Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΑΕΚ

ΑΕΚ-Ανκαραγκουτσού 2-2

Καφές, Τζιμπούρ, ΑΕΚ, πανηγυρικό

Με τον Παντελή Καφέ να σκοράρει και τα δύο τέρματα η 'Ένωση αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 με την Ανκαραγκουτσού

Λίγες μόλις ημέρες μετά το φιλικό κόντρα στην Κλουζ η ΑΕΚ αντιμετώπισε την Ανκαραγκουτσού στο Ζέεφελντ, με τον Ντούσαν Μπάγεβιτς να έχει τη δυνατότητα να δει το επίπεδο ετοιμότητας των ποδοσφαιριστών του τη συγκεκριμένη χρονική περίοδο προετοιμασίας.
Στο πρώτο μέρος η ΑΕΚ ξεκίνησε ιδανικά καθώς μόλις στο 2' με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Καφέ πήρε το προβάδισμα το οποίο όμως διατήρησε για 14 λεπτά καθώς στο 16' ο Τσεϊχούν με κεφαλιά έφερε το ματς στα ίσα.

Καλύτερη στο δεύτερο ημίχρονο η Ένωση με τον Καφέ να δίνει ξανά το προβάδισμα στο 46' αλλά οι Τούρκοι ισοφάρισαν στο τελικό 2-2 με τον Ντουρουέρ στο 72΄. Υπό καταρρακτώση βροχή ολοκληρώθηκε το παιχνίδι.

Τα δύο... εύκολα γκολ αλλά και οι αρκετές ευκαιρίες που δημιούργησαν οι Τούρκοι προβλημάτισαν, όσον αφορά την αμυντική λειτουργία, καθώς κάποια λάθη στην άμυνα θα μπορούσαν να έχουν αποφευχθεί. Εντυπωσίασε ξανά με την παρουσία του για όσο αγωνίστηκε ο Γιαχάγια.

Με 4-3-3 αποφάσισε να παρατάξει την ομάδα του ο Ντούσαν Μπάγεβιτς στο δεύτερο φιλικό της κόντρα στην τουρικική Ανκαραγκουτσού. Ο Λούκατς έκανε το ανεπίσημο ντεμπούτο του υπερασπιζόμενος την εστία της Ένωσης, Γεωργέας και Καράμπελας κάλυψαν το δεξί και αριστερό άκρο της άμυνας αντίστοιχα ενώ Μαϊστόροβιτς και Κυργιάκος συνέθεσαν το κεντρικό αμυντικό δίδυμο.

Στην τριάδα των χαφ ξεκίνησαν οι Καφές, Μάκος και Γιαχάγια, ενώ η επιθετική τριπλέτα αποτελείτο από τους Σκόκο, Τζεμπούρ και Μπλάνκο.

Από την άλλη οι Τούρκοι αγωνίστηκαν με 4-4-2 (σ.σ. ρόμβο), με τον Μπόρα κάτω από τα δοκάρια, τους Τσιχάν, Σοσίμπο, Λουίζ και Ιλιάσα στην τετράδα της άμυνας, Μπαρμπάρος, Σεμαβί, Ιάν και Τσεϊχούν οι τέσσερις του κέντρου ενώ στην κορυφή βρέθηκαν οι Λέο και Μετίν.

Προβάδισμα με το... καλημέρα

Ιδανικότερο ξεκίνημα για την Ένωση δε θα μπορούσε να υπάρξει στη φιλική αναμέτρηση με την Ανκαραγκουτσού, καθώς με τη συμπλήρωση ενός λεπτού ο Καφές με άψογη εκτέλεση φάουλ δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Μπόρα σημειώνοντας με το... καλημέρα το 1-0.

Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με την ΑΕΚ να έχει σχετικά καλή κυκλοφορία και να προσπαθεί να αναπτυχθεί τόσο από τα άκρα όσο και από το κέντρο με την μπάλα να περνάει ως επί το πλείστον από τα πόδια του "αρχηγού" Παντελή Καφέ.

Ευκαιρία ο Σεμαβί, γκολ ο Τσεϊχούν

Πάντως οι Τούρκοι ξεπέρασαν γρήγορα την ψυχρολουσία από το γρήγορο τέρμα του Παντελή Καφέ πιέζοντας ψηλά, αποκτώντας κατοχή, ανεβάζοντας παράλληλα το παιχνίδι στα αντίπαλα καρέ. Αποτέλεσμα αυτού ήταν η ισοφάριση με τον Τσεϊχούν αφού πρώτα η ομάδα της Άγκυρας είχε προειδοποιήσει με τον Σεμαβί.

Συγκεκριμένα στο 15' η κεφαλιά του Σεμαβί πέρασε δίπλα από τα δοκάρια του Λούκατς, αλλά ένα λεπτό αργότερα αυτή του Τσεϊχούν που προήλθε από σέντρα του Σοσίμπο, κατέληξε στο βάθος της εστίας του Λούκατς.

Έπεσε ο ρυθμός

Τα λεπτά κυλούσαν με τις δύο ομάδες να μην έχουν καλό ρυθμό στο παιχνίδι τους και την ΑΕΚ να βρίσκεται στο μεγαλύτερο χρονικό διάστημα του πρώτου ημιχρόνου σε θέση αμυνόμενου.

Ωστόσο η Ένωση, συγκριτικά με το προηγούμενο φιλικό κόντρα στην Κλουζ, ήταν περισσότερο κινητική αλλά η τελική πάσα δεν ήταν αυτή που θα επιθυμούσε ο Ντούσαν Μπάγεβιτς, με αποτέλεσμα η μπάλα να μην φτάνει στους επιθετικούς για να τελειώσουν εκείνοι τις φάσεις.

Πάντως πλησίασε δις στα τελευταία λεπτά το δεύτερο τέρμα αλλά η εκτέλεση φάουλ του Σκόκο απομακρύνθηκε αυτή τη φορά από τον Μπόρα, ενώ το γκολ του Κυργιάκου με κεφαλιά ακυρώθηκε καθώς ο διαιτητής έδωσε φάουλ στην προσπάθεια του Έλληνα κεντρικού αμυντικού.

Deja vu...

Με την έναρξη της επανάληψης ο Ντούσαν Μπάγεβιτς προχώρησε σε τέσσερις αλλαγές. Συγκεκριμένα ο Κουτρομάνος αντικατέστησε τον Γεωργέα, ο Ιορντάκε τον Μάκο, ο Μαντούκα τον Σκόκο και ο Ενσαλίβα τον Γιαχάγια.

Αυτή τη φορά ο Καφές δεν περίμενε καν να συμπληρωθεί ένα λεπτό στο δεύτερο μέρος και μετά από εξαιρετική συνεργασία με τον Μπλάνκο πέτυχε το δεύτερο τέρμα του στην αναμέτρηση, δίνοντας ξανά το προβάδισμα στην ομάδα του.

Με ένα δυνατό σουτ του Μπαϊρακτάρ στο 50' προσπάθησαν να απαντήσουν οι Τούρκοι, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Λούκατς.

Καλύτερη στο δεύτερο ημίχρονο

Χωρίς να απειλεί μεν ούτε και να εντυπωσιάζει στον αγωνιστικό χώρο, άλλωστε αυτό δεν είναι το επιθυμητό για τη συγκεκριμένη χρονική περίοδο, η ΑΕΚ ήταν ανεβασμένη συγκριτικά με το πρώτο 45λεπτο. Η κυκλοφορία της μπάλας ήταν καλύτερη, επίθεση και μεσαία γραμμή πίεζαν ψηλά τους παίκτες της Ανκαραγκουτσού.

Μάλιστα οι τυπικά γηπεδούχοι είχαν την ευκαιρία να ανεβάσουν το δείκτη του σκορ με τον Ντάνιελ Μαϊστόροβιτς, αλλά η κεφαλιά του κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι του τερματοφύλακα των τυπικά φιλοξενούμενων.

Πολλές αλλαγές, δοκιμές και ισοφάριση

Όπως ήταν φυσικό οι δύο προπονητές προχώρησαν σε αρκετές αλλαγές θέλοντας να δοκιμάσουν πρόσωπα και σχήματα. Όμως αυτό είχε ως επακόλουθο την πτώση της απόδοσης των "κιτρινόμαυρων" και τους Τούρκους να ισοφαρίσουν με τπλασέ του Ντουρουέρ στο 72'.

Η κούραση και η έντονη βροχή που έκανε βαρύ τον αγωνιστικό χώρο, δυσκόλευε ακόμα περισσότερο τις προσπάθειες των "κουρασμένων" από την σκληρή προετοιμασία ποδοσφαιριστών του Σερβοέλληνα τεχνικού, ενώ λίγο έλειψε μετά από σουτ του Μπαϊρακτάρ που εξοστρακίστηκε από το οριζόντιο δοκάρι να δεχτούν και τρίτο τέρμα.

Η καταρρακτώδης βροχή που ξεκίνησε στο τελευταίο μισάωρο του φιλικού τεστ δεν επέτρεψε τελικά να ολοκληρωθεί το 90λεπτο, με τον διαιτητή να σφυρίζει τη λήξη στο 86'.

Οι συνθέσεις:

ΑΕΚ: Λούκατς, Γεωργέας (46' Κουτρομάνος), Καράμπελας, Κυργιάκος (61' Ζεράλδο Αλβες / 84' Μανωλάς), Μαϊστόροβιτς, Μάκος (46' Ιορντάκε), Γιαχάγια (46' Ενσαλίβα), Καφές (74' Γκέντσογλου), Σκόκο (46' Μαντούκα), Μπλάνκο (61' Παυλής), Τζεμπούρ (69' Χετεμάι)

Ανκαραγκουτσού: Μπόρα, Τσιχάν, Σοσίμπο, Λουίζ, Ιλιάσα, Μπαρμπάρος, Σεμαβί, Ιάν, Τσεϊχούν, Λέο, Μετίν

Μπάγεβιτς: "Δεν έμεινα ευχαριστημένος"

Ο Ντούσαν Μπάγεβιτς αμέσως μετά το τέλος του φιλικού είπε: " Δεν έμεινα ευχαριστημένος. Είχαμε στιγμές αλλά όχι διάρκεια. Ενόχλησε περισσότερο ότι δεν είχαμε πειθαρχία κυτρίως στα μαρκαρίσματα και ότι δεν είχαμε την κίνηση που θέλω εγώ στην επίθεση. Όλοι θέλουν να παίζουν σέντερ φορ αλλά δεν είναι δυνατόν".

Για τον Ιορντάκε: " Ο Ιορντάκε είχε πρόβλημα με τη φυσική κατάσταση, κάτι που ξέραμε από την αρχή και πλέον δουλεύει πάνω σε αυτό ώστε να έρθει στο σημείο που εμείς επιθυμούμε".

Για τον Γιαχάγια: " Έμεινα ικανοποιημένος από την παρουσία όπως και στο πρώτο ματς".