ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

Ρεβεγιόν με 10 στα 10

Mπετσίροβιτς

Χωρίς να εντυπωσιάσει (δεν χρειάστηκε άλλωστε), ο Παναθηναϊκός νίκησε με 83-74 την Ολίμπια κι έκανε το 10 στα 10

Η Ολίμπια πήρε το προβάδισμα με 4-5 και με 6-8 στο ξεκίνημα, αλλά η συνέχεια άνηκε στον Παναθηναϊκό. Με όπλο την πολυφωνία στην επίθεση, οι Πρωταθλητές Ελλάδας, πήραν διψήφια διαφορά (18-8) στα μισά της περιόδου. Οι φιλοξενούμενοι, χάρη στην ευστοχία στα τρίποντα από τους Ράνικο και Λόρμπεκ μείωσαν γρήγορα στους 4 και λόγω κάποιων λαθών στην επίθεση του "τριφυλλιού", το πρώτο δεκάλεπτο, έληξε με 25-22 υπέρ της ελληνικής ομάδας.
Χάρη στο ξέσπασμα του Τσαρτσαρή στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, οι παίκτες του Ομπράντοβιτς, αύξησαν γρήγορα τη διαφορά στους 8 (30-22 ) και στη συνέχεια στους 12 (38-26). Αυτή ήταν η εικόνα που κυριάρχησε στη δεύτερη περίοδο. Ο Παναθηναϊκός είχε τον έλεγχο και η Ολίμπια, προσπαθούσε να μειώσει. Αν και με δύο συνεχόμενα γκολ-φάουλ του Τομάσεβιτς, το σκορ έγινε 47-31, με σερί 0-6, η ομάδα της Λιουμπλιάνας, μείωσε σε 47-37 το οποίο ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Αξίζει να σημειωθεί, ότι από το ημίχρονο κιόλας, είχαν σκοράρει οι 9 από τους 12 παίκτες των "πρασίνων" (εκτός του Διαμαντίδη και των Αλβέρτη και Σάκοτα που δεν είχαν αγωνιστεί).

Κανένα πρόβλημα δεν αντιμετώπισε ο Παναθηναϊκός, που αύξησε τη διαφορά στους 15 (57-42) στα πρώτα δύο λεπτά του δευτέρου μέρους και ανάγκασε τον Οκόρν να πάρει ακόμα ένα τάιμ άουτ. Αυτό, αφύπνισε τους παίκτες του και με σερί 0-6 πλησίασαν στους 9 (57-48) και σαν να μην έφτανε αυτό, μετά από τρία λεπτά στα οποία δεν σημειώθηκε καλάθι, ο Μαρκοϊσβίλι, με τρίποντο έριξε τη διαφορά στους 6 (57-51). Εκεί ανέλαβε ο αρχηγός, Φραγκίσκος Αλβέρτης, που απάντησε γρήγορα με τρίποντο και ξεκόλλησε τον Παναθηναϊκό από τους 57. Τελικά η τρίτη περίοδος, έκλεισε με το "τριφύλλι" στο +9 (65-56).

H πιο δύσκολη περίοδος για τον Παναθηναϊκό αποδείχθηκε η τελευταία. Αν και οι Πρωταθλητές πέρσσαν μπροστά με 12 (68-56), οι παίκτες του Οκόρν, μείωσαν μέχρι και στους 2 πόντους (71-69). Μέχρι εκεί όμως. Η ελληνική ομάδα αποδείχθηκε πιο ψύχραιμη στο τέλος και με καλή άμυνα και πιο σωστές επιλογές στα τελευταία δύο λεπτά κατάφερε να επικρατήσει με 83-74.

Τα δεκάλεπτα: 25-22, 47-31, 65-56, 83-74

Παναθηναϊκός: Αλβέρτης 3 (1), Ντελκ 9, Μπετσίροβιτς 2, Σισκάουσκας 13 (1), Χατζηβρέττας 2, Ντικούδης 13, Τσαρτσαρής 17 (1), Διαμαντίδης 2, Τομασεβιτς 12, Βούγιανιτς 8 (2), Γιαβτόκας 2.

Ολίμπια Λουμπλιάνα: Αρσλάν 9 (1), Ρίζβιτς, Ράνικο 18 (3), Χόλερ, Μαρκοϊσβίλι 14 (3), Μίλιτς 12, Γιούρκοβιτς 5, Κουζμίνσκας 6, Λόρμπεκ 10 (2).

Ομπράντοβιτς: " Στόχος να ανεβούμε ένα επίπεδο"

Στον κόσμο αναφέρθηκε για ακόμα μία φορά ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς, που ευχαρίστησε τους οπαδούς του Παναθηναϊκού, για την παρουσία τους στο γήπεδο. Όσον αφορά στο ματς, εξήγησε ότι χρειάζεται ακόμα πολλή βελτίωση.

" Καλησπέρα και χρόνια πολλά. Ευτυχισμένο το 2007. Ξεκινάμε αυτή τη χρονιά, με μία ακόμα νίκη αλλά το σημαντικότερο είναι ότι ήρθε ο κόσμος και πάλι στο γήπεδο. Δημιούργησε πολύ όμορφη ατμόσφαιρα και επαναλαμβάνω για πολλοστή φορά ότι με τον κόσμο μπορούμε να κάνουμε πολλά, αλλά χωρίς αυτόν δεν αξίζει να αγωνιζόματε".

Στη συνέχεια αναφέρθηκε στο αγωνιστικό κομμάτι: " Είχαμε ένα πρόβλημα ότι δεν σκοράραμε με τα ελεύθερα σουτ και αναμφίβολα θα πρέπει να βελτιώσουμε τον ρυθμό μας. Συγχαρητήτρια για την πρώτη νίκη του 2007".

Όσον αφορά στο 10-0 που έχει η ομάδα στην Ευρωλίγκα, εξήγησε ότι δεν είναι αρκετό: " Εκτός των ρεκόρ το να έχει μία ομάδα διάρκεια και να κερδίζει, είναι το σημαντικότερο. Κοιτάμε τη δική μας ικανότητα να παίζουμε καλά και να αποδίδουμε καλύτερα. Με αυτόν τον τρόπο σεβόμαστε πάνω από όλα τους εαυτούς μας και τη δουλειά που κάνουμε, αλλά και τους αντιπάλους μας".

" Παρόλα αυτά έχουμε ξέρουμε ότι έχουμε καλό παιχνίδι αλλά για να δημιορυγήσει κάτι μεγάλο η ομάδα, πρέπει να παίξει ακόμα καλύτερα. Βασικός στόχος για το 2007 είναι να ανεβούμε ακόμα ένα επίπεδο".

Τέλος, ο προπονητής του Παναθηναϊκού, παραδέχθηκε ότι η διακοπή έκανε καλό στους παίκτες που συμμετείχαν στο Μουντομπάσκετ, γιατί είχαν την ευκαιρία να ξεκουραστούν.

Από την πλευρά του, ο προπονητής της Ολίμπια, Γκάσπερ Οκόρν, είπε: " Συγχαρητήρια στον Παναθηναϊκό για τη νίκη.Είμαστε ομάδα που μπορεί να παίξει με τις κορυφαίες ομάδες στην Ευρώπη.Είμαι ευχαριστημένος από την προσπάθεια της ομάδας μου, παρότι δεν παίξαμε καλή άμυνα στο πρώτο μέρος. Στο δεύτερο ημίχρονο, με την καλή μας άμυνα, μειώσαμε. Δεν ειμαι ευχαριστημένος γιατί χάσαμε, αλλά στα τελευταία λεπτά μπορούσαμε να κάνουμε την έκπληξη. Η ομάδα μας είναι νέα και άπειρη και βήμα βήμα θα δουλέψουμε αυτά τα λάθη. Πρέπει να λάβουμε υπόψιν ότι είχαμε καλύτερο ποσοστό στις βολές και πιο πολλά ριμπάουντ, ενώ αντίθετα το 79% του Παναθηναϊκού στα δίποντα, ήταν εξαιρετικό".

Η εξέλιξη του αγώνα:
Τάιμ-άουτ Ολίμπια Οκόρν
1' Έναρξη 10λέπτου
1' Κλέψιμο Παναθηναϊκός Τομάσεβιτς
1' Βήματα Παναθηναϊκός Ντικούδης
1' Δίποντο Παναθηναϊκός Τομάσεβιτς (2-0)
2' Τρίποντο Ράνικο (2-3)
3' Δίποντο Παναθηναϊκός Τομάσεβιτς (4-3)
3' Δίποντο Ολίμπια Μίλιτς (4-5)
Η Ολίμπια πήρε για πρώτη φορά προβάδισμα με το εντυπωσιακό ανάποδο κάρφωμα του Μίλιτς στον αιφνιδιασμό
3' Δίποντο Παναθηναϊκός Ντικούδης (6-5)
4' Τρίποντο Ολίμπια Μαρκοϊσβίλι (6-8)
4' Δίποντο Παναθηναϊκός Ντελκ (8-8)
4' Καλάθι και φάουλ Παναθηναϊκός Σισκάουσκας (11-8)
5' Δίποντο Παναθηναϊκός Ντικούδης (13-8)
6' Καλάθι και φάουλ Παναθηναϊκός Ντελκ (16-8)
6' Τάιμ-άουτ Ολίμπια Οκόρν
Ο Οκόρν καλεί τάιμ άουτ, βλέποντας τον Παναθηναϊκό να ξεφεύγει με 7 για πρώτη φορά στο ματς
7' Δίποντο Παναθηναϊκός Ντικούδης (18-8)
Για πρώτη φορά συν 10 η διαφορά, από τον πολύ καλό μέχρι στιγμής Δήμο Ντικούδη
7' Τρίποντο Ολίμπια Ράνικο (18-11)
7' Τρίποντο Ολίμπια Λόρμπεκ (18-14)
Τα δύο συνεχόμενα τρίποντα της Ολίμπια, ρίχνουν και πάλι τη διαφπρά στους 4
8' Δίποντο Παναθηναϊκός Σισκάουσκας (20-14)
8' Δίποντο Ολίμπια Μίλιτς (20-16)
Καταπληκτική πάσα του Λόρμπεκ και άλεϊ ουπ κάρφωμα του Μίλιτς που χειροκροτείται από όλο το ΟΑΚΑ
9' Τρίποντο Παναθηναϊκός Βούγιανιτς (23-16)
Με το που μπαίνει στο γήπεδο ο Βούγιανιτς σημειώνει το πρώτο του τρίποντο για το 2007
10' Δίποντο Ολίμπια Μίλιτς (23-19)
10' Δύο βολές Παναθηναϊκός Βούγιανιτς (25-19)
10' Δύο βολές Ολίμπια Ράνικο (25-21)
10' Λήξη 10λεπτου 25-22
Αν και ο Παναθηναϊκός πήρε διαφορά μέχρι και δέκα πόντων (18-8), η Ολίμπια με όπλο τα τρίποντα και την καλή άμυνα κατάφερε να μειώσει στους 3 στη λήξη της περιόδου
11' Έναρξη 10λέπτου
11' Δίποντο Παναθηναϊκός Τσαρτσαρής (27-22)
12' Τρίποντο Παναθηναϊκός Τσαρτσαρής (30-22)
Ο Τσαρτσαρής οδηγεί τον Παναθηναϊκό στο δεύτερο δεκάλεπτο και η διαφορά ανεβαίνει γρήγορα στους 8 (30-22)
13' Τρίποντο Παναθηναϊκός Σισκάουσκας (33-24)
14' Δίποντο Ολίμπια Αρσλάν (33-26)
14' Καλάθι και φάουλ Παναθηναϊκός Γιαβτόκας (35-26)
15' Δίποντο Παναθηναϊκός Τσαρτσαρής (38-26)
Για πρώτη φορά στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός παίρνει διαφορά με διψήφιο νούμερο, οδηγούμενος από τον Τσαρτσαρή
16' Τρίποντο Ολίμπια Μαρκοϊσβίλι (38-29)
17' Δίποντο Παναθηναϊκός Χατζηβρέττας (40-39)
Μετά από κλέψιμο του Διαμαντίδη και ασίστ του Μπετσίροβιτς, ο Χατζηβρέττας καρφώνει στον αιφνιδιασμό και δίνει και πάλι αέρα 11 ποντων
18' Δύο βολές Ολίμπια Γιούρκοβιτς (40-31)
18' Δίποντο Παναθηναϊκός Μπετσίροβιτς (42-31)
19' Καλάθι και φάουλ Παναθηναϊκός Τομάσεβιτς (44-31)
Για πρώτη φορά η διαφορά φτάνει στους 13
19' Καλάθι και φάουλ Παναθηναϊκός Τομάσεβιτς (47-31)
Ο Τομάσεβιτς γίνεται ο πρώτος παίκτης των γηπεδούχων που φτάνει σε διψήφιο αριθμό πόντων (10)
20' Τρίποντο Ολίμπια Λόρμπεκ (47-37)
20' Λήξη ημιχρόνου 47-37
Χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία, ο Παναθηναϊκός κλείνει το ημίχρονο προηγούμενος με 10 , ενώ είχε φτάσει και στο +16 (47-31). Κορυφαίοι μέχρι στιγμής είναι οι Τομάσεβιτς και Τσαρτσαρής, ενώ δεν έχουν σκοράρει μόνο οι Διαμαντίδης, Αλβέρτης και Σάκοτα (οι δύο τελευταίοι δεν έχουν αγωνιστεί)
21' Έναρξη 10λέπτου
21' Δίποντο Παναθηναϊκός Ντελκ (49-39)
21' Δίποντο Παναθηναϊκός Διαμαντίδης (51-39)
22' Δίποντο Παναθηναϊκός Τομάσεβιτς (53-39)
22' Δίποντο Ολίμπια Ράνικο (53-41)
24' Δίποντο Παναθηναϊκός Ντικούδης (55-42)
24' Δίποντο Παναθηναϊκός Ντελκ (57-42)
25' Τάιμ-άουτ Ολίμπια Οκόρν
Κανένα πρόβλημα για τον Παναθηναϊκό, που αυξάνει τη διαφορά στους 15 (57-42) και αναγκάζει τον Οκόρν να πάρει ακόμα ένα τάιμ άουτ
25' Δίποντο Ολίμπια Λόρμπεκ (57-48)
25' Τάιμ-άουτ Παναθηναϊκός Ομπράντοβιτς
Το σερί 0-6 της Ολίμπια, οδηγεί τον Ομπράντοβιτς στο να καλέσει τάιμ άουτ για να ξυπνήσει τους παίκτες του. Για πρώτη φορά στο παρκέ μπαίνει και ο αρχηγός Φραγκίσκος Αλβέρτης
28' Τρίποντο Ολίμπια Μαρκοϊσβίλι (57-51)
Μετά από τρία λεπτά χωρίς καλάθι στο ματς ο Μαρκοϊσβίλι "σπάει το ρόδι"
29' Τρίποντο Παναθηναϊκός Αλβέρτης (60-51)
Ο Παναθηναϊκός είχε να σημειώσει πόντο τέσσερα λεπτά και ο Φραγκίσκος Αλβέρτης κάνει την αρχή με τρίποντο
30' Τρίποντο Παναθηναϊκός Βούγιανιτς (63-53)
30' Δίποντο Παναθηναϊκός Τσαρτσαρής (65-55)
30' Λήξη 10λεπτου 65-56
Αν και ο Παναθηναϊκός είχε την ευκαιρία να ξαεφύγει, έμεινε για 4 λεπτά άποντος και τελικά έκλεισε το δεκάλεπτο στο +9 (65-56)
31' Έναρξη 10λέπτου
31' Καλάθι και φάουλ Παναθηναϊκός Τσαρτσαρής (68-56)
Στους 12 φτάνει ο Τσαρτσαρής
31' Δίποντο Παναθηναϊκός Σισκάουσκας
34' Τάιμ-άουτ Παναθηναϊκός Ομπράντοβιτς
Οι παίκτες του Παναθηναϊκού δείχνουν λίγο μουδιασμένοι και ο Ζέλικο Ομπράντοβις βλέποντας τη διαφορά από τους 14 να πέφτει και πάλι στους 8 καλεί τάιμ άουτ
35' Τρίποντο Ολίμπια Άρσλάν (70-67)
Ο Αρσλάν με τρίποντο μειώνει μετά από πάρα πολλή ώρα στους 3 (70-67)
36' Δύο βολές Ολίμπια 71-69
36' Δύο βολές Παναθηναϊκός Ντικούδης (73-69)
37' Τάιμ-άουτ Ολίμπια Οκόρν
Αν και η Ολίμπια δεν αφήνει τον Παναθηναϊκό να ξεφύγει, οι παίκτες του Ομπράντβιτς καταφέρνουν παρότι δεν είναι σε καλή μέρα, να κρατούν τη διαφορά στους 5 (75-70) και ο Οκόρν παίρνει τάιμ άουτ
38' Δίποντο Ολίμπια Ράνικο (76-72)
38' Δίποντο Παναθηναϊκός Τσαρτσαρής (79-72)
39' Δίποντο Παναθηναϊκός Ντικούδης (81-72)
40' Δίποντο Παναθηναϊκός Τσαρτσαρής (83-72)
40' Λήξη αγώνα 83-74
Αν και έχασε τη μεγάλη διαφορά στα τελευταία λεπτά του ματς, ο Παναθηναϊκός νίκησε την Ολίμπια και έκανε το δέκα στα δέκα στην Ευρωλίγκα