Στο βάθος... πρώτη θέση

New Image

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε της Εφές Πίλσεν με 74-65 και θα παλέψει για την πρώτη θέση

Ο Παναθηναϊκός σημείωσε την δεύτερη νίκη του στους "16" της διοργάνωσης και πλέον μπορεί να φτάσει στην κατάκτηση της πρώτης θέσης καθώς την επόμενη εβδομάδα θα φιλοξενήσει την Σιένα που αποτελεί την κυριότερη αντίπαλό του.
Οι πρωταθλητές Ευρώπης στο πρώτο ημίχρονο δεν ήταν συγκεντρωμένοι, ωστόσο, στην τέταρτη περίοδο σοβαρεύτηκαν και έκαναν εύκολη την υπόθεση νίκη την οποία χρειάζονταν ιδιαίτερα, παρότι δεν κάλυψαν τη διαφορά που είχαν ηττηθεί στην Τουρκία (74-64) που λογικά δεν θα της χρειαστεί.

Άργησε να... ξυπνήσει

Η... αποδεκατισμένη Εφές Πίλσεν μπήκε στο παρκέ του ΟΑΚΑ με σκοπό να παίξει έξυπνα κόντρα στον Παναθηναϊκό που ήθελε τη νίκη πάση θυσία. Το τρικ του Ζέλικο Ομπράντοβιτς να ξεκινήσει τον Φραγκίσκο Αλβέρτη δεν είχε αποτέλεσμα, ωστόσο, αυτό που δημιούργησε περισσότερα προβλήματα ήταν το νωθρό ξεκίνημα των πρωταθλητών Ευρώπης.

Οι "πράσινοι" ήταν άστοχοι από την περιφέρεια και έδιναν το δικαίωμα στην Εφές Πίλσεν να κρατάει στον έλεγχο της το παιχνίδι. Με επιθετική αιχμή τον Αντρέ Χάτσον οι Τούρκοι στο 7' έφτασαν να προηγούνται με δέκα πόντους διαφορά (6-16).

Στη συνέχεια πέρασε στο παρκέ ο Βασίλης Σπανούλης ο οποίος έδωσε ενέργεια στον Παναθηναϊκό με αποτέλεσμα να τρέξει ένα σερί 14-4 και να φέρει την αναμέτρηση και πάλι στα ίσια. Οι παίκτες του Ζέλικο Ομπράντοβιτς έδειχναν να... ξυπνούν όμως και πάλι στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου έχασαν την αυτοσυγκέντρωση τους με συνέπεια η Εφές να προηγείται με 38-31.

Αξίζει να σημειωθεί ότι στο τέλος του πρώτου μέρους ο Παναθηναϊκός είχε 0/9 τρίποντα και παράλληλα είχε χάσει τη μάχη των ριμπάουντ (10-19).

Mπήκε... Παναθηναϊκός

Οι πρωταθλητές στην επανάληψη μπήκαν αποφασισμένοι να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση. Παίζοντας τη γνωστή καλή άμυνα και έχοντας σωστές λύσεις επιθετικά μέσα σε τρία λεπτά έκαναν σερί 12-2 παιρνόντας και πάλι μπροστά στο σκορ (43-42).

Aπό κει και έπειτα ο αγώνας ήταν πραγματικό ντέρμπι καθώς εκεί που οι γηπεδούχοι περνούσαν μπροστά η Εφές έστω και δύσκολα έβρισκε λύσεις, όχι για πολύ όμως αφού ο Παναθηναϊκός είχε επιβάλλει για τα καλά τον ρυθμό του, βελτίωσε τα ποσοστά του και είχε το πλεονέκτημα μέσα στη ρακέτα καθώς ο Μάικ Μπατίστ και ο Δήμος Ντικούδης έκαναν καλή εμφάνιση την ώρα που ο Αντρέ Χάτσον... ήταν μόνος.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με την Εφές Πίλσεν να έχει πρόβλημα με τα φάουλ, όμως οι παίκτες του Ομπράντοβιτς πήγαιναν σε λανθασμένες επιλογές και κρατούσαν μέσα στο παιχνίδι τους φιλοξενούμενους.

Στα τελευταία λεπτά ο Παναθηναϊκός σοβαρεύτηκε και με τον Μάικ Μπατίστ να κυριαρχεί μέσα στη ρακέτα έδειχνε αποφασιμένος να μην αφήσει περιθώρια αντίδρασης στην τουρκική ομάδα, κάτι που έγινε πραγματικότητα με τους "πράσινους" να κυνηγούν τη διαφορά που είχαν ηττηθεί στο "Αμπντί Ιπεκτσί".

Tα δεκάλεπτα: 15-20, 31-38, 54-52, 74-65

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Αλβέρτης, Σπανούλης 15, Μπετσίροβιτς 2, Μπατίστ 20, Ζίζιτς 2, Χατζηβρέττας 7(2), Ντικούδης 12(1), Διαμαντίδης 11(1), Ουίνστον 2, Γιασικεβίτσιους 3.

Εφές Πίλσεν (Μπλατ): Πεν 7(1), Γκρέγκορι 12(2), Πακούν, Αμπί , Γκονλούμ 7(1), Κούγκο 3(1), Ερσέκ, Αρσλάν 9(1), Χάτσον 21.

Ομπράντοβιτς: "Πρέπει να κερδίσουμε Σιένα και Παρτιζάν"

Ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς τόνισε: " Ευχαριστώ στον κόσμο, που μας βοήθησε πολύ να πάρουμε τη νίκη. Ξεκινήσαμε πολύ νευρικά. Είχαμε 0/9 τρίποντα και τα περισσότερα από αυτά ήταν καλές επιλογές. Η Εφές πέτυχε πολλούς πόντους στα τελευταία δευτερόλεπτα εξαιτίας της κακής μας άμυνας. Επίσης είχαμε πρόβλημα στα επιθετικά ριμπάουντ. Προσπάθησαν να παίξουν πολλές φορές ζώνη και αντιμετωπίσαμε πρόβλημα αν και είχαμε προετοιμαστεί.

Στην επανάληψη αλλάξαμε την εικόνα μας και ως αποτέλεσμα είχαμε 16 πόντους στην τρίτη περίοδο, ενώ στα τελευταία λεπτά παίξαμε πολύ έξυπνα. Χτυπήσαμε κάθε μις ματς και είχαμε σωστές επιλογές. Ξέρουμε ότι κάποιοι παίκτες δεν είναι στην καλύτερη κατάστασή τους, αλλά θα τους βοηθήσουμε διότι όλοι οι παίκτες είναι σημαντικοί για εμάς. Πλέον όλοι έχουν πιθανότητες για πρόκριση και τα πάντα θα κριθούν στο τελευταίο ματς".

Σχετικά με τη διαφορά που δεν κάλυψε ο Παναθηναϊκός σχολίασε: " Δεν κάναμε φάουλ, αλλά το πρόβλημα ήταν η προηγούμενη επίθεση. Δεν πιστεύω, όμως, ότι η διαφορά με την Εφές θα παίξει ρόλο. Πρέπει κερδίσουμε τη Σιένα με 10 πόντους και την Παρτιζάν στο Βελιγράδι".

Ο Ντέιβιντ Μπλατ από την πλευρά του ανέφερε: " Είμαι υπερήφανος για τους παίκτες μου. Δεν ψάχνουμε για δικαιολογίες και δεν θέλουμε τη συμπάθεια κανενός. Δεν αισθάνομαι προδομένος, αλλά λυπημένος για την απόφαση που πήραν κάποιοι παίκτες και θα επηρεάσει το μέλλον τους, αλλά και των παικτών που είναι εδώ. Θα παλέψουμε ως το τέλος και δεν θα τα παρατήσουμε".

Η φάση της αγωνιστικής

Το κάρφωμα της αγωνιστικής

Το πρώτο χαμόγελο για τον Άρη

Το live του αγώνα:
1' Έναρξη 1ης περιόδου
2' Δίποντο Εφές Πίλσεν Xάτσον (0-2)
2' Δίποντο Εφές Πίλσεν Χάτσον (0-4)
2' Καλάθι και φάουλ Εφές Πίλσεν Γκρέγκορι (0-6)
Αστόχησε στη βολή.
4' Δίποντο Εφές Πίλσεν Πεν (2-8)
5' Δίποντο Παναθηναϊκός Ουίνστον (4-8)
5' Δίποντο Παναθηναϊκός Διαμαντίδης (6-10)
6' Τρίποντο Εφές Πίλσεν Γκρέγκορι (6-13)
7' Δύο βολές Παναθηναϊκός Σπανούλης (8-16)
8' Δίποντο Εφές Πίλσεν Χάτσον (8-18)
8' Καλάθι και φάουλ Παναθηναϊκός Γιασικεβίτσιους (11-18)
9' Δίποντο Παναθηναϊκός Σπανούλης (13-18)
9' Δίποντο Παναθηναϊκός Μπατίστ (15-18)
10' Δίποντο Εφές Πίλσεν Αρσλάν (15-20)
10' Λήξη 1ης περιόδου 15-20
11' Έναρξη 2ης περιόδου
11' Καλάθι και φάουλ Παναθηναϊκός Σπανούλης (20-20)
13' Τρίποντο Εφές Πίλσεν Αρσλάν (20-23)
14' Δίποντο Παναθηναϊκός Ντικούδης (24-23)
15' Δίποντο Παναθηναϊκός Ζίζιτς (26-25)
16' Δίποντο Εφές Πίλσεν Χάτσον (28-29)
16' Δίποντο Εφές Πίλσεν Χάτσον (28-31)
18' Τρίποντο Εφές Πίλσεν Γκονλούμ (30-36)
19' Δύο βολές Παναθηναϊκός Χατζηβρέττας (31-36)
Αστόχησε στη μία.
20' Δύο βολές Εφές Πίλσεν Πεν (31-38)
20' Λήξη ημιχρόνου 31-38
21' Έναρξη 3ης περιόδου
23' Δίποντο Εφές Πίλσεν Γκρέγκορι (36-42)
24' Δίποντο Παναθηναϊκός Ντικούδης (38-42)
24' Τρίποντο Παναθηναϊκός Ντικούδης (41-42)
25' Δίποντο Παναθηναϊκός Μπατίστ (45-43)
26' Τρίποντο Εφές Πίλσεν Αρσλάν (45-46)
27' Καλάθι και φάουλ Παναθηναϊκός Μπατίστ (47-46)
28' Τρίποντο Παναθηναϊκός Χατζηβρέττας (50-46)
28' Δύο βολές Παναθηναϊκός Διαμαντίδης (52-46)
29' Τρίποντο Εφές Πίλσεν Γκρέγκορι (54-52)
30' Λήξη 3ης περιόδου 54-52
32' Δίποντο Εφές Πίλσεν Αρσλάν (54-54)
32' Δύο βολές Εφές Πίλσεν Χάτσον (54-56)
34' Τρίποντο Παναθηναϊκός Χατζηβρέττας (57-58)
36' Δίποντο Παναθηναϊκός Σπανούλης (61-60)
37' Δίποντο Παναθηναϊκός Μπατίστ (63-60)
37' Δίποντο Παναθηναϊκός Μπατίστ (65-60)
38' Δύο βολές Εφές Πίλσεν Χάτσον (65-62)
38' Καλάθι και φάουλ Παναθηναϊκός Ντικούδης (70-64)
40' Δίποντο Παναθηναϊκός Μπατίστ (74-65)
40' Λήξη αγώνα 74-65