Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΑΡΗΣ

ΑΕΚ-Άρης 4-2

aek_aris_play

Σε ένα ματς με 6 γκολ, 4 αποβολές, 2 πέναλτι και 2 ανατροπές του σκορ η ΑΕΚ επικράτησε με 4-2 του Άρη

Από που να αρχίσει κανείς και που να τελειώσει μετά το ντέρμπι των κιτρινόμαυρων που βρήκε την ΑΕΚ νικήτρια στην μάχη για την αποφυγή της τελευταίας θέσης στα πλέι οφ και την διατήρηση των όποιων ελπίδων για έξοδο στο Τσάμπιονς Λιγκ.
Τα γκολ των γηπεδούχων πέτυχαν οι Τζιμπούρ (27'), Λεονάρντο (75', 84') και Σκόκο με πέναλτι (77'). Για τον Αρη σκόραραν οι Κάμπορα (56') και Τζόνσον (72').

Η Ενωση είδε τον Γιάχιτς να αποβάλεται στο 36' με 2η κίτρινη κάρτα και τον Σάχα στο 53΄, αλλά και ο Αρης «έχασε» τον Κάλβο στο 39' με 2η κίτρινη κάρτα και τον Κάμπορα στο 80΄ με απευθείας κόκκινη.

Σε πολύ κακή ημέρα ο Κουκουλάκης παραλίγο να χαλάσει ένα πολύ καλό παιχνίδι αλλά οι παίκτες έπαιξαν και γι αυτόν. Παράπονα έχουν και δύο ομάδες από έναν διαιτητή που βαθμολογείται πολύ κάτω από τη βάση.

Με διάταση στον αριστερό δικέφαλο αποχώρησε από το ματς με ο Κάρλος Αραούχο, ενώ ο Νάτσο Σκόκο υπέστη διάταση στον αριστερό προσαγωγό. Οι δύο ποδοσφαιριστές θα επανεκτιμηθούν τη Δευτέρα από το ιατρικό επιτελείο της ομάδας.
Οι συνθέσεις των ομάδων
ΑΕΚ (Ντούσαν Μπάγεβιτς): Σάχα, Αραούχο, Γκέντσογλου, Μαϊστόροβιτς, Λαγός, Γιάχιτς, Καφές, Μαντούκα (71' Λεονάρντο), Σκόκο (89΄ Γεωργέας), Τζιμπούρ, Μπλάνκο (55΄ Αραμπατζής).

ΑΡΗΣ (Έκτορ Ραούλ Κούπερ): Σηφάκης, Νέτο, Αράνο (69' Φερνάντες), Ρονάλντο Γκιάρο, Ναφτί, Νασούτι, Πρίττας (74΄ Νάτσο Γκαρσία), Χαβίτο (71' Μεριέμ), Κάλβο, Τζόνσον, Κάμπορα.

Διαιτητής: Μιχάλης Κουκουλάκης (Ηρακλείου)

Κόκκινες: 37΄ Γιάχιτς (2η κίτρινη), 53΄ Σάχα - 39΄ Κάλβο (2η κίτρινη), 80΄ Κάμπορα

Κίτρινες: Μαϊστόροβιτς - Ρονάλντο Γκιάρο, Νασούτι, Ναφτί
Με μια ματιά
Εκπλήξεις δεν υπήρξαν από τους δύο προπονητές εκτός από την αναγκαστική αλλαγή που έκανε ο Μπάγεβιτς με τον Γκέντσογλου αντί του Μανωλά που τραυματίστηκε. Ο Σάχα ήταν κάτω από τα δοκάρια με τους Αραχούο, Μαϊστόροβιτς, Γιάχιτς και Λαγό στην άμυνα από τα δεξιά στα αριστερά. Στην μεσαία γραμμή ο Γκέντσογλου πήγε δίπλα στον Καφέ με τους Μαντούκα, Σκόκο στα άκρα και τους Τζιμπούρ, Μπλάνκο στην επίθεση.

Με 4-4-2 κατέβηκε στο ΟΑΚΑ και ο Κούπερ. Μπροστά από τον Σηφάκη ήταν οι Νέτο, Αράνο, Ρονάλντο και Νασούτι με τους Ναφτί, Πρίττα να είναι τα δύο αμυντικά χαφ. Δεξιά στην μεσαία γραμμή ήταν ο Χαβίτο, αριστερά ο Κάλβο και στην επίθεση οι Κάμπορα, Τζόνσον.

Το παιχνίδι ήταν από την αρχή ανοιχτό αλλά στα πρώτα λεπτά η ΑΕΚ δεν μετουσίωσε σε ευκαιρίες την υπεροχή της. Ο κινητικό Τζόνσον δημιουργούσε πολλά προβλήματα στην αργή άμυνα της ΑΕΚ και ειδικά στο κεντρικό δίδυμο αλλά ο Αμερικανός ήταν άστοχος.

Όσο όμως ο Άρης δεν εκμεταλλευόταν τις ευκαιρίες η ΑΕΚ έμενε ζωντανή και ο Ράφικ Τζιμπούρ με επίδειξη υψηλής τεχνικής έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του στο 27ο λεπτό. Ο Γαλλοαλγερινός ολοκλήρωσε την ατομική ενέργεια μέσα στην περιοχή με γυριστό σουτ, στέλνοντας την μπάλα στη γωνία του Σηφάκη.

Δέκα λεπτά αργότερα η ΑΕΚ έμεινε με δέκα παίκτες, επειδή ο Γιάχιτς, που είχε ήδη μια κίτρινη κάρτα, σταμάτησε την μπάλα με το χέρι. Ο Κουκουλάκης βέβαια δεν είδε το σπρώξιμο πάνω στον Βόσνιο το οποίο οδήγησε και στο χέρι.

Αυστηρή μέχρι λανθασμένη η κάρτα αφού κάθε χέρι δεν είναι κίτρινη. Ωστόσο δεν πρόλαβαν να περάσουν δύο λεπτά και έμεινε και ο Αρης με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Κάλβο, επίσης με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Ακόμα μία αχρείαστη κάρτα από τον Κουκουλάκη που έδειξε πως δεν είχε τον έλεγχο του αγώνα.

Το β' ημίχρονο ξεκίνησε με τον χειρότερο τρόπο για την ομάδα του Ντούσαν Μπάγεβιτς, καθώς στο 53΄ ο Σάχα ανέτρεψε τον Κάμπορα και αποβλήθηκε, ενώ ο... παθών εκτέλεσε το πέναλτι και ισοφάρισε. Στο 68' ο Τζόνσον είχε σουτ στο δοκάρι και στο 72΄ με κεφαλιά σε σέντρα του Νέτο, ο Αμερικανός έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του.

Με εννέα παίκτες στο χορτάρι η ΑΕΚ έπρεπε να βγάλει όλη την ψυχική της δύναμη για να καταφέρει να ανατρέψει το σκορ. Όσο κι αν ήταν δύσκολο οι γηπεδούχοι το πέτυχαν με τον Λεονάρντο ο οποίος μπήκε ως αλλαγή και έφερε τα πάνω κάτω.

Ο Βραζιλιάνος ισοφάρισε με πλασέ στη γωνία και στο 77΄ και η πλήρης ανατροπή του σκηνικού έγινε όταν ο Νασούτι ανέτρεψε τον Σκόκο κι αυτός εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι που καταλόγισε ο Κουκουλάκης.

Το ματς είχε γείρει πλέον υπέρ της ΑΕΚ, πολύ περισσότερο όταν στο 80' αποβλήθηκε ο Κάμπορα κι έτσι έμεινε και ο Αρης με εννιά παίκτες. Το «κερασάκι στην τούρτα» έβαλε ο MVP Λεονάρντο, που με την είσοδό του άλλαξε όλο τον αγώνα. Ο Βραζιλιάνος με κεφαλιά στο 84΄ σε σέντρα του Σκόκο διαμόρφωσε το τελικό 4-2.
Συνέντευξη Τύπου
Έκτορ Ραούλ Κούπερ (προπονητής Άρης): " Είναι πάρα πολύ δύσκολο να εξηγήσουμε το παιχνίδι. Μπορούμε να το χαρίσουμε σε 2-3 κομμάτια πάρα πολύ σημαντικά. Αναμφίβολα ότι βρισκόμαστε σε ένα ηθικό που είναι κάπως περίπλοκο. Και θα το πω αυτό γιατί στην έναρξη του παιχνιδιού ήταν ισορροπημένο με την ομάδα μου να έκανε ευκαιρίες για γκολ. Μετά δεχόμαστε ένα πολύ όμορφο γκολ με τον Τζεμπούρ. Ένα δεύτερο στοιχείο είναι που πρέπει να εξηγήσεις επακριβώς τι έχει γίνει. Με σκορ 1-2 και με παίκτη παραπάνω, εκεί που φαίνεται ότι έχουμε τον έλεγχο του αγώνα έχουμε εφτά καταστροφικά λεπτά. Εκεί προσπαθήσαμε να επιχειρήσουμε κάποια αλλαγές για να δώσουμε φρεσκάδα στην ομάδα και στο τέλος χάσαμε ένα παιχνίδι όπου παίξαμε και άσχημα". Αναλυτικά

Μπάγεβιτς: Ηταν ένα καλό παιχνίδι από τη δική μας πλευρά. Ξεκινήσαμε καλά στο πρώτο ημίχρονο, είχαμε αρκετά καλές και σωστές πρωτοβουλίες, καλή κυκλοφορία της μπάλας και 2-3 ευκαιρίες. Πετύχαμε ένα γκολ και στο δεύτερο ημίχρονο, έγινε κάτι που δεν θέλω να σχολιάσω (σ.σ. προφανής αναφορά στη διαιτησία). Συγχαρητήρια στους παίκτες μου για την προσπάθεια και στον κόσμο για τη βοήθεια. Οι παίκτες μου ανέτρεψαν το σκορ, διότι το πίστεψαν. Πρώτοι φορά είχαμε τόση διάρκεια στο παιχνίδι μας. Εχουμε μπροστά μας τρία παιχνίδια και θα δούμε τι θα κάνουμε. Στους παίκτες και στον κόσμο ανήκουν όλα για αυτή τη νίκη. Αναλυτικά
Όλα τα λεφτά...
Ο ρυθμός του αγώνα, οι ανατροπές και η διάθεση για επιθετικό ποδόσφαιρο που έδειξαν οι δύο ομάδες. Αν δεν ήταν ο Κουκουλάκης θα είχαμε να ασχοληθούμε μόνο με το ποδόσφαιρο.
Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Ο Κουκουλάκης έδειξε δύο κόκκινες στο πρώτο ημίχρονο χωρίς να χρειάζεται να βάλει το χέρι στην τσέπη σε καμία από τις δύο. Στην πρώτη δεν βλέπει το σπρώξιμο στον Γιάχιτς και στη δεύτερη είναι υπερβολικά αυστηρός και... ευαίσθητος.
To video του αγώνα...
To Live του αγώνα...
Η 11άδα των γηπεδούχων
ΑΕΚ(Μπάγεβιτς): Σάχα, Μαϊστόροβιτς, Γκέντσογλου, Λαγός, Αραούχο, Καφές, Γιάχιτς, Μαντούκα, Τζεμπούρ, Σκόκο, Μπλάνκο.
Η 11άδα των φιλοξενούμενων
Άρης(Κούπερ): Σηφάκης, Νέτο, Αράνο, Γκιάρο, Νασούτι, Ναφτί, Πρίττας, Κάλβο, Χαβίτο, Τζόνσον, Κάμπορα.
1' Έναρξη αγώνα
Στη σέντρα η ομάδα της ΑΕΚ. Κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή για τα τρία θύματα που έχασαν την ζωή τους μέσα στην εβδομάδα.
2' Ευκαιρία Άρης
Εκτέλεση φάουλ του Νέτο με πολύ φάλτσο, ο Σάχα έχασε την μπάλα μέσα από τα χέρια του, αλλά ο Νασούτι από κοντά εν πρόλαβε να την στείλει στα δίχτυα.
6' Σχόλιο
Το παιχνίδι έχει ρυθμό στα πρώτα του λεπτά, με τις δυο ομάδες να βγαίνουν γρηγορα στην επίθεση.
8' Κίτρινη κάρτα ΑΕΚ
Κίτρινη κάρτα στον Γιάχιτς, γιατί σήκωσε ψηλά το πόδι του.
9' Ευκαιρία Άρης
Εκτέλεση φάουλ με τον Χαβίτο από τα δεξιά, ο Τζόνσον πήδηξε ψηλα και πήρε την κεφαλιά, η μπάλα όμως πήγε στην αγκαλιά του Σάχα.
12' Κόρνερ ΑΕΚ
Πρώτο κόρνερ για την ΑΕΚ στο παιχνίδι.
15' Σχόλιο
Πιέζει η ΑΕΚ στα τελευταία λεπτά, χωρίς αποτέλεσμα ωστόσο.
17' Ευκαιρία ΑΕΚ
Κεφαλιά του Καφέ μετά από σέντρα του Αραούχο, ο Σηφάκης θα βγάλει σε κόρνερ.
22' Ευκαιρία Άρης
Ο Κάλβο ανέβηκε χωρίς να τον ενοχλήσει κανείς από τα αριστερα, και προσπάθησε να τελειώσει μόνος του τη φάση (αν και ο Τζόνσον ήταν μόνος με άδειο τέρμα δίπλα του). Ο Τζόνσον στη συνέχεια έστρωσε στον Χαβίτο που έκανε το σουτ, με την μπάλα να χτυπά στην πλάτη του Αραούχο.
26' Σχόλιο
Η ΑΕΚ έχει την κατοχή της μπάλας, όμως δεν μπορεί να βρει διαδρόμους.
27' Γκολ ΑΕΚ 1-0
Ο Σκόκο πήγε να γυρίσει την μπάλα από τα αριστερά στον Τζεμπούρ. Ο Γκιάρο στην προσπάθεια του να διώξει έστρωσε στον Αλγερινό άσο, που με καταπληκτικό σουτ άνοιξε το σκορ.
29' Κίτρινη κάρτα Άρης
Κίτρινη κάρτα στον Κάλβο για μαρκάρισμα στον Καφέ.
32' Ευκαιρία ΑΕΚ
Κεφαλιά του Τζεμπούρ από καλή θέση, η μπάλα πέρασε άουτ.
35' Σχόλιο
Ο Άρης δείχνει να έχει πρόβλημα στα χαφ, αφού Ναφτί και Χαβίτο δεν έχουν πει στο παιχνίδι.
37' Κίτρινη κάρτα ΑΕΚ
Κίτρινη κάρτα στον Γιάχιτς, που έδωσε "μπουνιά" στην μπάλα. Ο Τζόνσον σπρώχνει βέβαια τον παίκτη της ΑΕΚ.
38' Κόκκινη κάρτα ΑΕΚ
Δεύτερη κίτρινη και κόκκινη στον Γιάχιτς.
39' Κίτρινη κάρτα Άρης
Κίτρινη κάρτα στον Κάλβο επειδή κλώτσησε την μπάλα.
40' Κόκκινη κάρτα Άρης
Δεύτερη κίτρινη και κόκκινη στον Κάλβο.
42' Ευκαιρία ΑΕΚ
Σέντρα του Σκόκο από τα δεξιά, ο Μπλάνκο πήρε την κεφαλιά, αλλά την έστειλε άουτ.
45' Έναρξη καθυστερήσεων
Δυο θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων στο πρώτο μέρος.
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
Στη σέντρα η ομάδα του Άρη.
51' Κίτρινη κάρτα Άρης
Κίτρινη κάρτα στν Γκιάρο για σκληρό μαρκάρισμα στον Σκόκο.
53' Κόκκινη κάρτα ΑΕΚ
Κόκκινη κάρτα στον Σάχα, καθώς ο Κάμπορα τον πέρασε και ο Αργεντινός τον βρήκε με τα χέρια.
54' Αλλαγή παίκτη ΑΕΚ
Μπλάνκο έξω στη θέση του ο Αραμπατζής.
56' Γκολ Άρης 1-1
Εύστοχη εκτέλεση πέναλτι από τον Κάμπορα, που θα φέρε το ματς στα ίσα.
59' Σχόλιο
Οι παίκτες της ΑΕΚ διαμαρτυρήθηκαν για σπρώξιμο του Τζεμπούρ μέσα στην περιοχή του Άρη, όμως όπως φάνηκε από το ριπλέι δεν υπάρχει κάτι.
60' Ευκαιρία Άρης
Εκτέλεση φάουλ του Άρη με τον Νέτο, η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Αραμπατζη.
68' Ευκαιρία Άρης
Ο Τζόνσον από καλή θέση θα κάνει το σουτ, με την μπάλα να περνά λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Αραμπατζή.
69' Αλλαγή παίκτη Άρης
Αράνο έξω στη θέση του ο Φερνάντες.
70' Αλλαγή παίκτη Άρης
Χαβίτο έξω στη θέση του ο Μεριέμ.
70' Ευκαιρία Άρης
Ο Κάμπορα απέναντι από τον Αραμπατζή, με τον Έλληνα πορτιέρο να διώχνει με δυσκολία. Ο Κάμπορα ωστόσο πρέπει να ήταν οφσάιντ.
71' Αλλαγή παίκτη ΑΕΚ
Λεονάρντο μέσα στη θέση του Μαντούκα.
72' Γκολ Άρης 1-2
Πολύ ωραία σέντρα του Νέτο πάνω στην κίνηση από τα δεξιά, ο Τζόνσον πήδηξε πιο ψηλά από όλους και με δυνατή κεφαλιά, έβαλε τον Άρη μπροστά στο σκορ.
73' Κίτρινη κάρτα Άρης
Κίτρινη κάρτα στον Πρίττα για μαρκάρισμα στον Αραούχο.
74' Αλλαγή παίκτη Άρης
Πρίττας έξω στη θέση του ο Νάτσο Γκαρσία.
76' Γκολ ΑΕΚ 2-2
Ο Καφές πολύ έξυπνα θα στρώσει στον Λεονάρντο μέσα στην περιοχή του Άρη και με πλασέ θα φέρει το ματς στα ίσα.
77' Πέναλτι ΑΕΚ
Ο Νασούτι πέφτοντας κάτω βρήκε τον Σκόκο με την πλάτη, με τον διαιτητή να σφυρίζει λαθεμένα πέναλτι.
77' Γκολ ΑΕΚ 3-2
Ο Σκόκο με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, θα φέρει την ΑΕΚ μπροστά στο σκορ.
80' Σχόλιο
Καφές και Κάμπορα είχαν μια αψιμαχία, με τον μέσο της ΑΕΚ να πέφτει κάτω εντυπωσιακά.
81' Κόκκινη κάρτα Άρης
Κόκκινη κάρτα στον Κάμπορα.
82' Κίτρινη κάρτα ΑΕΚ
Κίτρινη κάρτα στον Μαϊστόροβιτς.
84' Γκολ ΑΕΚ 4-2
Ο Σκόκο θα βγάλει σέντρα από τα δεξιά, με τον Σηφάκη να κάνει έξοδο του Μεσολογγίου και τον Λεονάρντο με κεφαλιά να σκοράρει.
87' Ευκαιρία ΑΕΚ
Ο Σκόκο πήγε με ωραίο τρόπο να κρεμάσει τον Σηφάκη, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.
88' Ευκαιρία Άρης
Ο Τζόνσον απέναντι από τον Αραμπατζή θα κάνει το σουτ, με τον Έλληνα πορτιέρο να διώχνει εντυπωσιακά.
89' Κίτρινη κάρτα Άρης
Κίτρινη κάρτα στον Νασούτι για διαμαρτυρία.
89' Αλλαγή παίκτη ΑΕΚ
Έξω ο Σκόκο, στη θέση του ο Γεωργεάς.
90' Έναρξη καθυστερήσεων
Τέσσερα θα είναι τα ματς των καθυστερήσεων στο δεύτερο μέρος.
90' Κίτρινη κάρτα Άρης