ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ

Ντιτρόιτ, η ομάδα που δεν κερδίζει ποτέ!

Ντιτρόιτ

Οι Detroit Lions έγραψαν... ιστορία στο NFL ως η μόνη ομάδα χωρίς νίκη στα 16 ματς της regular season!

Ποιός είναι αυτός; Με την ήττα της με 31-21 από τους Green Bay Packers έγινε η μοναδική ομάδα που δεν έχει κερδίσει ούτε ένα (!) από τα 16 παιχνίδια που συνθέτουν την κανονική περίοδο, ξεπερνώντας ακόμα και τους Tampa Bay Buccaneers του 1976, χρονιά στην οποία η ομάδα της Φλόριντα είχε απολογισμό 0 νίκες και 14 ήττες.
Και αυτό γιατί από το 1978 και έπειτα, όπου η κανονική περίοδο του NFL αποτελείται από 16 αγώνες, δεν υπήρχε ομάδα που να τερματίσει μόνο με αποτυχημένα αποτελέσματα.

Η αποχώρηση των ηττημένων από το γήπεδο πραγματοποιήθηκε εν μέσω ειρωνικών ρυθμικών συνθημάτων, όπως "0-16, 0-16", με τον άσο των Lions, Τζεφ Μπάκους να δηλώνει αμέσως μετά:

"Όλοι ξέραμε ότι αυτό είναι πιθανότητα. Ουδείς ήθελε αυτό να συμβεί και ουδείς πίστεψε ότι θα συνέβαινε. Είμαι σίγουρος πως θα το θυμάται ο κόσμος αυτό το ρεκόρ για πολλά χρόνια".