Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός: 0-0

κοβασεβιτς μέσα

Το ντέρμπι είχε φάσεις, ξύλο αλλά αποδείχτηκε πρόωρο. ΠΑΟ και Ολυμπιακός έμειναν στο 0-0 και άφησαν ανοιχτούς λογαριασμούς (videos)

Η πρώτη σκέψη είναι ότι στα μάτια των περισσοτέρων, ο Ολυμπιακός φάνηκε να είναι καλύτερος, πιο έτοιμος ή τέλος πάντων είχε περισσότερες ευκαιρίες για να σκοράρει. Δύο για την ακρίβεια. Αλλά δεν σκοράρε, ενώ με τον Κοβάσεβιτς να βρίσκεται μόνος του στην κορυφή της επίθεσης το σύστημα δεν δούλεψε όσο επιθετικά θα ήθελε ο Τάκης Λεμονής.

Από την άλλη, βέβαια, ο Παναθηναϊκός έμοιαζε να μην έχει ταχύτητα και φαντασία, κυρίως από τα άκρα του. Χάνοντας τη μάχη στο κέντρο στο πρώτο ημίχρονο, άφησε τον Ολυμπιακό να πατήσει καλύτερα στο χορτάρι της Λεωφόρου και αν ο Λούα Λούα δεν έβρισκε το δοκάρι, θα το πλήρωνε και μάλιστα ακριβά. Διότι, επιθετικά, οι πράσινοι δεν απείλησαν τους ερυθρόλευκους, με εξαίρεση κάποια σουτ ή τις στημένες φάσεις που κέρδισε (είχε περισσότερα κόρνερ από τον Ολυμπιακό).

Το σίγουρο είναι ότι το αποτέλεσμα αυτό δεν δίνει σε κανέναν προβάδισμα στην πρεμιέρα της Σούπερ Λίγκα, σε αντίθεση με πέρυσι, όπου ο Παναθηναϊκός είχε επικρατήσει με 1-0. Όμως, στη συνέχεια ο Ολυμπιακός πήρε κεφάλι στη βαθμολογία, κάτι που σημαίνει, ότι το πρωτάθλημα μόλις ξεκίνησε και δεν υπάρχει περισσότερος χώρος για ανάλυση. Έχει πολύ δρόμο ακόμη. Ένα ματς ήταν...

Παναθηναϊκός (Ζοσέ Πεσέιρο): Μάλαρτζ. Νίλσον, Λεοντίου, Γκούμας, Ενακαρίρε, Μάτος, Τζιόλης, Δημούτσος, Καραγκούνης, Παπαδόπουλος και Μάντζιος

Ολυμπιακός (Τάκης Λεμονής): Νικοπολίδης, Πατσατζόγλου, Ντομί, Άντζας, Ζεβλάκοφ, Λεντέσμα, Στολτίδης, Τοροσίδης, Γκαλέτι, Λούα Λούα και Κοβάσεβιτς.

Ήταν το πρώτο ημίχρονο, του πρώτου ντέρμπι της χρονιάς, της πρώτης αγωνιστικής της σεζόν. Με λίγα λόγια, οι δύο ομάδες δύσκολα θα έπιαναν το μάξιμουμ της απόδοσής τους, παρά τη θέλησή τους για τη νίκη. Μια θέληση που φάνηκε αρκετά στο πρώτο δεκαπεντάλεπτο, όταν τα τάκλιν και οι δυνατές μονομαχίες στο χώρο του κέντρου έδιναν κι έπαιρναν.

Μάλιστα, ο Ολυμπιακός "πλήρωσε" τα σκληρά μαρκαρίσματα με δύο κίτρινες κάρτες, μία στον Χρήστο Πατσατζόγλου και μία στον (πολύ θετικό σε όλο το πρώτο μέρος) Παρασκευά Άντζα, σε αντίθεση με τον Παναθηναϊκό που δεν είχε κανέναν παίκτη "σημειωμένο" στο μπλοκάκι του Γιώργου Κασναφέρη.

Ερυθρόλευκος έλεγχος στο κέντρο

Στα πρώτα 15 λεπτά δεν υπήρξε κάποια σημαντική φάση, που να ανησύχησε τους Αντώνη Νικοπολίδη και Αρκάντιους Μάλαρτζ. Όμως, στο 16' ο Ντάρκο Κοβάσεβιτς έπιασε μια κεφαλιά ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Γκαλέτι και η μπάλα πέρασε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι της εστίας των γηπεδούχων. Σε εκείνο το σημείο, ο Τάκης Λεμονής έβλεπε την ομάδα του να κερδίζει έδαφος στο χώρο του κέντρου, την ώρα που οι πράσινοι αδυνατούσαν να διατηρήσουν την μπάλα στην κατοχή τους και να δημιουργήσουν προϋποθέσεις για ευκαιρία.

Αμέσως μετά την κεφαλιά του Κοβάσεβιτς, ακολούθησε σουτ του Γκαλέτι μέσα από την περιοχή. Ο Αργεντινός ήταν πολύ καλός σε όλο το πρώτο 45λεπτο και δημιουργούσε διαρκώς προβλήματα στην αριστερή αμυντική πλευρά του Παναθηναϊκού. Ούτε ο Σωτήρης Λεοντίου, αλλά ούτε και ο (μέτριος στο πρώτο ημίχρονο) Γιώργος Καραγκούνης κατάφεραν να τον περιορίσουν, με αποτέλεσμα οι περισσότερες επιθετικές προσπάθειες των ερυθρολεύκων να εξελίσσονται από τη δεξιά πτέρυγα. Από εκεί, έγινε και η φάση του πρώτου μέρους...

Δοκάρι με τον Λούα Λούα

Ο Λούα Λούα "τσίμπησε" την μπάλα από τον Ενακαρίρε και έφυγε στην αντεπίθεση, ενώ στη συνέχεια κατάφερε να περάσει και τον Μάλαρτζ και να μπει στη μεγάλη περιοχή του Παναθηναϊκού. Όμως, κάτι το ότι βρέθηκε αρκετά πλάγια και κάτι η άσχημη εκτέλεση του πλασέ που επιχείρησε και η μπάλα κατέληξε στη ρίζα του "πράσινου" δοκαριού.

Στα επόμενα λεπτά, ο ρυθμός έπεσε, ενώ στο μεταξύ ο Παναθηναϊκός έψαχνε τρόπο να απαντήσει στην ευκαιρία και την καλύτερη ψυχολογία των ερυθρολεύκων. Τελικά, στο 38' ο Μαρσέλο Μάτος με απευθείας εκτέλεση φάουλ έξω από την περιοχή, έστειλε την μπάλα χαμηλά και δυνατά, αλλά ο Νικοπολίδης κατάφερε να την αποκρούσει, στην καλύτερη στιγμή των γηπεδούχων στο πρώτο μέρος, στο οποίο ήταν καλύτερος ο Ολυμπιακός αλλά το σκορ δεν ξεκόλλησε από το 0-0.

Πιο δυνατός ΠΑΟ

Το πρόβλημα (για τους φιλάθλους, αλλά και για τις ομάδες φυσικά) ήταν ότι και με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, η εικόνα του αγώνα αντί να βελτιωθεί, έγινε χειρότερη. Στα πρώτα είκοσι λεπτά της επανάληψης ο ρυθμός έπεσε και μόνο οι γηπεδούχοι έδειχναν κάποια κινητικότητα, η οποία ήταν αποτέλεσμα της πίεσης στο κέντρο. Όμως, οι ευκαιρίες δεν έρχονταν. Ενώ οι διακοπές στη ροή του αγώνα έγιναν πολλές, κάτι που επηρέασε την ποιότητα του παιχνιδιού.

Και οι τρεις διακοπές προέκυψαν από τραυματισμό. Πρώτα ο Λεοντίου, που ήταν και ο πιο άτυχος, αφού ύστερα από μια εναέρια μονομαχία με τον Λούα Λούα "γύρισε" το γόνατό του και δεν ήταν σε θέση να συνεχίσει (Την Δευτέρα θα περάσει από μαγνητική τομογραφία. Υπάρχουν φόβοι για ρήξη πρόσθιου χιαστού). Στη θέση του πέρασε ο Λουκάς Βύντρα, ενώ λίγο αργότερο πρόβλημα στο γόνατο είχαν τόσο ο Μαρσέλο Μάτος, όσο και ο Αντώνης Νικοπολίδης, χωρίς να είναι κάτι σοβαρό.

Τοροσίδης και... άουτ!

Το καλό ήταν ότι στο τελευταίο δεκαπεντάλεπτο οι δύο ομάδες έδειξαν να ανεβάζουν στροφές. Σε εκείνοτ χρονικό σημείο (75') ο Ολυμπιακός και συγκεκριμένα ο Τοροσίδης έχασε μια μοναδική ευκαιρία για να σκοράρει. Ο Γκαλέτι εκτέλεσε (ακόμη ένα) φάουλ από τη δεξιά πλευρά, ο Στολτίδης πήρε μέσα στο πλήθος την κεφαλιά, αλλά ο Τοροσίδης πλάσαρε άτσαλα από τα δύο μέτρα της μικρής περιοχής του Παναθηναϊκού. Στο μεταξύ, ο Τάκης Λεμονής έκανε αλλαγή τον Ντάρκο Κοβάσεβιτς (που κέρδισε μπάλες στον αέρα, αλλά δεν απείλησε ιδιαίτερα) και πέρασε στη θέση του τον Μάρκο Νε, σε μια προσπάθεια να ενισχύσει ακόμη περισσότερο το (ήδη πολυπληθές) κέντρο της ομάδας του.

Οκτώ λεπτά μετά, ένα σουτ του Λεντέσμα φάνηκε και ήταν καλό, αλλά ο Μάλαρτζ ήταν σε ετοιμότητα και μπλόκαρε την μπάλα. Ο Πεσέιρο πέρασε στο παιχνίδι και τον Σωτήρη Νίνη, θέλοντας να αποκτήσει ταχύτητα η ομάδα του στις αντεπιθέσεις, κάτι που φαινομενικά έγινε, αλλά δεν απέφερε το επιθυμητό αποτέλεσμα. Άλλωστε, ο Άντζας ήταν πάντα και παντού θετικός στα αμυντικά του καθήκοντα.

Σπρωξιές και χειρονομίες πριν το τέλος

Στο 89' ο Νούνιες πέρασε στο παιχνίδι στη θέση του Λούα Λούα, για τα τρία λεπτά των καθυστερήσεων που έδειξε ο τέταρτος διαιτητής. Στο 91' ο Γκούμας έπιασε μια κεφαλιά ύστερα από κόρνερ, χωρίς όμως αποτέλεσμα. Λίγες στιγμές αργότερα, ο Ν' Ντογέ προσπάθησε να δημιουργήσει μια ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό, αλλά η άμυνα του Ολυμπιακού, αφού για λίγο μπερδεύτηκε, σταμάτησε τον κίνδυνο. Όμως, ο Άντζας που ήταν στη φάση, κάτι είπε στον Σενεγαλέζο, εκείνος τον έσπρωξε και λίγο πριν ξεφύγει η κατάσταση, οι ψυχραιμότεροι επέβαλαν την τάξη. Στην ουσία, αυτή ήταν και η τελευταία φάση του αγώνα, αφού στη συνέχεια ο Κασναφέρης σφύριξε τη λήξη.

Το ματς τελείωσε με τις δύο ομάδες να μην έχουν σκοράρει, το παιχνίδι να έχει ένταση και δύναμη, αλλά όχι γκολ. Ο Ολυμπιακός είχε δύο πολύ καλές ευκαιρίες για να σκοράρει με τον Λούα Λούα και τον Τοροσίδη, ενώ ο Παναθηναϊκός μόνο κάποια σουτ από μακρινή απόσταση. Πολλές στημένες μπάλες, αρκετά φάουλ, κάρτες (ο Άντζας αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη για την αψιμαχία με τον Ν' Ντογέ) και ένα κατάλευκο 0-0.

Ζοσέ Πεσέϊρο

"Στο παιχνίδι δεν μπήκαμε καλά. Στα πρώτα λεπτά δεν είχαμε την πρωτοβουλία στις κινήσεις, όπως το είχαμε σχεδιάσει, ενώ μετά τα πρώτα 20 λεπτά χάσαμε τον έλεγχο και ο Ολυμπιακός δημιούργησε ευκαιρίες. Μετά καταφέραμε να ισορροπήσουμε την αναμέτρηση και στο β' ημίχρονο ήμασταν καλύτεροι.

Αυτό που μας έλειπε ήταν το τελείωμα στις ευκαιρίες που δημιουργήσαμε και στην τελική πάσα. Πιέσαμε ψηλά, δυσκολέψαμε τον αντίπαλο και κυριαρχήσαμε. Εκεί που πρέπει να βελτιωθούμε ειναι στα τελειώματα των φάσεων. Συγχαρητήρια στους παίκτες που στο β'ημίχρονο έπαιξαν καλύτερα και κυνήγησαν τη νίκη μέχρι το τέλος.

Ο Παναθηναϊκός έχει 4 σπουδαίους επιθετικούς. Ο Ν' Ντογέ ήταν άρρωστος για κάποιες μέρες αλλά και για λόγους τακτικής δεν έπρεπε να σπαταλήσουμε τις δυνάμεις του. Ο Μάντζιος και ο Παπαδόπουλος έπαιξαν πολύ καλά. Είναι κρίμα που κάναμε δυο αναγκαστικές αλλαγές και δεν είχαμε την ευκαιρία να δοκιμάσουμε άλλα πράγματα.

Περίμενα να νικήσω. Στο πρώτο ημίχρονο έπρεπε να κάνουμε οτι και στο δεύτερο, αλλά παρόλα αυτά είμαι ικανοποιημένος απο τον χαρακτήρα και την συμπεριφορά των παικτών".

Τάκης Λεμονής

"Ήταν ένα κλασικό ντέρμπι που είχε αρκετή δύναμη και πάθος. Στα πρώτα 45 λεπτά ο αγώνας ανήκει στον Ολυμπιακό, διότι κατορθώσαμε να πιέσουμε στον χώρο του κέντρου και της άμυνας του Παναθηναϊκού, με αποτέλεσμα να κερδίζουμε τις μπάλες. Στο πρώτο τέταρτο του β' ημιχρόνου οι στόπερ καθυστέρησαν να μπουν στις απαιτήσεις του αγώνα, αλλά μετά την αλλαγή του Νε βγήκαμε με αξιώσεις στην επίθεση. Θέλαμε τη νίκη, αλλά αυτή την στιγμή βλέπετε οτι χρειαζόμαστε χρόνο στον επιθετικό τομέα και την ομαδικότητα. Αυτό πρέπει να το συζητήσουμε με τους παίκτες. Αυτή η ομάδα έδειξε οτι είχε την ψυχική δύναμη να μπει σε μια δύσκολη έδρα και να διεκδικήσει τη νίκη.

Σίγουρα όταν το πρώτο επίσημο ματς είναι ντέρμπι, είναι δύσκολο για τις δυο ομάδες να δείξουν τις δυνατότητες τους. Στο δεύτερο ημίχρονο χάσαμε για κάποιο διάστημα την τακτική μας και γι' αυτό δεν πιέσαμε όπως στα πρώτα 45 λεπτά. Στην συνέχεια όμως καταφέραμε να διορθώσουμε την κατάσταση.

Ο Κοβάσεβιτς είναι μαχητής, είμαι ευχαριστημένος απο την απόδοση του, όμως πρέπει όλοι να καταλάβουν οτι η ομάδα είναι πάνω απ' όλους. Μιλήσαμε λίγο στ' αποδυτήρια και θα μιλήσουμε και την Δευτέρα".

td> Όλα τα λεφτά...

Οι δυνατές, αλλά παράλληλα αθλητικές μονομαχίες (με ελάχιστες εξαιρέσεις), το ένα λεπτό σιγής που κρατήθηκε για τους νεκρούς από τις πυρκαγιές και δεν "καλύφθηκε" από υβριστικά συνθήματα, όπως συνηθίζεται στα ελληνικά γήπεδα και από πλευράς παικτών ο Γκαλέτι για τον Ολυμπιακό και ο Μάτος για τον Παναθηναϊκό.

td> Ας ξεχάσουμε καλύτερα...

Το λευκό 0-0 που δεν έβγαλε νικητή, οι λίγες ευκαιρίες για γκολ και η άσεμνη χειρονομία του Παρασκευά Άντζα προς τον κόσμο του Παναθηναϊκού, που τον έβριζε εν χορώ κατά την αποβολή του λίγο πριν το τέλος του αγώνα.

td> Τα highlights του ντέρμπι

Δηλώσεις Μάτος και Λούα Λούα μετά το ντέρμπι:

td> To Live του αγώνα...

Λήξη ημιχρόνου
1' Έναρξη αγώνα
2' Άουτ Ολυμπιακός : Γκαλέτι
Ο Κοβάσεβιτς τροφοδότησε τον Γκαλέτι, ο Αργεντινός μέσος επιχείρησε μακρινό σουτ, η μπάλα μακριά απο την εστία του Παναθηναϊκού.
3' Κόρνερ Ολυμπιακός
Εκτέλεση φάουλ του Γκαλέτι απο τ' αριστερά, ο Γκούμας παραχωρεί κόρνερ.
5' Κόρνερ Παναθηναϊκός
Ο Νίλσον προωθήθηκε απο τα δεξιά και επιχείρησε σέντρα, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε κόρνερ.
10' Σχόλιο
Τίποτα το ιδιαίτερο σε αυτά τα πρώτα λεπτά, με τις δυο ομάδες να ψάχνουν τα "πατήματα" τους στον αγωνιστικό χώρο.
13' Κόρνερ Παναθηναϊκός
Ο Δημούτσος τροφοδοτήθηκε στα δεξιά απο τον Μάτος και επιχείρησε σέντρα, αλλά ο Ντομί παραχώρησε κόρνερ.
18' Ευκαιρία Ολυμπιακός : Κοβάσεβιτς
Εκτέλεση φάουλ του Γκαλέτι απο τα δεξιά, ο Κοβάσεβιτς πήρε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα προς την εστία, αλλά ο Άντζας δεν πρόλαβε να την σπρώξει στα δίχτυα και κατέληξε άουτ.
19' Ευκαιρία Ολυμπιακός : Γκαλέτι
Λάθος απομάκρυνση του Τζιόλη στην περιοχή, ο Γκαλέτι έγινε κάτοχος της μπάλας και έκανε σουτ απο τα δεξιά, αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ.
21' Κόρνερ Ολυμπιακός
Ο Γκαλέτι απέφυγε τον Λεοντίου και προσπάθησε για την σέντρα αλλά ο Γκούμας παραχώρησε κόρνερ.
21' Κίτρινη κάρτα Ολυμπιακός : Πατσατζόγλου
22' Δοκάρι Ολυμπιακός : Λουά Λουά
Ο Λουά Λουά εκμεταλλεύθηκε το λάθος του Ενακαρίρε τον απέφυγε όπως και τον Μάλαρτζ, μπήκε στην περιοχή και επιχείρησε το σουτ απο τα δεξιά, η μπάλα όμως σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι και στην επαναφόρα ο Κονγκολέζος δεν κατάφερε να σουτάρει όπως ήθελε, καθώς η μπάλα κόντραρε και απομακρύνθηκε.
24' Άουτ Παναθηναϊκός : Γκούμας
Ο Μάτος με κεφαλιά έστειλε την μπάλα προς την περιοχή του Ολυμπιακού, ο Γκούμας προσπάθησε να κάνει γυριστό σουτ, αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ.
27' Οφσάιντ Ολυμπιακός : Γκαλέτι
28' Κόρνερ Παναθηναϊκός
Ο Μάντζιος βγήκε απο τα δεξιά και γύρισε στην περιοχή για τον Παπαδόπουλο, εκείνος προσπάθησε να γυρίσει και να σουτάρει, ο Άντζας έβαλε την κόντρα και η μπάλα κατέληξε κόρνερ.
29' Κίτρινη κάρτα Ολυμπιακός : Άντζας
34' Οφσάιντ Ολυμπιακός : Γκαλέτι
35' Σχόλιο
Άναρχο παιχνίδι απο τον Παναθηναϊκό, με αποτέλεσμα να μην έχει απειληθεί η αμυντική γραμμή του Ολυμπιακού. Έχει πέσει ο ρυθμός στα τελευταία λεπτά.
38' Ευκαιρία Παναθηναϊκός : Μάτος
Ο Μάτος εκτέλεσε απευθείας φάουλ απο τα δεξιά (λίγο έξω απο την περιοχή του Ολυμπιακού), ο Νικοπολίδης έπεσε εντυπωσιακά στην γωνία και απομάκρυνε την μπάλα.
40' Οφσάιντ Ολυμπιακός : Πατσατζόγλου
42' Κεφαλιά Ολυμπιακός : Κοβάσεβιτς
Ο Γκαλέτι εκτέλεσε φάουλ απο τα δεξιά, ο Κοβάσεβιτς πήρε την κεφαλιά, η μπάλα ψηλά πάνω απο την εστία του Μάλαρτζ.
45' Ευκαιρία Ολυμπιακός : Λουά Λουά
Ο Γκαλέτι εκτέλεσε φάουλ απο τα δεξιά, ο Μάλαρτζ απομάκρυνε με γροθιές, ο Λουά Λουά με ψιλοκρεμαστό σουτ απο το ύψος της περιοχής προσπάθησε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, όμως ο Πολωνός είχε επιστρέψει και μπλόκαρε την μπάλα.
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
Χωρίς αλλαγές οι δυο ομάδες.
48' Κεφαλιά Παναθηναϊκός : Παπαδόπουλος
Ο Μάντζιος βγήκε απο τα δεξιά και έκανε σέντρα, ο Ζεβλάκοφ γλίστρησε μπροστά απο τον Παπαδόπουλο, με αποτέλεσμα ο επιθετικός του Παναθηναϊκού να ξαφνιαστεί και να κάνει μια άτσαλη κεφαλιά που κατέληξε άουτ.
49' Σουτ Παναθηναϊκός : Μάντζιος
Ο Λεοντίου προωθήθηκε και έκανε κάθετη πάσα για τον Μάντζιο, εκείνος μπήκε στην περιοχή αλλά έκανε κακό σουτ με αποτέλεσμα η μπάλα να καταλήξει στην αγκαλιά του Νικοπολίδη.
51' Οφσάιντ Παναθηναϊκός : Παπαδόπουλος
52' Κίτρινη κάρτα Ολυμπιακός : Λεντέσμα
55' Σχόλιο
Ο Παναθηναϊκός πιέζει ψηλά με αποτέλσμα ο Ολυμπιακός να μην μπορεί να βρει χώρους και να πλησιάσει την αντίπαλη περιοχή. Σηκώθηκαν για προθέρμανση Ν' Ντογέ, Νίνης και Βύντρα.
56' Σχόλιο
Αμεση αντίδραση απο τον Λεμονή. Νούνιες, Κωνσταντινού και Σέζαρ αρχίζουν προθέρμανση.
58' Κίτρινη κάρτα Παναθηναϊκός : Γκούμας
61' Σουτ Παναθηναϊκός : Τζιόλης
Ο Τζιόλης έκλεψε την μπάλα στην μεσαία γραμμή και πλησίασε στην περιοχή του Ολυμπιακού, επιχείρησε σουτ αλλά ο Νικοπολίδης έπεσε στην γωνία και μπλόκαρε.
62' Κίτρινη κάρτα Παναθηναϊκός : Μάντζιος
63' Κίτρινη κάρτα Ολυμπιακός : Γκαλέτι
67' Αλλαγή παίκτη Παναθηναϊκός
Αναγκαστική αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ο Βύντρα στην θέση του Λεοντίου, που υποφέρει στο φορείο και κρατάει το γόνατο του.
72' Σχόλιο
Μέσα σε πέντε λεπτά τρεις παίκτες έχουν τραυματιστεί στο γόνατο. Ευτυχώς Μάτος και Νικοπολίδης δεν είχαν κάτι σοβαρό. Άτυχος ο Λεοντίου.
75' Ευκαιρία Ολυμπιακός : Τοροσίδης
Εκτέλεση φάουλ απο τα δεξιά με τον Γκαλέτι, ο Στολτίδης την κεφαλιά και ο Τοροσίδης με προβολή απο τα δυο μέτρα έστειλε την μπάλα πάνω απο την εστία.
75' Αλλαγή παίκτη Παναθηναϊκός
Ο Ν' Ντογέ στην θέση του Μάτος.
78' Αλλαγή παίκτη Ολυμπιακός
Ο Νε στην θέση του Κοβάσεβιτς. Ο Σέρβος νευρίασε με την αλλαγή του και έκανε διάφορες κινήσεις προς τον Λεμονή για να δείξει την διαφωνία του.
82' Αλλαγή παίκτη Παναθηναϊκός
Ο Νίνης στην θέση του Δημούτσου.
83' Σουτ Ολυμπιακός : Λεντέσμα
Ο Λουά Λουά έδωσε παράλληλα στην περιοχή του Παναθηναϊκού για τον Λεντέσμα που επιχείρησε το σουτ, μπλόκαρε με εντυπωσιακό τρόπο ο Μάλαρτζ.
85' Σχόλιο
Ρισκάρουν πλέον και οι δυο ομάδες για το γκολ της νίκης.
89' Αλλαγή παίκτη Ολυμπιακός
Ο Νούνιες στην θέση του Λουά Λουά.
90' Έναρξη καθυστερήσεων : 3'
90' Κίτρινη κάρτα : Ν' Ντογέ
90' Κόκκινη κάρτα Ολυμπιακός : Άντζας
Απίστευτα πράγματα στα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα. Ο Άντζας γυρισε και έβρισε τον Ν' Ντογέ εκείνος έγινε έξαλλος και προσπάθησε να του επιτεθεί, ο Νικοπολίδης και οι υπόλοιποι μπήκαν στην μέση για να εκτονωθεί η κατάσταση. Ο Κασναφέρης έδειξε κόκκινη στον Άντζα και ο αμυντικός του Ολυμπιακού αποχώρώντας απο τον αγωνιστικό χώρο θεώρησε "σωστό" να κάνει άσεμνη χειρονομία προς της εξέδρα με αποτέλεσμα το γήπεδο να πάρει "φωτιά".