X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

STOIXIMAN GBL

Ρέθυμνο - Τρίκαλα 79-77

Το Ρέθυμνο έκαμψε δύσκολα την αντίσταση των Τρικάλων με 79-77 και πέτυχε την πέμπτη του νίκη στο πρωτάθλημα. Εξαιρετική εμφάνιση από τον Γκάμπριελ.

Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι το Ρέθυμνο κατάφερε να επικρατήσει δύσκολα στην Κρήτη των Τρικάλων με 79-77 και να σημειώσει την πέμπτη νίκη του στο πρωτάθλημα της Basket League ΟΠΑΠ.

Με αυτόν τον τρόπο, η ομάδα του Θανάση Γιαπλέ αναρριχήθηκε στην πρώτη τετράδα του βαθμολογικού πίνακα, ενώ από την άλλη τα Τρίκαλα έχασαν την ευκαιρία για ένα σπουδαίο "διπλό".

Ο πρωταγωνιστής

Εξαιρετική εμφάνιση από τον Γκάμπριελ, ο οποίος σημείωσε 20 πόντους με 2/2 βολές, 6/15 δίποντα, 2/5 τρίποντα και 6 ριμπάουντ.

Ο αριθμός

Ο Ράιτ μοίρασε στους συμπαίκτες του στο Ρέθυμνο 7 ασίστ.

Που κρίθηκε το ματς

Τρία λεπτά πριν το τέλος οι φιλοξενούμενοι αποσπάστηκαν με πέντε πόντους (77-72), όμως το Ρέθυμνο με σερί 7-0, πήρε το θετικό αποτέλεσμα, έπειτα από κάρφωμα του Χαρτ.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τον Μουτακαμπίρ, έπειτα από εύστοχο σουτ τριών πόντων να πετυχαίνει το 11-11. Ο Γκάμπριελ με 2/2 βολές έκανε το 13-11 και ο Γιαννακίδης με τρίποντο σημείωσε το 13-14. Ο Καλαμπόκης στο έβδομο λεπτό έκανε το 17-16 για τους Κρητικούς, ενώ ο Έβανς με κάρφωμα πέτυχε το 17-18.

Ο Γκάμπριελ με τρίποντο έκανε το 20-18, ο Δεληγιάννης ισοφάρισε σε 20-20 και ο Χαρτ έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους με 22-20. Ο Καλαμπόκης έκανε το 24-20 και ο Νταμίρ Λάτοβιτς ανέβασε την διαφορά ανάμεσα στις δύο ομάδες στους έξι πόντους (26-20). Το πρώτο δεκάλεπτο τελικά έκλεισε στο 26-21, ύστερα από 1/2 εύστοχες βολές του Γιούινγκ.

Στην δεύτερη περίοδο, οι γηπεδούχοι στα πρώτα λεπτά... πάτησαν γκάζι και προσπάθησαν να αποσπαστούν από την ομάδα του Κώστα Φλεβαράκη. Ο Χαρτ σημείωσε το 38-29 για να μειώσει ο Δεληγιάννης σε 38-31. Ο Γκάμπριελ με κάρφωμα πέτυχε το 40-31, με τον Μουτακαμπίρ να ρίχνει την διαφορά στους έξι πόντους. Ο Γιούινγκ έκανε το 40-36 και ο Γιαννακίδης σημείωσε το 40-38. Ο Έβανς πέτυχε το 42-38, με τα Τρίκαλα να περνάνε μπροστά στο σκορ με 42-46. Ο Γιαννακίδης έκανε το 44-50 και ο Γιάννης Καλαμπόκης με δύο εύστοχες βολές έστειλε τις ομάδες στα αποδυτήρια με 46-50.

Τα πράγματα δεν άλλαξαν στην επανάληψη, καθώς οι δύο ομάδες συνέχισαν να συμβαδίζουν στο σκορ. Το 30' βρήκε το Ρέθυμνο και τα Τρίκαλα στο 64-64 για να καταφέρουν στο τέλος οι γηπεδούχοι να φτάσουν στο θετικό αποτέλεσμα με 79-77 και να σημειώσουν την πέμπτη τους νίκη στο φετινό πρωτάθλημα της Basket League ΟΠΑΠ.

Τα δεκάλεπτα: 26-21, 46-50, 64-64, 79-77.

Ρέθυμνο (Γιαπλές): Χαρτ 17(1), Καλλινικίδης 4, Κουμπούρας 2, Αγγελόπουλος 12(3), Ράιτ 3(1), Καλαμπόκης 11, Κανονίδης, Λάτοβιτς 5(1), Αλεξάντερ 2, Άρμπετ 3(1), Γκάμπριελ 20(2).

Τρίκαλα (Φλεβαράκης): Έβανς 10, Περούνισιτς, Γιούινγκ 13, Γιαννακίδης 13(2), Πέτροβιτς 3, Γκρέιντζερ 8, Δεληγιάννης 10, Ματαλόν 6, Μουτακαμπίρ 14(4).