Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΑΡΗΣ

ΑΕΚ-Άρης 3-1

αεκ πανηγυρικο

Η ΑΕΚ με πρωταγωνιστή τον Καπετάνο επικράτησε 3-1 του Άρη, πέρασε ένα βαθμό μπροστά απο τον ΠΑΟ

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να προηγηθούν στο 57' με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μαντούκα, στο 74' ο Λυμπερόπουλος διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του, ενώ δυο λεπτά αργότερα αστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι (αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη ο Παπαδόπουλος).
Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 2-1 με τον Νασιμέντο Μπελέμ στο 87', για να διαμορφώσει το τελικό 3-1 ο Καπετάνος στο 89'.
td> Οι συνθέσεις των ομάδων
ΑΕΚ (Λορένσο Σέρα Φερέρ): Σορεντίνο, Πλιάτσικας (62' Παουτάσο), Παπασταθόπουλος, Δέλλας, Τζιωρτζόπουλος, Μαντούκα (70' Τόζερ), Ζήκος, Καφές, Λυμπερόπουλος, Καμπάνταης (46' Καπετάνος), Ζούλιο Σέζαρ.

Άρης (Κίκε Ερνάντεθ): Χαλκιάς, Παπαδόπουλος, Κουλουχέρης, Βανγκέλι (70' Κυριάκος), Κοΐρα (61' Γκαρσία), Νεμπεγλέρας, Χονάν Γκαρσία (80' Νασιμέντο Μπελέμ), Παλαθουέλος, Πάουλο Κόστα, Χαβίτο, Κόκε.

Διαιτητής: Γ. Δαλούκας (Θεσσαλίας)

Βοηθοί: Ε. Ζαχαρόπουλος (Δράμας) / Π. Τρύφων (Δράμας)

Κίτρινες: Παπασταθόπουλος, Μαντούκα, Πλιάτσικας (ΑΕΚ) / Βανγκέλι, Κουλουχέρης, Παπαδόπουλος (Άρης)

Κόκκινες: Παπαδόπουλος (Άρης, 2η κιτρ.)
td> Με μια ματιά
Η ΑΕΚ προσπάθησε να πιέσει από τα πρώτα λεπτά του αγώνα τον Άρη έτσι ώστε να φθάσει σ' ένα γρήγορο γκολ. Οι παίκτες του Φερέρ κατάφεραν να πάρουν τον έλεγχο της μεσαίας γραμμής, όμως στο πρώτο δεκάλεπτο δεν είχαν καταφέρει να κάνουν αισθητή την παρουσία τους στα καρέ του Χαλκιά.

Ο Φερέρ ζήτησε πίεση από τους παίκτες του, ενώ από τα πρώτα λεπτά έδινε εντολές στον Δέλλα να μην χάνει την θέση του και να προσέχει τον Κόκε, ενώ ο Κίκε Ερνάντεθ από την άλλη έδινε οδηγίες στους Χαβίτο και Κόκε ώστε ν' αλλάζουν συνέχεια πλευρές για να δημιουργήσουν ''ρήγματα'' στην αντίπαλη άμυνα για τους συμπαίκτες τους.

Στο πρώτο τέταρτο του αγώνα, οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή της μπάλας, όμως οι σέντρες του Ζούλιο Σέζαρ από τα δεξιά δεν έφεραν αποτέλεσμα, καθώς ο Βραζιλιάνος δεν μπορούσε να βρει στην περιοχή τον Καμπάνταη ή τον Μαντούκα γιατί οι αμυντικοί του Άρη ήταν ιδιαίτερα προσεκτικοί στις κινήσεις τους. Οι φιλοξενούμενοι από την άλλη, είχαν το μυαλό τους στην άμυνα και έδειχναν οτι στόχος είναι να ''χτυπήσουν'' στην αντεπίθεση καθώς διαθέτουν ταχύτατους μέσους και επιθετικούς. Ωστόσο, στο πρώτο τέταρτο δεν είχαν καταφέρει κάτι αξιόλογο στον δημιουργικό τομέα.

Στο 18' είχαμε την πρώτη καλή στιγμή του αγώνα, όταν ο Ζούλιο Σέζαρ εκτέλεσε φάουλ από τα δεξιά, η μπάλα πέρασε από τους αμυντικούς του Άρη, όμως κατέληξε λίγο έξω από την εστία του Χαλκιά που έπεσε στην γωνία του αλλά δεν χρειάστηκε να επέμβει. Δύο λεπτά αργότερα, ο Βραζιλιάνος μεσοεπιθετικός εκτέλεσε και πάλι φάουλ από το ίδιο σημείο, με την μπάλα να καταλήγει στην αγκαλιά του Χαλκιά.

Με την συμπλήρωση των πρώτων 30 λεπτών ο Ζούλιο Σέζαρ εκτέλεσε γι' άλλη μια φορά φάουλ από τα δεξιά, φέρνοντας την μπάλα στην περιοχή, όπου ο Μαντούκα κατάφερε να κάνει την κεφαλιά, αλλά ο Χαλκιάς απομάκρυνε την μπάλα (έδειξε να αιφνιδιάζεται αρχικά) με την βοήθεια των συμπαικτών του. Δυο λεπτά αργότερα ο Ζούλιο Σέζαρ εκμεταλλεύθηκε λάθος των φιλοξενούμενων στην μεσαία γραμμή, έφθασε στην περιοχή του Άρη αλλά το σουτ που επιχείρησε με εξωτερικό φάλτσο δεν είχε ευτυχή κατάληξη καθώς η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία του Χαλκιά.

Η ΑΕΚ έδειχνε να έχει ''βραχυκυκλώσει'' από τον τρόπο που έπαιζε ο Άρης (πλησίαζε την αντίπαλη περιοχή αλλά δεν είχε κλασικές ευκαιρίες), ενώ όσο δεν ερχόταν το πρώτο γκολ οι παίκτες του Φερέρ φόρτωναν με άγχος. Παρόλα αυτά, στο 40' είχαν άλλη μια επίσκεψη στα καρέ του Χαλκιά, όταν ο Μαντούκα έκανε κάθετη πάσα στον Καφέ, εκείνος απέφυγε τον αντίπαλο του και επιχείρησε σουτ από τα δεξιά, όμως έστειλε την μπάλα πάνω από την εστία των Θεσσαλονικέων.

Στο επόμενο λεπτό ο Άρης είχε την πρώτη του επικίνδυνη επίσκεψη στα καρέ της ΑΕΚ. Ο Πάουλο Κόστα έκανε σουτ όμως ο Σορεντίνο μπλόκαρε με άνεση του σουτ, στην συνέχεια ο Ιταλός τερματοφύλακας προσπάθησε να δώσει συνέχεια στο παιχνίδι με βολέ (προηγουμένως έβαλε... τρικλοποδιά στον Χονάν Γκαρσία!), αλλά έκανε τραγικό λάθος πετυχαίνοντας την πλάτη του Δέλλα, η μπάλα πήρε τροχιά προς την περιοχή της Ένωσης και έφθασε στο πόδια του Κόκε που επιχείρησε πλασέ αλλά την έστειλε έξω από το κάθετο δοκάρι του Σορεντίνο.

Ο Φερέρ είδε οτι στο πρώτο ημίχρονο η ΑΕΚ δεν είχε την κίνηση που θα έπρεπε στην επίθεση και έριξε στον αγώνα τον Καπετάνο αντί του Καμπάνταη, θέλοντας να έχει ένα πιο ''βαρύ'' φορ στην περιοχή των φιλοξενούμενων. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο δεύτερο 45λεπτο και απείλησαν την εστία του Χαλκιά στο 47', όταν ο Ζούλιο Σέζαρ εκτέλεσε φάουλ από τα δεξιά, ο Λυμπερόπουλος έκανε κεφαλιά, όμως ο πορτιέρο του Άρη με εκπληκτική επέμβαση παραχώρησε κόρνερ.

Όπως και στο πρώτο ημίχρονο οι παίκτες της Ένωσης συνέχισαν να πιέζουν και στο 55' κέρδισαν πέναλτι. Οι παίκτες του Άρη δεν μπόρεσαν ν' απομακρύνουν την μπάλα από την περιοχή τους, με αποτέλεσμα ο Λυμπερόπουλος να δώσει αριστερά στον Ζούλιο Σέζαρ που απέφυγε τον αντίπαλο του και γύρισε την μπάλα στην περιοχή, ο Κουλουχέρης δεν κατάφερε να κάνει κοντρόλ, ο Καπετάνος έκλεψε την μπάλα και ο αμυντικός του Άρη στην προσπάθεια του να διορθώσει το λάθος ανέτρεψε τον υψηλόσωμο επιθετικό με αποτέλεσμα ο διαιτητής της αναμέτρησης να δείξει την ''άσπρη βούλα''. Ο Μαντούκα ανέλαβε να εκτελέσει την εσχάτη των ποινών, νίκησε τον Χαλκιά και έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του.

Όπως ήταν αναμενόμενο, οι παίκτες του Φερέρ απελευθερώθηκαν από το άγχος και θα μπορούσαν να διπλασιάσουν τα τέρματα τους στο 62', όταν ''κοιμήθηκε'' η άμυνα του Άρη με αποτέλεσμα ο Καπετάνος να βγει στα δεξιά χωρίς αντίπαλο, μπήκε στην περιοχή όμως αντί να σουτάρει προτίμησε να δώσει πάσα στον Λυμπερόπουλο με αποτέλεσμα οι αμυντικοί των φιλοξενούμενων να βρουν την ευκαιρία και ν' απομακρύνουν την μπάλα.

Πέντε λεπτά αργότερα, ήταν η σειρά του Ζούλιο Σέζαρ να βρεθεί με την μπάλα από τα δεξιά, ο Βραζιλιάνος μεσοεπιθετικός πλησίασε την περιοχή του Άρη και προσπάθησε να δώσει πάσα στον Καφέ, όμως εκείνος δεν κατάφερε να πλασάρει από το ύψος της μικρής περιοχής (έπιασε περισσότερο αέρα παρά την μπάλα).

Στο επόμενο λεπτό οι γηπεδούχοι είχαν άλλη μια ευκαιρία. Ο Παουτάσο εκτέλεσε φάουλ από τ' αριστερά, η μπάλα κόντραρε στους παίκτες που ήταν στην περιοχή και έφθασε στον Καφέ που επιχείρησε σουτ αλλά έστειλε την μπάλα έξω από την εστία του Χαλκιά.

Στο 74' η ΑΕΚ διπλασίασε τα τέρματα της. Ο Ζούλιο Σέζαρ προωθήθηκε γι' άλλη μια φορά από τα δεξιά, έκανε ''γλυκιά'' σέντρα στο ύψος της μικρής περιοχής και ο Λυμπερόπουλος με πολύ ωραία κεφαλιά έκανε το 2-0 για την Ένωση. Στο επόμενο λεπτό ο Άρης πλησίασε στην ισοφάριση, όταν ο Γκαρσία έφερε την μπάλα στην περιοχή και ο Κόκε έκανε κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Σορεντίνο.

Στην επόμενη φάση ο ''Λύμπε'' είχε την ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα του, όταν ο Παπαδόπουλος πήρε την μπάλα με το χέρι στην περιοχή του Άρη και ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι και έδειξε δεύτερη κίτρινη κάρτα στον αμυντικό των Θεσσαλονικέων. Ο επιθετικός της Ένωσης ανέλαβε την εκτέλεση, όμως δεν υπολόγισε σωστά και έστειλε την μπάλα πάνω από την εστία του Χαλκιά.

Στο 84' ο Ζούλιο Σέζαρ έκανε νέα σέντρα, ο Καπετάνος βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση αλλά η κεφαλιά του δεν βρήκε στόχο καθώς η μπάλα κατέληξε άουτ. Στο 86' ο Άρης παρά το γεγονός οτι αγωνιζόταν με δέκα παίκτες πλησίασε το γκολ όταν ο Γκαρσία έκανε ανενόχλητος κεφαλιά αλλά ο Σορεντίνο απομάκρυνε με τα πόδια.

Στο επόμενο λεπτό οι ''κίτρινοι'' κατάφεραν να μειώσουν σε 2-1 όταν ο Μπελέμ έγινε κάτοχος της μπάλας και με σουτ στην κίνηση μείωσε σε 2-1, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στον αγώνα, καθώς οι παίκτες του Φερέρ έδειχναν να έχουν χαλαρώσει. Αυτό το γκολ ήταν αρκετό για να ''ξυπνήσει'' τους γηπεδούχους που στο 88' έχασαν ευκαιρία με τον Ζούλιο Σέζαρ που δεν κατάφερε να πλασάρει σωστά τον Χαλκιά και έστειλε την μπάλα άουτ, ενώ στο 89' ο Λυμπερόπουλος έκανε πολύ ωραία κάθετη πάσα στον Καπετάνο, εκείνος απέφυγε τον Χαλκιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα διαμορφώνοντας το τελικό 3-1.
td> Συνέντευξη Τύπου
Λορένθο Σέρα Φερέρ: "Περιμέναμε ότι τα πράγματα θα ήταν δύσκολα στην αρχή, αλλά όσο περνούσε ο χρόνος γινόμασταν καλύτεροι. Πιστεύω ότι σιγά-σιγά θα μπούμε στο δρόμο μας. Μετά τα Χριστούγεννα είχαμε πολλές απουσίες βασικών ποδοσφαιριστών. Αυτή είναι η μοίρα της διοργάνωσης. Οταν χρειάζεσαι περισσότερο τη δύναμη, καμιά φορά σου διαφεύγουν πράγματα. Γνωρίζουμε τις αρετές μας, αλλά και τα όριά μας. Οσον αφορά τη φάση του Σορεντίνο, για μένα αγωνίστηκε καλά και μπορεί να υπάρχει και μια περίπτωση που να έχει διαφορετική δράση. Δεν έχω να σχολιάσω".

Κίκε Ερνάντεθ: "Η φάση του πρώτου μέρους με τον Σορεντίνο ήταν παράλογη. Χαλάει το παιχνίδι. Μου είπαν ότι ήταν πέναλτι και αποβολή. Είναι κρίμα που δεν δόθηκε. Στο πρώτο ημίχρονο προσπαθούσαμε να κρατήσουμε το μηδέν. Ωστόσο στο δεύτερο ημίχρονο τα πράγματα άλλαξαν. Δεν μπορούσαμε να ρισκάρουμε παραπάνω. Ηταν αδύνατον. Με 10 παίκτες ήταν δύσκολα τα πράγματα. Είμαι ευχαριστημένος από τους παίκτες μου. Ετσι είναι το ποδόσφαιρο, τώρα κοιτάμε το επόμενο παιχνίδι".

*** O Γκουστάβο Μαντούκα υπέστη θλάση και θα μείνει εκτός αγωνιστικής δράσης για ένα μήνα.
td> Όλα τα λεφτά...
Η είσοδος του Παντελή Καπετάνου βοήθησε την ΑΕΚ να φθάσει στη νίκη, καθώς ο υψηλόσωμος επιθετικός κέρδισε ένα πέναλτι και πέτυχε ένα γκολ.
td> Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Τον λιγοστό κόσμο στις εξέδρες.
td> To Live του αγώνα...
1' Έναρξη αγώνα
10' Σχόλιο
Χωρίς σημαντική φάση τα πρώτα δέκα λεπτά του αγώνα, με την ΑΕΚ να έχει την κατοχή της μπάλας και τον Άρη να προσπαθεί να βει στις αντεπιθέσεις
12' Σουτ Άρης
Δυνατό μακρινό σουτ του Κόκε, πέφτει στην δεξιά γωνία του και μπλοκάρει ο Σορεντίνο
13' Ευκαιρία AEK
Ο Σέζαρ μπήκε από τα δεξιά και παράλληλα προς το τέρμα, προσπάθησε να αφινιδιάσει τον Χαλκιά αφού έκανε απευθείας το πλασέ αντί για σέντρα, έδιωξε όμως σε κόρνερ ο τερματοφύλακας του Άρη.
18' Ευκαιρία AEK
Ευκαιρία για τον Δικέφαλο αφού το χτύπημα φάουλ του Σέζαρ έστειλε την μπάλα λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι της εστίας του Χαλκιά
29' Κίτρινη κάρτα AEK Παπασταθόπουλος
43' Ευκαιρία Άρης
Απίστευτη ευκαιρία έχασε ο Άρης αφού μετά από γκάφα του Σορεντίνο που έκανε βολέ πάνω στην πλάτη του Δέλλα, η μπάλα ήρθε στον Κόκε που σε κενή εστία έστιελε την μπάλα άουτ
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου με τον Καπετάνο να μπαίνει στην θέση του Καμπάνταη
47' Κίτρινη κάρτα Βανγκελί
48' Ευκαιρία AEK
Εκτέλεση φάουλ του Σέζαρ, κεφαλιά του Λυμπερόπουλου, διώχνει σε κόρνερ με ωραία επέμβαση ο Χαλκιάς
55' Πέναλτι AEK
Πέναλτι υπέρ της ΑΕΚ μετά την ανατροπή του Καπετάνου από τον Κουλουχέρη
56' Κίτρινη κάρτα Κουλουχέρης
57' Γκολ AEK
Εύστοχο χτύπημα πέναλτι από τον Μαντούκα
59' Κίτρινη κάρτα AEK Πλιάτσικας
61' Αλλαγή παίκτη Άρης
Μπήκε ο Γκαρσία, βγήκε ο Κόιρα
62' Αλλαγή παίκτη AEK
Μπήκε ο Παουτάσο, βγήκε Πλιάτσικας
67' Κίτρινη κάρτα Άρης Παπαδόπουλος
67' Ευκαιρία AEK
Ο Ζούλιο Σέζαρ "έσπασε" για τον Καφέ, αλλά αυτός δεν κατάφερε να πλασάρει από το ύψος της μικρής περιοχής.
70' Αλλαγή παίκτη AEK
Ο Τόζερ στη θέση του Μαντούκα.
70' Τραυματισμός AEK
Τραυματίστηκε ο Μαντούκα και θα γίνει αλλαγή
74' Γκολ
Γλυκιά σέντρα του Σέζαρ, με κεφαλιά ψαράκι ο Λυμπερόπουλος κάνει το σκορ 2-0
76' Πέναλτι AEK
Δεύτερο πέναλτι υπέρ της ΑΕΚ μετά το χέρι του Παπδόπουλου μέσα στην περιοχή
77' Κόκκινη κάρτα Παπαδόπουλος
Αποβολή για τον ποδοσφαιριστή του Άρη με δεύτερη κίτρινη κάρτα
77' Ευκαιρία AEK
Ο Λυμπερόπουλος χάνει το πέναλτι αφού έστειλε την μπάλα πολύ ψηλά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Χαλκιά
80' Αλλαγή παίκτη Άρης
Μπήκε ο Νασιμέντο, βγήκε ο Γκαρσία
87' Γκολ Άρης
Σέντρα του Κυριάκου, κεφαλιά-πάσα του Γκαρσία προς τον Νασιμέντο, μέσα στην περιοχή, που με απευθείας σουτ από κοντά μειώνει σε 2-1
89' Γκολ AEK Καπετάνος
Κάθετη πάσα από τον Λυμπερόπουλο στον Καπετάνο, αυτός ντριμπλάρει και τον Χαλκιά και στέλνει την μπάλα στα δίχτυα