X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΑΕΚ-ΑΕΛ 3-1

πανηγυρικο μπλανκο νεμεθ σκοκο

Η ΑΕΚ επικράτησε της ΑΕΛ με 3-1 στο ΟΑΚΑ και αναρριχήθηκε στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα (video)

Ο Μαντούκα σέρβιρε τα δύο γκολ για τους Μαϊστόροβιτς, Νέμεθ και ο Μπλάνκο βρήκε δίχτυα από την άσπρη βούλα του πέναλτι. Καλύτερη η ΑΕΚ στο παιχνίδι ανέβασε την απόδοσή της στο β' μέρος και πέτυχε 2 τέρματα σε 12 λεπτά. Παθητικό ρόλο οι φιλοξενούμενοι στο μεγαλύτερο διάστημα αλλά ισοφάρισαν στο 45' με τον Ρομέου.
Η ΑΕΚ παρουσίασε πάλι προβλήματα στην επιθετική ανάπτυξη και έδειξε αδυναμία να κρατήσει τον ρυθμό όταν τον βρίσκει. Το θετικό για την Ένωση είναι πως παρά τα δύο δοκάρια πέτυχε τρία γκολ και μπορεί στις δύο επόμενες αγωνιστικές να αλλάξει κατά πολύ την θέση της στον βαθμολογικό πίνακα. Την 11η φιλοξενείται στην Καβάλα και την 12η υποδέχται τον ΠΑΟΚ, την ώρα που ο ΟΣΦΠ με τον ΠΑΟ θα αγωνίζονται στο Καραϊσκάκη.

* Συνθήματα και πανό κατά των μετόχων στο ΟΑΚΑ από τους φίλους της ΑΕΚ
* Με κάκωση στο γαστροκνήμιο του δεξιού ποδιού αποχώρησε από το σημερινό παιχνίδι ο Νάτσο Σκόκο, ενώ ο Κάρλος Αραούχο υπέστη θλαστικό τραύμα στο κεφάλι. Ωστόσο, η κατάσταση των δύο παικτών δεν εμπνέει ανησυχία.
* Διήμερο ρεπό έδωσε στους παίκτες του ο Ντούσαν Μπάγεβιτς. Ρεπό θα έχουν και την Κυριακή.

Διαβάστε το σχόλιο για την ΑΕΚ.

Οι συνθέσεις των ομάδων

ΑΕΚ (Ντούσαν Μπάγεβιτς): Σάχα, Γκέντσογλου, Μαϊστόροβιτς, Αραούχο, Γιαχάγια (46΄ Νέμεθ), Καράμπελας, Καφές, Μαντούκα, Χέρσι (67΄ Γεωργέας), Σκόκο (77΄ Γκερέιρο), Μπλάνκο.

ΑΕΛ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Μάλαρζ, Μπουκουβάλας, Βενετίδης, Νταμπίζας, Φερέιρα (39΄ Μετίν), Σίμιτς (40΄ Κυριακίδης), Ρομέου, Ιγκλέσιας, Μελίσσης, Κατσιαρός (63΄ Γιανακόπουλος), Αμπουχατζίρα.

Διαιτητής: Βασίλης Παμπορίδης (Κιλκίς)
Κίτρινες: Καράμπελας, Νέμεθ, Κυριακίδης - Βενετίδης, Μπουκουβάλας, Κατσιαρός, Μάλαρζ
Με μια ματιά

Ανούσια κατοχή από την ΑΕΚ

Ο Ντούσαν Μπάγεβιτς επέλεξε να αλλάξει το σύστημα της ομάδα για το παιχνίδι με την ΑΕΛ μετατρέποντας το 4-4-2 σε 4-3-3. Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης οι κιτρινόμαυροι αν και είχαν την κατοχής της μπάλας δυσκολευόντουσαν αρκετά να προωθήσουν την μπάλα στην αντίπαλη περιοχή καθώς οι Μαντούκα, Καφές δεν μπορούσαν να οργανώσουν σωστά τις επιθέσεις.

Το σύστημα έδειχνε να μην… προχωράει και ο Μπάγεβιτς το άλλαξε πολύ νωρίς (10ο λεπτό) σε 4-2-3-1 με τους Γιαχάγια, Καφέ στα αμυντικά χαφ και τους Σκόκο, Μαντούκα, Χέρσι να αλλάζουν συνεχώς θέσεις πίσω από τον Μπλάνκο.

Στο αντίπαλο στρατόπεδο ο Ουζουνίδης είχε καταφέρει να «κλειδώσει» τα ατού της Ένωσης με τους Μαντούκα, Χέρσι, Σκόκο, να μην μπορούν να βρουν χώρους. Το σκηνικό που είχε στηθεί στην σκακιέρα του ΟΑΚΑ δεν επέτρεπε στο θέαμα και την ποιότητα να κάνουν την εμφάνισή τους με την ΑΕΚ να έχει πρόβλημα στην επιθετική ανάπτυξη με πολλές λάθος πάσες και μηδενική κίνηση και την ΑΕΛ να ψάχνει τις αντεπιθέσεις για να χτυπήσει.

Τη λύση ο... γίγαντας Μαϊστόροβιτς

Η αλλαγή του συστήματος όμως βελτίωσε την εικόνα της Ένωσης, η οποία άρχισε να πιέζει περισσότερο χωρίς όμως ακόμα να μπορεί αν δημιουργήσει φάσεις για γκολ μπροστά από την εστία του Μάλαρτζ. Η λύση στα προβλήματα της ΑΕΚ ήταν μία στημένη μπάλα και ο πολύ καλός Μαϊστόροβτις στο ψηλό παιχνίδι.

Στο 18ο λεπτό ο Μαντούκα εκτέλεσε το κόρνερ από τα αριστερά και ο Σουηδός με εξαιρετική κίνηση ξεμαρκαρίστηκε και έπιασε τη δυνατή κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι για την δεξιά γωνία της εστίας της ΑΕΛ. Ο Μαϊστόροβιτς πέτυχε το τρίτο προσωπικό του τέρμα στη σεζόν και έβγαλε από την δύσκολη θέση την ΑΕΚ που δεν μπορούσε να δημιουργήσει.

Έκανε την εμφάνισή της η ΑΕΛ

Το γκολ του Δικεφάλου ανέβασε κάπως την απόδοση των γηπεδούχων αλλά αυτοί που έκαναν την επόμενη ευκαιρία ήταν οι φιλοξενούμενοι. Η άμυνα της ΑΕΚ που μέχρι εκείνη της στιγμή δεν αντιμετώπιζε προβλήματα και έπαιζε αλάνθαστα το τεχνητό οφ σάιντ, εκτέθηκε στο 22ο λεπτό.

Ο Αμπουχατζίρα κινήθηκε στην πλάτη της κιτρινόμαυρης άμυνας, αλλά το διαγώνιο σουτ του περίπου από το ύψος της μικρής περιοχής δε βρήκε στόχο, με τον Αραούχο να χρεώνεται το λάθος στην οπισθοφυλακή αφού κράτησε μέσα στο παιχνίδι τον επιθετικό της ΑΕΛ.

Ο Μπάγεβιτς φυσικά και δεν ήταν ευχαριστημένος από την εικόνα της ομάδας του η οποία μπορεί να είχε την μπάλα στα πόδια της αλλά δεν έδειχνε ικανή να πιέσει την ΑΕΛ και να την κλείσει μέσα στην περιοχή της. Ο Σερβοέλληνας τεχνικός ζητούσε από την άμυνά του να ανέβει ώστε να πιέσει η ομάδα πιο ψηλά και από τον Χέρσι να ανεβάσει την απόδοσή του αφού η Ένωση… έγερνε από την αριστερή πλευρά.

"Σουτάρετε και σπάστε τα δοκάρια..."

Οι οδηγίες του «Ντούσκο» εισακούστηκαν και η ΑΕΚ δεν άργησε να δημιουργήσει την πρώτη της ευκαιρία στην αναμέτρηση. Ο Σκόκο πίεσε τους αμυντικούς της ΑΕΛ (θα μπορούσε να τιμωρηθεί και με φάουλ), ο Καφές επωφελήθηκε και έδωσε στον Μπλάνκο που είχε την ευκαιρία να κάνει το 2-0. Ο Αργεντινός βγήκε απέναντι από τον Μάλαρζ, προσπάθησε να σκάψει την μπάλα πάνω από τον τερματοφύλακα των φιλοξενουμένων αλλά ο Πολωνός πορτιέρο απομάκρυνε εντυπωσιακά με το ένα χέρι.

Η ΑΕΚ μπορεί να είχε ακόμα τα προβλήματα στην επιθετική ανάπτυξη μην μπορώντας να βρει και να κρατήσει ρυθμό αλλά πλέον μπορούσε να δημιουργήσει ευκαιρίες. Ο Χέρσι στο 37ο λεπτό έκανε την πρώτη του προσπάθεια από τα δεξιά, έβγαλε εξαιρετική σέντρα στην καρδιά της άμυνας της ΑΕΛ αλλά το πολύ καλό σκαστό γυριστό σουτ του Μπλάνκο βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι του Μάλαρζ. Η ατυχία για τον «Ζορό» συνεχίστηκε καθώς αυτό ήταν το 5ο προσωπικό του δοκάρι φέτος και το 11ατο για την Ένωση.

Γκολ η ΑΕΛ και ημίχρονο

Δυστυχώς για την ΑΕΚ και ευτυχώς για την ΑΕΛ ο νόμος του ποδοσφαίρου δεν άργησε να ισχύσει στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου. Ο Καφές έχασε την μπάλα στην επίθεση (ίσως και με φάουλ) και οι φιλοξενούμενοι βγήκαν στην αντεπίθεση. Η άμυνα της ΑΕΚ πιάστηκε ανοργάνωτη και ο Ρομέου με πολύ ωραίο σουτ από τα όρια της μεγάλης περιοχής έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του Σάχα για το 1-1 στην 2η μόλις ευκαιρία των Λαρισαίων.

Μεταμορφώθηκε στην επανάληψη

Ο Μπάγεβιτς άλλαξε για τρίτη φορά το σύστημα με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, αφού με την είσοδο του Νέμεθ ο Μπλάνκο μπορούσε να έχει παρτενέρ στην επίθεση και το 4-4-2 έκανε την εμφάνισή του. Η Ένωση που τείνει να γίνει ομάδα Β’ ημιχρόνου ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή της και χτύπησε την ΑΕΛ στο ξεκίνημα της επανάληψης.

Όπως ακριβώς έγινε με τον Άρη στο Βικελίδης και με Μπενφίκα, ΜΠΑΤΕ στο ΟΑΚΑ οι κιτρινόμαυροι έβαλαν την μπάλα κάτω στο δεύτερο 45 λεπτό και πίεσαν τους φιλοξενούμενους πετυχαίνοντας δύο γκολ σε 12 λεπτά.

Γκολ-πέναλτι ο Μπλάνκο

Στο 46’ ο Σκόκο που είχε περάσει στα αριστερά μπήκε μέσα στην περιοχή, ανατράπηκε από τον Μουκουβάλα και ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα του πέναλτι. Ο Μπλάνο ανέλαβε την εκτέλεση και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι και πέτυχε το 3ο του τέρμα στη σεζόν.

Η ΑΕΚ άφησε τα λάθη και προσπάθησε να ανοίξει την άμυνα της ΑΕΛ από τα άκρα την ώρα που οι Μπλάνκο, Νέμεθ έδειξαν να δημιουργούν πολλά προβλήματα στους φιλοξενούμενους.

Μαντούκα-Νέμεθ και 3-1

Το τρίτο γκολ δεν άργησε να έρθει για την ΑΕΚ με τον Μαντούκα που έχει παράδοση στο σκοράρισμα με την ΑΕΛ να δίνει την 2η ασίστ στην αναμέτρηση παίρνοντας το ρόλο του πασέρ από αυτή του εκτελεστή. Η άμυνα των Λαρισαίων «κοιμήθηκε» στο στημένο του Μαντούκα και ο Νέμεθ κινήθηκε εξαιρετικά παίρνοντας την κεφαλιά για την δεξιά γωνία του Μάλαρζ κάνοντας το 3-1.

Το 12ο δοκάρι της Ένωσης

Η εξέλιξη του αγώνα και το σαφές προβάδισμα της ΑΕΚ απογοήτευσε το θεσσαλικό συγκρότημα, γεγονός που είχε αντίκτυπο και στους γηπεδούχους, οι οποίοι στο διάστημα που απέμενε ως τη λήξη ενδιαφέρθηκαν απλώς να κυκλοφορήσουν τη μπάλα, με αποτέλεσμα να λείψουν έκτοτε οι δυνατές συγκινήσεις. Αξίζει, πάντως, να σημειωθεί ότι στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Καφές "σημάδεψε" με κεφαλιά το οριζόντιο δοκάρι του Μάλαρζ.

* Ο Μπάγεβιτς άφησε εκτός 18άδας τους Χουανφράν, Παυλή και Ιορντάκε.

Το βίντεο του αγώνα

Συνέντευξη Τύπου
Μαρίνος Ουζουνίδης: " Στο τέλος φάνηκε ότι χάσαμε πολύ εύκολα κι αυτό είναι φυσιολογικό, αφού λειτουργήσαμε πολύ ανεύθυνα στις στημένες φάσεις. Είτε ο αντίπαλος εκτελούσε πέρναλτι, είτε φάουλ, είτε κόρνερ, ήταν σα να εκτελούσε πέναλτι. Τα ίδια πάθαμε και στα ματς με τον Παναθηναϊκό και τον Άρη. Πρέπει να συνειδητοποιήσουμε ότι στο επαγγελματικό ποδόσφαιρο πρέπει να είμαστε υπεύθυνοι. Στην αρχή τίποτα δεν έδειχνε ότι το ματς θα εξελίσσονταν έτσι, αλλά όταν δίνεις την ευκαιρία στον αντίπαλο να πετύχει τόσο εύκολα γκολ, τότε η εξέλιξη είναι φυσιολογική.

Ό,τι προπόνηση κι αν κάνεις, αν δεν δείχνεις υπευθυνότητα και συγκέντρωση δεν κάνεις τίποτα. Δυστυχώς αυτά τα 5-10 δευτερόλεπτα συγκέντρωσης που απαιτούνται στα στημένα εμείς δεν τα έχουμε. Κι όταν δέχεσαι τόσο εύκολα γκολ είναι λογικό να έρχεται η απογοήτευση. Πώς να παίξεις; Όταν δέχεσαι τόσο εύκολα γκολ πώς να παίξεις; Πως να ενεργήσεις. Όταν ανά πάσα στιγμή σε κόρνερ ή φάουλ δέχεσαι γκολ… Δυστυχώς κάνουμε εύκολα δώρα στους αντιπάλους. Μετά από αυτό φυσιολογικά εξελίχθηκε έτσι το ματς και η ΑΕΚ κέρδισε δίκαια. Είναι θέμα υπευθυνότητας των ποδοσφαιριστών.

Όταν υπάρχουν οδηγίες για μαρκαρίσματα και δεν γίνονται όπως πρέπει τι μπορείς να κάνεις; Να αλλάξεις όλους τους ποδοσφαιριστές κάθε φορά που γίνεται στημένη φάση; Μια ώρα δουλεύαμε στις στημένες φάσεις στην τελευταία προπόνηση. Δεν αφήσαμε την ΑΕΚ να κάνει φάσεις στη ροή του αγώνα και σε κάθε φάουλ ή κόρνερ που εκτελούσε ο αντίπαλος έλεγες ότι τώρα θα μπει το γκολ. Πρέπει να γίνουν 3-4 μεταγραφές. Δεν μπορεί να συνεχιστεί αυτή η κατάσταση. Αν συνεχίσουμε έτσι, μέχρι τέλος θα παλεύουμε για να σωθούμε. Δεν μπορείς να τρέχεις, να μοχθείς για να δημιουργείς και ένα στημένο να δέχεσαι τόσο εύκολα γκολ. Δεν μπορεί να συνεχιστεί αυτό το πράγμα. Δεν μπορείς να συνεχίσεις έτσι. Δυστυχώς δεν έχουμε συνειδητοποιήσει ότι παίζουμε επαγγελματικό ποδόσφαιρο

".

Ντούσαν Μπάγεβιτς: " Θέλαμε πολύ τη νίκη. Μας χρειαζόταν. Δεν ήταν εύκολο να μπεις μέσα στο παιχνίδι μετά από όλα αυτά που συμβαίνουν. Οι παίκτες ένιωθαν κάποια πίεση και φάνηκε στο γήπεδο. Στο χειρότερο σημείο δεχθήκαμε την ισοφάριση και στο ημίχρονο είπαμε κάποια πράγματα και αλλάξαμε κάποια άλλα. Το δεύτερο και το τρίτο γκολ ήρθαν στο κατάλληλο σημείο. Συγχαρητήρια στα παιδιά για την προσπάθεια και για τη νίκη.

Από εδώ και πέρα μας χρειάζονται τα αποτελέσματα. Δεν θα κοιτάμε την ποιότητα, όσο την κοιτούσαμε πριν. Θα κοιτάμε να αγωνίζονται αυτοί που θέλουν και μπορούν. Χρειάζεται προσπάθεια μέχρι το τέλος. Πιστεύω ότι με τα αποτέλεσμα θα φτάσουμε να έχουμε και καλό παιχνίδι.

Σε ό,τι βλέπουμε ότι χρειάζεται αλλαγή, θα προσπαθούμε να το αλλάξουμε. Το δοκάρι είναι... δοκάρι. Μακάρι να μπορούσα να... βγάλω το δοκάρι και να μπει η μπάλα μέσα. Μας χρειάζεται μεγαλύτερη σιγουριά μέσα στο παιχνίδι. Να πιστέψουμε ο ένας στον άλλο. Όχι μόνο όταν έχεις μπάλα, αλλά και αμυντικά

".

Εισιτήρια: 8.295 – Εισπράξεις: 106.170
Όλα τα λεφτά...
Η προσπάθεια του Μπλάνκο στο πρώτο δοκάρι της Ένωσης.

Το γκολ του Ρομέου με το πολύ καλό σουτ στην απέναντι γωνία
Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Τον κόσμο που έλειπε από το γήπεδο. Η ώρα και η μέρα είναι δικαιολογία αλλά όχι τόσο ώστε να δικαιολογεί τον μικρό αριθμό θεατών που βρέθηκε στο ΟΑΚΑ.
To Live του αγώνα από τον Γιώργο Μαρκόπουλο
Η 11άδα των φιλοξενούμενων ΑΕΛ
(Ουζουνίδης): Μάλαρζ, Μπουκουβάλας, Βενετίδης, Νταμπίζας, Φερέιρα, Σίμιτς, Ρομέου, Ιγκλέσιας, Μελίσσης, Κατσιαρός, Αμπουχατζίρα
Η 11άδα των γηπεδούχων ΑΕΚ
(Μπάγεβιτς): Σάχα, Αραούχο, Μαϊστόροβιτς, Αραούχο, Γιαχάγια, Καράμπελας, Καφές, Μαντούκα, Χέρσι, Σκόκο, Μπλάνκο
1' Έναρξη αγώνα
10' Σχόλιο
Χώρις κάποια αξιόλογη στιγμή κύλησε το πρώτο δεκάλεπτο στο ΟΑΚΑ
11' Σουτ ΑΕΚ Μπλάνκο
Ο Μπλάνκο σουτάρει με το αριστερό από το ύψος της μεγάλης περιοχής, η μπάλα περνάει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι
15' Κεφαλιά ΑΕΚ Μπλάνκο
Σέντρα σουτ του Σκόκο, η μπάλα βρίσκει στο Μελίσση και παίρνει ύψος με τον Μπλάνκο να επωφελείται να κάνει την κεφαλιά αλλά τον Μάλαρζ να μπλοκάρει
18' Γκολ ΑΕΚ Μαϊστόροβιτς
Η ΑΕΚ ανοίγει το σκορ στο ΟΑΚΑ! Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μαντούκα, ο Μαϊστόροβιτς έπιασε την κεφαλιά στέλντοντας την μπάλα να αναπαυθεί στο βάθος της εστίας του Μάλαρζ
22' Ευκαιρία ΑΕΛ Αμπουχατζίρα
Ο Αμπουχατζίρα κινήθηκε στην πλάτη της κιτρινόμαυρης άμυνας, αλλά το διαγώνιο σουτ του περίπου από το ύψος της μικρής περιοχής δε βρήκε στόχο
24' Κίτρινη κάρτα ΑΕΚ Καράμπελας
28' Ευκαιρία ΑΕΚ Μπλάνκο
Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τον Μπλάνκο να κάνει δύο τα τέρματα της ΑΕΚ με τον Αργεντινό στο τετ α τετ με τον Μάλαρζ να μην πλασάρει σωστά με αποτέλεσμα ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων να απομακρύνει τον κίνδυνο
35' Σουτ ΑΕΚ Αραούχο
Σέντρα σουτ του Αραούχο από τη δεξιά γωνία της μεγαλης περιοχής, καμία ανησυχία για Μάλαρζ
37' Δοκάρι ΑΕΚ Μπλάνκο
Ρεσιτάλ ατυχίας για τον Ισμαέλ Μπλάνκο καθώς το σκαστό σουτ που επιχείρησε από το ύψος του πέναλτι σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Μάλαρζ
39' Αλλαγή παίκτη ΑΕΛ
Αναγκαστική αλλαγή για την ΑΕΛ με τον Μετίν να μπαίνει στη θέση του Ντέλσον Φερέιρα
40' Αλλαγή παίκτη ΑΕΛ
Δεύτερη αναγκαστική αλλαγή για την ΑΕΛ. Ο Κυριακίδης στη θέση του Σίμιτς
44' Κίτρινη κάρτα ΑΕΛ Βενετίδης
45' Γκολ ΑΕΛ Ρομέου
Ισοφάρισε η ΑΕΛ! Σέντρα του Βενετίδη από τα αριστερά, η μπάλα κοντράρει στην πλάτη του Αραούχο και στρώνεται στον Ρομέου ο οποίος με αριστερό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής έστειλε την μπάλα στο βάθος της εστίας του Σάχα
45' Έναρξη καθυστερήσεων 1 λεπτό
45' Ευκαιρία ΑΕΚ Χέρσι
Σύγχυση στην άμυνα της ΑΕΛ, ο Χέρσι προσπάθησε με συρτό σουτ να στείλει την μπάλα προς την εστία αλλά αυτή πέρασε άουτ
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
46' Αλλαγή παίκτη ΑΕΚ
Ο Νέμεθ στη θέση του Γιαχάγια
49' Πέναλτι ΑΕΚ
Ανατροπή του Σκόκο από τον Μπουκουβάλα, ο Παμπορίδης δείχνει την άσπρη βούλα
49' Κίτρινη κάρτα ΑΕΛ Μπουκουβάλας
50' Γκολ ΑΕΚ Μπλάνκο
Άπιαστη εκτέλεση πέναλτι από τον Μπλάνκο που δίνει ξανά το προβάδισμα στην ομάδα του
60' Ευκαιρία ΑΕΚ Νέμεθ
Ο Σκόκο από τα δεξιά έκανε τη σέντρα, ο Νέμεθ με περίτεχνο τρόπο (σ.σ. τακουνάκι) προσπάθησε να νικήσει τον Μάλαρζ αλλά η μπάλα πέρασε άουτ
63' Αλλαγή παίκτη ΑΕΛ
Ο Στέλιος Γιαννακόπουλος στη θέση του Κατσιαρού
63' Κίτρινη κάρτα ΑΕΛ Κατσιαρός
64' Γκολ ΑΕΚ Νέμεθ
Εκτέλεση φάουλ από τον Μαντούκα, ο Νέμεθ, ανενόχλητος στην πλάτη της άμυνας της ΑΕΛ, πήρε την κεφαλιά και σημείωσε το 3-1
67' Αλλαγή παίκτη ΑΕΚ
Ο Γεωργέας στη θέση του Χέρσι
75' Κίτρινη κάρτα ΑΕΛ Μάλαρζ
77' Αλλαγή παίκτη ΑΕΚ
Ο Γκερέιρο στη θέση του Σκόκο
78' Σουτ ΑΕΛ Ρομέου
Φιλόδοξο σουτ από τον Ρομέου, η πορεία της μπάλας δεν ανησύχησε τον Σάχα
83' Κίτρινη κάρτα ΑΕΚ Νέμεθ
90' Έναρξη καθυστερήσεων 4 λεπτά
90' Κίτρινη κάρτα ΑΕΛ Κυριακίδης
90' Δοκάρι ΑΕΚ Καφές
Ο Καφές πήρε την κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι αλλά η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Μάλαρζ. Η ΑΕΚ με αυτό έφτασε τα 12 έως τώρα στη σεζόν