Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΓΕΡΜΑΝΙΑ

+10 η Μπάγερν, “τριάρα” η Λεβερκούζεν

Τονι

Η Μπάγερν διέσυρε τη Ντόρτμουντ με 5-0 και πήγε στο +10 απο τους διώκτες της. Η Λεβερκούζεν νίκησε 3-0 την Στουτγάρδη

Στο Μόναχο, η Μπάγερν μπορεί να προερχόταν απο το παιχνίδι-θρίλερ με την Χετάφε, όμως το ξεκίνημα της κόντρα στη Ντόρτμουντ ήταν εντυπωσιακό. Οι Βαυαροί σημείωσαν 4 γκολ στα πρώτα 22 λεπτά της αναμέτρησης, αιφνιδίασαν τους φιλοξενούμενους και βρίσκονται πλέον 10 βαθμούς μακριά απο τους διώκτες τους.
Οι παίκτες του Χίτσφελντ είχαν “φτερά” στα πόδια και προηγήθηκαν στο 3ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Λελ έκανε κούρσα απο τα δεξιά και τροφοδότησε τον Λούκα Τόνι, ο Ιταλός επιθετικός γύρισε την μπάλα στον Λούκας Ποντόλσκι που ακολουθούσε την φάση και εκείνος με εξαιρετικό σουτ έστειλε την μπάλα στην γωνία της εστίας της Ντόρτμουντ.

Πέντε λεπτά αργότερα, οι Βαυαροί διπλασίασαν τα τέρματα της με τον Ζε Ρομπέρτο. Ο Σβαϊνστάιγκερ απο τ' αριστερά τροφοδότησε τον Τόνι και εκείνος γύρισε για τον Λαμ, ο μπακ της Μπάγερν επιχείρησε σέντρα, ο Ιταλός επιθετικός δεν μπόρεσε να βρεθεί στην πορεία της μπάλας, όμως ο Ζε Ρομπέρτο που ακολουθούσε δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη και με ψυχραιμία την έσπρωξε στα δίχτυα.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν σοκαρισμένοι απο την εξέλιξη της αναμέτρησης που έγινε ακόμη χειρότερη. Στο 18', Ο Σανιόλ με κεφαλιά τροφοδότησε τον Τόνι, ο υψηλόσωμος φορ ξεπέρασε τον Βερνς και με εξαιρετικό δεξί σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ζίγκλερ που δεν μπορούσε ν' αντιδράσει.

Οι παίκτες του Χίτσφελντ συνέχισαν να παίζουν σαν... δαιμονισμένοι και στο 22' σημείωσαν ένα ακόμη γκολ. Ο Τόνι συνδυάστηκε ωραία με τον Ζε Ρομπέρτο και εκμεταλλεύτηκε την σέντρα του Βραζιλιάνου στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα για τέταρτη φορά (4-0).

Το “κερασάκι στην τούρτα” ήρθε στο 67'. Ο Ποντόλσκι μπήκε στην περιοχή απο αριστερά και γύρισε στον Οτλ που δεν είχε κανένα πρόβλημα να νικήσει τον Ζίγκλερ, παρά τις φιλότιμες προσπάθειες του τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων.

“Τριάρα” η Λεβερκούζεν

Η Λεβερκούζεν με δυο γκολ του Ρόλφες επικράτησε 3-0 της Στουτγάρδης και βρέθηκε στις θέσεις που οδηγούν στο Κύπελλο ΟΥΕΦΑ.

Οι “ασπιρίνες” προηγήθηκαν τέσσερα λεπτά πριν απο την λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Ο Σαρπέι με σέντρα έφερε την μπάλα στην περιοχή, ο Ούλριχ απομάκρυνε, όμως ο Ρόλφες που έγινε κάτοχος της μπάλας με εξαιρετικό δεξί σουτ απο τα 20 μέτρα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι διπλασίασαν τα τέρματα τους. Ο Μπαρνέτα βγήκε στην αντεπίθεση και σούταρε, ο Ούλριχ δεν μπόρεσε ν' απομακρύνει σωστά και ο Κίσλινγκ δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη, ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 2-0. Το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε στο 76'. Οι Σουηβοί δεν μπόρεσαν ν' απομακρύνουν την μπάλα απο τα καρέ τους και ο Ρόλφες δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη, κάνοντας το 3-0.

Μπάγερν-Ντόρτμουντ 5-0

Λεβερκούζεν-Στουτγάρδη 3-0