ΑΕΚ

Τέλος στα όνειρα πρόκρισης

Νικολαΐδης

Την ήττα με 80-71 στην έδρα της Μπάμπεργκ γνώρισε η ΑΕΚ, για την 7η αγωνιστική του 1ου ομίλου του ULEB Cup

Οι παίκτες του Αλεξανδρή, ξεκίνησαν πολύ καλά το παιχνίδι και στο τετράλεπτο, πέρασαν μπροστά, με 5-12, χάρη στα εύστοχα τρίποντα των Κόμματου και Πέρκοβιτς και τους 4 πόντους του Νικολαΐδη. Το προβάδισμα διατηρήθηκε κι ένα λεπτό πριν τη λήξη της πρώτης περιόδου, το σκορ ήταν 13-19. Για πρώτη φορά μετά από πολλή ώρα, οι γηπεδούχοι, με τρίποντο του Γκάρετ μείωσαν στους 3 (16-19) και η Μπάμπεργκ πλησίασε με καλάθι του Κόλινς στον πόντο (18-19), δευτερόλεπτα πριν το τέλος της περιόδου. Με μία βολή του Μάγλου, το δεκάλεπτο, "έκλεισε", με το σκορ, 18-20, υπέρ της ελληνικής ομάδας.

Για πρώτη φορά στο παιχνίδι, η Μπάμπεργκ, προσπέρασε στο σκορ. Χάρη σε δύο βολές του Μπέγκλεϊ και καλάθι του Ζίμερμαν, έκανε το 24-20, για να μειώσει ο Σκοτ, σε 24-22. Τον έλεγχο του παιχνιδιού, απέκτησε η γερμανική ομάδα, που πήρε διαφορά 6 πόντων (32-26), 3 λεπτά πριν την ανάπαυλα. Ατού της Μπάμπεργκ, ήταν το γεγονός ότι είχαν σκοράρει 8 παίκτες της.

Με τρίποντο του Κόλινς, η διαφορά ανέβηκε για πρώτη φορά στους 9 (35-26) και η ΑΕΚ φάνηκε ότι πέταξε στα σκουπίδια την καλή εμφάνιση της πρώτης περιόδου αφού στο ημίχρονο ήταν πίσω με 41-32, ενώ βρέθηκε να χάνει μέχρι και με 11 (41-30).

Μέσα σε πέντε λεπτά στην τρίτη περίοδο, μπήκαν μόλις 6 πόντοι κι από τις δύο ομάδες (45-34), που ξεκίνησαν νευρικά το δεύτερο μέρος. Το γεγονός αυτό, δεν ευνόησε φυσικά, την ΑΕΚ, που ήταν πίσω στο σκορ και δεν έδειξε ότι μπορεί να ανακάμψει.

Η τρίτη περίοδος, ολοκληρώθηκε με 55-45 και ο "Δικέφαλος", φάνηκε να μην έχει την καλή ψυχολογία που απαιτείται, για να γυρίσει ένα ματς.

Η νίκη χάθηκε οριστικά για την ΑΕΚ, στο τελευταίο δεκάλεπτο. Το προβάδισμα της Μπάμπεργκ με ένα σερί 10-2, έφτασε στους 18 πόντους (65-47) και πλέον, στα έξι λεπτά που απέμεναν, δεν άλλαξε κάτι. Το μόνο που κατάφεραν οι "κιτρινόμαυροι", ήταν να μειώσουν στους 9, 80-71, το οποίο ήταν το τελικό σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 41-32, 55-45, 80-71

Οι σκόρερ των δύο ομάδων:

Μπάμπεργκ (Μπάουερμαν): Γιάρμπουρ 7 (1), Μπέγκλεϊ 9, Κόλινς 19, Γκάρετ 13 (2), Φεν 13 (1), Ένσμινγκερ 8, Ζίμερμαν 2, Βεσόν 9 (2)

ΑΕΚ (Αλεξανδρής): Νικολαΐδης Π. 13 (3), Βετούλας 6 (2), Γκαγκαλούδης 8, Πέρκοβιτς 10 (1), Κόμματος 14 (3), Νικολαΐδης Σ. 4, Παπανικολάου 2, Μάγλος 3, Αθανασούλας, Σκοτ 11