ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ

Τον βρήκε... βαρύ

γκολντγουαιρ

Χωρίς να ζοριστεί ιδιαίτερα ο Άρης πέρασε νίκησε στην Κυψέλη έναν κακό Πανελλήνιο με 77-66

Η ομάδα του Αντρέα Ματσόν σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα είχε το πάνω χέρι, δίχως να πιάσει μεγάλη απόδοση. Παρά την απουσία του Τέρελ Καστλ, η οποία φάνηκε στο πρώτο ημίχρονο και γενικότερα τον τομέα της οργάνωσης, ο Άρης βρήκε τον τρόπο να συμμαζέψει την επίθεσή του και ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο να δημιουργήσει πολλά προβλήματα στην άμυνα του Πανελληνίου.
Πρωταγωνιστής για τους φιλοξενούμενους ήταν ο Γιώργος Σιγάλας που στο πρώτο ημίχρονο προσπάθησε και κατάφερε να δώσει πόντους στον Άρη, ενώ στην επανάληψη ανέλαβε ρόλο οργανωτή και μοίρασε πολύ καλά το παιχνίδι, χαρίζοντας στον κόσμο και μερικές όμορφες ασίστ.

Αντίθετα, ο Πανελλήνιος παρούσιασε ένα κακό πρόσωπο, κάτι που οφείλεται κατά ένα μεγάλο ποσοστά στην άσχημη απόδοση του Άντονι Γκολντγουάρι, ο οποίος στην προσπάθειά του να πάρει το παιχνίδι πάνω του, όταν οι γηπεδούχοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ, έτρεξε με λάθος τρόπο την ομάδα, υπέπεσε σε λάθη και γενικότερα ανάγκασε τον Πανελλήνιο να πάει σε ανορθόδοξες επιθέσεις.

Σημαντική συμβολή στη νίκη του Άρη είχαν οι Ηλιάδης και Τσαλδάρης, που με δικά τους καλάθια εμπόδισαν τον Πανελλήνιο να επιστρέψει στη διεκδίκηση της νίκης στο τρίτο και το τέταρτο δεκάλεπτο.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 34-40, 49-57, 66-77

Πανελλήνιος (Γιώργος Καλαφατάκης): Γκολντγουαιρ 15, Αργυρόπουλος 3, Νάντζφεϊ 2, Πελεκάνος 19(2), Τρεντ 4, Πετρουλας, Οικονόμου 10 (2), Ζεμλιτς 4, Καραποστόλου 2, Παπαειωακείμ 7.

Άρης (Αντρέα Ματσόν): Τσαλδάρης 10, Σιγάλας 8, Παντελιάδης 10, Σεραπίνας 5, Σκέιλς 11 (3), Καλαιτζής, Ηλιάδης 14, Ουίλκινσον 11, Φλέτσερ, Μασεϊ 2, Γιαννουλης 6.

Η συνέντευξη Τύπου

Ο Γιώργος Καλαφατάκης τόνισε: "Αυτός ο Άρης είναι ο καλύτερος των τελευταίων ετών. Εμείς είχαμε προβλήματα. Μία μέρα πριν ο Τρεντ ήταν στο νοσοκομείο, ο Οικονόμου είναι μόλις μία εβδομάδα μαζί μας και ο Αργυρόπουλος δεν έχει προπονηθεί. Η άμυνα του Άρη ήταν καλή, αλλά ήταν και σκληρή, κάτι που δε φάνηκε να το διαπίστωσε η διαιτησία. Στη συνέχεια έχουμε δύσκολο πρόγραμμα, αλλά θα δουλέψουμε σκληρά".

Ο Αντρέα Ματσόν δήλωσε: "Ξέραμε ότι ήταν ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι, ενώ είχαμε και προβλήματα, καθώς ο Σκέιλς και ο Καλαϊτζής είχαν πυρετό. Πήραμε μεγάλη βοήθεια από τον πάγκο και η άμυνά μας ήταν για μια ακόμη φορά εντυπωσιακή. Συνεχίζουμε παιχνίδι με το παιχνίδι".

Το φιλμ του αγώνα

2' Τρίποντο Άρης Σκέιλς (2-7)
4' Δύο βολές Πανελλήνιος Πελεκάνος (6-8)
6' Τρίποντο Άρης Σεραπίνας (7-11)
6' Τρίποντο Πανελλήνιος Οικονόμου (10-11)
9' Δύο βολές Πανελλήνιος Τρεντ (18-16)
Σε ένα μέτριου θεάματος παιχνίδι, ο Πανελλήνιος έχει ένα μικρό προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο, δίχως να έχει εντυπωσιάσειο με την εμφάνισή του. Περισσότερο ισορροπημένο είναι το ματς, που πάει σε αργό τέμπο...
11' Δίποντο Άρης Γιαννούλης
11' Τρίποντο Άρης Σιγάλας (18-21)
12' Τρίποντο Πανελλήνιος Πελεκάνος (21-21)
17' Δίποντο Πανελλήνιος Πελεκάνος (27-30)
18' Δίποντο Πανελλήνιος Γκόλντγουαιρ (32-32)
19' Δύο βολές Άρης Παντελιάδης
Ο Άρης ήταν καλύτερος στο δεύτερο δεκάλεπτο κι ακόμη κι όταν ο Πανελλήνιος προσπάθησε να αλλάξει τα δεδομένα, η ομάδα της Θεσσαλονίκης αντέδρασε σωστά και με όπλο την άμυνα ανέκτησε το προβάδισμα στο σκορ.
23' Δίποντο Πανελλήνιος Παπαϊωακείμ (38-42)
23' Τρίποντο Άρης Σκέιλς (38-45)
24' Τρίποντο Πανελλήνιος Οικονόμου (41-45)
29' Τρίποντο Πανελλήνιος (47-53)
31' Έναρξη 10λέπτου
33' Δίποντο Πανελλήνιος Γκόλντγουαιρ (51-61)
34' Τρίποντο Άρης Ηλιάδης (53-64)
36' Δίποντο Πανελλήνιος Πελεκάνος (55-64)
36' Τρίποντο Πανελλήνιος Πελεκάνος (58-64)
37' Δίποντο Άρης Τσαλδάρης (58-69)
38' Δίποντο Άρης Τσαλδάρης (59-71)