Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης - Αρμάνι Μιλάνο 79-70: Με τρομερό Πάνγκος πήραν και τη διαφορά οι Ρώσοι

EUROLEAGUE 2020-2021 / ΠΑΟ - ΖΕΝΙΤ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Με τον Κέβιν Πάνγκος να τελειώνει το ματς με 16 πόντους και 10 ασίστ η Ζενίτ επικράτησε 79-70 της Αρμάνι Μιλάνο σε εξ' αναβολής αναμέτρηση για την 5η αγωνιστική της EuroLeague καλύπτοντας και τη διαφορά του πρώτου αγώνα.

Μία ιδιαίτερα σημαντική νίκη στη μάχη που δίνει να βρεθεί στην πρώτη τετράδα της EuroLeague πήρε η Ζενίτ, η οποία επικράτησε 79-70 κόντρα στην Αρμάνι Μιλάνο σε εξ' αναβολής αναμέτρηση για την 5η αγωνιστική.

Μάλιστα, οι παίκτες της ομάδας του Πασκουάλ κατάφεραν να καλύψουν και τη διαφορά των 6 πόντων που είχαν χάσει στην Ιταλία και απέκτησαν το προβάδισμα σε πιθανή ισοβαθμία.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τη ρωσική ομάδα ήταν ο Κέβιν Πάνγκος ο οποίος τελείωσε το ματς με 16 πόντους και 10 ασίστ, ενώ μεγάλη ζημιά έκαναν και οι Γκουντάιτις και Μπάρον.

Μετά από αυτή τη νίκη η Ζενίτ έφτασε στο 15-9 έχοντας και ένα ματς λιγότερο, ενώ η Αρμάνι παρέμεινε στο 16-8 χάνοντας την ευκαιρία να ξεφύγει από την ΤΣΣΚΑ και να πλησιάσει την Μπαρτσελόνα.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Το ματς είχε από την αρχή την εικόνα που περιμέναμε. Η Αρμάνι μπορεί να μπήκε δυνατά στο ματς και με γρήγορο 5-0, αλλά στη συνέχεια ο αγώνας πήγε στο ρυθμό των γηπεδούχων. Η Ζενίτ με τον Γκουντάιτις να κυριαρχεί κάτω από τα καλάθια κατάφερε να ελέγξει το ρυθμό και με επί μέρους 19-10 να κλείσει προηγούμενη την πρώτη περίοδο με 19-15.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να βρίσκουν λύσεις κοντά στο καλάθι και έτσι στα μισά της δεύτερης περιόδου κατάφεραν να ξεφύγουν με έντεκα πόντους (33-22). Ο Μεσίνα επέμεινε στο κοντό σχήμα με τον Ντατόμε στο τέσσερα άλλαξε όμως πρόσωπα με τους Ρολ και Μίτσοβ να τον δικαιώνουν.

Η Αρμάνι έτρεξε επί μέρους 16-7 στα υπόλοιπα πέντε λεπτά της δεύτερης περιόδου και έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με διαφορά στο καλάθι (40-38).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ήταν η σειρά του Κέβιν Πάντερ. Ο παίκτης της Αρμάνι με έξι δικούς του πόντους έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα του. Ωστόσο, το ξέσπασμά του δεν ήταν ικανό να βοηθήσει την ομάδα του Μεσίνα να ξεφύγει στο σκορ και έτσι η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 54-54.

Από εκεί και μετά μίλησε στο ματς ένας άλλος Κέβιν. Ο λόγος για τον Κέβιν Πάνγκος ο οποίος αρχικά χτυπούσε την άμυνα της Αρμάνι στο pick n roll και στη συνέχεια με δύο μεγάλα τρίποντα στο τελευταίο τρίλεπτο του αγώνα ουσιαστικά καθάρισα το ματς.

Στο τέλος η Αρμάνι προσπάθησε να γλιτώσει και την απώλεια της διαφοράς όμως δεν τα κατάφερε αφού ο Πονίτκα ήταν ψύχραιμος στις βολές κάνοντας το τελικό 79-70.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ιερεθουέλο, Μπολτάουζερ, Κορομηλάς.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-15, 40-38, 54-54, 79-70.

ΖΕΝΙΤ (Πασκουάλ): Ρίβερς 3 (1/4 τρίποντα), Πάνγκος 16 (5/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 λάθη), Φριντζόν, Χόλινς 2, Τόμας 10 (5 ριμπάουντ), Μπαρόν 13 (3), Ζούμπκοφ 3 (5 ριμπάουντ), Πόιθρες 10, Πονίτκα 6 (7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γκουντάιτις 16 (6/8 δίποντα, 4/6 βολές, 5 ριμπάουντ).

ΑΡΜΑΝΙ (Μεσίνα): Πάντερ 16 (2), Μίτσοβ 5 (1), Ρολ 7 (1), Ροντρίγκεθ 10 (1/6 τρίποντα, 5 ασίστ, 3 λάθη), Ταρζούσκι, Ντιλέινι 4 (2/10 σουτ), Σιλντς 15 (1), Χάινς 9 (4/6 δίποντα, 1/2 βολές, 10 ριμπάουντ, 4 λάθη), Ντατόμε 4.

Τα ομαδικά στατιστικά της Ζενίτ: 24/36 δίποντα, 6/18 τρίποντα, 13/18 βολές, 33 ριμπάουντ (22+11), 21 ασίστ, 7 κλεψίματα, 11 λάθη, 5 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά της Αρμάνι: 23/40 δίποντα, 6/21 τρίποντα, 6/7 βολές, 33 ριμπάουντ (18+15), 12 ασίστ, 7 κλεψίματα, 10 λάθη.

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στην 26η αγωνιστική η Ζενίτ θα υποδεχθεί τη Βαλένθια (25/2 στις 19:00), ενώ η Αρμάνι θα παίξει στο Μιλάνο με τη Χίμκι (25/2 στις 21:45).