Βιλερμπάν - Βίρτους Μπολόνια 87-85: Οι Γάλλοι πήραν το "θρίλερ" με τους Ιταλούς και πανηγύρισαν την πρώτη τους νίκη στη EuroLeague

EUROLEAGUE 2023-2024 - KLODIAN LATO / EUROKINISSI
EUROLEAGUE 2023-2024 - KLODIAN LATO / EUROKINISSI EUROKINISSI SPORTS

Η Βιλερμπάν επικράτησε 87-85 της Βίρτους Μπολόνια στη Γαλλία για τη 2η αγωνιστική της EuroLeague.

Την πρώτη της νίκη στη φετινή EuroLeague πανηγύρισε η Βιλερμπάν το βράδυ της Πέμπτης (10/10). Οι Γάλλοι επικράτησαν 87-85 της Βίρτους Μπολόνια στη Λιόν και γιόρτασαν για πρώτη φορά με τον κόσμο τους στη φετινή διοργάνωση.

Το σύνολο του Πιερίκ Πουπέ μπήκε πολύ δυνατά στην αναμέτρηση, έκλεισε την πρώτη περίοδο στο 38-27 (10') και με 7/7 τρίποντα, χτίζοντας από νωρίς το προβάδισμα το οποίο κατάφεραν να συγκρατήσουν μέχρι το τέταρτο δεκάλεπτο.

Εκεί η Βιλερμπάν μετέτρεψε το παιχνίδι σε "θρίλερ" με τον Μόργκαν να ισοφαρίζει έξι λεπτά πριν το τέλος (74-74, 34') και τις δύο ομάδες να διασταυρώνουν τις δυνάμεις σε μια αναμέτρηση που εξελίχθηκε σε ντέρμπι (85-85, 39'). Οι βολές των Σακό και Μάλεντον χάρισαν τη νίκη στους Γάλλους, οι οποίοι είδαν τον Σακό να αρνείται το καλάθι στον Κορντινέ με εντυπωσιακή τάπα στην τελευταία φάση.

Η Βιλερμπάν είχε πολλούς πρωταγωνιστές, ωστόσο ο Νιλ Σακό αναδείχθηκε πρώτος σκόρερ με 19 πόντους και 11 ριμπάουντ. Ο Τίο Μάλεντον ακολούθησε με 17 πόντους και 5 ασίστ, ενώ ο Ναντό Ντε Κολό μέτρησε 16 πόντους με 8 ασίστ.

Από την πλευρά των Ιταλών ξεχώρισε ο Αϊζέια Κορντινιέ με 23 πόντους, που είδε τον Μουχάμετ Ντιούφ να προσθέτει 15 πόντους.

Η Βιλερμπάν ήταν "καυτή" στο πρώτο δεκάλεπτο από τα 6.75 μέτρα, μετρώντας 7/7 τρίποντα. Ο Ναντό Ντε Κολό έδωσε "αέρα" 6 πόντων (19-13, 5') στους Γάλλους, που έχτισαν διαφορά 9 πόντων στο κλείσιμο της περιόδου.

Οι Γάλλοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και έκλεισαν το πρώτο μέρος με 13 επιθετικά ριμπάουντ και τέσσερις "διψήφιους". Νιλ Σακό (12 πόντοι), Τίο Μάλεντον (11 πόντοι), Ναντό Ντε Κολό (10 πόντοι) και Σακίλ Χάρισον (10 πόντοι) ήταν οι πρωταγωνιστές της ομάδας του Πουπέ στα πρώτα 20 λεπτά.

Η Βιλερμπάν δεν κατέβασε ταχύτητα και έφτασε ακόμα και στο +13 (64-51, 25'), με τη Βίρτους να μην παρατά το ματς και να μειώνει στο -7 με του Ντιούφ (68-61, 27'), ο οποίος έδωσε το σύνθημα για την "αντεπίθεση" των Ιταλών.

Η Βίρτους με πρωταγωνιστές τους Μπελινέλι και Μόργκαν ισοφάρισε το ματς (74-74, 34') έξι λεπτά πριν από τη λήξη, μετατρέποντας το ματς σε "θρίλερ". Οι δύο ομάδες συνέχισαν "χέρι-χέρι" μέχρι το τελευταίο λεπτό (85-85, 39'), με τους Σακό και Μάλεντον να δίνουν το προβάδισμα στη Βιλερμπάν με εύστοχες βολές στα τελευταία δευτερόλεπτα. Η Βίρτους είχε την τελευταία επίθεση, αλλά ο Σακό είπε "όχι" στο λέι-απ του Κορντινιέ με εντυπωσιακό μπλοκ.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λοτερμόζερ, Ζαμόισκι, Τσίτσι

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 38-27, 57-49, 73-70, 87-85

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στην 3η αγωνιστική η Βιλερμπάν θα αντιμετωπίσει την Άλμπα στο Βερολίνο (15/10, 20:30), ενώ η Βίρτους θα υποδεχθεί τη Ζάλγκρις (15/10, 21:30).