ΑΕΚ - Ατρόμητος: Η επέμβαση του ήρωα Χατζισαφί πάνω στη γραμμή στο 90+13' που κράτησε τη νίκη της Ένωσης

COSMOTE

Η ΑΕΚ γλίτωσε την ψυχρολουσία από τον Ατρόμητο στο 13ο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Εχσάν Χατζισαφί κράτησε το 2-1 απομακρύνοντας στη γραμμή κεφαλιά του Κάρολ Ανγκιέλσκι.

Η ΑΕΚ ήταν μπροστά στο σκορ με 2-1 έπειτα από το πέναλτι του Μίγιατ Γκατσίνοβιτς και ετοιμαζόταν να πανηγυρίσει μια αγχωτική νίκη, όμως ο αγώνας με τον Ατρόμητο στην OPAP Arena παραλίγο να πάρει διαφορετική τροπή.

Σε ένα γέμισμα της τελευταίας στιγμής από τους φιλοξενούμενους, ο Κάρολ Ανγκιέσκι πήρε την κεφαλιά και η μπάλα κατευθυνόταν προς τα δίχτυα, μέχρι να εμφανιστεί ο Εχσάν Χατζισαφί ως από μηχανής θεός.

Ο Ιρανός αμυντικός πετάχθηκε την κατάλληλη στιγμή και με προβολή κλότσησε την μπάλα λίγα εκατοστά πριν αυτή περάσει τη γραμμή της εστίας και κράτησε το προβάδισμα των "κιτρινόμαυρων".

Ο Γιάννης Παπαδόπουλος σφύριξε το τέλος του αγώνα με το τέλος της φάσης κι οι παίκτες του Ατρομήτου περίμεναν από τον διαιτητή την εξέταση για το αν η μπάλα πέρασε τη γραμμή, όμως τελικά η προσμονή τους δεν δικαιώθηκε.