X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

STOIXIMAN GBL

Τρίκαλα-Ρέθυμνο 75-63

Αποφασιστικό βήμα παραμονής για τα Τρίκαλα που επικράτησαν με σκορ 75-63 του Ρεθύμνου και το έπιασαν στις 8 νίκες, καλύπτοντας παράλληλα και τη διαφορά του α' αγώνα

Τα Τρίκαλα έπαιξαν με διάθεση και πάθος από το πρώτο λεπτό του αγώνα και κατάφεραν να διατηρήσουν τον έλεγχο του αγώνα, καθ' όλη τη διάρκεια του.

Έτσι επικράτησαν με 75-63 για την 21η αγωνιστική του πρωταθλήματος και πλέον έχουν απολογισμό 8 νίκες και 13 ήττες.

Στο πρώτο παιχνίδι στην Κρήτη, οι Ρεθυμνιώτες είχαν επικρατήσει με σκορ 79-77, ωστόσο τα Τρίκαλα με πολύ καλή εμφάνιση την υπερκάλυψαν.

Ο πρωταγωνιστής

Σε κάτι παραπάνω από 35 λεπτά αγώνα, ο Κρις Έβανς ήταν εξαιρετικός πετυχαίνοντας νταμπλ νταμπλ. Πέτυχε 25 πόντους και μάζεψε 12 ριμπάουντ, ενώ είχε και 2 κλεψίματα, ενώ υπέπεσε σε μόλις 1 λάθος, συγκεντρώνοντας τελικά 30 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης.

Ο αριθμός του αγώνα

Το 60% με το οποίο σούταραν τα Τρίκαλα ήταν το κλειδί του αγώνα, σε ένα ματς που ξεκίνησαν εξαιρετικά με 10/11 σουτ και ολοκλήρωσαν τελικά το παιχνίδι με 21/35.

Που κρίθηκε το παιχνίδι

Στο επιμέρους 10-1 με το οποίο ξεκίνησαν το δ' δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι, καθαρίζοντας οριστικά το παιχνίδι υπέρ τους.

Δυναμικό ήταν το ξεκίνημα των Τρικάλων τα οποία προηγήθηκαν με 12-5 στο 4' έχοντας το απόλυτο στα σουτ δύο πόντων που επιχείρησαν με 100% (6/6). Η συνέχεια ήταν ακόμα καλύτερη, καθώς η ευστοχία προχώρησε και στα τρίποντα, όπου με 2 διαδοχικά εύστοχα σουτ από τους Κανονίδη και Γιαννακίδη, έφεραν τη διαφορά στους 13 πόντους (21-8), τρία λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου. Η ομάδα του Φλεβαράκη τελείωσε με 10/11 σουτ δύο πόντων το α' δεκάλεπτο και διαφορά 12 πόντων (26-14).

Όπως τελείωσαν το δεκάλεπτο έτσι και συνέχισαν οι γηπεδούχοι, οι οποίοι έτρεξαν ένα σερί 7-0 με το οποίο βρέθηκαν στο +19 (33-14), στο 14ο λεπτό του αγώνα. Σε εκείνο το σημείο, μείωσαν οι Κρητικοί με 6-0 κι έτσι μείωσαν κάπως τη διαφορά. Ωστόσο, η αντεπίθεσή τους δεν είχε συνέχεια κι έτσι έφυγαν για τα αποδυτήρια στο -12 (40-28), χάρη στην ευστοχία τους στα δίποντα (14/21).

Στο β' ημίχρονο, το Ρέθυμνο προσπάθησε να μειώσει και κατάφερε να πλησιάσει δύο φορές στους 8 πόντους (42-34, 44-36), ωστόσο τα Τρίκαλα πήραν μεγάλα σουτ από τους Γιαννακίδη και Έβανς οι οποίοι ευστόχησαν έξω από τα 6.75μ. Ο Καλαμπόκης μείωσε και σε 52-45, ωστόσο το γ' δεκάλεπτο, ολοκληρώθηκε μετά από ένα σερί 5-0 των Τρικαλινών οι οποίοι μπόρεσαν να διατηρήσουν τη διαφορά στους 12 πόντους.

Ένα επιμέρους 10-1 από πλευράς Τρικάλων, έγραψε το 67-46 στο 32' και εκτόξευσε τη διαφορά στους 21 πόντους, γέρνοντας οριστικά την πλάστιγγα υπέρ των γηπεδούχων. Το Ρέθυμνο μείωσε σε 71-54, αλλά δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί την χαλάρωση των γηπεδούχων

Τα δεκάλεπτα: 26-14, 40-28, 57-45, 75-63

Τρίκαλα (Φλεβαράκης): Έβανς 25(3), Περούνιτσις 3(1), Γιούινγκ 12, Γιαννακίδης 6(2), Πέτροβιτς 6(2), Πάνος 8, Πορίνι 2, Σαπ, Δεληγιάννης 11, Ματαλόν 2, Φούντας, Νικολόπουλος.

Ρέθυμνο (Καλαφατάκης): Χαρτ 8(1), Καλλινικίδης, Κουμπούρας, Αγγελόπουλος, Ράιτ 11(3), Καλαμπόκης 7(1), Κανονίδης 3(1), Σίννης 3(1), Λάτοβιτς 13(2), Εζιούκου, Ντρκα 8, Γκάμπριελ 10(2).