Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΑΡΗΣ

Σ' εκδικήθηκα...

Καστλ

Έγραψε ιστορία ο Άρης που νίκησε την ΑΕΚ με 64-89, μετά από 18 σερί ήττες στην Αθήνα

Με άμυνα για σεμινάριο και πολύ μυαλό στην επίθεση, οι παίκτες του Ματσόν, κατάφεραν να "καθαρίσουν" το παιχνίδι από το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου και να μετατρέψουν σε τυπική διαδικασία το υπόλοιπο του ματς. Καθοριστικά ήταν τα τρία "κολλητά" τρίποντα του Σκέιλς, αμέσως μετά την έναρξη του δευτέρου μέρους, που έδωσαν διαφορά 14 πόντων στον Άρη και "έκοψαν" τα φτερά του "Δικεφάλου".
Εκτός από τον Αμερικανό, καταλυτικό ρόλο έπαιξε και ο Γιαννούλης, που με την είσοδό του στο πρώτο δεκάλεπτο, ώθησε τον Άρη στην ανατροπή, αλλά και ο Μάσεϊ που κράτησε το προβάδισμα της ομάδας του στην τρίτη περίοδο.

Oι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα, εκμεταλλευόμενοι την αρυθμία του Άρη και πήραν προβάδισμα με 14-8, δύο λεπτά πριν τη λήξη της πρώτης περιόδου. Ένα σερί 0-8 των φιλοξενουμένων, όμως, ανέτρεψε το σκηνικό. Η είσοδος του Γιαννούλη στο παιχνίδι αναστάτωσε την "κιτρινόμαυρη" άμυνα, αφού ο ψηλός πήρε ριμπάουντ, έκλεψε μπάλες, πάσαρε και σκόραρε, βοηθώντας πολύ στην ανάκαμψη της ομάδας του. Δύο τάπες του Μάσεϊ στα τελευταία λεπτά ήταν το χάι λάιτ της πρώτης περιόδου η οποία "έκλεισε" με 18-20, υπέρ της ομάδας του Ματσόν.

Ήταν φανερό από την αρχή του δευτέρου δεκαλέπτου, ότι η ΑΕΚ ήταν σε κακή κατάσταση. Παρά το γεγονός ότι η πεντάδα του Άρη, ήταν από τις πλέον απρόβλεπτες που θα μπορούσε να χρησιμοποιήσει ο Ματσόν (Ηλιάδης, Σιγάλας, Καλαϊτζής, Γιαννούλης και Σεραπίνας) τα πήγε μία χαρά και το σκορ έγινε 23-28, γεγονός που προβλημάτισε τον Μαρκόπουλο, ο οποίος έβλεπε ότι δεν του έβγαιναν τα πλάνα του στον αγωνιστικό χώρο, αφού οι παίκτες του έκαναν το ένα λάθος μετά το άλλο.

Η ζώνη που δοκίμασε στη συνέχεια ο Έλληνας κόουτς, ήταν ακόμα χειρότερη επιλογή, αφού με καλάθια των Ουίλκινσον και Σκέιλς, η διαφορά ανέβηκε για πρώτη φορά στους 9 (26-35), 1.30 πριν το τέλος. Το μόνο που κατάφερε να κάνει η ΑΕΚ, ήταν με ένα σερί 4-0, να πάει στα αποδυτήρια, βρισκόμενη πίσω στο σκορ, με 30-35.

Το... "στεγνό καθάρισμα" από τον Σκέιλς

Ούτε ο πιο απαισιόδοξος οπαδός της "Ένωσης" δεν θα μπορούσε να φανταστεί πόσο άσχημα θα ξεκινούσε η ομάδα του, στο δεύτερο μέρος. Ο Σκέιλς "τσάκισε" τη ζώνη, που όσο αργούσε να πάει πάνω του, τόσο αυτός ευστοχούσε έξω από τα 6.25. Έτσι μέσα σε 40 δευτερόλεπτα, το 30-35 του ημιχρόνου, έγινε δια χειρός του Αμερικανού, 30-44 και το παιχνίδι ουσιαστικά τελείωσε εκεί.

Χωρίς να βιάζεται ο Άρης, "πάγωσε" στη συνέχεια τον ρυθμό και με ηγέτη στην επίθεση τον Μάσεϊ, κατάφερε να ελέγξει απόλυτα τον αγώνα, αφού η ΑΕΚ με κάκιστες επιλογές και στις δύο πλευρές του τερέν, δεν μπόρεσε να ξαναμπεί στο παιχνίδι. Η τρίτη περίοδος, ολοκληρώθηκε με την ομάδα της Θεσσαλονίκης, στο +15 (38-53) και είναι χαρακτηριστικό, ότι μέσα σε 10 λεπτά, οι παίκτες του Μαρκόπουλου, σημείωσαν μόλις 8 πόντους.

Μία τυπική διαδικασία

Μία από τα ίδια, ήταν για τους γηπεδούχους η τρίτη περίοδος, αφού ότι έκανε ο Σκέιλς, στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, πραγματοποίησε 8 λεπτά πριν τη λήξη ο Ηλιάδης. Ο Έλληνας γκαρντ, ανέβασε τη διαφορά στους 20 (40-60), κόβοντας οποιαδήποτε διάθεση των παικτών της ΑΕΚ για ανάκαμψη. Η διαφορά συνέχισε να ανεβαίνει, οι παίκτες του Άρη ξεκίνησαν να παίζουν πιο ελεύθερα και το τελικό 64-89 ήρθε φυσιολογικά, αν αναλογιστεί κάποιος ότι μέχρι και ο Φλέτσερ, που έπαιξε μόλις 2 λεπτά, σημείωσε 6 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 30-35, 38-53, 64-89

Οι σκόρερ των ομάδων:

ΑΕΚ (Μαρκόπουλος):

Γκαγκαλούδης 9 (2), Σ. Νικολαϊδης, Πρ. Νικολαϊδης 10 (3), Φέλτον 4, Μαγκουνής 5 (1), Κόμματος 13 (1), Γκργκούρεβιτς 6, Παπανικολάου, Πέρκοβιτς 7, Σκοτ 10.

Άρης (Ματσόν): Καστλ 6, Σιγάλας, Τσαλδάρης, Σεραπίνας 4, Σκέιλς 20 (4), Καλαϊτζίδης 7 (1), Ηλιάδης 13 (1), Ουίλκινσον 6, Φλέτσερ 6, Παντελιάδης, Μάσεϊ 15, Γιαννούλης 12.

Ματσόν: " Πρώτα η Μπενετόν"

Απέφυγε να σχολιάσει το επόμενο παιχνίδι με τον Ολυμπιακό, που θα κρίνει τη δεύτερη θέση, ο Αντρέα Ματσόν, ο οποίος ήταν ιδιαίτερα χαρούμενος για το γεγονός ότι η ομάδα του οδήγησε τον αντίπαλο σε 21 λάθη.

" Θέλαμε πολύ τη νίκη σε αυτό το παιχνίδι, γιατί είχαμε χάσει μεσοβδόμαδα στην Μόσχα από την Ντινάμο. Ήταν μία ήττα που μας πλήγωσε και χρειαζόμασταν τη νίκη στην προσπάθειά μας, να τερματίσουμε στη δεύτερη θέση με τη λήξη της κανονικής περιόδου".

" Πιστεύω ότι με τις εμφανίσεις μας και τα αποτεκλέσματα που έχουμε φέρει, αξίζουμε τη θέση στην οποία βρισκόμαστε, αλλά θα παλέψουμε πολύ δυνατά και για τη δεύτερη θέση. Είναι πολύ σημαντικό το γεγονός, ότι αναγκάσαμε τον αντίπαλο να κάνει 21 λάθη".

" Συγχαρητήρια στους παίκτες. Έκαναν πολύ καλή δουλειά. Μου είχαν πει ότι ο Άρης είχε να κερδίσει 17 χρόνια την ΑΕΚ στην Αθήνα και είναι καλό ότι σπάσαμε την παράδοση. Τώρα προετοιμαζόμαστε για το παιχνίδι με την Μπενετόν την Τετάρτη, στο οποίο πάμε για να κερδίσουμε".

Στη συνέχεια απάντησε σε ερώτηση σχετικά με τον χαρακτήρα τελικού, του παιχνιδιού με τον Ολυμπιακό: " Αυτή τη στιγμή σκεφτόμαστε το ματς με την Μπενετόν Τρεβίζο. Κοιτάμε το κάθε παιχνίδι που έρχεται ξεχωριστά, γιατί είμαστε μια ομάδα που δεν έχουμε τους σούπερσταρ".

Στα πολλά λάθη της ομάδας του, στάθηκε ο προπονητής της ΑΕΚ, Σούλης Μαρκόπουλος: " Συχγαρητήρια στον Άρη για την πολύ καλή πορεία που πραγματοποιεί, σε Ελλάδα και Ευρώπη. Θέλαμε να μείνουμε κοντά στο σκορ, αλλά από ένα σημείο και μετά αυτό ήταν αδύνατο. Μας κόστισαν τα 21 λάθη τα οποία δεν μπορείς να τα ξεπεράσεις, απο την στιγμή που απέναντί σου έχεις μια ομάδα όπως ο Άρης, που παίζει σκληρή και δυνατή άμυνα. Δεν μπορέσαμε να αντεπεξέλθουμε σε αυτές τις άμυνες".

" Παίξαε πολύ άσχημα καθόλη την διάρκεια του αγώνα. Στο πρώτο ημίχρονο ήμασταν κοντά στο σκορ Και αυτό είχε να κάνει με το ότι ο Άρης, δεν είχε εύκολο καλάθι στη ζώνη. Στο δεύτερο ημίχρονο τα 3 συνεχόμενα τρίποντα του Σκέιλς, έδωσαν διαφορά στον Άρη και το παιχνίδι, εξελίχθηκε σε τυπική διαιδισκασία. Έχουμε δύσκολους αγώνες, στη συνέχεια με ομάδες που ζητούν, τα ίδια πράγματα με μας".

Για τις συνθήκες που επικρατούν στην ΑΕΚ, ο τεχνικός της "Ένωσης", είπε: " Αυτό που με δυσαρεστεί είναι ότι όταν ήμασταν πίσω στο σκορ, δεν προσπαθήσαμε να γυρίσουμε το παιχνίδι, κάτι που δεν συμβαίνει με μας. Θέλω να πιστεύω ότι έχει εκτονωθεί η κρίση, αλλά δεν είμαι και στο μυαλό των παικτών. Όταν μπαίνει κάποιος στο γήπεδο, για προπόνηση πρέπει να είναι 100% συγκεντρωμένος σε αυτήν".

Η εξέλιξη του αγώνα:
1' Έναρξη 10λέπτου
2' Δίποντο Άρης Μάσεϊ
3' Δίποντο ΑΕΚ Κόμματος
4' Τρίποντο ΑΕΚ Νικολαΐδης
4' Δίποντο Άρης Ουίλκινσον
5' Δύο βολές Άρης Καστλ
5' Δίποντο ΑΕΚ Γκαγκαλούδης
6' Δύο βολές ΑΕΚ Σκοτ (10-6)
7' Δίποντο Άρης Σκέιλς (10-8)
8' Δύο βολές ΑΕΚ Σκοτ (12-8)
8' Δίποντο ΑΕΚ Κόμματος (14-8)
Πολύ καλό ξεκίνημα για τους γηπεδούχους που με τον πρώτο τους αιφνιδιασμό, περνούν μπροστά με 6. Ο Άρης είναι ακόμα εκτός ρυθμού
8' Δύο βολές Άρης Σκέιλς (14-10)
8' Δίποντο ΑΕΚ Γκριγκούρεβιτς (16-10)
9' Δίποντο Άρης Γιαννούλης (16-12)
9' Δίποντο Άρης Μάσεϊ (16-14)
10' Δίποντο Άρης Σκέιλς (16-16)
10' Δίποντο Άρης Γιαννούλης (16-18)
10' Τάιμ-άουτ ΑΕΚ Μαρκόπουλος
Το σερί 0-8 του Άρη, αναγκάζει τον Σούλη Μαρκόπουλο να καλέσει τάιμ άουτ. Η είσοδος του Γιαννούλη στο παιχνίδι αναστάτωσε την "κιτρινόμαυρη" άμυνα, αφού ο ψηλός σκόραρε, πήρε ριμπάουντ και πάσαρε βοηθώντας πολύ στην ανάκαμψη
10' Δύο βολές ΑΕΚ Σκοτ (18-18)
10' Δύο βολές Άρης Ηλιάδης (18-20)
10' Τάπα Άρης Μάσεϊ
Δεύτερο καταπληκτικό κόψιμο του Μάσεϊ
10' Λήξη 10λεπτου 18-20
Η ΑΕΚ ξεκίνησε καλύτερα στο παιχνίδι, αλλά με την είσοδο του Γιαννούλη, ο Άρης βρήκε ρυθμό και έκανε το σερί 0-8 που τον οδήγησε να κλείσει την πρώτη περίοδο προηγούμενος με δύο πόντους. Ο Μάσεϊ κάνει πολύ καλό παιχνίδι, ειδικά στην άμυνα ενώ στην επίθεση ο Σκέιλς, έχει 6 πόντους. Ο Μπρεντ Σκοτ έχει προσφέρει πολύ κοντά στο καλάθι παίρνοντας 6 ριμπάουντ, κερδίζοντας φάουλ και ευστοχώντας στις βολές
11' Έναρξη 10λέπτου
11' Δύο βολές Άρης Καλαϊτζής (18-22)
12' Σχόλιο
Τα 8 λάθη της ΑΕΚ έχουν κοστίσει αρκετά στην "Ένωση", ειδικά τώρα που στον τομέα των ριμπάουντ ο Άρης σιγά-σιγά πλησιάζει (14-11)
12' Δίποντο ΑΕΚ Κόμματος (20-22)
13' Καλάθι και φάουλ Άρης Σεραπίνας (20-24)
13' Σχόλιο
Με 4 Έλληνες (Ηλιάδης, Σιγάλας, Καλαϊτζής, Γιαννούλης) και τον Σεραπίνας η πεντάδα του Άρη, σχήμα που δεν συναντάμε συχνά στα παιχνίδια των "κιτρίνων"
14' Τρίποντο ΑΕΚ Γκαγκαλούδης (23-24)
Ευστοχεί ο Έλληνας πλέι μέικερ, που νικάει τον Σιγάλα και "ξεκολλάει" την ΑΕΚ από τους 20 πόντους
15' Δύο βολές Άρης Γιαννούλης (23-26)
15' Δίποντο Άρης Σκέιλς (23-28)
15' Τάιμ-άουτ ΑΕΚ Μαρκόπουλος
Το γεγονός ότι η επίθεση της ΑΕΚ πάει από το κακό στο χειρότερο και το +5 του Άρη, προβλημάτισε τον Μαρκόπουλο, ο οποίος κάλεσε για δεύτερη φορά στο παιχνίδι τάιμ άουτ
16' Δύο βολές Άρης Ηλιάδης (23-30)
16' Δίποντο Άρης Ουίλκινσον (23-32)
Λύση από τον Ουίλκινσον που "τρυπάει" τη ζώνη
16' Τρίποντο ΑΕΚ Γκαγκαλούδης (26-32)
Ο πόιντ γκαρντ κρατάει την ομάδα του στο παιχνίδι με τα σουτ έξω από τα 6.25
18' Σχόλιο ΑΕΚ
Βελτιώθηκε στην άμυνα η ΑΕΚ στις τελευταίες τρεις επιθέσεις του Άρη και ανάγκασε σε λάθη τους φιλοξενούμενους
19' Τρίποντο Άρης Σκέιλς (26-35)
Καλή κυκλοφορία απέναντι στη ζώνη και άριστη πάσα του Μάσεϊ στον ελεύθερο Σκέιλς
19' Δίποντο ΑΕΚ Γκριγκούρεβιτς (28-35)
20' 3 δευτερόλεπτα ΑΕΚ Σκοτ
20' Δίποντο ΑΕΚ Φέτλον (30-35)
20' Τάιμ-άουτ Άρης Ματσόν
Το σερί 4-0 της ΑΕΚ ανάγκασε τον Ιταλό κόουτς να πάρει τάιμ άουτ για να οργανώσει και την τελευταία επίθεση του Άρη που έχει στη διάθεσή του, 10 δευτερόλεπτα
20' Λήξη ημιχρόνου 30-35
Τέλος του πρώτου μέρους στο ΟΑΚΑ. Σε γενικές γραμμές ο Άρης ελέγχει το παιχνίδι από τα μέσα του πρώτου δεκαλέπτου. Ο Σκέιλς, είναι πρώτος σκόρερ του ματς με 11 πόντους ενώ από πλευράς ΑΕΚ, ο Γκαγκαλούδης έχει κρατήσει την ομάδα του κοντά στο σκορ
21' Έναρξη 10λέπτου
21' Τρίποντο Άρης Σκέιλς (30-38)
Τιμωρεί και πάλι τη ζώνη ο Σκέιλς που με το "καλημέρα" του δευτέρου μέρους πυροβολέι
22' Τρίποντο Άρης Σκέιλς (30-41)
Σε διψήφια διαφορά ο Άρης που με τον Σκέιλς "καυτό" διαλύει την άμυνα του Μαρκόπουλου
22' Τρίποντο Άρης Σκέιλς (30-44)
22' Τάιμ-άουτ ΑΕΚ Μαρκόπουλος
Ο βομβαρδισμός του Σκέιλς στο καλάθι της ΑΕΚ οδήγησε σε ιδανικό ξεκίνημα τον Άρη που έφτασε τη διαφορά στους 14 πόντους
24' Δίποντο ΑΕΚ Κόμματος (32-44)
25' Δίποντο Άρης Καστλ (32-46)
Έχει παγώσει τον ρυθμό ο Άρης, που εκμεταλλεύεται την υπέρ του διαφορά
26' Φάουλ Άρης Τσαλδάρης (4ο)
27' Καλάθι και φάουλ Άρης Μάσεϊ (33-49)
Εκπληκτικό καλάθι του Αμερικανού που πετάει την μπάλα χωρίς να βλέπει
27' Δίποντο ΑΕΚ Πέρκοβιτς (35-49)
28' Δίποντο Άρης Μάσεϊ (35-51)
29' Φάουλ Άρης Ουίλκινσον (3ο)
29' Δύο βολές ΑΕΚ Νικολαΐδης Μάκης (37-51)
30' Φάουλ Άρης Καστλ (3ο)
30' Δίποντο Άρης Μάσεϊ (38-53)
Καταπληκτική πάσα από τον Ηλιάδη, που βγάζει τετ α τετ με το καλάθι τον Μάσεϊ
30' Λήξη 10λεπτου 38-53
Μετά το εκπληκτικό ξεκίνημα για τον Άρη στην τρίτη περίοδο ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, γεγονός που οδηγεί τους φιλοξενούμενους αργά και σταθερά στη νίκη. Ο Μάσεϊ και η πολύ καλή άμυνα κρτάτησαν τη διαφορά υπέρ της ομάδας του Ματσόν. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο "Δικέφαλος" σημείωσε σε 10 λεπτά 8 πόντους
31' Έναρξη 10λέπτου
31' Τρίποντο Άρης Ηλιάδης (38-56)
Πολύ στενά είναι πλέον τα περιθώρια για την ΑΕΚ
31' Δίποντο ΑΕΚ Πέρκοβιτς (40-56)
32' Δίποντο Άρης Μάσεϊ (40-58)
32' Καλάθι και φάουλ Άρης Ηλιάδης (40-60)
Ο Σκέιλς του τρίτου δεκαλέπτου είναι ο Ηλιάδης που συνεχίζει να σκοράρει αυξάνοντας τη διαφορά στους 20
33' Δίποντο Άρης Ηλιάδης (40-62)
33' Τρίποντο ΑΕΚ Κόμματος (43-62)
34' Δίποντο Άρης Ουίλκινσον (43-64)
34' Τρίποντο ΑΕΚ Νικολαΐδης Μάκης (46-64)
34' Δίποντο Άρης Μάσεϊ (46-66)
34' Καλάθι και φάουλ ΑΕΚ Γκριγκούρεβιτς (48-66)
35' Δύο βολές ΑΕΚ Κόμματος (50-66)
36' Δίποντο Άρης Γιαννούλης (50-68)
36' Φάουλ ΑΕΚ Νικολαΐδης Μάκης (3ο)
Αντιαθλητικό
36' Τάιμ-άουτ ΑΕΚ Μαρκόπουλος
36' Δύο βολές Άρης Ηλιάδης (50-70)
36' Δίποντο Άρης Σεραπίνας (50-72)
Τυπική διαδικασία τα τελευταία λεπτά, αφού η ΑΕΚ συνεχίζει να μην μπορεί να αντιδράσει, χάνοντας τις ευκαιρίες για να μειώσει έστω τη διαφορά
36' Δίποντο ΑΕΚ Φέλτον (52-72)
37' Δίποντο Άρης Γιαννούλης (52-74)
37' Δίποντο Άρης Καλαϊτζής (52-76)
38' Δίποντο ΑΕΚ Μαγκουνής (54-76)
38' Δύο βολές Άρης Γιαννούλης (54-78)
38' Δίποντο Άρης Καστλ (54-80)
39' Δίποντο ΑΕΚ Σκοτ (56-80)
39' Δίποντο Άρης Φλέτσερ (56-82)
39' Τρίποντο ΑΕΚ Μαγκουνής (59-82)
39' Δίποντο Άρης Φλέτσερ (59-84)
40' Δύο βολές ΑΕΚ Σκοτ (61-84)
40' Τρίποντο Άρης Καλαϊτζής (61-87)
40' Δίποντο Άρης Φλέτσερ (61-89)
Στους 6 φτάνει γρήγορα ο Φλέτσερ
40' Τρίποντο ΑΕΚ Νικολαΐδης Μάκης (64-89)
40' Λήξη αγώνα 64-89
Έγραψε ιστορία ο Άρης στο ΟΑΚΑ, αφού μετά από 18 χρόνια έφυγε θριαμβευτής από την Αθήνα απέναντι στην ΑΕΚ, την οποία νίκησε με 64-89. Με άμυνα για σεμινάριο και πολύ μυαλό στην επίθεση, οι παίκτες του Ματσόν, κατάφεραν να "καθαρίσουν" το παιχνίδι από το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου και να μετατρέψουν σε τυπική διαδικασία το υπόλοιπο του ματς.