ΟΛΥΜΠΙΑ ΛΑΡΙΣΑΣ

Ξόρκισε τους Δαίμονες

Έσπασε την κακή παράδοση που είχε απέναντι στην Ολύμπια του Μπαρτζώκα, το Μαρούσι, που νίκησε με 82-69

Αξιοποιώντας τους Αμερικανούς και τον Γλυνιαδάκη, το Μαρούσι, κατάφερε να πάρει προβάδισμα 6 πόντων στο τρίλεπτο (8-2). Από εκείνο το σημείο και μετά, όμως, η Ολύμπια συνήλθε και κατάφερε με ένα σερί 1-7 να ξαναμπεί γρήγορα στο ματς και να ισοφαρίσει στα μισά της περιόδου. Για τα επόμενα 3 λεπτά το παιχνίδι ήταν ντέρμπι και οι δύο ομάδες βάδιζαν... χέρι-χέρι, αλλά η κατάσταση αντιστράφηκε λίγο πριν το τέλος της περιόδου, όταν οι γηπεδούχοι "εγκλώβισαν" τους παίκτες του Μπαρτζώκα. Το σερί τους έφτασε στο 8-2 με ηγέτη τον Κογιαντίνοβιτς και το δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 23-16 για το Μαρούσι.

Η δυστοκία και οι λύσεις του Τσιάρα
Μετά από μόλις ένα καλάθι και για τις δύο ομάδες (ο Μιλισάβλιεβιτς έκανε το 25-16) σε 4 λεπτά στη δεύτερη περίοδο, η Ολύμπια, σκόραρε με τον Αριγκμπάμπου κι από εκείνο το σημείο και μετά άρχισε να "ροκανίζει" τη διαφορά. Οι δύο προπονητές έκαναν συνεχείς αλλαγές και οι "πορτοκαλί" φάνηκε να ελέγχουν προς στιγμή το ματς, αφού κατάφεραν να μειώσουν στους 3 πόντους (29-26) χάρη κυρίως στον Τσιάρα που έδινε λύσεις στην ομάδα του.

Παρά το γεγονός ότι οι "κίτρινοι" προς στιγμή και χάρη στις εμπνεύσεις του Χαραλαμπίδη, ισορρόπησαν την κατάσταση και ανέβασαν εκ νέου τη διαφορά στους 5 (37-32), οι Κουμπούρας και Τσιάρας, αντέδρασαν για να λήξει το πρώτο μέρος με τους γηπεδούχους μπροστά μόλις με 2 (37-35).

Το δεκάλεπτο του Αμαρουσίου
Ένα νεκρό διάστημα της Ολύμπιας στο ξεκίνημα του ημιχρόνου, που στέρησε από τους "Θεσσαλούς" της επαφή με το καλάθι για πέντε λεπτά, ήταν αρκετό για το Μαρούσι ώστε να επιβάλει την κυριαρχία του και να βάλει τις βάσεις για την τελική επικράτηση. Η διαφορά από τους 2 πόντους που ήταν στην ανάπαυλα, εκτοξεύθηκε στους 16 τρία λεπτά πριν τη λήξη, με τον Γλυνιαδάκη να κάνει πάρτυ κάτω από τα καλάθια και αποτέλεσε το μεγάλο όπλο της ομάδας. Μετά το 53-37, υπήρξε μία αντίδραση από τους φιλοξενούμενους που με τον Αγκέλοφ να αποτελεί την επιθετική αιχμή τους, έκαναν σερί 5-0, στη συνέχεια μείωσαν ως τους 9 (55-46), αλλά ο Στεφανίδης διαμόρφωσε το 59-47, με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος.

Η κατάσταση δεν βελτιώθηκε για την Ολύμπια στην τελευταία περίοδο και παρά το γεγονός ότι μείωσε δύο φορές στους 9 με τρίποντα των Κινγκ και Κούρτοβιτς, το Μαρούσι διατήρησε την ψυχραιμία του και με τρίποντο του Μιλισάβλιεβιτς, έφτασε και πάλι στο +13 (69-56) με τις ελπίδες των "πορτοκαλί" να σβήνουν σιγά-σιγά. Η κατάσταση δεν άλλαξε μέχρι το τέλος και οι "κίτρινοι" ήταν αυτοί που χαμογέλασαν, κατακτώντας ακόμα μία νίκη με τελικό σκορ 82-69.

Τα δεκάλεπτα: 23-16, 37-35, 59-47, 82-69

Οι σκόρερ των δύο ομάδων:

Μαρούσι (Μαρκόπουλος): Στίβενσον 16 (1), Νοέας, Χαραλαμπίδης 6, Μπουντούρης, Τζάζβιν 2, Μπράιαντ 4, Στεφανίδης 8 (1), Μαυροειδής 2, Κογιαντίνοβιτς 7, Μιλισάβλιεβιτς 12 (1), Γλυνιαδάκης 15, Καϊμακόγλου 10

Ολύμπια (Μπαρτζώκας): Μπέλσερ 2, Κουμπούρας 7, Κούρτοβιτς 8 (1), Αγκέλοφ 12 (1), Τσιάρας 12 (2), Γιαννουλάκος 6, Μπατής 2, Αριγκμπάμπου 6, Τριχόπουλος, Κινγκ 14 (2)

Μαρκόπουλος: "Στο δεύτερο ημίχρονο όπως θέλαμε"

Ο Σούλης Μαρκόπουλος μετά το τέλος του ματς τόνισε: "Η Ολύμπια είναι μια πολύ καλή ομάδα και για να την κερδίσεις πρέπει να είσαι σοβαρός σε όλο το παιχνίδι, διότι παίζει με ενέργεια στις δύο πλευρές του γηπέδου και παίζει άμυνα σε όλο το χρόνο επίθεσης. Πρέπει να είσαι έτοιμος να το αντιμετωπίσεις αυτό".

Ικανοποιημένος από την απόδοση των παικτών του έμεινε όμως μόνο στην επανάληψη. "Στο δεύτερο ημίχρονο ιδρώσαμε και παίξαμε το στυλ του μπάσκετ που θέλαμε. Πρέπει να συνεχίσουμε έτσι" πρόσθεσε ο Μακεδόνας τεχνικός.

"Συγχαρητήρια στο Μαρούσι για τη νίκη, αλλά κυρίως για την πορεία του τον τελευταίο καιρό. Έχει βρει χημεία και ειναι μεταμορφωμένο σε σχέση με το πρώτο γύρο. Έχει γεμάτο ρόστερ και το τεχνικό τιμ έχει κάνει πολύ καλή δουλειά.

Εμείς είχαμε κενά στο καλάθι κι είχε κρίθηκε το παιχνίδι. Το Μαρούσι έχει πέντε παίκτες στα 2.10, ενώ εμείς παίξαμε όλο το ματς με τρεις ψηλούς. Τα ριμπάουντ ήταν 36-23, κάτι που σημαίνει ότι είχαμε 13 κατοχές της μπάλας λιγότερες.

Μας λείπει ο Λέισι, που έχει απουσιάσει για μεγάλο χρονικό διάστημα. Είναι ένας πολύ σημαντικός παίκτης για μας, καθώς είναι ο βασικός μας σέντερ. Δεν έχω παράπονο από τους παίκτες. Χάσαμε σε κάποιες λεπτομέρειες.

Έχουμε βατό πρόγραμμα και θα πάρουμε τα ματς που πρέπει να πάρουμε, ώστε να καταλήξουμε στη θέση που τελικά μας ανήκει.

Νιώθω καλά όποτε επιστρέφω εδώ γιατί έχω μόνο φίλους. Οι πέντε νίκες που είχαμε απέναντι στο Μαρούσι, δεν σημαίνουν και τίποτα, διότι το Μαρούσι έχει μεγάλη δυναμική και δεν μπορείς να το κερδίζεις συνέχεια"

ήταν τα λόγια του Γιώργου Μπαρτζώκα.

Μετά το τέλος του ματς ο Ντιμίτρι Αγγέλοφ τόνισε: "Συγχαρητήρια στους παίκτες του Αμαρουσίου. Έπαιξαν καλύτερα. Εμείς δεν ήμασταν καλοι. Βρεθήκαμε πίσω στο σκορ στα τελευταία λεπτά και δεν καταφέραμε να επιστρέψουμε".

Ο Κώστας Καϊμακόγλου δήλωσε: "Ήταν μια σημαντική νίκη για μας, διότι μας επιτρέπει να κάνουμε ένα βήμα προς τον στόχο μας που είναι η 8άδα. Στο πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο, αλλά με την πιεστική μας άμυνα καταφέραμε να πάρουμε μια διαφορά, την οποία κρατήσαμε στο τέλος με μεγάλες επιθέσεις και καθαρό μυαλό.

Θέλουμε τώρα να κερδίζουμε τα ματς στην έδρα μας απέναντι στους διεκδικήτες και να πάρουμε την πρόκριση στα πλέι-οφ. Στο τέλος σκεφτήκαμε τη διαφορά, αλλά για λίγο. Αυτές που μετράνε είναι οι νίκες κι όχι οι διαφορές"

.

Η εξέλιξη του αγώνα:

1' Έναρξη 1ης περιόδου
1' Δίποντο Μαρούσι Μπράιαντ (2-0)
2' Δίποντο Μαρούσι Στίβενσον (4-0)
2' Δίποντο Μαρούσι Γλυνιαδάκης (6-0)
3' Τάπα Ολύμπια Λάρισας Γιαννουλάκος
3' Δίποντο Ολύμπια Λάρισας (6-2)
3' Δίποντο Μαρούσι Γλυνιαδάκης (8-2)
Εκρηκτικό ξεκίνημα για το Μαρούσι
4' Τρίποντο Ολύμπια Λάρισας Κινγκ (8-5)
5' Δίποντο Ολύμπια Λάρισας Μπέλσερ (8-7)
6' Δίποντο Ολύμπια Λάρισας Αριγκμπάμπου (9-9)
Ισοφαρίζει για πρώτη φορά η Ολύμπια
6' Δύο βολές Μαρούσι Στίβενσον (11-9)
6' Δύο βολές Ολύμπια Λάρισας Κουμπούρας (11-11)
7' Δίποντο Μαρούσι Στίβενσον (13-11)
7' Δίποντο Ολύμπια Λάρισας Κινγκ (13-13)
8' Σχόλιο Αγκέλοφ
Με μία βολή δίνει για πρώτη φορά προβάδισμα ο Βούλγαρος
8' Δίποντο Μαρούσι Καϊμακόγλου (15-14)
9' Δίποντο Μαρούσι Γλυνιαδάκης (17-14)
10' Δίποντο Ολύμπια Λάρισας Μπατής (18-16)
10' Τρίποντο Μαρούσι Κογιαντίνοβιτς (21-16)
10' Δύο βολές Μαρούσι Κογιαντίνοβιτς (23-16)
10' Λήξη 1ης περιόδου 23-16
Προβάδισμα 7 πόντων για τους γηπεδούχους που έκαναν σερί 8-2 στο τελευταίο δίλεπτο
11' Έναρξη 2ης περιόδου
11' Δίποντο Μαρούσι Μιλισάβλιεβιτς (25-16)
14' Σχόλιο
Τρία λεπτά χωρίς πόντο είναι στο παιχνίδι οι δύο ομάδες
14' Δίποντο Ολύμπια Λάρισας Αριγκμπάμπου (25-18)
Καλάθι μετά από 6.30 λεπτά για την Ολύμπια
15' Δύο βολές Ολύμπια Λάρισας Κινγκ (25-20)
Σερί 0-4 για τους "πορτοκαλί"
16' Δίποντο Μαρούσι Στίβενσον (27-22)
Μετά από 5 λεπτά σκοράρει και το Μαρούσι
16' Τρίποντο Ολύμπια Λάρισας Τσιάρας (27-23)
17' Δίποντο Μαρούσι Μιλισάβλιεβιτς (29-24)
17' Δίποντο Ολύμπια Λάρισας Μπατής (29-26)
18' Δίποντο Μαρούσι Καϊμακόγλου (31-26)
18' Δίποντο Ολύμπια Λάρισας Γιαννουλάκος (31-28)
18' Τάιμ-άουτ Μαρούσι Μαρκόπουλος
19' Δίποντο Μαρούσι Μαυροειδής (33-30)
Το πρώτο καλάθι για τον "ήρωα του ΟΑΚΑ"
19' Δύο βολές Μαρούσι Χαραλαμπίδης (35-30)
19' Δίποντο Ολύμπια Λάρισας Κουμπούρας (35-32)
20' Δίποντο Μαρούσι Χαραλαμπίδης (37-32)
20' Τρίποντο Ολύμπια Λάρισας Τσιάρας (37-35)
20' Τάιμ-άουτ Ολύμπια Λάρισας Μπαρτζώκας
20' Λήξη ημιχρόνου 37-35
Ντέρμπι στον Άγιο Θωμά και πολύ ενδιαφέρον παιχνίδι ανάμεσα σε Μαρούσι και Ολύμπια. Οι "κίτρινοι" είναι μπροστά με 2 και το δεύτερο μέρος αναμένεται συναρπαστικό
21' Έναρξη 3ης περιόδου
21' Δίποντο Μαρούσι (39-35)
22' Καλάθι και φάουλ Μαρούσι Μπράιαντ (41-35)
23' Δίποντο Μαρούσι Γλυνιαδάκης (43-35)
Ξανά στο +8 οι "κίτρινοι"
24' Δύο βολές Μαρούσι Στίβενσον (45-35)
Στο +10 για πρώτη φορά το Μαρούσι που κάνει ότι θέλει στο δεύτερο ημίχρονο
24' Αντιαθλητικό φάουλ Ολύμπια Λάρισας Αριγκμπάμπου
Στη μία ευστοχεί ο Γλυνιαδάκης
24' Καλάθι και φάουλ Μαρούσι Γλυνιαδάκης (49-35)
26' Δίποντο Ολύμπια Λάρισας Γιαννουλάκος (51-37)
Μετά από πέντε λεπτά και 7 δευτερόλεπτα σκοράρει η Ολύμπια
27' Δίποντο Μαρούσι Γλυνιαδάκης (53-37)
28' Δίποντο Ολύμπια Λάρισας Αγκέλοφ (53-42)
Σερί 0-5 για τους "πορτοκαλί"
28' Τάιμ-άουτ Μαρούσι Μαρκόπουλος
29' Δίποντο Ολύμπια Λάρισας Κούρτοβιτς (53-44)
29' Δύο βολές Μαρούσι Στεφανίδης (55-44)
29' Δύο βολές Ολύμπια Λάρισας Αριγκμπάμπου (55-46)
30' Καλάθι και φάουλ Μαρούσι Στεφανίδης (59-47)
30' Λήξη 3ης περιόδου 59-47
Σαφές προβάδισμα για τη νίκη έχει πλέον το Μαρούσι που έκανε το καλύτερό του δεκάλεπτο
31' Έναρξη 3ης περιόδου
31' Τρίποντο Ολύμπια Λάρισας Κινγκ (59-50)
32' Τρίποντο Μαρούσι Στεφανίδης (62-50)
33' Τρίποντο Ολύμπια Λάρισας Κούρτοβιτς (62-53)
33' Δίποντο Μαρούσι (64-53)
34' Καλάθι και φάουλ Ολύμπια Λάρισας Κούρτοβιτς (66-56)
34' Τρίποντο Μαρούσι Μιλισάβλιεβιτς (69-56)
35' Τάιμ-άουτ Ολύμπια Λάρισας Μπαρτζώκας
36' Δίποντο Ολύμπια Λάρισας Αγκέλοφ (71-59)
38' Δίποντο Μαρούσι Τζάζβιν (73-60)
38' Τρίποντο Ολύμπια Λάρισας Αγκέλοφ (75-65)
39' Δίποντο Μαρούσι Καϊμακόγλου (77-65)
39' Δύο βολές Ολύμπια Λάρισας Κινγκ (77-67)
39' Τρίποντο Μαρούσι Στίβενσον (80-67)
40' Δίποντο Μαρούσι Στίβενσον (82-67)
40' Δίποντο Ολύμπια Λάρισας Κουμπούρας (82-69)
40' Λήξη αγώνα 82-69
Μεγάλη νίκη του Αμαρουσίου, η πέμπτη μέσα στο 2008 και πλέον οι "κίτρινοι" είναι στο δρόμο για την είσοδο στα πλέι οφ