X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ

Σφαιρόπουλος: "Όταν παίξουμε καλύτερη άμυνα, θα έχουμε την ευκαιρία να κερδίσουμε τέτοια παιχνίδια"

Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος ABA LEAGUE J.T.D. / DRAGANA STJEPANOVIC

Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος άσκησε αυστηρή κριτική στους παίκτες του για την αμυντική τους προσήλωση μετά την ήττα του Ερυθρού Αστέρα από την Dubai BC στην πρεμιέρα της Αδριατικής Λίγκας.

Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος παρουσιάστηκε εμφανώς απογοητευμένος στη συνέντευξη Τύπου, μετά την ήττα του Ερυθρού Αστέρα από την Dubai BC στην πρεμιέρα της ABA League.

Ο Έλληνας τεχνικός στάθηκε κυρίως στην προσήλωση και την εικόνα που είχαν οι παίκτες του στην άμυνα, καθώς θεωρεί πως αυτά ήταν τα στοιχεία που στέρησαν από την ομάδα του τη νίκη και χρειάζεται να βελτιωθούν, ενόψει της συνέχειας της Αδριατικής Λίγκας, αλλά και της έναρξης της EuroLeague.

Κλείνοντας, ο προπονητής του Ερυθρού Αστέρα, έκανε και μία σύντομη αναφορά στη συμμετοχή της Dubai BC στην Αδριατική Λίγκα.

Συγκεκριμένα, ο Γιάννης Σφαιρόπουλος ανέφερε στην συνέντευξη Τύπου:

"Δεν ξεκινήσαμε καλά το παιχνίδι, επιτρέψαμε πάρα πολλούς εύκολους πόντους, έφτασαν σε διψήφιο προβάδισμα ήδη από το πρώτο δεκάλεπτο. Στην αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου πήραν ένα πειστικό προβάδισμα, μετά όμως βελτιωθήκαμε στην άμυνα.

Επιστρέψαμε, προηγηθήκαμε μάλιστα με 34-33, αλλά στη συνέχεια στο τελευταίο πεντάλεπτο επιτρέψαμε πάρα πολλούς πόντους.

Γενικότερα, μας έβαλαν 50 πόντους στο πρώτο ημίχρονο και 86 συνολικά. Είναι δύσκολο να νικήσεις υπό αυτές τις συνθήκες ως φιλοξενούμενος. Είχαμε βέβαια το τελευταίο σουτ του παιχνιδιού, δεν ευστοχήσαμε.

Ανεξάρτητα από το εάν θα πετυχαίναμε αυτό το καλάθι ή όχι όμως, το γεγονός παραμένει ότι πρέπει να παίξουμε καλύτερη άμυνα. Αυτό είναι κάτι που πρέπει να δουλέψουμε, ειδικά όταν παίζουμε με ομάδες όπως η Dubai BC.

Όταν παίξουμε καλύτερη άμυνα, θα έχουμε την ευκαιρία να κερδίσουμε τέτοια παιχνίδια.

Είναι καλό που η Dubai BC παίζει στην ABA Liga. Εύχομαι στον σύλλογο πολλή τύχη και επιτυχίες την προσεχή περίοδο".