Σταχτοπούτα για φίλημα

Μπράουν

Η Μάλαγα νίκησε την Ταού με 76-74 και απέδειξε ότι δεν ήρθε για τουρισμό

Κορυφαίος για την ομάδα του Σέρτζο Σκαριόλο ήταν ο Μάρκους Μπράουν, ενώ πολύ καλή εμφάνιση έκανε και ο Μάρκο Τούσεκ. Όμως, αυτός που κέρδισε το ζεστό χειροκρότημα των Ελλήνων και των Ισπανών φιλάθλων, ήταν ο Κώστας Βασιλειάδης που δήλωσε ότι " ο προπονητής αποφασίζει ποιοι παίκτες παίζουν. Όποτε μπαίνω στο γήπεδο, προσπαθώ να δίνω τον καλύτερο εαυτό μου".

Ακόμα ένα νευρικό ξεκίνημα, είδαμε στο Final Four, παρότι ο μικρός τελικός είναι ένα εντελώς αδιάφορο παιχνίδι, που θα μπορούσε κάλλιστα να μην διεξάγεται. Η Ουνικάχα, προηγήθηκε κυρίως χάρη στα τρίποντα των Χιμένεθ και Φαιζόν, με 6-8 στο ξεκίνημα, την ίδια στιγμή που στην επίθεση της Ταού τα συστήματα δεν έβγαιναν και η μπάλα περνούσε ελάχιστα στον Λούις Σκόλα. Με ένα ξέσπασμα από τους Χάουζ (κλέψιμο και κάρφωμα στον αιφνιδιασμό) και Ρακόσεβιτς (το πρώτο του τρίποντο στη διοργάνωση), οι Βάσκοι πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά με 13-10.

Σε εκείνο το σημείο, δύο λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου, μπήκε για πρώτη φορά στο παρκέ, ο Κώστας Βασιλειάδης, που καταχειροκροτήθηκε. Με το δικό του τρίποντο μάλιστα, η Ουνικάχα ανέκτησε την πρωτοπορία το σκορ και έκλεισε την πρώτη περίοδο, προηγούμενη με 15-16.

Η αφύπνιση του Σκόλα και ο ζεστός Ρακόσεβιτς

Με την έναρξη του δευτέρου δεκάλεπτου, ο Μάρκο Τούσεκ, που κι αυτός έδειξε ανανεωμένος σε σχέση με τον ημιτελικό, έκανε το +4 για τη Μάλαγα (15-19), αλλά η άμεση απάντηση του Πλάνινιτς και οι βολές του Χάουζ, έδωσαν το προβάδισμα στην Ταού, με 20-19. Παρά τις προσπάθειες του Τούσεκ, η ομάδα του Μάλκοβιτς, άρχισε να ρολάρει σιγά-σιγά, αν και χάρη στα καλάθια του Βασιλειάδη, οι "πράσινοι" διατηρούσαν το προβάδισμα (25-27, 29-33).

Ο Ρακόσεβιτς, όμως, δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και συνέχισε να πυροβολεί. Με δύο συνεχόμενες "βόμβες", έκανε το 32-35, 38-35 και ο Πλάνινιτς στο τελευταίο δευτερόλεπτο, διαμόρφωσε το 40-35 του ημιχρόνου.

Το δεκάλεπτο της Ταού

Αναμφισβήτητα το τρίτο δεκάλεπτο, άνηκε στην Ταού. Παρότι η Μάλαγα προσπάθησε να μειώσει με τον Ντε Μιγκέλ (40-37 και 43-39), οι Πριτζόνι, Ρακόσεβιτς και Σπλίτερ, ανέβασαν τη διαφορά για πρώτη φορά στους 8 (47-39), έξι λεπτά πριν τη λήξη του δεκάλεπτου. Η Ουνικάχα, όμως, δεν είχε πει την τελευταία της λέξη, αφού χάρη σε ένα σερί 2-10, που ξεκίνησε από τον Φαιζόν, συνεχίστηκε με τον Χιμένεθ και ολοκληρώθηκε με το τρίποντο του Σάντσεθ, ισοφάρισε σε 49-49.

Ο νικητής Μπράουν

Ο Μπόζινταρ Μάλκοβιτς, όμως, φαίνεται πως δεν είχε υπολογίσει στον φυσικό ηγέτη της Μάλαγα, τον Μάρκους Μπράουν. Ο Αμερικανός, που προερχόταν από τραυματισμό, είχε μόλις δύο πόντους στα πρώτα τρία δεκάλεπτα, αλλά στο τελευταίο βάλθηκε να νικήσει μόνος του. Με την πολύτιμη βοήθεια του Τούσεκ, που σημείωσε τους πρώτους 6 πόντους της ομάδας του, κάνοντας το 63-57, ο Μπράουν, μείωσε σε 63-59, αρχικά και στη συνέχεια με τρίποντο έριξε τη διαφορά στους 3 (65-62), για να βάλει την ομάδα του ξανά μέσα στο ματς.

Το μπάζερ μπίτερ

Με οδηγό τον Σάντσεθ, που έδειχνε να καθοδηγεί τέλεια τους συμπαίκτες του (8 ασίστ), η Μάλαγα, χάρη σε ακόμα ένα τρίποντο του Τούσεκ (το πέμπτο συνολικά), μείωσε στους 2 (69-67) και με δύο βολές του Μπράουν, ισοφάρισε, παίρνοντας την ψυχολογία με το μέρος της. Ο πρώτος σκόρερ στην ιστορία της Ευρωλίγκας, με τρίποντο έδωσε μετά από πολλή ώρα προβάδισμα στην ομάδα του (69-72).

Αυτό βέβαια είχε ως αποτέλεσμα και την αφύπνιση της Ταού, που απάντησε με ένα δικό της σερί, 12-2 και εκμεταλλευόμενη την επιθετική ανομβρία της αντιπάλου της, έφτασε για πρώτη φορά στο ματς, τη διαφορά στο +10 (61-51), κυρίως χάρη στις πολύτιμες λύσεις που έδωσε ο Πλάνινιτς, ο οποίος έφτασε γρήγορα στους 14. Αυτό ήταν και το σκορ με το οποίο έληξε η τρίτη περίοδος, κάνοντας τους Βάσκους, φαβορί για τη νίκη. Η απάντηση του Πριτζόνι, όμως, ήταν άμεση και το 72-72 γεγονός. Ο Πιετρούς, όμως, με ηρωικό φόλοου, έκανε το 72-74 για την Ουνικάχα. Στα 44 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, ο Σκόλα έκανε βήματα και έδωσε την ευκαιρία στην ομάδα του Σκαριόλο, να τελειώσει το ματς. Ο Μάλκοβιτς στο τάιμ άουτ, είπε "χωρίς φάουλ" και τελικά είχε δίκιο, αφού ο Μπράουν, αστόχησε και έδωσε την ευκαιρία στην Ταού για μία τελευταία επίθεση. Ο Πριτζόνι, ισοφάρισε με λέι απ και απέμεναν 8.2 δευτερόλεπτα για τη Μάλαγα. Ο Σκαριόλο πήρε τάιμ άουτ, έδωσε εντολές η μπάλα να πάει στον Μπράουν και σχεδίασε ένα άψογο σύστημα, από το οποίο ελευθερώθηκε ο Αμερικανός, που έφτασε στο λέι απ και έδωσε τη νίκη στην ομάδα του, αφού το σουτ του Χάουζ από το κέντρο, με 1.2 δευτερόλεπτα να απομένουν, πήγε απευθείας άουτ.

Τα δεκάλεπτα: 15-16, 40-35, 61-51, 74-76.

Οι σκόρερ των δύο ομάδων:

Ταού Κεράμικα (Μάλκοβιτς): Σκόλα 14 , Πριγκιόνι 13 (3), Ρακόσεβιτς 14 (6), Βιντάλ 2, Πλάνινιτς 15 (2), Τελέτοβιτς, Σπλίτερ 10, Χάουζ 4.

Ουνικάχα Μάλαγα (Σκαριόλο): Σάντσεθ 5 (1), Βασιλειάδης 8 (2), Βελς 4, Πιετρούς 2, Ντε Μιγκέλ 9, Τούσεκ 18 (5), Χιμένεθ 10 (2), Σάντσεθ Αλ. 1, Μέιζον 5 (1), Μπράουν 14 (2).

Σκαριόλο: " Πνεύμα νικητή ο Μπράουν"

Ιδιαίτερα συγκινημένος ο Σέρτζο Σκαριόλο, μετά το τέλος του αγώνα, έδωσε συγχαρητήρια στους παίκτες του και τόνισε ότι ο Μπράουν, έχει τοπνεύμα του νικητή: " Είμαι πολύ περήφανος για την ομάδα μου, που ήρθε στην Αθήνα με την απουσία του Σαντιάγο και στον ημιτελικό έχασε λόγω τραυματισμού και τον Καμπέθας. Στο τρίτο δεκάλεπτο είχαμε ανοιχτά σουτ, αλλά δεν ευστοχήσαμε, αλλά στη συνέχεια τα καταφέραμε".

" Εύχομαι οι οπαδοί μας να γιόρτασαν αυτή τη νίκη, στην πρώτη μας παρουσία σε Final Four. Ξέρουμε ότι για τον Παναθηναϊκό ή την ΤΣΣΚΑ Μόσχας, δεν ήταν ευχαριστημένοι με την τρίτη θέση, αλλά για μας είναι κατόρθωμα".

" Συγχαρητήρια στους παίκτες μου, ειδικά για την Παρασκευή, όταν τα έδωσαν όλα. Δεν είναι δικό τους φταίξιμο, που ίσως μας λείπει λίγο ταλέντο".

Τέλος, για τον πρωταγωνιστή του μικρού τελικού, Μάρκους Μπράουν, είπε: " Τον χρειαζόμασταν, παρότι φέτος δεν είναι στην καλύτερη κατάσταση λόγω του τραυματισμού του και ξέρω ότι δεν θα είναι ούτε μέχρι το τέλος της σεζόν Έχει το πνεύμα του νικητή και όταν πρέπει να γίνει το κρίσιμο σουτ, είναι πάντα παρών".

Ο Κώστας Βασιλειάδης μετά το τέλος του παιχνιδιού τόνισε: " Θέλαμε πολύ να φτάσουμε στον τελικό, αλλά την Παρασκευή δεν τα καταφέραμε. Όμως, είμαστε ικανοποιημένοι από τη στιγμή που νικήσαμε την Ταού. Κάναμε ό,τι καλύτερο μπορούσαμε. Πιστεύω ότι καταφέραμε αρκετά, αφού ήταν η πρώτη φορά της ομάδας σε Φάιναλ Φορ. Ελπίζω του χρόνου να τα πάμε ακόμη καλύτερα, να συνεχίσουμε την καλή δουλειά και να καταφέρουμε κάτι ακόμη πιο σημαντικό".

Όσον αφορά τη δική του απόδοση και τη συμμετοχή του, απάντησε: " Ο προπονητής αποφασίζει ποιος παίζει και ποιος όχι. Εγώ είμαι είμαι έτοιμος ανά πάσα στιγμή να μπω στο γήπεδο και να προσφέρω, δίνοντας τον καλύτερό μου εαυτό".

Ο προπονητής της Ταού Κεράμικα, Μπόζινταρ Μάλκοβιτς, είπε μετά το τέλος του ματς: " Δεν μπορύμε να είμαστε ευχαριστημένοι με το παιχνίδι μας στην Αθήνα, γιατί δεν καταφέραμε να έχουμε το ατομικό ή ομαδικό επίπεδο, που πρέπει. Γιατί; Εϊναι μία πολύ δύσκολη ερώτηση που δεν θα απαντήσω τώρα, γιατί χρειάζεται πολύ χρόνο. Πρέπει να έχουμε κάποιο χρόνο για να το σκεφτούμε. Η Ουνικάχα έπαιξε αργά και μας κοίμισε. Είχαμε κάποιες καλές προσπάθειες εκμεταλλευόμενοι τα λάθη τους στο πρώτο ημίχρονο. Στο δεύτερο βελτιώσαμε την άμυνά μας και κάναμε περισσότερα κλειψίματα. Παίξαμε πιο ήρεμα και προηγηθήκαμε με 10 πόντους. Πήραν κάποιος πόντους από τον "πάγκο" και έκαναν πολλά σουτ".

" Τώρα πρέπει να συνεχίσουμε την καλή δουλειά και να παίξουμε καλά μέχρι το τέλος της σεζόν. Μπορούμε σίγουρα να παίξουμε καλύτερα. Αντιμετωπίσαμε μεγάλη πίεση. Πρέπει να κάνουμε μία σοβαρή ανάλυση έτσι ώστε η ομάδα να έχει την ψυχολογική και ατομική δύναμη που είναι σημαντική για το μέλλον. Ότι δεν σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό, είμαστε οικογένεια και όταν δεν παίζεις καλά, υποφέρουν όλοι".

Δηλώσεις έκανε και ο Ζόραν Πλάνινιτς που φαινόταν πολύ απογοητευμένος από την πορεία της Ταού στο φετινό Φάιναλ Φορ: " Πραγματικά, δεν μπορώ να περιγράψω με λόγια πως νιώθω και τι συνέβη αυτές τις ημέρες. Διαλέξαμε τη χειρότερη περίοδο μέσα στη χρονιά, να παίξουμε πολύ άσχημα και εντελώς διαφορετικά από όσο παίξαμε όλη τη σεζόν".

H εξέλιξη του αγώνα:
1' Έναρξη 1ης περιόδου
2' Τρίποντο Ουνικάχα Μάλαγα Φαιζόν (0-3)
2' Δίποντο Ταού Κεράμικα Σπλίτερ (2-3)
3' Δίποντο Ταού Κεράμικα Πριτζόνι (4-3)
5' Δίποντο Ουνικάχα Μάλαγα Βελς (5-5)
5' Τρίποντο Ουνικάχα Μάλαγα Χιμένεθ (5-8)
6' Τρίποντο Ταού Κεράμικα Ρακόσεβιτς (8-8)
6' Δίποντο Ουνικάχα Μάλαγα Βελς (8-10)
Αρκετά ελεύθερο αρχίζει να γίνεται το παιχνίδι, αφού ο Τσέχος βγάζει τον αιφνιδιασμό
7' Δίποντο Ταού Κεράμικα Χάουζ (10-10)
Ακόμα ένας αιφνιδιασμός με κλέψιμο και κάρφωμα από τον Αμερικανό
7' Τρίποντο Ταού Κεράμικα Ρακόσεβιτς (13-10)
Δεύτερο τρίποντο για τον Σέρβο
8' Σχόλιο
Θερμό χειροκρότημα για τον Κώστα Βασιλειάδη, που για πρώτη φορά στην καριέρα του μπαίνει στο παρκέ σε Final Four
9' Τάιμ-άουτ Ταού Κεράμικα Mάλκοβιτς
Βλέποτας ότι η ομάδα του έχει κολλήσει στην επίθεση, ο "Μπόζα" ζητάει τάιμ άουτ
9' Δύο βολές Ουνικάχα Μάλαγα Χιμένεθ (13-12)
10' Δίποντο Ταού Κεράμικα Σκόλα (15-13)
10' Τρίποντο Ουνικάχα Μάλαγα Βασιλειάδης (15-16)
Το πρώτο καλάθι για τον Έλληνα άσο
10' Λήξη 1ης περιόδου 15-16
Τέλος πρώτης περιόδου στον ισπανικό "εμφύλιο". Σε ένα παιχίδι που οι ομάδες παίζουν αρκετά ελεύθερα, η Μάλαγα προηγείται με έναν πόντο, κυρίως χάρη στην ευστοχία από την περιφέρεια και τον περιορισμό του Λούις Σκόλα, που ακόμα έχει 3 πόντους. Σε καλή μέρα μέχρι στιγμής ο Ρακόσεβιτς, που έχει 2 τρίποντα
11' Έναρξη 2ης περιόδου
11' Τρίποντο Ουνικάχα Μάλαγα Τούσεκ (15-19)
12' Τρίποντο Ταού Κεράμικα Πλάνινιτς (18-19)
12' Δύο βολές Ταού Κεράμικα Χάουζ (20-19)
Μπροστά και πάλι η Ταού μετά το 13-10 της πρώτης περιόδου
13' Δίποντο Ουνικάχα Μάλαγα Βασιλειάδης (20-21)
14' Δίποντο Ταού Κεράμικα Σκόλα (22-21)
15' Τρίποντο Ουνικάχα Μάλαγα Τούσεκ (22-24)
Πολύ καλός ο Τούσεκ, που σε αντίθεση με την Παρασκευή, είναι πολύ εύστοχος
15' Καλάθι και φάουλ Ταού Κεράμικα Σκόλα (25-24)
Άψογη συνεργασία στον δευτερεύοντα αιφνιδιασμό που αποδίδει με τον Αργεντινό
15' Τάιμ-άουτ Ουνικάχα Μάλαγα Σκαριόλο
16' Τρίποντο Ουνικάχα Μάλαγα Βασιλειάδης (25-27)
Πρώτος σκόρερ των "πρασίνων" ο Κώστας
16' Δίποντο Ταού Κεράμικα Πλάνινιτς (27-27)
17' Δίποντο Ταού Κεράμικα Ρακόσεβιτς (29-30)
18' Καλάθι και φάουλ Ταού Κεράμικα Πλάνινιτς (32-33)
18' Δίποντο Ουνικάχα Μάλαγα
18' Τρίποντο Ουνικάχα Μάλαγα Τούσεκ (29-33)
19' Δίποντο Ουνικάχα Μάλαγα Ντε Μιγκέλ (32-35)
19' Τρίποντο Ταού Κεράμικα Ρακόσεβιτς (35-35)
19' Τρίποντο Ταού Κεράμικα Ρακόσεβιτς (38-35)
Τους 14 φτάνει ο Ρακόσεβιτς, που σε αντίθεση με τον ημιτελικό ότι σουτάρει μπαίνει
20' Δίποντο Ταού Κεράμικα Πλάνινιτς (40-35)
20' Λήξη ημιχρόνου 40-35
Χάρη κυρίως στα τρίποντα του Ρακόσεβιτς, αλλά και την δυστοκία της Ουνικάχα στην επίθεση, οι Βάσκοι πήραν προβάδισμα 5 πόντων, σε ένα αδιάφορο ματς χωρίς άγχος
21' Έναρξη 3ης περιόδου
21' Δίποντο Ουνικάχα Μάλαγα Ντε Μιγκέλ (40-37)
22' Τρίποντο Ταού Κεράμικα Πριτζόνι (43-47)
23' Δίποντο Ουνικάχα Μάλαγα Ντε Μιγκέλ (43-39)
23' Δίποντο Ταού Κεράμικα Ρακόσεβιτς (45-39)
24' Δίποντο Ταού Κεράμικα Σπλίτερ (47-39)
Στο +8 για πρώτη φορά η διαφορά
24' Δίποντο Ουνικάχα Μάλαγα Φαιζόν (47-41)
25' Τρίποντο Ουνικάχα Μάλαγα Χιμένεθ (47-44)
25' Δίποντο Ουνικάχα Μάλαγα Χιμένεθ (47-46)
Ασίστ από τον Φαιζόν
25' Δίποντο Ταού Κεράμικα Σπλίτερ (49-46)
26' Τρίποντο Ταού Κεράμικα Πριτζόνι (52-49)
26' Τρίποντο Ουνικάχα Μάλαγα Σάντσεθ (49-49)
Σερί 2-10 για την Ουνικάχα που ισοφαρίζει
27' Δίποντο Ταού Κεράμικα Βιντάλ (54-49)
Κλέψιμο και κάρφωμα στον αιφνιδιασμό από τον Βιντάλ, που δίνει διαφορά 5 πόντων στους Βάσκους
28' Δίποντο Ταού Κεράμικα Πλάνινιτς (56-49)
28' Τάιμ-άουτ Ουνικάχα Μάλαγα Σκαριόλο
29' Δίποντο Ταού Κεράμικα Σκόλα (58-49)
30' Δίποντο Ουνικάχα Μάλαγα Μπράουν (58-51)
Επιτέλους καλάθι με τον Μπράουν να σκοράρει για την Ουνικάχα που είχε δεχθεί σερί 9-0
30' Τρίποντο Ταού Κεράμικα Πλάνινιτς (61-51)
Προβάδισμα 10 πόντων για την Ταού για πρώτη φορά στο ματς
30' Λήξη 3ης περιόδου 61-51
Το δεκάλεπτο άνηκε στην Ταού, που πήρε δύο φορές μεγάλο προβάδισμα (9 και 10 πόντων) και έκλεισε την περίοδο στο +10 για πρώτη φορά στο ματς. Ο Πλάνινιτς έδωσε πολλές λύσεις, τη στιγμή που κλείστηκε ο Ρακόσεβιτς
31' Έναρξη 4ης περιόδου
31' Τρίποντο Ουνικάχα Μάλαγα Τούσεκ (61-54)
33' Δίποντο Ταού Κεράμικα Σκόλα (63-54)
Βόλεϊ κάτω από το καλάθι της Μάλαγα και ξανά στο +9 η Ταού
33' Καλάθι και φάουλ Ουνικάχα Μάλαγα Τούσεκ (63-57)
33' Φάουλ Ταού Κεράμικα Σκόλα (3ο)
34' Δίποντο Ουνικάχα Μάλαγα Μπράουν (63-59)
34' Δίποντο Ταού Κεράμικα Σπλίτερ (65-59)
34' Τρίποντο Ουνικάχα Μάλαγα Μπράουν (65-62)
Στους 3 μειώνει ο Μπράουν, που είναι ζεστός στο τελευταίο δεκάλεπτο
35' Δίποντο Ταού Κεράμικα Σκόλα (67-62)
35' Τάιμ-άουτ Ταού Κεράμικα Μάλκοβιτς
36' Φάουλ Ταού Κεράμικα Σπλίτερ (1ο)
Σπάει τη ζώνη της Ταού ο Σάντσεθ και κερδίζει το φάουλ
36' Δύο βολές Ουνικάχα Μάλαγα Σάντσεθ (67-64)
Αξιόπιστος και στο σουτ ο Αργεντιός που έχει και 8 ασίστ
36' Δίποντο Ταού Κεράμικα Σπλίτερ (69-64)
37' Τρίποντο Ουνικάχα Μάλαγα Τούσεκ (69-67)
Στους 2 ρίχνει τη διαφορά ο Τούσεκ που φτάνει τους 18 πόντους
37' Τάιμ-άουτ Ταού Κεράμικα Μάλκοβιτς
Με τη διαφορά στους 2 και την επίθεση στην Μαλαγα, ο Μάλκοβιτς καλεί τάιμ άουτ τρία λεπτά πριν το τέλος
38' Δύο βολές Ουνικάχα Μάλαγα Μπράουν (69-69)
Δύο λεπτά πριν το τέλος ο Μπράουν ισοφαρίζει και όλο το γήπεδο υποστηρίζει Μάλαγα (πλην τω οπαδών της Ταού φυσικά)
39' Τρίποντο Ουνικάχα Μάλαγα Μπράουν (69-72)
39' Τρίποντο Ταού Κεράμικα Πριτζόνι (72-72)
40' Δίποντο Ουνικάχα Μάλαγα Πιετρούς (72-74)
40' Τάιμ-άουτ Ταού Κεράμικα Μάλκοβιτς
Οδηγίες από τον "Μπόζα" με την ομάδα του πίσω με 2 και 44 δευτερόλεπτα από το τέλος και επίθεση στη Μάλαγα. Χωρίς φάουλ είπε ο Μάλκοβιτς
40' Βήματα Ταού Κεράμικα Σκόλα
Λάθος του Σκόλα 44 δευτερόλεπτα πριν το τέλος
40' Δίποντο Ταού Κεράμικα Πριτζόνι (74-74)
40' Τάιμ-άουτ Ουνικάχα Μάλαγα Σκαριόλο
8 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, ο Πριτζόνι ισοφάρισε, αφού ο Μπράουν είχε χάσει το λέι απ που θα έδινε οριστικά τη νίκη στην ομάδα του. Να δούμε τι θα σκαρφιστεί ο Σκαριόλο για την τελευταία "πράσινη" επίθεση
40' Δίποντο Ουνικάχα Μάλαγα Μπράουν (74-76)
40' Λήξη αγώνα 74-76
Πολύ μεγάλο παιχνίδι στον μικρό τελικό, με τον Μάρκους Μπράουν, να αποδεικνύει για ακόμα μία φορά ότι είναι μεγάλος σκόρερ με την απόδοσή του στο τελευταίο δεκάλεπτο και το νικητήριο καλάθι του