Ρεάλ Μαδρίτης - Παρτίζαν 93-86: Οι Μαδριλένοι "γκάζωσαν" στο τέταρτο δεκάλεπτο και έφτασαν στην πρώτη νίκη

LATO KLODIAN / EUROKINISSI

Η Ρεάλ Μαδρίτης πάτησε το "γκάζι" στο τέταρτο δεκάλεπτο και επικράτησε της Παρτίζαν με 93-86, για την πρώτη νίκη της στην EuroLeague.

Η Ρεάλ Μαδρίτης ανέβασε στροφές στην τέταρτη περίοδο και πήρε τη νίκη επί της Παρτίζαν με 93-86, η οποία ήταν και η πρώτη της στη φετινή EuroLeague.

Επιθετικός πλουραλισμός για την ομάδα του Ματέο με έξι διψήφιους (Ιμπάκα, Ρατάν-Μέις, Μούσα, Χεζόνια, Εντιαγέ, Ντεκ). Εξαιρετικός Καμπάσο με 8 πόντους, 6 ριμπάουντ και 11 ασίστ. Τζόουνς, Μαρίνκοβιτς, Μπράοτν και Ταϊρίκ Τζόουνς ξεχώρισαν για εκείνη του Ομπράντοβιτς.

Η Παρτίζαν έτρεξε ένα σερί 5-0 στο ξεκίνημα του παιχνιδιού, δείχνοντας να έχει μπει δυνατά στο ματς. Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο και έκλεισε στο 24-24, με τον Χεζόνια να ξεχωρίζει με 8 πόντους. Το παιχνίδι ήταν ιδιαίτερα παραγωγικό, με τον ρυθμό να είναι εξαιρετικός και τις δύο ομάδες να προσφέρουν πλούσιο θέαμα. Ημίχρονο με τη Ρεάλ στο +3 (50-47) σε μία δεύτερη περίοδο παρόμοια με την πρώτη. Ο Ιμπάκα ανέβασε στροφές και αποτέλεσε μία σημαντική λύση για την επίθεση της ομάδας του Ματέο.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν επίσης ισορροπημένο, ωστόσο στο τέταρτο η Ρεάλ ανέβασε στροφές για να φτάσει στη νίκη. Οι Μαδριλένοι βασιζόμενοι στον επιθετικό πλουραλισμό πάτησαν το... γκάζι και παράλληλα περιόρισαν τους Παρτίζαν και η διαφορά έφτασε σε διψήφια επίπεδα. Η ομάδα του Ομπράντοβιτς δεν μπόρεσε να αντιδράσει και η Ρεάλ έφτασε στη νίκη με 93-86.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μόγκουλκοτς, Νέντοβιτς, Τραβίτσκι

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-24, 50-47, 68-64, 93-86

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Την επόμενη αγωνιστική η Ρεάλ Μαδρίτης πηγαίνει στην έδρα της Μπασκόνια (15/10, 21:30), ενώ η Παρτίζαν υποδέχεται τη Μπάγερν (15/10, 21:45).

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Ματέο): Αμπάλδε 4 (4 ριμπάουντ), Καμπάσο 8 (6 ριμπάουντ, 11 ασίστ), Ρατάν-Μέις 12 (4/4 τρίποντα), Γκονζάλεζ, Χεζόνια 10 (1/3 τρίποντα), Μούσα 12 (1/3 τρίποντα), Ντεκ 10, Ιμπάκα 15 (7 ριμπάουντ), Ταβάρες 8, Γιουλ 2, Φελίζ 2, Εντιαγέ 10

ΠΑΡΤΙΖΑΝ (Ομπράντοβιτς): Ντέιβις 8 (5 ριμπάουντ), Λούντμπεργκ 6, Κ. Τζόουνς 15 (2/4 τρίποντα), Ντιλικίνα 11 (3/5 τρίποντα), Κοπρίβιτσα, Νάκιτς 5, Μαρίνκοβιτς 12 (2/2 τρίποντα), Ποκουσέβσκι, Μπράουν 12 (2/4 τρίποντα), Μπόνγκα 6, Λάκιτς, Τ. Τζόουνς 11 (4 ριμπάουντ)

Τα ομαδικά στατιστικά της Ρεάλ: 23/35 δίποντα, 10/27 τρίποντα, 17/21 βολές, 34 ριμπάουντ, 19 ασίστ, 4 κλεψίματα, 14 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Παρτίζαν: 16/31 δίποντα, 13/28 τρίποντα, 15/20 βολές, 25 ριμπάουντ, 21 ασίστ, 7 κλεψίματα, 11 λάθη