X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

STOIXIMAN GBL

Τρίκαλα - Ηλυσιακός 88-87

Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι τα Τρίκαλα πήραν τη νίκη κόντρα στον Ηλυσιακό με 88-87 και έκαναν σημαντικό βήμα για την παραμονή τους στην κατηγορία.

Τα Τρίκαλα επικράτησαν εντός έδρας του Ηλυσιακού με 88-87 και έκαναν σημαντικό βήμα για την παραμονή τους στην κατηγορία.

Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο σε ολόκληρο σχεδόν το δεύτερο ημίχρονο, όμως ο Ηλυσιακός κατάφερε σταδιακά να μαζέψει την διαφορά και να πλησιάσει μέχρι και στον πόντο. Παρόλα αυτά, δεν μπόρεσε να κάνει την ολική επαναφορά, γνωρίζοντας τελικά την ήττα.

Ο πρωταγωνιστής

Ο Γιούινγκ ήταν ο κορυφαίος των νικητών, καθώς τελείωσε την αναμέτρηση με 27 πόντους, έχοντας 10/13 βολές, 7/12 δίποντα και 1/2 τρίποντα. Παράλληλα, μάζεψε 7 ριμπάουντ και είχε 5 ασίστ.

Ο αριθμός

Τα Τρίκαλα πήραν τη νίκη, αλλά μάζεψαν μόλις 6 επιθετικά ριμπάουντ και συνολικά 24 στον αγώνα με τον Ηλυσιακό.

Που κρίθηκε το ματς

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι μέχρι το τέλος του αγώνα. Οι γηπεδούχοι παρότι ξέφυγαν στο τρίτο δεκάλεπτο δεν κατάφεραν να επιβάλουν το παιχνίδι τους με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν μέχρι το τέλος...

Ο αγώνας:

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά την αναμέτρηση και κατάφερε με δύο εύστοχες βολές του Δεληγιάννη στο τρίτο λεπτό του αγώνα να προηγηθεί με 9-2 του Ηλυσιακού. Ο Καυκής μείωσε σε 9-4 για να πετύχει ο Πορίνι το 11-4 στο τέταρτο λεπτό του αγώνα. Ο ίδιος παίκτης σημείωσε το 13-4, με τον Καυκή έπειτα από εύστοχο σουτ τριών πόντων να πετυχαίνει το 13-7. Ο Στέφενς με δύο εύστοχες βολές μείωσε σε 13-9, δύο λεπτά πριν το τέλος της πρώτης περιόδου.

Ο Περούνισιτς ανέβασε την διαφορά στους έξι πόντους (15-9) και ο Μποντζ μείωσε σε 15-11. Ο Χατζής με εύστοχο σουτ τριών πόντων έκανε το 15-14 για να καταφέρει να κλείσουν την πρώτη περίοδο μπροστά στο σκορ οι φιλοξενούμενοι με 18-17, ύστερα από καλάθι του Στέφενς.

Στην δεύτερη περίοδο, ο Μποντζ έκανε το 24-22 και ο Νικολόπουλος με τρίποντο πέτυχε το 27-22. Ο Στέφενς με κάρφωμα μείωσε σε 27-24 και ο Νικολόπουλος με ακόμα ένα εύστοχο σουτ τριών πόντων ανέβασε την διαφορά στους 6 πόντους για τα Τρίκαλα. Ο Δορκοφίκης με τρίποντο μείωσε σε 30-27 και ο Ιωάννου έφερε τον Ηλυσιακό στο -1 (30-29). Ο Βαβάτσικος έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους και ο Ματαλόν σημείωσε το 32-31 στο 16ο λεπτό της αναμέτρησης.

Ο Νικολόπουλος έκανε το 35-31 και ο Μποντζ μείωσε σε 35-33. Ο Στέφενς ισοφάρισε σε 35-35 και ο Νικολόπουλος με τρίποντο έκανε το 38-35 στο 17'. Από εκείνο το σημείο κι έπειτα ο Ηλυσιακός απάντησε με σερί 6-0, κλείνοντας το ημίχρονο στο +3 (38-41).

Στην τρίτη περίοδο, οι γηπεδούχοι... πάτησαν γκάζι και κατάφεραν να περάσουν μπροστά στο σκορ κόντρα στον Ηλυσιακό. Ο Γιούινγκ έκανε το 57-53, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Πέτροβιτς με εύστοχο σουτ τριών πόντων έκανε το 61-53. Ο Μποντζ μείωσε σε 70-61, ενώ ο Πίγκραμ με 1/2 βολές μείωσε σε 70-72. Τελικά το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 70-64, έπειτα από σουτ του Μποντζ.

Τα πράγματα δεν άλλαξαν στα τελευταία δέκα λεπτά του αγώνα, καθώς τα Τρίκαλα συνέχισαν να έχουν το προβάδισμα στο σκορ. Ο Γιούινγκ έκανε το 70-64, ενώ ο Αντωνάκης με εύστοχο σουτ τριών πόντων έφερε τον Ηλυσιακό σε απόσταση αναπνοής. Οι δύο ομάδες συνέχισαν να συμβαδίζουν στο σκορ με τον Νίκο Χατζή να φέρνει τους φιλοξενούμενους σε απόσταση αναπνοής (83-81), μισό λεπτό πριν το τέλος του αγώνα. Ο Ματαλόν με εύστοχο τρίποντο πέτυχε το 86-81, με τον τεχνικό των γηπεδούχων στη συνέχεια να παίρνει τάιμ άουτ.

Ο Στέφενς μείωσε σε 86-84 για να κάνει ο Γιούινγκ με δύο εύστοχες βολές το 88-84. Ο Νίκος Χατζής μείωσε σε 88-87, με τα Τρίκαλα να παίρνουν το θετικό αποτέλεσμα.

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 38-41, 70-64, 88-87.

Τρίκαλα (Φλεβαράκης): Έβανς 16(1), Περούνισιτς 5(1), Γιούινγκ 27(1), Γιαννακίδης, Πέτροβιτς 6(2), Πορίνι 10, Σαπ 1, Δεληγιάννης 4, Ματαλόν 5(1), Νικολόπουλος 14(4), Γεωργάκης.

Ηλυσιακός (Λιόγας): Καυκής 7(1), Αντωνάκης 7(1), Χατζής 14(3), Δορκοφίκης 11(3), Στέφενς 16, Βαβάτσικος 2, Ιωάννου 10, Τζουγκαράκης, Μποντζ 9, Πίγκραμ 11.