STOIXIMAN GBL

Προμηθέας - Λαύριο 93-84: Ο Κένι Γουίλιαμς υπέγραψε το 2/2 των Πατρινών

INTIME

Ο Προμηθέας με πρωταγωνιστή τον Κένι Γουίλιαμς λύγισε το Λάυριο με 93-84 σε ένα αμφίρροπο ματς με πολλές εναλλαγές για τη 2η αγωνιστική της Stoiximan GBL.

Ο Προμηθέας έκανε το 2/2 στην Stoiximan GBL, καθώς οι Πατρινοί επικράτησαν του Λαυρίου με 93-84 και πρωταγωνιστή τον Κένι Γουίλιαμς.

Ωραίο ματς στην Πάτρα, με πολλές εναλλαγές προβαδίσματος και πλούσιο θέαμα. Δεν κατάφερε να πάρει την πρώτη της φετινή νίκη η ομάδα του Μέξα.

Πρώτος σκόρερ του αγώνα ο Κένι Γουίλιαμς με 21 πόντους και 5/8 τρίποντα. Σλάτερ, Γουαχάμπ και Μουράτος με 16, 15 και 14 πόντους αντίστοιχα ξεχώρισαν για το Λαύριο. Οκτώ ασίστ από τον Έλληνα γκαρντ.

Η πρώτη περίοδος ανήκε στο Λαύριο, το οποίο πατούσε σαφώς καλύτερα, περιορίζοντας την επίθεση του Προμηθέα. Η ομάδα του Μέξα κράτησε τους Πατρινούς στους 16 πόντους και έκλεισε στο +6 το πρώτο δεκάλεπτο, με πρωταγωνιστή τον Μουράτο. Το παιχνίδι είχε καλό ρυθμό, με το Λαύριο να σουτάρει λίγα τρίποντα και να επιδιώκει να πηγαίνει κοντά στο καλάθι για να βρει σκορ. Αυτό του βγήκε στο πρώτο μέρος, καθώς πήγε στην ανάπαυλα με προβάδισμα 5 πόντων (40-45).

Η τρίτη περίοδος ανήκε στον Προμηθέα, ο οποίος αντεπιτέθηκε, βρίσκοντας πόντους στην επίθεση. Ο Κένι Γουίλιαμς οδηγούσε τους Πατρινούς, οι οποίοι πέρασαν μπροστά και με επιμέρους 27-21 έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +1. Όλα θα κρίνονταν στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Ο Γουίλιαμς συνέχισε το κρεσέντο του και η διαφορά πήγε στις παρυφές των δέκα πόντων (77-69), με ένα επιμέρους 10-3 (στο 34'). Το Λαύριο πλησίασε εκ νέου, ωστόσο οι Πατρινοί είχαν τις απαιτούμενες λύσεις και με σουτ πίσω από τα 6μ75 άνοιγαν πάλι τη διαφορά.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Αγραφιώτης, Μηλαπίδης, Σπυρόπουλος

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-22, 40-45, 67-66, 93-84

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Παπαθεοδώρου): Γουόκερ 16 (1/4 τρίποντα), Πέρι 2, Βαρνάντο 6, Ιβούντου 13 (1/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Καραγιαννίδης 6 (11 ριμπάουντ), Λούντζης 13 (1/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μπαζίνας, Παπαγιάννης, Κ. Γουίλιαμς 21 (5/8 τρίποντα), Λάγιος, Χρυσικόπουλος 6, Τζ. Γουίλιαμς 10

ΛΑΥΡΙΟ (Μέξας): Μουράτος 14 (8 ασίστ), Σέρμαν 9 (3/7 τρίποντα), Βον 11 (1/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γουαχάμπ 15 (5/5 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Σλάτερ 16 (3/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Τσάμης, Γκρίφιν 9 (4/9 δίποντα), Ζάρας 3, Πατρίκης, Γόντικας 5, Φόρεστ 2, Βαζούκης

Τα ομαδικά στατιστικά του Προμηθέα: 19/35 δίποντα, 10/27 τρίποντα, 25/27 βολές, 38 ριμπάουντ, 21 ασίστ, 11 λάθη, 7 κλεψίματα, 5 τάπες

Τα ομαδικά στατιστικά του Λαυρίου: 26/47 δίποντα, 6/15 τρίποντα, 14/24 βολές, 32 ριμπάουντ, 20 ασίστ, 11 λάθη, 6 κλεψίματα, 2 τάπες

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Την επόμενη αγωνιστική ο Προμηθέας πηγαίνει στην έδρα του Άρη (19/10, 17:00), ενώ το Λαύριο υποδέχεται τον Κολοσσό (20/10, 17:15).