X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

WNBA

WNBA: Οι Μινεσότα Λινξ έσπασαν την έδρα των Νιου Γιορκ Λίμπερτι και έκαναν το 1-0 στους τελικούς

Οι Μινεσότα Λίνξ πανηγυρίζουν το break στην έδρα των Νιου Γιορκ Λίμπερτι στους τελικούς του WNBA Ⓒ 2024 PAMELA SMITH / ASSOCIATED PRESS

Οι Μινεσότα Λινξ ανέτρεψαν μία διαφορά 15 πόντων στα τελευταία 5 λεπτά του τέταρτου δεκαλέπτου, έστειλαν το Game 1 των τελικών του WNBA απέναντι στις Λίμπερτι στην παράταση και εκεί κατάφεραν να κάνουν το break με 93-95 και να προηγηθούν με 1-0 στη σειρά.

Οι Μινεσότα Λινξ πραγματοποιώντας μία μεγάλη ανατροπή στα τελευταία λεπτά της κανονικής διάρκειας του αγώνα και στην παράταση, πήραν μία σημαντική νίκη με 93-95 απέναντι στις Νιου Γιορκ Λίμπερτι, έκαναν το break στο Game 1 των τελικών του WNBA και βρίσκονται δύο νίκες μακριά από το πρωτάθλημα.

Οι Λινξ βρέθηκαν να χάνουν ακόμη και με 18 πόντους, ενώ μόλις 5:20 πριν το φινάλε της τέταρτης περιόδου ήταν πίσω με 15. Παρόλα αυτά δεν τα παράτησαν και χάρη στην εξαιρετική τους άμυνα και ένα μεγάλο τετράποντο (τρίποντο και φάουλ) της Κόρτνι Γουίλιαμς, πήραν το προβάδισμα για πρώτη φορά στο ματς, 5.5 δευτερόλεπτα πρίν το τέλος.

Το μεγάλο σουτ της Κόρτνι Γουίλιαμς:

Στην τελευταία επίθεση των Λίμπερτι, η Μπριάνα Στιούαρτ κέρδισε φάουλ από την Ναφίσα Κόλιερ (η οποία προηγουμένως είχε κάνει τάπα σε τρίποντο της Ιονέσκου για την νίκη), ωστόσο με 1.1 δευτερόλεπτο να βρίσκεται στο χρονόμετρο, η σούπερ σταρ της Νέας Υόρκης ευστόχησε σε μόλις 1 από τις 2 βολές και έτσι ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο καμία ομάδα δεν μπόρεσε να ξεφύγει και να πάρει διαφορά ασφαλείας. Με 9 δευτερόλεπτα να απομένουν και το σκορ ισόπαλο στο 93-93, η Ναφίσα Κόλιερ ευστόχησε σε ένα σουτ από το ύψος των βολών και χάρισε τη νίκη στην ομάδα της Μινεσότα.

Το σουτ νίκης της Κόλιερ:

Οι Λινξ είχαν σε σπουδαία βραδιά την τριάδα των Γουίλιαμς (23 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), ΜακΜπράιντ (22 πόντοι, 4 ασίστ) και Κόλιερ (21 πόντοι, 8 ριμπάουντ, 6 τάπες, 3 κλεψίματα).

Για τις Λίμπερτι ξεχώρισε η Τζόνκελ Τζόουνς με 24 πόντους και 10 ριμπάουντ. Το δίδυμο των Σαμπρίνα Ιονέκσου και Μπριάνα Στιούαρτ προσέφερε 19 και 18 πόντους αντίστοιχα, ωστόσο οι δύο σταρ των Λίμπερτι ήταν αρκετά άστοχες (8/26 σουτ για την Ιονέσκου και 6/21 σουτ για την Στιούαρτ).

Το Game 2 των τελικών είναι προγραμματισμένο για το βράδυ της Κυριακής (22:00) και θα διεξαχθεί εκ νέου στην έδρα της Νέας Υόρκης.