BASKETBALL CH. LEAGUE

Προμηθέας - Γαλατάσαραϊ 75-79: Ο Κάμινγκς χάλασε το βράδυ του απίθανου Γουόκερ

Ο Προμηθέας πάλεψε μέχρι το φινάλε κόντρα στη Γαλατάσαραϊ, ωστόσο το καλάθι του Κάμινγκς 25" πριν το τέλος, χάλασε τη βραδιά του απίθανου Γουόκερ.

Ο Προμηθέας ηττήθηκε από τη Γαλατάσαραϊ (75-79), με τον Τζόρνταν Γουόκερ να κάνει πράγματα και θαύματα για να δώσει τη νίκη στην ομάδα του, ωστόσο τελικώς να μην τα καταφέρνει, καθώς το καλάθι του Γουίλ Κάμινγκς 25" πριν το φινάλε έγειρε την πλάστιγγα υπέρ των Τούρκων.

Ο Αμερικανός γκαρντ των Πατρινών σκόραρε 25 πόντους, εκ των οποίων οι 19 ήταν στην τέταρτη περίοδο, όπου ο Προμηθέας έκανε την ανατροπή και πέρασε μπροστά στο σκορ, χωρίς ωστόσο να χαμογελάσει στο φινάλε. Ο Γουόκερ ανέλαβε την επίθεση του Προμηθέα για την ισοφάριση, ωστόσο δέχθηκε τάπα από τον Κοκσάλ στην κομβική επίθεση.

Δεύτερη ήττα για την ομάδα του Παπαθεοδώρου, δεύτερη νίκη για τη Γαλατάσαραϊ στο Basketball Champions League.

Καλός ρυθμός στο ξεκίνημα του αγώνα, με τον Λίνο Χρυσικόπουλο να αρχίζει το ματς ζεστός. Σταδιακά μπήκε στην εξίσωση και ο Ιβούντου, την ώρα που το παιχνίδι παρέμενε αμφίρροπο. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Γαλατά ξέφυγε στο +10 (27-37 στο 17'), ωστόσο ο Προμηθέας απάντησε και έκλεισε το πρώτο μέρος στο -2 (38-40).

Οι Πατρινοί έτρεξε ένα μικρό σερί 4-0 και πέρασε μπροστά στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου (42-40). Η τουρκική ομάδα ωστόσο πάτησε το... γκάζι και με ένα επιμέρους 10-21 έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +13 (48-61). Στην τέταρτη περίοδο ανέλαβε δράση ο Τζόρνταν Γουόκερ, ο οποίος σκόραρε 16 πόντους σε 2.5 λεπτά έβαλε τον Προμηθέα σε θέση οδηγού (70-69 στο 37').

Ο Γουόκερ δεν σταμάτησε το κρεσέντο του, ωστόσο ο Κάμινγκς σκόραρε 25" πριν το φινάλε και έβαλε τη Γαλατά μπροστά στο σκορ (75-77). Ο Αμερικανός γκαρντ όπως ήταν λογικό ανέλαβε την ευθύνη για την επίθεση του Προμηθέα, ωστόσο δέχθηκε τάπα και ο Λίβινγκστον από την γραμμή των βολών έγραψε το τελικό 75-79.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κόντε, Πρακς, Προκ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-19, 38-40, 48-61, 75-79.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Παπαθεοδώρου): Γουόκερ 25 (7/12 τρίποντα), Πέρι 3, Λούντζης 7 (5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μπαζίνας, Κ. Γουίλιαμς, Λάγιος, Χρυσικόπουλος 8 (2/3 τρίποντα), Πρέκας, Χερνάντεζ 11 (5/8 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Βάρναντο 2 (4 ριμπάουντ), Ιβούντου 17 (1/2 τρίποντα, 5 ασίστ), Κ.Τζ. Γουίλιαμς 2

ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΑΪ (Σεκίζκοκ): Λίβινγκστον 17 (1/2 τρίποντα, 5 ασίστ), Καμπατζά 7 (3/5 δίποντα), Κάμινγκς 21 (1/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μπλούμπεργκς 13 (3/4 τρίποντα), Γκέγικ, Πάλμερ 4 (7 ριμπάουντ), Ιζούντου 3, Τουντσέρ, Καμόγλου, Αλισάν, Ντελγκάδο 14 (5/5 δίποντα, 9 ριμπάουντ), Κοκσάλ

Τα ομαδικά στατιστικά του Προμηθέα: 17/36 δίποντα, 11/32 τρίποντα, 8/11 βολές, 25 ριμπάουντ, 18 ασίστ, 11 λάθη, 16 κλεψίματα, 2 τάπες

Τα ομαδικά στατιστικά της Γαλατάσαραϊ: 24/39 δίποντα, 5/18 τρίποντα, 16/21 βολές, 43 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 6 λάθη, 4 κλεψίματα, 4 τάπες

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Την επόμενη αγωνιστική οι δύο ομάδες διασταυρώνουν τα ξίφη τους στην Τουρκία (5/11, 19:00).