει. Ωστόσο, στο δεύτερο ημίχρονο βελτιωθήκαμε και αναγκάσαμε τους αντιπάλους μας να μοιράσουν μόλις τρεις ασίστ.

Είμαι ικανοποιημένος και χαρούμενος που πετύχαμε μια σημαντική νίκη μέσα σε μια πολύ δύσκολη έδρα και κόντρα σε ένα δύσκολο αντίπαλο, όπως έχει αποδείξει ότι είναι η Ολυμπιάδα. Κοιτάμε το επόμενο ματς και και συνεχίζουμε με την ίδια φιλοσοφία".

Από την πλευρά του ο Νίκος Βουρνάς, παραδέχθηκε: "Πρώτα εγώ ο ίδιος και εν συνεχεία οι παίκτες μου δε λειτουργήσαμε με καθαρό μυαλό. Η Ολύμπια έπαιξε καλύτερα σε όλους τους τομείς και νίκησε δίκαια. Μίλησαμε για πλέι οφ και ίσως να φταίω και εγώ για αυτό. Πρέπει να βλέπουμε το κάθε ματς ξεχωριστά και να μην παρασυρόμαστε. Όπως κάναμε στην αρχή της σεζόν".

Η εξέλιξη του αγώνα:

1' Έναρξη 10λέπτου
1' Καλάθι και φάουλ Ολύμπια Τζιγκάνοβιτς
1' Δίποντο Ολύμπια Ουόλς
2' Δίποντο Ολυμπιάδα Σιμς
2' Δίποντο Ολύμπια Κρστιτς
2' Δίποντο Ολύμπια Πρίντεζης
2' Δίποντο Ολυμπιάδα Ντάιαλ
3' Τρίποντο Ολύμπια Πριντέζης
3' Δίποντο Ολύμπια Τζιγκάνοβιτς
4' Καλάθι και φάουλ Ολύμπια Ουόλς
Με ξέσπασμα η Ολύμπια καταφέρνει να πάρει διαφορά 13 πόντων με ηγέτες τους Πρίντεζη, Ουόλς και Τζιγκανοβιτς
5' Δίποντο Ολύμπια Τζιγκάνοβιτς
6' Τρίποντο Ολυμπιάδα Καλαϊτζίδης (7-19)
7' Δίποντο Ολυμπιάδα Σιμς (11-19)
7' Δίποντο Ολυμπιάδα Σιμς
8' Τρίποντο Ολυμπιάδα Μπαρτ
9' Δύο βολές Ολυμπιάδα Ουόλς
10' Λήξη 10λεπτου 23-23
Αν και οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάρουν διαφορά μέχρι και 12 πόντων, οι παίκτες του Βουρνά κατάφεραν να επιστρέψουν στο ματς με ηγέτες τους Σιμς και Μπαρτ και έκλεισαν την πρώτη περίοδο, ισοφαρίζοντας
11' Δίποντο Ολυμπιάδα Σιμς
15' Τρίποντο Ολύμπια Ουόλς (35-36)
Αν και έμεινε για αρκετή ώρα πίσω στο σκορ, η ομάδα του Μπαρτζώκα, προσπέρασε με τρίποντο του Ματ Ουόλς που έφτασε τους 14
17' Τρίποντο Ολυμπιάδα Μπαρτ
20' Λήξη ημιχρόνου 42-42
Μετά από ένα συναρπαστικό ματς το πρώτο μέρος, ολολκληρώνεται ισόπαλο στην Πάτρα. Οι 1.000 οπαδοί της Ολυμπιάδας έχουν αποζημιωθεί μέχρι στιγμής αφού το προβάδισμα εναλλάσσεται διαρκώς. Ο αγώνας είναι υπόθεση των Αμερικανών, αφού Σιμς και Μπαρτ οδηγούν τους γηπεδούχους, ενώ ο Ουόλς την Ολύμπια
21' Έναρξη 10λέπτου
22' Δίποντο Ολυμπιάδα Σιμς (44-42)
22' Δίποντο Ολυμπιάδα Σιμς (46-42)
23' Δίποντο Ολυμπιάδα Σιμς (48-42)
Ο Σιμς "παίρνει από το χέρι" την ομάδα του και της δίνει διαφορλα
24' Τρίποντο Ολύμπια Ουόλς
24' Τρίποντο Ολυμπιάδα Μπαρτ
25' Δίποντο Ολύμπια Τζιγκάνοβιτς
Συνεχίζεται το ντέρμπι στην Πάτρα, όπου οι γηπεδούχοι είναι μπροστά με 2, χάρη στην καλή εμφάνιση των Μπαρτ και Σιμς
27' Δίποντο Ολύμπια Τζιγκάνοβιτς (53-57)
Μπροστά με 4 είναι η Ολύμπια
30' Λήξη 10λεπτου 58-62
Ολοκληρώνεται και η τρίτη περίοδος με τους φιλοξενούμενους που είναι μπροστά με 4. Το ντέρμπι συνεχίζεται
31' Έναρξη 10λέπτου
32' Δίποντο Ολύμπια Τζιγκάνοβιτς
33' Καλάθι και φάουλ Ολυμπιάδα Σιμς (61-67)
37' Τρίποντο Ολύμπια Κούρτοβιτς
38' Τρίποντο Ολύμπια Τσιάρας
40' Λήξη αγώνα 72-80
Όταν ξεκίνησε η σεζόν, ο στόχος που είχε θέσει ο Μπαρτζώκας ήταν να κρατήσει την ομάδα στην κατηγορία. Μετά και τη νίκη επί της "συναδέφλου" ευχάριστης έκπληξης του Πρωταθλήματος, Ολυμπιάδας, με 72-80 μέσα στην Πάτρα, η Ολύμπια ανεβάζει ακόμα περισσότερο τον πήχη και ονειρεύεται μέχρι και την τετράδα.