ΑΡΗΣ

Το τελευταίο "διπλό" του Άρη στο ΣΕΦ

Έχουν περάσει 9 χρόνια από την τελευταία εκτός έδρας νίκη του Άρη επί του Ολυμπιακού στο ΣΕΦ στη regular season. Το Sport24.gr θυμάται τη νίκη με 76-70 που πέτυχαν οι Θεσσαλονικείς.

Τα τελευταία χρόνια ο Ολυμπιακός έχει κυριαρχήσει στις νίκες επί του Άρη στο ΣΕΦ. Η τελευταία φορά που οι "κιτρινόμαυροι" κατάφεραν να φύγουν με το "διπλό" από τον Πειραιά ήταν την σεζόν 2006-2007 και συγκεκριμένα στις 26 Νοεμβρίου του 2006, στο κεκλεισμένων των θυρών (λόγω τιμωρίας) ΣΕΦ. Από τότε έχουν περάσει 9 ολόκληρα χρόνια.

Ο Άρης εκείνη την περίοδο είχε για προπονητή τον Αντρέα Ματσόν, ενώ ο Ολυμπιακός τον Πίνι Γκέρσον, με τους Πειραιώτες να βρίσκονται σε στάδιο ανοικοδόμησης, έχοντας ήδη ξεκινήσει να ισχυροποιούν το ρόστερ τους με Έλληνες και ξένους παίκτες. Οι "κιτρινόμαυροι" διέθεταν μπασκετμπολίστες με ατομικό ταλέντο, με τους Μάσεϊ και Καστλ να ξεχωρίζουν.

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Το ματς ουσιαστικά κρίθηκε στα τελευταία λεπτά. Ο Πεν με μπάσιμο μείωσε για τον Ολυμπιακό στους δύο πόντους (72-70), όμως ο Μάσεϊ με 2/2 βολές έκανε το 70-74 στο 39'. Ακολούθως, ο Βασιλόπουλος στην επίθεση αστόχησε και ο Καλαϊτζής επτά δευτερόλεπτα πριν από το τέλος κέρδισε φάουλ. Με 2/2 βολές ο παίκτης του Άρη έκανε το 70-76, που ήταν και το τελικό σκορ.

ΟΛΥΜΙΑΚΟΣ (Πίνι Γκέρσον): Πεν 22 (1), Παπαμακάριος 7 (2), Ακερ 18 (2), Ζίζιτς 6, Μπουρούσης, Ντόμερκαντ, Χαρίσης, Βασιλόπουλος 13 (1), Στακ 4, Μουλαομέροβιτς.

ΑΡΗΣ (Αντρέα Ματσόν): Καστλ 15 (1), Σιγάλας, Τσαλδάρης 11 (2), Σεραπίνας 6 (2), Σκέιλς 14 (4), Καλαϊτζής 5 (1), Γουίλκινσον 10, Μάσεϊ 15, Παντελιάδης.