X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

Σαρπ-ατάκ

Ντελκ

Την τρίτη του σερί ήττα γνώρισε ο ΠΑΟ, που έχασε με 76-73 από τη Μακάμπι σε ένα αδιάφορο ματς

Το ξεκίνημα του Παναθηναϊκού στο παιχνίδι ήταν "εκρηκτικό". Οι "πράσινοι" μπήκαν στο Γιαντ Ελιάου, έχοντας τον Σισκάουσκας "σεληνιασμένο". Ο Λιθουανός, με δέκα πόντους έδωσε το προβάδισμα στην ελληνική ομάδα, με 7-17 και στη συνέχεια η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 12 πόντους, 12-24, σκορ με το οποίο έληξε η πρώτη περίοδος, στην οποία η ομάδα του Ομπράντοβιτς θα μπορούσε να έχει και μεγαλύτερη διαφορά, αν δεν αντιμετώπιζε πρόβλημα στα ριμπάουντ.
Η δεύτερη περίοδος, σηματοδότησε την επιστροφή των Ισραηλινών στο ματς, αφού "ροκάνισαν" τη διαφορά σιγά-σιγά και κατάφεραν με ηγέτες τους Άρνολντ και τον Βούιτσιτς, να περάσουν μπροστά, με σερί 21-6. Ευτυχώς, όμως, για τον Παναθηναϊκό, μετά από τάιμ άουτ που ζήτησε ο Ομπράντοβιτς, προς το τέλος του ημιχρόνου, φάνηκε ότι οι παίκτες ξύπνησαν και χάρη σε καλάθια των Σισκάουσκας, Διαμαντίδη και Τσαρτσαρή, το ημίχρονο έληξε με 33-37, υπέρ της ελληνικής ομάδας.

Κυρίαρχος του παιχνιδιού ήταν ο Παναθηναϊκός και στην τρίτη περίοδο. Με τον Μπετσίροβιτς να οδηγεί στο σκοράρισμα και την άμυνα να λειτουργεί "ρολόι", η διαφορά αυξήθηκε αρχικά στους 6 (42-48) και στη συνέχεια στους 9 (47-56), με τρίποντο του Αλβέρτη. Όσες προσπάθειες κι αν έκανε ο Σαρπ, το μόνο που κατάφερε, ήταν να μειώσει σε 52-59, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το δεκάλεπτο.

Μπαίνοντας στο τελευταίο δεκάλεπτο, η Μακάμπι, με σερί 12-0, αιφνιδίασε τον Παναθηναϊκό και πέρασε μπροστά με 64-59, χάρη στα καλάθια των Σαρπ, Μπερστάιν και Μπάινουμ. Ο Διαμαντίδης, μείωσε στους (64-62), αλλά

Σε εκείνο το σημείο κρίθηκε το αποτέλεσμα του ματς. Ο Σισκάουσκας έκανε προσποίηση φάνηκε να κερδίζει το φάουλ και τις τρεις βολές, αλλά οι διαιτητές έδειξαν άουτ. Ο Ομπράντοβιτς ξέσπασε σε έντονες διαμαρτυρίες και χρεώθηκε με τεχνική ποινή. Ο Σαρπ ευστόχησε και το παιχνίδι ουσιαστικά τελείωσε. Το τελικό 76-73, διαμορφώθηκε με τρίποντο του Διαμαντίδη.

Τα δεκάλεπτα: 12-24, 33-37, 52-59, 76-73

Οι σκόρερ των ομάδων:

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Σπάχια): Σαρπ 18 (2), Βούιτσιτς 9, Ελιγιάχου 7, Χαλπερίν 10 (2), Μπούρστεϊν 9 (1), Σασόν, Αρνολντ 6, Μπάινουμ 7 (1), Γκριν 8, Γιασαϊτις, Γερέτιν 2.

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Σισκάουσκας 12 (2), Τσαρτσαρής 9 (1), Διαμαντίδης 17 (3), Βούγιανιτς 7 (1), Τομάσεβιτς 8, Αλβέρτης 3 (1), Ντελκ 3, Σάκοτα, Παπανικολάου, Μπετσίροβιτς 12, Ντικούδης 2, Γιαβτόκας.

Ομπράντοβιτς: " Διαιτησία υπό πίεση"

Για διατησία που λειτουργεί υπό την πίεση της έδρας, μίλησε ο προπονητής του Παναθηναϊκού, Ζέλικο Ομπράντοβιτς, μετά το ματς με τη Μακάμπι: " Πριν το παιχνίδι είπα ότι δεν ήταν σημαντικό για μας, γιατί είχαμε εξασφαλίσει την πρώτη θέση, αλλά τελικά αποδείχθηκε ότι είχε μεγάλη σημασία. Είναι πάντως σπουδαίο να καταλάβουμε γιατί η ομάδα μας αντέδρασε έτσι σήμερα και οι παίκτες έπαιξαν με μεγάλο κίνητρο".

" Πρώτον γιατί υπήρχε η πίεση που νοιώθουν όλοι σε αυτό το γήπεδο, σε όλα τα ματς, με την οποία δεν έχω πρόβλημα. Είναι φυσιολογικό. Αλλά δεν είναι φυσιολογικό, οι διαιτητές να σφυρίζουν υπό πίεση. Αυτό είναι πολύ κακό. Η αντίδραση της ομάδας μου να κερδίσει το ματς, ήταν εξαιτίας αυτού του γεγονότος. Είναι περήφανοι άνθρωποι και εγώ τους θαυμάσω για την συμπεριφορά τους".

Το μέλλον κοιτάζει ήδη, ο Ντέγιαν Τομάσεβιτς, που τόνισε ότι η αιτία της νίκης, ήταν η κακή άμυνα στο τελευταίο δεκάλεπτο: " Ήταν ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι, αλλά έτσι είναι πάντα εναντίον της Μακάμπι. Χάσαμε τον αγώνα, γιατί επιτρέψαμε στους αντιπάλους μας, να επιστρέψουν με την κακή μας άμυνα στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου. Αυτή η ήττα δεν είναι σημαντική για μας, γιατί κερδίσαμε την πρώτη θέση του ομίλου, αρκετό καιρό πριν. Τώρα πρέπει να συγκεντρωθούμε στα μελλοντικά παιχνίδια, γιατί θα είναι και τα σημαντικά".

Ο Νέβεν Σπάχια, έδωσε συγχαρητήρια και υποσχέθηκε σκληρή δουλειά για τη συνέχεια: " Συγχαρητήρια στην ομάδα μας. Κάναμε πολύ καλή δουλειά απόψε, ειδικά για του φιλάθλους που μας βοήθησαν πολύ. Δείξαμε χαρακτήρα και δεν τα παρατήσαμε όταν ήμασταν 10 πόντους πίσω. Γνωρίζαμε ότι είχαμε την ευκαιρία να κερδίσουμε. Δεν ήταν εύκολο με τόση πίεση. Έχουμε μία νίκη για να γιορτάσουμε και να προετοιμαστούμε για τη συνέχεια. Απόψε όλες οι ομάδες της Ευρωλίγκας, έπαιξαν με αυτή την πίεση".

Ο καλύτερος παίκτης της Μακάμπι, στο παιχνίδι, Ντέρικ Σαρπ, είπε: " Ήταν το καλύτερο παιχνίδι μας, αμυντικά, γι' αυτή τη σεζόν. Σε κάθε ματς πρέπει να παίζουμε έτσι, σαν να είναι το τελευταίο. Πρέπει να συνεχίσουμε να παίζουμε με αυτόν τον τρόπο και να μείνει η αυτοπεποίθησή μας, σε αυτό το επίπεδο. Νομίζω ότι οι οπαδοί μας έδωσαν τη νίκη. Όλοι κάνουν τη δουλειά τους. Ο καθένας κέρδισε το παιχνίδι. Στο δεύτερο μέρος, παίξαμε "τεράστια" άμυνα. Ήταν ομαδική προσπάθεια. Όλοι βοήθησαν".

Η εξέλιξη του αγώνα:

1' Έναρξη 10λέπτου
5' Τρίποντο Παναθηναϊκός Σισκάουσκας (7-17)
Τους 10 πόντους φτάνει ο Λιθουανός, που οδηγεί τον Παναθηναϊκό στο πολύ καλό ξεκίνημα
10' Λήξη 10λεπτου 12-24
Πολύ καλή η μεφάνιση του Παναθηναϊκού μέχρι στιγμής. Η διαφορά είναι ήδη στους 12 κι αν δεν ήταν τα επιθετικά ριμπάουντ των γηπεδούχων, θα ήταν ακόμα μεγαλύτερη
11' Έναρξη 10λέπτου
11' Δίποντο Μακάμπι Σαρπ (14-24)
12' Δίποντο Μακάμπι Άρνολντ (16-24)
12' Τρίποντο Μακάμπι Χαλπερίν (19-24)
12' Δίποντο Παναθηναϊκός Μπετσίροβιτς (19-26)
13' Δίποντο Μακάμπι Άρνολντ (21-26)
14' Δίποντο Μακάμπι Άρνολντ (23-26)
Μεγάλη ζημιά από τον Άρνολντ που μόνο με δικούς του πόντους μειώνει στους 3
15' Τρίποντο Παναθηναϊκός Τσαρτσαρής (24-29)
15' Τρίποντο Μακάμπι Χαλπερίν (27-29)
17' Δύο βολές Μακάμπι Βούιτσιτς (31-30)
Προβάδισμα για πρώτη φορά στο ματς, δίνει στη Μακάμπι ο Βούιτσιτς.
18' Δίποντο Μακάμπι Βούιτσιτς (33-30)
18' Τάιμ-άουτ Παναθηναϊκός Ομπράντοβιτς
19' Δίποντο Παναθηναϊκός Σισκάουσκας (33-32)
20' Τρίποντο Παναθηναϊκός Διαμαντίδης (33-35)
20' Δίποντο Παναθηναϊκός Τσαρτσαρής (33-37)
Μετά από καταπληκτική πάσα του Τομάσεβιτς ο Τσαρτσαρής καρφώνει και ολοκληρώνει ένα σερί 0-7 για τον Παναθηναϊκό, που του δίνει και πάλι το προβάδισμα, με 4
20' Λήξη ημιχρόνου 33-37
Παρά το γεγονός ότι η Μακάμπι έκανε το ξέσπασμά της στη δεύτερη περίοδο και προηγήθηκε με 3 πόντους, οι παίκτες του Ομπράντοβιτς επανήλθαν, έκαναν σερί 0-7 και ανέκτησαν τον έλεγχο, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το προβάδισμα
21' Έναρξη 10λέπτου
21' 3 δευτερόλεπτα Παναθηναϊκός Τομάσεβιτς
21' Φάουλ Μακάμπι Άρνολντ
22' Δίποντο Μακάμπι Μπερστάιν (35-37)
23' Δίποντο Μακάμπι Χαλπερίν (37-37)
24' Δίποντο Παναθηναϊκός Μπετσίροβιτς (37-39)
25' Δίποντο Παναθηναϊκός Μπετσίροβιτς (37-41)
Με 4 συνεχόμενους πόντους του Μπετσίροβιτς, ο Παναθηναϊκός, παίρνει εκ νέου το προβάδισμα με 4
25' Δύο βολές Μακάμπι Σαρπ (37-41)
25' Δύο βολές Παναθηναϊκός Τομάσεβιτς (39-44)
26' Δίποντο Μακάμπι Γκριν (41-44)
27' Δύο βολές Παναθηναϊκός Τομάσεβιτς (42-46)
28' Δύο βολές Παναθηναϊκός Μπετσίροβιτς (42-48)
Αυξάνει αργά αλλά σταθερά τη διαφορά ο Παναθηναϊκός, την ώρα που η Μακάμπι δεν βρίσκει λύσεις στην επίθεση
29' Τρίποντο Παναθηναϊκός Βούγιανιτς (42-51)
29' Τρίποντο Μακάμπι Σαρπ (45-51)
29' Δύο βολές Παναθηναϊκός Μπετσίροβιτς (45-53)
29' Τρίποντο Παναθηναϊκός Αλβέρτης (47-56)
30' Δύο βολές Μακάμπι Σαρπ (49-56)
30' 3 Βολές Παναθηναϊκός Βούγιανιτς (49-59)
Στους 10 και πάλι ο Παναθηναϊκός, χάρη σε τρεις βολές του Βούγιανιτς, ο οποίος πήρε φάουλ και στη συνέχεια εκτέλεσε και τις βολές από την τεχνική ποινή που χρεώθηκε στον πάγκο
30' Τρίποντο Μακάμπι Σαρπ (52-59)
30' Λήξη 10λεπτου 52-59
Διατηρεί το προβάδισμα ο Παναθηναϊκός, που με όπλο την πολύ καλή άμυνα και την ψυχραιμία στην επίθεση είναι το φαβορί για τη νίκη
31' Έναρξη 10λέπτου
31' Δύο βολές Μακάμπι Σαρπ (54-59)
32' Δίποντο Μακάμπι Μπάινουμ (56-59)
32' Δύο βολές Μακάμπι Μπάινουμ (58-59)
34' Δύο βολές Μακάμπι Μπερστάιν (61-59)
35' Τρίποντο Μακάμπι Μπάινουμ (64-59)
36' Δίποντο Παναθηναϊκός Διαμαντίδης (64-62)
36' Δίποντο Μακάμπι Ελιάου
37' Δύο βολές Παναθηναϊκός Διαμαντίδης (69-66)
38' Δύο βολές Μακάμπι Χαλπερίν (72-66)
38' Δίποντο Μακάμπι Βούιτσιτς (74-66)
39' Δίποντο Παναθηναϊκός Τομάσεβιτς (74-68)
39' Δίποντο Παναθηναϊκός Διαμαντίδης (74-70)
40' Δύο βολές Μακάμπι Σαρπ (76-70)
Φάουλ πάνω στο τρίποντο γίνεται στον Σισκάουσκας, δεν σφυρίζεται και ο Ομπράντοβιτς ξεσπάει σε έντονες διαμαρτυρίες και χρεώνεται με τεχνική ποινή. Ο Σαρπ ευστοχεί και το παιχνίδι τελειώνει
40' Τρίποντο Παναθηναϊκός Διαμαντίδης (76-73)
40' Λήξη αγώνα
Η Μακάμπι παίρνει τη νίκη και τη δεύτερη θέση του ομίλου. Ο Παναθηναϊκός έπαιξε με ψυχή και έφτασε κοντά στη νίκη