ΑΡΗΣ

Ζαντάρ-Άρης: 68-73

Στίπτσεβιτς-Κλαρκ

Σπουδαία νίκη στην έδρα της Ζαντάρ με 73-68 πήρε ο Άρης που έκανε ντεμπούτο με το... δεξί στο Eurocup

Η ομάδα του Φώτη Κατσικάρη, κατάφερε να ξεπεράσει το άσχημό της ξεκίνημα και να φτάσει στο θετικό αποτέλεσμα με όπλο την πολύ καλή της άμυνα. Ο Άρης έφτασε και σε διψήφιο προβάδισμα στην τρίτη περίοδο, αλλά στην τελευταία απειλήθηκε και χρειάστηκε ένα τρίποντο του Κλαρκ για να "σφραγίσει" τη νίκη.
Ο Αμερικάνος ήταν ο πρώτος σκόρερ της ελληνικής ομάδας με 16 πόντους, ενώ ακολούθησε ο φορμαρισμένος Νίκος Χατζηβρέττας με 15 και ακολούθησε με 12 ο Ρίτσαρντσον. Από πλευράς γηπεδούχων ο Καρ σκόραρε 17 πόντους και ο Ράντσιτς 14.

Τραγικό ήταν το ξεκίνημα του Άρη στον αγώνα αφού μετά από το 0-1 που έκανε με μία βολή ο Ντίξον, δέχθηκε σερί 13-0 σ' ένα τρίλεπτο. Ο Χατζηβρέττας "ξεκόλλησε" την ομάδα του, αλλά οι Κροάτες διατήρησαν τη διαφορά που άρχισε να μειώνεται μετά το εξάλεπτο, όταν οι Κακιούζης και Χατζηβρέττας με 4/4 βολές έκαναν το 17-10. Οι Κροάτες απάντησαν με τον Ράντσιτς αλλά ο Άρης κατάφερε να μειώσει ως τους 5 (24-19) στο τέλος του δεκαλέπτου.

Φανερά βελτιωμένος παρουσιάστηκε ο Άρης στη δεύτερη περίοδο. Με όπλο την καλή άμυνα και τους Σκορδίλη-Ντίξον να τους κρατούν αρχικά κοντά στο σκορ, οι "κίτρινοι" πλησίασαν στους 3 (32-29) 5' πριν το ημίχρονο με τρίποντο του Κλαρκ. Ακολούθησε ένα νεκρό διάστημα 4 λεπτών στο ματς κι από τις δύο ομάδες, το οποίο "έσπασε" ο Ρίτσαρντσον που μείωσε στον πόντο (32-31).

Ο Καρ σκόραρε με βολές από πλευράς Ζαντάρ αλλά ο Κλαρκ ισοφάρισε με ακόμα ένα τρίποντο σε 34-34. Η απάντηση ήρθε από τον Ράντσιτς με τον ίδιο τρόπο αλλά ο Ρίτσαρντσον ισοφάρισε σε 37-37 με τη λήξη του πρώτου μέρους.

H διψήφια διαφορά του Άρη
Το πρώτο επτάλεπτο της τρίτης περιόδου ήταν ιδανικό για τον Άρη ο οποίος περιόρισε τα ατού της Ζαντάρ και κατάφερε να πραγματοποιήσει σερί 2-12 με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Χατζηβρέττα που ήταν ασταμάτητος. Με το σκορ στο 43-53 όμως οι "κίτρινοι" είχαν ένα νεκρό διάστημα το οποίο εκμεταλλεύθηκε η Ζαντάρ που μέσα σε 2 λεπτά μείωσε στον πόντο (52-53). Σ' εκείνο το σημείο απάντησαν οι Κλαρκ και Ντίξον που έφεραν ξανά στο +5 (53-58) τον Άρη στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Nίκη δια χειρός Κλαρκ
Η τελευταία περίοδος άνηκε στην ελληνική ομάδα που παίζοντας πολύ καλή άμυνα κατάφερε να περιορίσει τους Κροάτες που σε 6 λεπτά δεν είχαν πόντους εντός πεδιάς. Το σκορ έγινε 58-65 από τον Μάιλς 4 λεπτά πριν το τέλος. Οι Ρούζιτς και Ράντσιτς μείωσαν σε 63-65 δύο λεπτά πριν το τέλος, αλλά ο Χατζηβρέττας με 3 συνεχόμενους πόντους (ένα δίποντο και μία βολή) κράτησε τον Άρη. Ο Ράντσιτς με τρίποντο μείωσε ξανά στους 2 (66-68).

Με λιγότερο από ένα λεπτό να μένει, ο Κέιντρεν Κλαρκ έδωσε με δικό του τρίποντο τη νίκη στον Άρη, κάνοντας το 66-71. Ο Καρ αστόχησε στη συνέχεια, ο Αμερικάνος έβαλε δύο βολές για το 66-72 και το μόνο που κατάφεραν να κάνουν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν στο τελικό 68-73.

Τα δεκάλεπτα: 24-19, 37-37, 53-58, 68-73

Οι σκόρερ των δύο ομάδων:

Ζαντάρ (Σάγκαντιν): Ράντσιτς 14 (3), Πέριτς 7, Στίπτσεβιτς 4, Μπόισα 8 (2), Ρούζιτς 6, Ντάουνς 4, Καρ 17 (3), Σκίφιτς, Πλέιστεντ 8

Άρης (Κατσικάρης): Κλαρκ 16 (3), Μπετς 3, Ρίτσαρντσον 12 (2), Χατζηβρέττας 15, Ντικούδης 4, Σκορδίλης 6, Ντίξον 5 (1), Κακιούζης 3, Μάιλς 9

Για τα αναλυτικά στατιστικά της Ζαντάρ πατήστε εδώ . Για αυτά του Άρη πατήστε εδώ .

Κατσικάρης: " Μπράβο στους παίκτες για την άμυνα"
Μετά το τέλος του ματς, ο προπονητής του Άρη Φώτης Κατσικάρης είπε: " Αυτή η νίκη είναι μεγάλη, επειδή πάντοτε είναι σημαντικό να ξεκινάς κερδίζοντας εκτός έδρας, αλλά και ειδικότερα επειδή τα καταφέραμε κόντρα σε μία πολύ καλή ομάδα, η οποία πολύ δύσκολα χάνει στο γήπεδό της".

"Αξίζουν συγχαρητήρια στους παίκτες μου, που στα τελευταία παιχνίδια παίζουν με μεγάλη αφοσίωση και πολλή εξυπνάδα στην άμυνα. Πήραμε μία σπουδαία νίκη και κοιτάμε μπροστά".

O Κίκι Κλαρκ από την πλευρά του δήλωσε: " Ήξερα ότι θα πετύχαινα αυτό το τρίποντο. Είχα μιλήσει με τον Άαρον και περίμενα την μπάλα, σούταρα και σκόραρα. Είναι πολύ σημαντικό ότι κερδίσαμε για τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι. Η ομάδα αντιδρά. Δείχνει ότι είναι σε ανοδική πορεία και ήταν μία νίκη καρδιάς. Το είπα και στα αποδυτήρια. Και πέρυσι έτσι ξεκινήσαμε αλλά η συνέχεια δεν ήταν καλή".

"Φέτος δεν θέλουμε να βιαστούμε. Ήταν μία σημαντική νίκη και στο τέλος θα κάνουμε ταμείο. Ο Κίκι ήταν και είναι πάντα εδώ. Συνέχισα την καλή μου παρουσία από το προηγούμενο παιχνίδι. Βρίσκω τα πατήματά μου. Το σημερινό σουτ το είχαμε δουλέψει στην προπόνηση και όλοι είμαστε εδώ".

Τέλος, ο τεχνικός της Ζαντάρ Σμάγκο Σάγκαντιν, τόνισε: " Ξεκινήσαμε πολύ δυνατά, αλλά δεν κρατήσαμε τη διαφορά στο πρώτο δεκάλεπτο, χάνοντας δύο - τρεις επιθέσεις που θα έπρεπε να είχαμε αξιοποιήσει".

"Κατόπιν είχαμε ένα μεγάλο κενό στην απόδοσή μας, το οποίο τελικά μας στοίχισε. Ο Άρης είναι σπουδαία ομάδα και έπαιξε πολύ δυνατά. Στη στατιστική ήμασταν ανώτεροι, αλλά εκείνοι ήταν εξαιρετικοί στα τρίποντα, και τους επιτρέψαμε να πάρουν πάρα πολλά επιθετικά ριμπάουντ, γι' αυτό και χάσαμε

".

Η εξέλιξη του αγώνα:
3' Τρίποντο Ζαντάρ Καρ (12-1)
5' Δίποντο Άρης Ρίτσαρντσον (14-5)
6' Δίποντο Άρης Ντικούδης
16-7
8' Δίποντο Άρης Μάιλς (21-17)
10' Λήξη 1ης περιόδου 24-19
11' Έναρξη 2ης περιόδου
11' Δίποντο Ζαντάρ Mπόισα (26-19)
11' Δίποντο Άρης Σκορδίλης (26-21)
12' Δίποντο Άρης Σκορδίλης (26-23)
13' Δίποντο Ζαντάρ Καρ (28-24)
14' Δίποντο Ζαντάρ Μπόισα (30-24)
15' Δίποντο Άρης Σκορδίλης (30-26)
15' Τρίποντο Άρης Κλαρκ (30-29)
19' Δίποντο Άρης Ρίτσαρντσον (30-31)
Μπροστά ο Άρης για πρώτη φορά στο παιχνίδι
19' Δύο βολές Ζαντάρ Καρ (32-31)
19' Τρίποντο Άρης Κλαρκ (32-34)
19' Τρίποντο Ζαντάρ Ράντσιτς (35-34)
20' Τρίποντο Άρης Ρίτσαρντσον (35-37)
20' Δύο βολές Ζαντάρ Καρ (37-37)
20' Λήξη ημιχρόνου
Kαλύτερος ο Άρης στο δεύτερο δεκάλεπτο, βρήκε λύσεις και κατάφερε να προηγηθεί για πρώτη φορα μετά το 0-1
21' Έναρξη 3ης περιόδου
21' Δίποντο Άρης Μάιλς (37-39)
22' Δύο βολές Ζαντάρ Καρ (39-39)
22' Δίποντο Ζαντάρ Ντάουνς (41-39)
22' Δίποντο Άρης Ρίτσαρντσον (41-41)
23' Δίποντο Άρης Χατζηβρέττας (41-43)
24' Δίποντο Άρης Χατζηβρέττας (42-45)
24' Δίποντο Άρης Χατζηβρέττας (42-47)
27' Δίποντο Άρης Μπετς (42-50)
27' Δίποντο Άρης Ντικούδης (43-53)
28' Δίποντο Ζαντάρ Πλέιστεντ (45-53)
28' Δίποντο Ζαντάρ Πλέιστεντ (47-53)
29' Δίποντο Ζαντάρ Πέριτς (49-53)
29' Δίποντο Ζαντάρ Καρ (52-53)
30' Δίποντο Άρης Κλαρκ (53-56)
30' Δίποντο Άρης Ντίξον (53-58)
30' Λήξη 3ης περιόδου 53-58
Στο +5 ο Άρης στην τρίτη περίοδο, παρότι δέχθηκε σερί 9-0
31' Έναρξη 4ης περιόδου
31' Δίποντο Ζαντάρ Ράντσιτς (55-58)
31' Τρίποντο Άρης Κλαρκ (55-61)
35' Δίποντο Άρης Ντικόυδης (56-63)
35' Δύο βολές Ζαντάρ Ρούζιτς (58-63)
36' Δίποντο Άρης Μάιλς (58-65)
37' Δίποντο Ζαντάρ Ρούζιτς (60-65)
38' Τρίποντο Ζαντάρ Ράντσιτς (63-65)
39' Δίποντο Άρης Χατζηβρέττας (63-67)
39' Τρίποντο Ζαντάρ Ράντσιτς (66-68)
40' Τρίποντο Άρης Κλαρκ (66-71)
40' Δύο βολές Άρης Κλαρκ (66-73)
40' Δίποντο Ζαντάρ Καρ (68-73)
40' Λήξη αγώνα 68-73
Σπουδαία νίκη για τον Άρη που επικράτησε στην έδρα της Ζαντάρ και ξεκίνησε θετικά στο Eurocup