EUROBASKET

Σερβία-Λιθουανία: 78-70

Τρίπκοβιτς

Την πρώτη της νίκη στο τουρνουά "Ακρόπολις" πήρε η Σερβία που επικράτησε της Λιθουανίας με 78-70

Οι παίκτες του Μπουτάουτας ξεκίνησαν καλύτερα στο ματς και με ηγέτη τον Κλέιζα προηγήθηκαν ως τα μισά του πρώτου δεκαλέπτου. Σε εκείνο το σημείο όμως οι Κρστιτς και Βελίτσκοβιτς ανέτρεψαν το σκηνικό για τους "πλάβι" που προηγήθηκαν με 19-13 στο τέλος της περιπόδου.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο τη σκυτάλη για τους Σέρβους πήραν οι Έρτσεγκ και Τρίπκοβιτς που κατάφεραν να δημιουργήσουν διαφορά δέκα πόντων 35-25 πριν ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος με 38-31.

Η διαφορά ανέβηκε ξανά στους 10 πόντους στην τρίτη περίοδο (45-35) αλλά οι Σέρβοι επέστρεψαν στο ματς μειώνοντας στους 3 πόντους (45-42) και ανακτώντας το προβάδισμα με 51-52 πριν οι Σέρβοι προσπεράσουν με 59-54 στο τέλος της περιόδου.

Στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου το προβάδισμα της Σερβίας ανέβηκε ξανά στους 9 (63-54) και παρά το γεγονός ότι οι Λιθουανοί μείωσαν στους 4 λίγο πριν τη λήξη, οι παίκτες του Ίβκοβιτς πήραν τη νίκη με 78-70.

Τα δεκάλεπτα: 19-13, 38-31, 59-54, 78-70

Οι σκόρερ των δύο ομάδων:

Σερβία (Ίβκοβιτς): Πόποβιτς 12, Τέπιτς 2, Ραντούλιτσα, Έρτσεγκ 8 (1), Μπιέλιτσα, Μάρκοβιτς 2, Τρίπκοβιτς 13 (1), Τεόντοσιτς 3 (1), Κρστιτς 11, Πέροβιτς 8, Βελίτσκοβιτς 14 (1), Πάουνιτς 5 (1).

Λιθουανία (Μπουτάουτας): Μαζούτις, Καλνιέτις 6 (1), Μασιούλις 4, Ντάριους Λαβρίνοβιτς, Λουκάουσκις 2, Ντελινινκάιτις 2, Γιασάιτις 6, Κλέιζα 19 (1), Κσιστόφ Λαβρίνοβιτς 2, Γιομάντας 1, Πετραβίτσιους 17, Γιαβτόκας 11