ΑΕΚ

Βόννη - ΑΕΚ Betsson 93-74: Η Ένωση κατέρρευσε στο τέταρτο δεκάλεπτο και ηττήθηκε στη Γερμανία

BASKETBALLCL

Η ΑΕΚ Betsson δεν τα κατάφερε στη Γερμανία, καθώς κατέρρευσε στο τέταρτο δεκάλεπτο και ηττήθηκε από τη Βόννη με 93-74.

Η ΑΕΚ Betsson ηττήθηκε για πρώτη φορά σε επίσημο παιχνίδι φέτος, καθώς κατέρρευσε στο τέταρτο δεκάλεπτο με τη Βόννη, κάτι το οποίο οδήγησε στη νίκη των Γερμανών με 93-74.

Πρώτος σκόρερ των κιτρινόμαυρων ο Σι Τζέι Μπράις με 18 πόντους και 3/3 τρίποντα. Ακολούθησε ο Χέιλ με 18 πόντους. Κορυφαίος της Βόννης ο ΜακΓκι με 23 πόντους.

Η ΑΕΚ Betsson δεν ξεκίνησε καλά το παιχνίδι, με τη Βόννη να βρίσκει εύκολους πόντους και να χτίζει διψήφια διαφορά. Η Ένωση προσπάθησε να αντιδράσει, με τους Χαμπ και Μπράις να σκοράρουν όταν οι κιτρινόμαυροι κολλούσαν στην επίθεση. Η ομάδα του Σάκοτα επέστρεψε από το -15 και μείωσε σε απόσταση ενός σουτ, λίγο πριν την ανάπαυλα ανακτώντας ψυχολογία (39-36). Η άμυνα ήταν το κλειδί για την ΑΕΚ, η οποία από τους 26 πόντους παθητικό στην πρώτη περίοδο, έπεσε στους 13 στην δεύτερη.

Ο Χάντερ Χέιλ ξεκίνησε να βρίσκει τα πατήματά του και έδωσε πολύτιμες λύσεις επιθετικά στην Ένωση. Οι κιτρινόμαυροι πέρασαν μπροστά στο σκορ και το τρίποντο του Κουζμίνσκας τους έφερε στο +4 (55-59). Η ΑΕΚ όμως κόλλησε στην τέταρτη περίοδο και η Βόννη έτρεξε ένα επιμέρους 12-2, που την έστειλε στο +10 (71-61 στο 35'). Ο ΜακΓκι ήταν ασταμάτητος και η Βόννη πήρε τη νίκη, τρέχοντας ένα επιμέρους 93-74 στο τέταρτο δεκάλεπτο.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρόσο, Βούλιτς, Μένιστε

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-17, 39-36, 59-59, 93-74

ΒΟΝΝΗ (Μουρς): ΜακΓκι 23 (5/10 τρίποντα), Μπαρ 11 (5 ριμπάουντ), Γκρίσελ 15 (3/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Φλέμινγκ 5, Σοάρες, Αλέγκρι 9 (6 ριμπάουντ), Χιουμ 8, Πέιπ 4, Τίμαν 2, Μίλερ, Κένεντι 16 (8 ριμπάουντ), Καζακεβίτσιους

ΑΕΚ Betsson (Σάκοτα): Γκρέι 8 (4 ριμπάουντ), Σκορδίλης, Χαμπ 11, Καράμπελας, Φλιώνης, Μπράις 18 (3/3 τρίποντα), Κουζμίνσκας 10 (2/5 τρίποντα), Νετζήπογλου 6 (3/3 δίποντα), Αλίν 5, Κουζέλογλου, Γκόλντεν 2, Χέιλ 14 (1/3 τρίποντα)

Τα ομαδικά στατιστικά της Βόννης: 18/34 δίποντα, 15/32 τρίποντα, 12/14 βολές, 34 ριμπάουντ, 18 ασίστ, 14 λάθη, 10 κλεψίματα, 3 τάπες

Τα ομαδικά στατιστικά της ΑΕΚ Betsson: 18/38 δίποντα, 10/23 τρίποντα, 8/9 βολές, 33 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 19 λάθη, 8 κλεψίματα, 3 τάπες

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Την επόμενη αγωνιστική η ΑΕΚ Betsson πηγαίνει στη Ρίγα (29/10, 19:00), ενώ η Βόννη στην έδρα της Μακάμπι Ραμάτ Γκαν (30/10, 19:00).