Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

Πρώτη ήττα

Σάκοτα

Την πρώτη του ήττα γνώρισε ο ΠΑΟ που "υπέκυψε"στη Μάλαγα (67-61) απέναντι στον κακό του δαίμονα

Τα άσχημα ποσοστά του Παναθηναϊκού, σε συνδυασμό με την αδυναμία περιορισμού του Σαντιάγο, οδήγησαν στην ήττα, η οποία θα μπορούσε να είχε αποφευχθεί, αν στα τελευταία λεπτά, ο Μπέρνι Ροντρίγκεθ, δεν έδινε ρεσιτάλ με 7 κρισιμότατους πόντους.
Το παιχνίδι είχε από την αρχή, τα χαρακτηριστικά του ντέρμπι (σκληρό παιχνίδι, χαμηλό σκορ, κακές επιλογές). Η Μάλαγα είχε διαρκώς το προβάδισμα, στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά ο Παναθηναϊκός κρατήθηκε σε απόσταση αναπνοής, με το σκορ να είναι δύο λεπτά πριν τη λήξη του δεκαλέπτου 13-10. Σε εκείνο το σημείο του παιχνιδιού, οι παίκτες του Ομπράντοβιτς, έκαναν ένα ξέσπασμα με σερί 0-8 και πέρασαν μπροστά με 5 (13-18). Το 15-18 με καλάθι του Σαντιάγο, ήταν το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο, ο Σαντιάγο, έκανε τη διαφορά για τους Ισπανούς. Οι ψηλοί του Παναθηναϊκού, δεν μπορούσαν να τον συγκρατήσουν και ο Πορτορικανός,
ήταν αυτός που με τα καλάθια του και την ευστοχία του στις βολές, έδωσε το προβάδισμα στην Ουνικάχα. Με τρίποντο του Βασιλειάδη, η διαφορά ανέβηκε στους 5 (29-24) και το ημίχρονο έληξε με 34-30, υπέρ των γηπεδούχων, με κορυφαίο των Πρωταθλητών Ελλάδας, στο εικοσάλεπτο, τον Δήμο Ντικούδη.

Μπαίνοντας στο δεύτερο ημίχρονο, οι ομάδες θύμισαν την εικόνα που είχε το ματς στην αρχή, αφού οι επιλογές τους δεν ήταν οι ενδεδειγμένες. Ο Παναθηναϊκός και πάλι ήταν σε απόσταση αναπνοής (34-32, 36-34) και με κάρφωμα του Τομάσεβιτς, ισοφάρισε έξι λεπτά πριν τη λήξη της τρίτης περιόδου. Χάρη στην καλή παρουσία του Ντελκ, το "τριφύλλι" πέρασε μπροστά με 40-41 και με τρίποντο του Σάκοτα, έγινε το 42-45. Όμως κάποια λάθη και άστοχα σουτ, επέτρεψαν στην ομάδα του Σκαριόλο να περάσει με 45-46. Μία βολή του Τομάσεβιτς, διαμόρφωσε το 46-46 του τρίτου δεκαλέπτου.

Τα άσχημα ποσοστά του Παναθηναϊκού, συνεχίστηκαν και στην τελευταία περίοδο. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, μέχρι που με κρισιμότατο τρίποντο του Ροντρίγκεθ, η Μάλαγα πέρασε μπροστά με 59-56, τρία λεπτά πριν το τέλος. Ο Χατζηβρέττας μείωσε άμεσα, αλλά και πάλι ο Ροντρίγκεθ, που έκανε μεγάλη ζημιά στον Παναθηναϊκό στα τελευταία λεπτά, έκανε το 61-58. Ο Σαντιάγο, έκανε το 63-58 και μετά τη λάθος πάσα του Σάκοτα, ο Ροντρίγκεθ, "αποτελείωσε" τον Παναθηναϊκό. Το τελικό 67-61, σηματοδότησε την πρώτη ήττα των "πρασίνων" στη φετινή διοργάνωση, η οποία όμως δεν έχει κάποιο κόστος, αφού η πρωτιά στον δεύτερο όμιλο είναι εξασφαλισμένη.

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 34-30, 46-46, 67-61.

Οι συνθέσεις:

Ουνικάχα Μάλαγα (Σέρτζιο Σκαριόλο): Π. Σάντσεθ 8 (2), Καμπέθας 2, Ροντρίγκεθ 10 (1), Τούσεκ 5, Σαντιάγκο 20, Βελς 4, Ντε Μιγκέλ 2, Χιμένεθ 10, Πιετρούς

Παναθηναϊκός (Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς): Διαμαντίδης 12 (2), Σισκάουσκας 7, Χατζηβρέττας 2, Σάκοτα 3 (1), Τομάσεβιτς 7, Γιαβτόκας 2, Ντελκ 8, Ντικούδης 10, Τσαρτσαρής 6, Μπετσίροβιτς 2, Βούγιανιτς 2

Ομπράντοβιτς: "Δεν σβήνει τίποτα η ήττα"

Μετά το τέλος του αγώνα ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς δήλωσε: "Αρχικά πρέπει να δώσω συγχαρητήρια στους παίκτες του για το μεγάλο σερί και τις καλές εμφανίσεις. Αυτή η ήττα δεν σβήνει το ότι εχουμε κάνει τώρα, αλλά ούτε και το γεγονός ότι έχουμε εξασφαλίσει και μαθηματικά την πρωτιά στον όμιλο μας.

Για να πάρεις τέτοια παιχνίδια πρέπει να δείξεις πολύ μεγάλο πάθος κι εμείς στο τέταρτο δεκάλεπτο δεν κάναμε ούτε 5ο φάουλ, αλλά ούτε και πήραμε εμείς το μπόνους των βολών"

Για να συνεχίσει αναφερόμενος στον Σαντιάγκο, στο ρυθμό και το ματς με τον Αρη λέγοντας: "Κάναμε πολλά λάθη στο μαρκάρισμα του Σαντιάγκο. Κι ο Διαμαντίδης κι ο Βούγιανιτς είχαν πολύ δουλειά, δεν ευθύνονται μόνο αυτοί αν δεν είχαμε καλή οργάνωση. Το παιχνίδι με τον Άρη θα είναι τελείως διαφορετικό"

Από τη μεριά του ο Ντέγιαν Τομάσεβιτς δήλωσε: "Κάναμε λάθη, αλλά είμαστε πρώτοι. Τώρα ετοιμαζομαστε για το παιχνίδι με τον Άρη, το οποίο είναι πολυ σημαντικό για μας"

H εξέλιξη του αγώνα:

1' Έναρξη 10λέπτου
1' Κλέψιμο Παναθηναϊκός Σισκάουσκας
2' Δίποντο Παναθηναϊκός Τσαρτασρής (0-2)
3' Ριμπάουντ Ουνικάχα Μάλαγα Χιμένεθ
3' Δίποντο Ουνικάχα Μάλαγα Χιμένεθ (2-2)
4' Δίποντο Ουνικάχα Μάλαγα Ροντρίγκεθ (4-2)
Για πρώτη φορά περνάει μπροστά, η Μάλαγα, σε ένα ματς που δεν διεκδικεί μέχρι στιγμής δάφνες ποιότητας, καθώς οι ομάδες ξεκίνησαν λίγο νευρικά
5' Δίποντο Παναθηναϊκός Σισκάουσκας (4-4)
6' Δίποντο Ουνικάχα Μάλαγα Ουέλς (6-4)
6' Δίποντο Παναθηναϊκός Τομάσεβιτς (6-6)
7' Δίποντο Ουνικάχα Μάλαγα Ντε Μιγκέλ (8-6)
7' Δίποντο Παναθηναϊκός Τομάσεβιτς (8-8)
7' Δίποντο Ουνικάχα Μάλαγα Χιμένεθ (10-8)
7' Δίποντο Παναθηναϊκός Ντελκ (11-10)
8' Δίποντο Ουνικάχα Μάλαγα Ουέλς (13-10)
8' Δίποντο Παναθηναϊκός Τσαρτσαρής (13-12)
Το παιχνίδι έχει όλα τα χαρακτηριστικά του ντέρμπι. Η Μάλαγα έχει διαρκώς το προβάδισμα, αλλά ο Παναθηναϊκός κρατιέται σε απόσταση αναπνοής, με το σκορ να είναι δύο λεπτά πριν τη λήξη του δεκαλέπτου πολύ χαμηλό
9' Δίποντο Παναθηναϊκός Διαμαντίδης (13-14)
Μετά από την αρχή του ματς, το "τριφύλλι", παίρνει και πάλι την πρωτοπορία στο σκορ
9' Δίποντο Παναθηναϊκός Ντικούδης (13-16)
10' Δίποντο Παναθηναϊκός Γιαβτόκας (13-18)
10' Τάιμ-άουτ Ουνικάχα Μάλαγα Σκαριόλο
Το ξέσπασμα του Παναθηναϊκού και το σερί 0-8, αναγκάζουν τον Σκαριόλο να πάρει τάιμ άουτ
10' Δίποντο Ουνικάχα Μάλαγα Σαντιάγο (15-18)
10' Λήξη 10λεπτου 15-18
Αν και η Μάλαγα είχε την περισσότερη ώρα το προβάδισμα ο Παναθηναϊκός έκανε την αντεπίθεσή του και έκλεισε την π΄ρώτη περίοδο, προηγούμενος
11' Έναρξη 10λέπτου
11' Δίποντο Ουνικάχα Μάλαγα Σαντιάγο (17-18)
11' Τάιμ-άουτ Παναθηναϊκός Ομπράντοβιτς
Προβλήματα παρουσιάζει ο Παναθηναϊκός σε άμυνα και οργάνωση του παιχνιδιού και ο Ομπράντοβιτς καλεί τάιμ άουτ
12' Δίποντο Παναθηναϊκός Ντικούδης (17-20)
13' Δίποντο Ουνικάχα Μάλαγα Σαντιάγο (19-20)
13' Δίποντο Παναθηναϊκός Μπετσίροβιτς (19-22)
14' Δύο βολές Ουνικάχα Μάλαγα Βασιλειάδης (22-22)
Ισοφαρίζει μετά από πολύ ώρα η Μάλαγα
15' Δύο βολές Ουνικάχα Μάλαγα Σαντιάγο (24-22)
Ο Σαντιάγο κάνει μεγάλη ζημιά στον Παναθηναϊκό και δίνει το προβάδισμα και πάλι στη Μάλαγα
16' Δύο βολές Ουνικάχα Μάλαγα Σαντιάγο (26-22)
17' Δύο βολές Ουνικάχα Μάλαγα Βούγιανιτς (26-24)
18' Τρίποντο Ουνικάχα Μάλαγα Βασιλειάδης (29-24)
18' Δίποντο Ουνικάχα Μάλαγα Ντικούδης (29-26)
18' Δίποντο Παναθηναϊκός Διαμαντίδης (29-28)
19' Δίποντο Ουνικάχα Μάλαγα Σάντσεθ (31-28)
19' Δίποντο Ουνικάχα Μάλαγα Σάντσεθ (33-28)
20' Λήξη ημιχρόνου 34-30
Κάνοντας μία κοιλιά στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός, βρίσκεται πίσω στο ημίχρονο, με 34-30. Ο Σαντιάγο έχει κάνει τη μεγαλύτερη ζημιά στους "πράσινους" που έχουν ως ηγέτη τον Δήμο Ντικούδη, με 8 πόντους
21' Έναρξη 10λέπτου
22' Δίποντο Παναθηναϊκός Τσαρτσαρής (34-32)
22' Δίποντο Ουνικάχα Μάλαγα Χιμένεθ (36-32)
23' Δίποντο Παναθηναϊκός Σισκάουσκας (36-34)
24' Δίποντο Παναθηναϊκός Τομάσεβιτς (36-36)
Καταπληκτική φάση με ασίστ του Τσαρτσαρή και κάρφωμα του Τομάσεβιτς που ισοφαρίζει
25' Καλάθι και φάουλ Ουνικάχα Μάλαγα Χιμένεθ (39-36)
26' Δίποντο Παναθηναϊκός Ντελκ (39-38)
27' Δίποντο Παναθηναϊκός Ντελκ (40-41)
Προσπερνάει ο Παναθηναϊκός, με ηγέτη τον Ντελκ
27' Τάιμ-άουτ Ουνικάχα Μάλαγα Σκαριόλο
Βλέποντας την ομάδα του να χάνει το προβάδισμα, ο κόουτς των γηπεδούχων καλέι τάιμ άουτ
28' Δίποντο Ουνικάχα Μάλαγα Σαντιάγο (42-42)
28' Τρίποντο Παναθηναϊκός Σάκοτα (42-45)
Πρώτο τρίποντο για τον Παναθηναϊκό, μετά από 28 λεπτά παιχνιδιού
30' Βήματα Παναθηναϊκός Βούγιανιτς
30' Φάουλ Παναθηναϊκός Βούγιανιτς
30' Δύο βολές Ουνικάχα Μάλαγα Καμπέθας (46-46)
30' Λήξη 10λεπτου 46-46
Το ντέρμπι συνεχίζεται και στο τέλος του δεκαλέπτου το σκορ είναι ισόπαλο, με τον Παναθηναϊκό να έχει άσχημα ποσοστά σε όλες τις κατηγορίες και ειδικά σε βολές και τρίποντα
31' Έναρξη 10λέπτου
32' Δίποντο Παναθηναϊκός Σισκάουσκας (46-49)
32' Τρίποντο Ουνικάχα Μάλαγα Σάντσεθ (49-49)
33' Δίποντο Ουνικάχα Μάλαγα Τούσεκ (51-49)
34' Δίποντο Παναθηναϊκός Ντικούδης (51-51)
Ισοφαρίζει ο Ντικούδης που γίνεται ο πρώτος παίκτης του Παναθηναϊκού που φτάνει σε διψήφιο αριθμό πόντων
35' Δίποντο Παναθηναϊκός Διαμαντίδης (51-53)
36' Τρίποντο Ουνικάχα Μάλαγα Σάντσεθ (54-53)
37' Δίποντο Ουνικάχα Μάλαγα Σαντιάγο (56-53)
37' Τρίποντο Παναθηναϊκός Διαμαντίδης (56-56)
37' Τρίποντο Ουνικάχα Μάλαγα Ροντρίγκεθ (59-56)
38' Δίποντο Παναθηναϊκός Χατζηβρέττας (59-58)
38' Δίποντο Ουνικάχα Μάλαγα Ροντρίγκεθ (61-58)
39' Δίποντο Ουνικάχα Μάλαγα Σαντιάγο (63-58)
Και πάλι ο Σαντιάγο, αυξάνει τη διαφορά στους 5 και κάνει φαβορί για τη νίκη τη Μάλαγα
39' Τάιμ-άουτ Παναθηναϊκός Ομπράντοβιτς
40' Δίποντο Ουνικάχα Μάλαγα Ροντρίγκεθ (65-58)
40' Δίποντο Ουνικάχα Μάλαγα Σαντιάγο (67-58)
40' Τρίποντο Παναθηναϊκός Διαμαντίδης (67-61)
40' Λήξη αγώνα 67-61
Πραγματοποιώντας, ίσως τη χειρότερή του εμφάνιση φέτος, ο Παναθηναϊκός, γνώρισε την πρώτη του ήττα στην Ευρωλίγκα. Ο Σαντιάγο έκανε μεγάλη ζημιά στον Παναθηναϊκό, με 20 πόντους και ακολούθησε και ο Μπέρνι Ροντρίγκεθ, με κρίσιμα καλάθια