ΑΕΛ

Βαθιά ανάσα

Βαθιά ανάσα
Ντιαρά

Μεγάλη νίκη με 76-66 επί της ΑΕΛ πήρε ο ΠΑΟΚ, στην Πυλαία, κλείνοντας με ιδανικό τρόπο το 2007

Το ξεκίνημα του ΠΑΟΚ, στο παιχνίδι, ήταν υπερηχητικό. Οι παίκτες του Πεδουλάκη, πίεσαν και χάρη στην ευστοχία τους, έξω από τα 6.25, κατάφεραν με ηγέτη τον Βεργίνη, να προηγηθούν αρχικά με 9 (19-10) και στο τέλος της πρώτης περιόδου, με 24-10.
Τα πράγματα δεν κύλησαν, όμως, με τον ίδιο τρόπο στο δεύτερο δεκάλεπτο. Παρότι αρχικά, ο "Δικέφαλος", έδειχνε να ελέγχει το ματς και διατηρούσε ένα προβάδισμα της τάξεως των 8 πόντων (29-21), οι "Λαρισαίοι" αφυπνίσθηκαν.

Οι Παπανικολόπουλος και Κλιμαβίτσιους, οδήγησαν την αντεπίθεση και με τρίποντες βόμβες αρχικά ισοφάρισαν και στη συνέχεια, έδωσαν την πρωτοπορία στην ομάδα τους, που έκλεισε το ημίχρονο, προηγούμενη με 33-37.
Την κατάσταση στα χέρια του, πήρε στο τρίτο δεκάλεπτο, ο αρχηγός του ΠΑΟΚ. Ο Δημήτρης Βεργίνης, οδήγησε την ομάδα του σε ένα σερί 12-2, το οποίο μετέτρεψε το σκορ σε 54-46 για τον "Δικέφαλο", που ανέκτησε έτσι τον έλεγχο του αγώνα και ολοκλήρωσε την τρίτη περίοδο στο +7 (57-50).

Παρά την τιτάνια προσπάθεια των φιλοξενούμενων να γυρίσουν το ματς, στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ άντεξε. Ο Ντιαρά, βοήθησε πολύ ώστε να εξελιχθεί θετικά για την ομάδα του, η συνέχεια του αγώνα, με κρίσιμα καλάθια και το τελικό 76-66, ήρθε φυσιολογικά.

Τα δεκάλεπτα: 24-10, 33-37, 57-50, 76-66

Οι σκόρερ των δύο ομάδων:

ΠΑΟΚ (Φλεβαράκης): Ρίνγκστρομ 1, Γκιλέσπι 8 (2), Βεργίνης 22 (4), Ντιαρά 20 (3), Χαριτόπουλος 6, Ρόου 9 (1), Κούβελας 2, Δεμερτζής, Σόντερς 8

ΑΕΛ (Πιλαφίδης): Κυριακόπουλος 6 (2), Κις 6, Παπανικολόπουλος 16 (4), Παπαχρήστος 4, Αγγελακόπουλος, Τιγκ 2, Κολώκας, Κλιμαβίτσιους 20 (2), Καραβανάς, Τσέρανιτς 12

Φλεβαράκης: " Κράταμε νίκη και καλή άμυνα"
Με καλά λόγια για την άμυνα της ομάδας του, μίλησε ο προπονητής του ΠΑΟΚ, Κώστας Φλεβαράκης. Ακόμα και η σκέψη της παραίτησης πέρασε από το μυαλό του Πιλαφίδη, όπως παραδέχθηκε ο ίδιος.

" Ήταν μία μεγάλη η νίκη για τρεις λόγος. Πρώτον επετεύχθη απέναντι σε μία ομάδα σοβαρή με καλή χημεία από το ξεκίνημα της χρονιάς, σε αντίθεση με μας που είμαστε στο ξεκίνημα μιας δουλειας. Δεύτερον, λόγω του άγχους που είχαμε γιατί θέλαμε να δώσουμε αξία στη νίκη επί του Πανιωνίου. Τρίτον, λόγω της απουσίας του Τσιάκου που ήταν απατραίτητος λόγω του Τσέρανιτς και αυτό φάνηκε".

"Κρατάμε τη νίκη και την καλή άμυνα στο πρώτο, τρίτο και τέταρτο δεκάλεπτο. Στο δεύτερο ημίχρονο δεχθήκαμε τον ίδιο αριθμό πόντων, με το δεύτερο δεκάλεπτο, ενώ σημαντικό ρόλο έπαιξε το γεγονός ότι περιορίσαμε τα λάθη μας στα 7

".

Για την πιθανότητα μεταγραφής, τόνισε: " Eλπίζω να μην μείνει περισσότερο χρονικό διάστημα εκτός ο Τσιάκος γιατί τον χρειαζόμαστε και για να μην αναγκαστoύμε να αλλάξουμε τα πλάνα μας. Είμαστε σε συζητήσεις και στην τελική ευθεία για έναν παίκτη που αγωνίζεται στις θέσεις 2 και 3".

Από πλευράς παικτών, ο Μαμούτου Ντιαρά, είπε: " Πετύχαμε μία σπουδαία νίκη μετά από αυτή που κάναμε στον Πανιώνιο. Η καλή άμυνα μας έδωσε αυτή τη νίκη εκτός από την δεύτερη περίοδο. Ασφαλώς και βοηθάει η καλή ψυχολογία που έχουμε αλλά η άμυνα κερδίζει τα παιχνίδια. Υπήρξαν αλλάγες στην ομάδα. Πλέον είναι πιο σκληρές οι προπονήσεις και έχουμε καλύτερη χημεία. Ταιριάζουν καλύτερα τα κομμάτια του παζλ".

Ο Κώστας Πιλαφίδης, είπε μετά την ήττα της ΑΕΛ: " Δεν είχαμε συγκέντρωση και τον έλεγχο του παιχνιδιού σε οποιοδήποτε σημείο, για να κάνουμε τα πράγματα που θέλαμε μέσα στο γήπεδο. Κάναμε πολλά λάθη και χάσαμε τα ριμπάουντ. Για να κερδίσεις εκτός έδρας πρέπει να επιβάλεις τον ρυθμό σου".

Για την απόδοση των Αμερικανών και αν έπαιξε ρόλο στην κακή απόδοση, είπε: " Η κακή απόδοση όλης της ομάδας έπαιξε ρόλο", ενώ για το αν παραιτήθηκε, απάντησε: " Μα είμαι εδώ".

Σε ερώτηση για το αν σκέφθηκε να εγκαταλείψει τον πάγκο των βυσσινί, τόνισε: " Πάντα υπάρχει η σκέψη όταν τα πράγματα δεν εξελίσσονται όπως πρέπει, αλλά άλλο η σκέψη και άλλο η πράξη".

Τέλος, ο Νίκος Παπανικολόπουλος, δήλωσε: " Είχαμε ρυθμό στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού, αλλά και αδυναμίες σε συγκεκριμένα σημεία του παιχνιδιού που μας στοίχισαν και δεν καταφέραμε στο τέλος να είμαστε κοντά στο σκορ. Καλή και δίκαη η νίκη του ΠΑΟΚ".

Η εξέλιξη του αγώνα:

1' Έναρξη 1ης περιόδου
1' Δίποντο ΠΑΟΚ Ντιαρά
1' Δίποντο ΑΕΛ Κις
2' Δίποντο ΑΕΛ Τσέρανιτς
3' Τρίποντο ΠΑΟΚ Βεργίνης
4' Τρίποντο ΠΑΟΚ Γκιλέσμπι
5' Τρίποντο ΠΑΟΚ Βεργίνης
Με όπλο τα τρίποντα ο ΠΑΟΚ έχει πάρει προβάδισμα 9 πόντων (19-10)
6' Δίποντο
10' Λήξη 1ης περιόδου 24-10
Καθολική η υπεροχή του ΠΑΟΚ στο πρώτο δεκάλεπτο και η διαφορά στους 14
11' Τρίποντο ΑΕΛ Παπανικολόπουλος
13' Καλάθι και φάουλ ΑΕΛ Τσέρανιτς (27-19)
14' Δίποντο ΠΑΟΚ Ρόου
14' Δίποντο ΑΕΛ Κλιμαβίτσιους
15' Τρίποντο ΑΕΛ Παπανικολόπουλος
15' Τρίποντο ΑΕΛ Κλιμαβίτσιους
Τα τρίποντα ωφελούν τώρα την ΑΕΛ που μειώνει στους 2 (29-27)
16' Δίποντο ΑΕΛ Κις (29-29)
Ισοφαρίζει ο Κις
16' Δίποντο ΠΑΟΚ Χαριτόπουλος (31-29)
17' Δίποντο ΠΑΟΚ Κούβελας
18' Τρίποντο ΑΕΛ Κλιμαβίτσιους
18' Τρίποντο ΑΕΛ Παπανικολόπουλος
Μπροστά με 33-35 η ΑΕΛ χάρη στα τρίποντα των Κλιμαβίτσιους και Παπανικολόπουλο
18' Δίποντο ΑΕΛ Κλιμαβίτσιους (33-37)
20' Λήξη ημιχρόνου 33-37
Παρά το κακό της ξεκίνημα, η ΑΕΛ ανέκαμψε και έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενη με τρεις πόντους χάρη στην καλή απόδοση των Παπανικολόπουλου και Κλιμαβίτσιους
21' Έναρξη 3ης περιόδου
21' Δίποντο ΠΑΟΚ Βεργίνης
22' Δίποντο ΑΕΛ Κλιμαβίτσιους
22' Δίποντο ΑΕΛ Τσέρανιτς
23' Δίποντο ΠΑΟΚ Βεργίνης (42-44)
Στους 2 μειώνει ο αρχηγός που φτάνει τους 13
24' Τρίποντο ΠΑΟΚ Βεργίνης
Μπροστά με 48-46 ο ΠΑΟΚ, που κάνει την αντεπίθεσή του
25' Τρίποντο ΠΑΟΚ Ντιαρά (54-46)
Παίρνει και πάλι τον έλεγχο του αγώνα ο ΠΑΟΚ, που με σερί 12-2 είναι στο +8
27' Δύο βολές ΠΑΟΚ Βεργίνης (51-46)
Ρεσιτάλ από τον αρχηγό που παίρνει την ομάδα στις πλάτες του, στο τρίτο δεκάλεπτο
28' Δίποντο ΑΕΛ Παπαχρήστος
29' Δίποντο ΠΑΟΚ Βεργίνης (57-50)
30' Λήξη ημιχρόνου 57-50
31' Τρίποντο ΑΕΛ Κυριακόπουλος (57-53)
32' Τρίποντο ΠΑΟΚ Ντιαρά (62-56)
33' Δίποντο ΑΕΛ Κλιμαβίτσιους
37' Δίποντο ΠΑΟΚ Ντιαρά (70-62)
38' Δίποντο ΠΑΟΚ Ρόου (72-62)
39' Δίποντο ΠΑΟΚ Χαριτόπουλος (74-64)
39' Δίποντο ΑΕΛ Παπανικολόπουλος (72-64)
40' Δίποντο ΠΑΟΚ
40' Λήξη αγώνα 76-66
Μεγάλη ανάσα για τον ΠΑΟΚ που επικρατεί με 76-66 της ΑΕΛ και κλείνει ιδανικά το 2007