Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ

AEK-Eργοτέλης 1-0

ομαδικη πανηγυρικο

Κακή εμφάνιση αλλά τέταρτη σερί νίκη για την ΑΕΚ με 1-0 κόντρα στον Εργοτέλη. Ο Τζεμπούρ το νικητήριο γκολ

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για την Ένωση καθώς ο Γαλλοαλγερινός επιθετικός άνοιξε νωρίς το σκορ με ένα πολύ όμορφο γκολ αλλά η συνέχεια ήταν τουλάχιστον αποκρουστική όσον αφορά το ποδόσφαιρο που παίχτηκε στο ΟΑΚΑ.
Πολλές λάθος μεταβιβάσεις, αρκετά φάουλ και μηδενική έμπνευση από πλευράς γηπεδούχων που… ανάγκασαν τον κόσμο να τους σφυρίξει. Το μόνο θετικό είναι πως μετά από μία τέτοια εμφάνιση η ΑΕΚ διεύρυνε το σερί νικών στις τέσσερις και έβαλε ακόμα ένα τρίποντο στο σακούλι.

Στην αντίπερα όχθη ο Εργοτέλης προερχόμενος από την ισοπαλία με τον Ολυμπιακό και την καλή του εμφάνιση δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί την κάκιστη εμφάνιση της ΑΕΚ και έφυγε από το ΟΑΚΑ σκεπτόμενος τι θα γινόταν αν μπορούσε να μετουσιώσει σε γκολ την κατοχή που είχε.

Πάντως στο 93', οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι, σε μια φάση όπου ο Μαϊστόρβιτς ανέτρεψε με τάκλιν τον Λεάλ. Ναι μεν ο Σουηδός στην αρχή βρίσκει μπάλα, όμως παίρνει μαζί του τον Ουρουγουανό επιθετικό.

* Στα επίσημα του ΟΑΚΑ βρέθηκαν οι Κανελλόπουλος, Κούλης και Κοσμάτος.

Οι συνθέσεις των ομάδων
ΑΕΚ Σάχα, Αραούχο, Καράμπελας (61' Λαγός), Ζεράλντο Αλβες, Μαϊστόροβιτς, Μάκος, Καφές, Λεονάρντο (65' Μαντούκα), Σκόκο (85' Χέρσι), Μπλάνκο, Τζιμπούρ.

Εργοτέλης: Δασκαλάκης, Γελαδάρης, Χίμπλινγκερ (62' Γιαλούσης), Σασιασβίλι, Κορδονούρης, Μπαλάφας, Μπέτο, Φραγκουλάκης, Τσεσνάουσκις, Μπούντιμιρ (79' Κοιλιάρας), Βερπακόφσκις (66' Λεάλ).
Με μια ματιά
Η αναμέτρηση με τον Εργοτέλη ήταν η ευκαιρία της ΑΕΚ για την διεύρυνση του σερί των νικών αλλά και ένα ματς στο οποίο θα μπορούσε να επιβεβαιώσει την ανοδική της πορεία. Άλλωστε η παράδοση στα παιχνίδια με ους Κρητικούς γράφει πως η Ένωση πετυχαίνει τρία τέρματα κάθε φορά που τους υποδέχεται στο ΟΑΚΑ.

Η ΑΕΚ μπήκε μουδιασμένα στο παιχνίδι με πολλά λάθη από τους μέσους της δίνοντας παράλληλα την ευκαιρία στον Εργοτέλη να ανέβει στο γήπεδο και να κρατήσει μακριά από την περιοχή του Δασκαλάκκη τους επιθετικούς των γηπεδούχων. Την πρώτη φορά που οι ποδοσφαιριστές του Ντούσαν Μπάγεβιτς πίεσαν τους Κρητικούς με όλες τους τις γραμμές ήρθε και το 1-0 με ένα πολύ όμορφο γκολ από τον Ράφικ Τζεμπούρ.

Στο 12ο λεπτό και αφού η αρχική επιθετική ενέργεια της Ένωσης κόπηκε από την άμυνα του Εργοτέλη οι κιτρινόμαυροι πίεσαν τους αμυντικούς κερδίζοντας το… ριμπάουντ και την ευκαιρία για μία δεύτερη επίθεση σε ανοργάνωτη άμυνα αυτή τη φορά. Ο Καφές έστρωσε με το στήθος στον Τζεμπούρ ο οποίος αφού υποδέχθηκε την μπάλα με πλάτη στο τέρμα γύρισε το σώμα του και έστειλε την μπάλα στο βάθος της εστίας του Δασκαλάκη.

Κι επειδή αναφέραμε την παράδοση της ΑΕΚ με τον Εργοτέλη αξίζει να σημειωθεί πως στο περυσινό παιχνίδι η Ένωση είχε ανοίξει το σκορ πολύ νωρίς (6ο λεπτό) πάλι με τον Γαλλοαλγεργινό επιθετικό.

Θα περίμενε κανείς πως το γρήγορο γκολ των γηπεδούχων θα έδιωχνε το όποιο άγχος, θα ελευθέρωνε τα πόδια των κιτρινόμαυρων και η συνέχεια θα είχε τουλάχιστον καλύτερο ποδόσφαιρο. Αντί γι αυτό οι ποδοσφαιριστές της ΑΕΚ κατέβασαν επικίνδυνα στροφές, έδωσαν χώρο στον Εργοτέλη και οι Κρητικοί πήραν τα ηνία του αγώνα.

Οι φιλοξενούμενοι μπορεί να μην έχασαν την κλασική ευκαιρία για να φέρουν το παιχνίδι στα ίσια αλλά εκμεταλλεύτηκαν το γήπεδο που τους έδωσαν οι αντίπαλοι τους και προσπάθησαν να φτάσουν στο γκολ. Στην αντίπερα όχθη η ΑΕΚ μπορεί να είχε αρκετούς χώρους αλλά ήταν υπερβολικά προβλέψιμη με αποτέλεσμα να είναι και ακίνδυνη.

Το γεγονός πως το ημίχρονο τελείωσε με τους γηπεδούχος μπροστά στο σκορ οφείλεται κυρίως στην έμπνευση και εκτέλεση του Τζεμπούρ στο 12’ αλλά και στους φιλοξενούμενους οι οποίοι τα… έκαναν μούσκεμα στις τελικές ενέργειές τους.

Στο δεύτερον ημίχρονο η κατάσταση αντί να καλυτερέψει χειροτέρεψε με τις δύο ομάδες να κάνουν το ένα λάθος πίσω από το άλλο και το θέαμα στο ΟΑΚΑ να φτάνει στα όρια του αποκρουστικού ποδοσφαίρου. Οι ποδοσφαιριστές του Μπάγεβιτς έμοιαζαν ακίνητοι μέσα στο γήπεδο και η μπάλα παιζόταν στην μεσαία γραμμή με την κατοχή να αλλάζει μετά από κάθε λάθος ενέργεια.

Μετά από μία ώρα κακού ποδοσφαίρου οι δύο προπονητές προχώρησαν στις πρώτες τους κινήσεις με τον Μπάγεβις να βάζει Λαγό και Μαντούκα αντί των Καράμπελα και Λεονάρντο και τον Καραγεωργίου να αντικαθιστά τον Χίμπλινγκερ με τον Γιαλούση και τον Βερπακόφσκις με τον Λεάλ.

Οι διορθωτικές κινήσεις του Σερβοέλληνα τεχνικού δεν άλλαξαν την άσχημη εικόνα της ΑΕΚ η οποία έφερε και την μουρμούρα από την εξέδρα. Την ίδια ώρα ο Εργοτέλη που είχε την κατοχή της μπάλας έψαχνε είτε με κάθετες πάσες, είτε με σέντρες να φτάσει στην ισοφάριση αλλά όπως και στο πρώτο μέρος δεν μπορούσε να μπει στην περιοχή.

Όσο πέρναγε η ώρα το ματς γινόταν ακόμα χειρότερο και τα σφυρίγματα από την εξέδρα ακόμα πιο δυνατά. Άλλωστε δεν είναι καθόλου τυχαίο πως εκτός από τις ανεκμετάλλευτες σέντρες από πλευράς φιλοξενουμένων και μία φάση της ΑΕΚ που ο Μπλάνκο έπιασε αέρα δεν είδαμε τίποτε άλλο.

Το σύνθημα που ακούστηκε από όλο το ΟΑΚΑ, «ΑΕΚ, ΑΕΚ, παίξε μπάλα ΑΕΚ», αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα του αγώνα και τι περιμένει ο κόσμος στην επόμενη εμφάνιση της Ένωσης.

Στις καθυστερήσεις πάντως, οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα για πέναλτι, όταν ο Μαϊστόροβιτς ανέτρεψε μέσα στην περιοχή τον Λεάλ, αλλά ο διαιτητής έδωσε εντολή να συνεχιστεί το ματς. Ο Σουηδός αμυντικός στην αρχή βρίσκει μπάλα, όμως στην συνέχει έριξε κάτω τον επιθετικό των Κρητικών.΄

Όπως και να 'χει, ο αγώνας τελείωσε βρίσκοντας την ΑΕΚ νικήτρια με 1-0 κόντρα στον... πεισματάρη Εργοτέλη.
Συνέντευξη Τύπου
Καραγεωργίου: " Νομίζω ότι δεν έγινε καλό παιχνίδι. Σε αυτό που έγινε εμείς ήμασταν κυρίαρχοι και πιστεύω πως έπρεπε να κερδίσουμε. Δεν βάλαμε όμως εμείς το γκολ και αυτός που βάζει το γκολ κερδίζει. Αν ήμασταν καλύτεροι στην τελική προσπάθεια θα μπορούσαμε να πετύχουμε παραπάνω από ένα γκολ. Στο ποδόσφαιρο δεν κερδίζει πάντα ο καλύτερος. Δεν κινδυνέψαμε σε καμία στιγμή του αγώνα εκτός της φάση του Τζεμπούρ. Αν είχαμε καλύτερη τελική πάσα τα πράγματα θα ήταν διαφορετικά".

Για το πέναλτι: "Το ίδιο συμβαίνει κάθε φορά. Το ίδιο θα συμβεί και την επόμενη φορά που θα έρθουμε στην Αθήνα. Όταν παίζουμε κόντρα σε μεγάλες ομάδες παίζουμε απέναντι και στους 4 διαιτητές. Γιατί δεν είναι μόνοι οι 3 του γηπέδου αλλά και ο τέταρτος. Όταν σηκωνόμασταν από τον πάγκο μας έλεγε αμέσως να καθίσουμε".

O Μπάγεβιτς δεν εμφανίστηκε στη συνέντευξη Τύπου καθώς όπως δήλωσε ο βοηθός του, Λύσανδρος Γεωργαμλής αισθάνθηκε μία αδιαθεσία: " Θέλω να ζητήσω συγνώμη εκ μέρους του Κυριού Μπάγεβιτς. Είχε μία αδιαθεσία κάποιους πόντους στο στομάχι και δεν αισθανόταν καλά.

Όσον αφορά το παιχνίδι: " Ήταν πολύ καλό το οτι πήραμε τους τρεις πόντους. Δεν ήταν από τα καλύτερα βράδια αλλά πήραμε τους τρεις πόντους και κοιτάμε το επόμενο παιχνίδι με την ΑΕΛ. Δεν έχω άποψη για το πέναλτι αλλά από αυτά που μου είπαν τα παιδιά στα ποδυτήρια δεν ήταν τίποτα".
Όλα τα λεφτά...
Το γκολ του Ράφικ Τζεμπούρ. Ο Μπάγεβιτς το έχει πει αρκετές φορές πως τέτοιο ποδοσφαιριστή δεν έχει η ΑΕΚ στο ρόστερ της.
Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Σχεδόν ολόκληρο τον αγώνα. Πολλά λάθη, λίγες επιθετικές ενέργειες και ακόμα λιγότερα τελειώματα. Κακό παιχνίδι και τα σφυγίρματα που ακούστηκαν ήταν λίγα αν αναλογιστεί κανείς τι έβλεπε ο κόσμος από τις εξέδρες.
To video του αγώνα...
To Live του αγώνα...
Η 11άδα των γηπεδούχων AEK
(Ντούσαν Μπάγεβιτς): Σάχα, Αραούχο, Μαϊστόροβιτς, Άλβες, Καράμπελας, Καφές, Μάκος, Λεονάρντο, Σκόκο, Τζεμπούρ, Μπλάνκο.
Η 11άδα των φιλοξενούμενων Εργοτέλης
(Νίκος Καραγεωργίου): Δασκαλάκης, Μπούντιμιρ, Γελαδάρης, Χίμπλινγκερ, Τσεσνάουσκις, Φραγκουλάκης, Βερπακόφσκις, Κορδονούρης, Σασιασβίλι, Μπέτο, Μπαλάφας.
1' Έναρξη αγώνα
3' Σουτ Εργοτέλης Τσεσνάουσκις
Πρώτη καλή στιγμή στον αγώνα. Ο Τσεσνάουσκις μπαίνει από τα δεξιά στην μεγάλη περιοχή της ΑΕΚ, κάνει ένα δυνατό σουτ, αλλά ο Σάχα έδιωξε την μπάλα.
4' Κίτρινη κάρτα Εργοτέλης Βερπακόφσκις
9' Σουτ Εργοτέλης Μπούντιμιρ
Σουτ του Μπούντιμιρ λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή, η μπάλα περνάει δίπλα από το δεξί δοκάρι του Σάχα.
12' Γκολ AEK Τζεμπούρ
Πανέμορφο γκολ από τον Τζεμπούρ. Ο Καφές τροφοδοτεί με κεφαλιά τον Γαλλοαλγερινό και εκείνος με πλάτη στο τέρμα, γυρνάει και με ωραίο σουτ την στέλνει στα δίχτυα του Δασκαλάκη.
20' Σουτ AEK Σκόκο
Εκτέλεση φάουλ του Σκόκο με δυνατό σουτ αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή, αλλά η μπάλα θα περάσει δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Δασκαλάκη.
22' Ευκαιρία AEK Τζεμπούρ
Μεγάλη ευκαιρία για τον Τζεμπούρ να διπλασιάσει τα προσωπικά του τέρματα αλλά και της ομάδας του. Ο επιθετικός της ΑΕΚ βγαίνει στην αντεπίθεση και από αριστερή πλάγια θέση προσπαθεί να πλασάρει τον Δασκαλάκη, όμως η μπάλα περνά άουτ.
30' Σχόλιο
Έχει πέσει ο ρυθμός στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης.
37' Κίτρινη κάρτα Εργοτέλης Γελαδάρης
39' Ευκαιρία Εργοτέλης Μπούντιμιρ
Χαμένη ευκαιρία για τον Μπούντιμιρ να ισοφαρίσει. Ο επιθετικός του Εργοτέλη βρέθηκε απέναντι από τον Σάχα, όμως καθυστέρησε κάνοντας μια περιττή ντρίμπλα και ο Μαϊστόροβιτς προλαβαίνει να διώξει σε κόρνερ. Αξίζει να σημειωθεί πως ο Μπούντιμιρ ήταν σε θέση οφσάιντ όμως ο διαιτητής εμπιστεύθηκε τον επόπτη και συνέχισε το παιχνίδι.
42' Σχόλιο
Δίχως λόγο και αιτία, οι παίκτες του Μπάγεβιτς έχουν ρίξει στροφές και δίνουν δικαίωμα στον Εργοτέλη να πιστεύει σε κάτι καλύτερο.
43' Ευκαιρία AEK Τζεμπούρ
Στην αντεπίθεση οι γηπεδούχοι, με τον Μπλάνκο να πασάρει κάθετα για τον Τζεμπούρ, όμως ο Δασκαλάκης προλαβαίνει και μπλοκάρει την μπάλα, πριν γίνει επικίνδυνος ο Γαλλοαλγερινός.
44' Κίτρινη κάρτα Εργοτέλης Χίμπλινγκερ
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
47' Σουτ Εργοτέλης Μπέτο
Σουτ του Μπέτο με το δεξί, αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή, αλλά η μπάλα περνάει δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Σάχα.
52' Ευκαιρία AEK Μπλάνκο
Καλή στιγμή για την ΑΕΚ. Ο Τζεμπούρ βγάζει κάθετη για τον Μπλάνκο, εκείνος κάνει με τη μια το πλασέ όμως ο Κορδονούρης διώχνει με τάκλιν.
53' Ευκαιρία Εργοτέλης Γελαδάρη
Ο Εργοτέλης απαντά στην ευκαιρία του Μπλάνκο. Ο Βερπάκοφσκις προλαβαίνει την μπάλα πριν βγει άουτ, ο Μπούντιμιρ πασάρει στον Γελαδάρη, όμως το σουτ του τελευταίου διώχνει με τάκλιν ο Άλβες.
61' Ευκαιρία Εργοτέλης Μπούντιμιρ
Επικίνδυνη σέντρα του Γελαδάρη από τα αριστερά, ο Μπούντιμιρ δεν καταφέρνει να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.
62' Αλλαγή παίκτη AEK
Ο Λαγός στη θέση του Καράμπελα που δεν μπορεί να συνεχίσει.
62' Αλλαγή παίκτη Εργοτέλης
Ο Γιαλούσης στη θέση του τραυματία Χίμπλινγκερ.
64' Αλλαγή παίκτη AEK
Ο Μαντούκα στη θέση του Λεονάρντο.
66' Αλλαγή παίκτη Εργοτέλης
Λεάλ αντί του Βερπακόφσκις.
68' Ευκαιρία Εργοτέλης Λεάλ
Στην αντεπίθεση ο Εργοτέλης, με τον Λεάλ να κάνει παράλληλα μπαλιά από τα δεξιά, όμως ο Σάχα μπλόκαρε την στιγμή που ο Μπούντιμιρ καραδοκούσε.
76' Κίτρινη κάρτα AEK Μαντούκα
78' Σουτ Εργοτέλης Λεάλ
Σουτ του Λεάλ έξω από την περιοχή, όμως ο Σάχα μπλοκάρει με την δεύτερη.
79' Αλλαγή παίκτη Εργοτέλης
Ο Κοιλιάρας στη θέση του Μπούντιμιρ.
80' Σχόλιο
Κακό θέαμα στα τελευταία λεπτά, με τον Εργοτέλη να πιέζει για την ισοφάριση και την ΑΕΚ να έχει παθητικό ρόλο.
83' Σουτ AEK Μάκος
Σουτ του Μάκου λίγο έξω από την περιοχή, η μπάλα στην αγκαλιά του Δασκαλάκη.
86' Αλλαγή παίκτη AEK
Ο Χέρσι στη θέση του Σκόκο.
87' Σχόλιο
Σφυρίγματα και αποδοκιμασίες από τον κόσμος της ΑΕΚ, λόγω της κακή εικόνας στο δεύτερο μέρος.
90' Κίτρινη κάρτα AEK Σάχα
90' Σχόλιο
Ο Μαϊστόροβιτς ανατρέπει με τάκλιν τον Λεάλ, όμως ο διαιτητής δεν δίνει πέναλτι. Έντονες διαμαρτυρίες από τους παίκτες του Εργοτέλη και όχι άδικα.
90' Κίτρινη κάρτα Εργοτέλης Σασιασβίλι