Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ

ΑΕΚ-Εργοτέλης 3-2

Τζεμπούρ Κορδονούρης

Η ΑΕΚ κατάφερε να κλείσει νικηφόρα το 2008 κερδίζοντας δύσκολα τον Ερηοτέλη με 3-2 στο ΟΑΚΑ

Οι παίκτες του Νίκου Καραγεωργίου έφυγαν με παράπονα από το ΟΑΚΑ καθώς εκτός των ευκαιρών που είχαν στο δεύτερο ημίχρονο να κάνουν την ολική ανατροπή, διαμμαρτύρονται και για χέρι του Πλιάτσικα μέσα στην περιοχή στα τελευταία λεπτά του αγώνα.
Τα τέρματα της AEK, που προηγήθηκε τρεις φορές, σημείωσαν οι Τζεμπούρ (6'), Μπλάνκο (39') και Εντίνιο (85'), ενώ για την ομάδα της Κρήτης είχαν ισοφαρίσει προσωρινά οι Φραγκουλάκης (35') και Μπούντιμιρ (76').

Το θετικό εκτός των τριών βαθμών για την Ένωση είναι πως η ομάδα έδειξε χαρακτήρα για ένα ακόμη αγώνα με τον Εντίνιο να αποδεικνύεται σε... κρυφό όπλο. Το αρνητικό είναι πως η ΑΕΚ απέδειξε πως το μεγάλο της πρόβλημα είναι η σταθερότητα.
Οι συνθέσεις των ομάδων
ΑΕΚ (Ντούσαν Μπάγεβιτς): Σάχα, Χουανφράν (82΄ Εντίνιο), Άλβες, Κυριάκος, Μπασινάς, Ενσαλίβα, Καφές, Μαντούκα (39΄ Λαγός), Σκόκο, Τζεμπούρ, Μπλάνκο (72΄ Πλιάτσικας).

Εργοτέλης (Νίκος Καραγεωργίου): Δασκαλάκης, Κορδονούρης, Ογκουνσότο, Τζούνιορ, Κένεντι (66΄ Γελαδάρης), Κουτσιανικούλης, Φερνάντες, Μπουντιμίρ, Πλάσνεγκερ, Γιαλούσης (87΄ Βακουφτσής), Φραγκουλάκης (64΄ Μάρτινς).

Κίτρινες: Μπασινάς, Ενσαλίβα, Κυργιάκος - Ογκουνσότο, Κορδονούρης, Μάρτινς
Με μια ματιά
Στην τελευταία παράσταση της ΑΕΚ για το 2008 ο Ντούσαν Μπάγεβιτς επέλεξε το αγαπημένο του 4-4-2 με τον Άγγελο Μπασινά να ξεκινά για πρώτη φορά σε ρόλο δεξιού μπακ. Η δεύτερη αλλαγή στην άμυνα της Ένωσης ήταν αναγκαστική με τον Ζεράλδο Άλβες να παίρνει τη θέση του τιμωρημένου Μαϊστόροβιτς. Κυργιάκος και Χουανφράν παρέμειναν στο αρχικό σχήμα ολοκληρώνοντας την διάταξη στα μετόπισθεν της ΑΕΚ, με τον Σεμπαστιάν Σάχα κάτω από τα δοκάρια.

Στην μεσαία γραμμή ο Νάτσο Σκόκο πήρε πάλι θέση στα δεξιά μετά το... φροντιστήριο από τον "Ντούσκο", με τον Μαντούκα στην απέναντι πλευρά και τους Ενσαλίβα, Καφέ στον άξονα σε ρόλο αμυντικού χαφ. Τέλος, ο Ισμαέλ Μπλάνκο βρήκε παρτενέρ στην επίθεση τον Ράφικ Τζεμπούρ που δείχνει να συμπληρώνει τον Αργεντινό καλύτερα από όλους.

Στο αντίπαλο στρατόπεδο ο Νίκος Καραγεωργίου δεν φοβήθηκε το παιχνίδι και πίστεψε στις επιθετικές δυνατότητες της ομάδας του και παρέταξε τον Εργοτέλη με 4-3-3 μέσα στο ΟΑΚΑ. Ο Έλληνας τεχνικός έκανε τρεις αλλαγές σε σχέση με την 11άδα που παρέταξε στο ντέρμπι της Κρήτης βάζοντας στο χορτάρι του Ολυμπιακού Σταδίου τους Δασκαλάκη, Κορδονούρη, Ογκουνσότο, Τζούνιορ, Κένεντι, Κουτσιανικούλη, Φερνάντες, Μπουντιμίρ, Πλάσενγκερ, Γιαλούση και Φραγκουλάκη.

Ο κόσμος στις εξέδρες του ΟΑΚΑ στο τελευταίο παιχνίδι της ΑΕΚ για το 2008 δεν ήταν αρκετός με τους φιλάθλους να είναι σαφώς απογοητευμένοι από την εικόνα της ομάδας. Ο Ντούσαν Μπάγεβιτς δούλεψε όλη την εβδομάδα για να βελτιώσει αυτή την κατάσταση δίνοντας μεγάλο βάρος στις πτέρυγες, εκεί όπου ο Σκόκο έπρεπε να δώσει τον καλύτερό του εαυτό για την Ένωση.

Το ξεκίνημα της αναμέτρησης ήταν ιδανικό για τους γηπεδούχους με τους κιτρινόμαυρους να αναλαμβάνουν από το πρώτο δευτερόλεπτο τον έλεγχο της αναμέτρησης. Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, πίεσε από την αρχή προσπαθώντας να ανοίξει το παιχνίδι της από τα άκρα.

Για πρώτη φορά ο Ντούσαν Μπάγεβιτς δεν κράταγε το κεφάλι του απορημένος στον πάγκο του καθώς οι παίκτες του έκαναν απλά πράγματα στην επίθεση. Η μπάλα άλλαζε σωστά και μέσα στο πρώτο πεντάλεπτο η Ένωση είχε ήδη δύο ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ.

Σε αυτό το διάστημα βέβαια ο Εργοτέλης θα μπορούσε να προηγηθεί όταν μετά από λάθος του Μπασινά ο Ογκουνσότο βρέθηκε απέναντι από τον Σάχα αλλά ο Αργεντινός πορτιέρο αποσόβησε το 0-1 με γρήγορη επέμβαση στο τετ α τετ.

Η απάντηση της ΑΕΚ ήταν άμεση και μετά από εξαιρετική μπαλιά του Σκόκο για τον Τζεμπούρ, ο Γαλοαρλγερινός στράικερ απέφυγε εξαιρετικά τον Κορδονούρη μέσα στην περιοχή, έκανε το σουτ στην κλειστή γωνία του Δασκαλάκη, ανοίγοντας το σκορ για την Ένωση στο 6ο μόλις λεπτό.

Η ΑΕΚ επιβραβεύθηκε για την επιθετική της διάθεση και το καλό ξεκίνημα συνεχίστηκε με αρκετές φάσεις μπροστά από τα καρέ του Δασκαλάκη. Ο Σκόκο αυτή τη φορά άκουσε τις οδηγίες του Μπάγεβιτς παίζοντας στη γραμμή και με απλό τρόπο βοήθησε στην επιθετική ανάπτυξη της ομάδας.

Το πρώτο τέταρτο ήταν ίσως και το καλύτερο φετινό της Ένωσης αλλά μετά το 20' η απόδοση των κιτρινόμαυρων έπεσε αισθητά και ο Εργοτέλης που είναι εξαιρετικά επικίνδυνος στην επίθεση δεν άργησε να δείξει τα... δόντια του.

Ο Σάχα κράτησε το "0" στην άμυνα με εντυπωσιακές επεμβάσεις μέχρι το 35ο λεπτό αλλά δεν μπόρεσε να κάνει τίποτα στο ελεύθερο σουτ του Φραγκουλάκη. Ο Κουτσιανικούλης έστρωσε την μπάλα στον συμπαίκτη του που από το ύψος της περιοχής έκανε απευθείας ένα συρτό δυνατό σουτ (107,4 km/h) και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει αυτή τη φορά Σάχα.

Η ισοφάριση έκανε καλό στην ΑΕΚ που βγήκε εκ νέου στην επίθεση και ο πρώτος της σκόρερ μπορεί να μην στάθηκε τυχερός στο 36ο λεπτό όταν η σέντρα σουτ που επιχείρησε βρήκε το δοκάρι αλλά τρία λεπτά αργότερα βρέθηκε στην κατάλληλη θέση την κατάλληλη στιγμή.

Στο 39' λοιπόν, μετά από εκπληκτική μπαλιά του Μαντούκα (τελευταία του φάση καθώς ήταν τραυματίας) ο Τζεμπούρ πέρασε τον Δασκαλάκη και μ' ένα εξαιρετικό τακουνάκι τροφοδότησε τον αμαρκάριστο Μπλάνκο και εκείνος σε κενή εστία έκανε το 2-1 για την ΑΕΚ, πετυχαίνοντας το 7ο προσωπικό του τέρμα τη φετινή σεζόν.

Ο ρυθμός παρέμεινε γρήγορος και στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Σκόκο να νικιέται από τον τερματοφύλακα του Εργοτέλη στο 53' και τον Ογκουνσότο να απαντά με κεφαλιά μόλις άουτ στο 55΄. Στο 69΄ ο δραστήριος Κουτσιανικούλης πέρασε τη μπάλα πάνω από τον Σάχα αλλά ο Άλβες έδιωξε πριν η μπάλα καταλήξει στα δίχτυα.

Η απόδοση της Ένωσης έπεσε αισθητά ενώ ο Νίκος Καραγεωργίου βλέποντας πως η ΑΕΚ είναι ευάλωτη έδωσε οδηγίες στην ομάδα του να πιέσει. Οι γηπεδούχοι είχαν χάσει τον έλεγχο και οι αλλαγές του Μπάγεβιτς δεν κατάφεραν να διορθώσουν την κατάσταση.

Στο 76΄, ο Γελαδάρης σέντραρε από αριστερά και ο Μπουντιμίρ ισοφάρισε με κεφαλιά ολοκληρώνοντας το σκηνικό θρίλερ που είχε στηθεί στην επανάληψη.

Τελικά, τη λύτρωση στην ΑΕΚ έδωσε ο Εντίνιο στο 85΄(και πάλι), ο οποίος σκόραρε το νικητήριο γκολ παίρνοντας το ριμπάουντ μετά το σουτ του Καφέ στο δοκάρι.
Συνέντευξη Τύπου
Ικανοποιημένος από τη νίκη και την εικόνα της ομάδας του στο σημερινό ματς με τον Εργοτέλη, εμφανίστηκε στις δηλώσεις του ο προπονητής της ΑΕΚ κ.Ντούσαν Μπάγεβιτς, ο οποίος επεσήμανε πως από παιχνίδι σε παιχνίδι παρουσιάζει σημάδια βελτίωσης.

Το αποτέλεσμα σήμερα ήταν καλό για την ομάδα σας. Η εικόνα της σας άρεσε;

Το πιο σημαντικό είναι ότι κερδίσαμε το παιχνίδι. Η εικόνα δεν ήταν τόσο άσχημη, αλλά φυσικά θα μπορούσε να είναι καλύτερη. Είχαμε απέναντί μας έναν αντίπαλο πολύ καλό και επικίνδυνο, με παίκτες καλούς και γρήγορους και έπαιξαν όπως έχουν δείξει μέχρι τώρα. Εμείς παρ’ ότι τα ξέραμε όλα αυτά, δεν κάναμε ότι έπρεπε στα γκολ που δεχθήκαμε και από δύο λάθη, μπήκαν πολύ εύκολα δύο γκολ. Η ΑΕΚ χρειάζεται, μπορεί και πρέπει να παίξει πιο καλά Έβαλε τρία γκολ, δέχθηκε δύο, θα μπορούσε να είχε πετύχει και άλλα, αλλά και να δεχθεί. Είχαμε πάθος και θέληση και η αντίδραση μας μετά τα γκολ που δεχτήκαμε, ήταν το πιο σημαντικό. Το ότι πετύχαμε δηλαδή γρήγορα γκολ.

Μας κάνει εντύπωση ότι μετά τα γκολ που πετυχαίνει η ομάδα σας, για κάποιο λόγο μετά πέφτει η απόδοση της. Πως το εξηγείτε;

Σήμερα ξεκινήσαμε πολύ καλά. Βάλαμε γκολ γρήγορα και κάναμε ότι έπρεπε για να συνεχίσουμε με τον ίδιο ρυθμό. Όμως στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου κάναμε 2-3 λάθη στο κέντρο και έτσι χάλασε το παιχνίδι μας και ο αντίπαλος βγήκε πιο μπροστά. Οι γραμμές μας πρέπει να είναι πιο κοντά και να μην υπάρχει αυτή η «τρύπα» στο κέντρο, την οποία εκμεταλλεύτηκε ο αντίπαλος μας και ισοφάρισε δύο φορές. Αυτό είναι το λάθος μας, αλλά θέλει χρόνο για να το διορθώσουμε.

Και στα δύο γκολ που δεχθήκαμε έγιναν δικά μας λάθη. Στο πρώτο ο αντίπαλος παίκτης μπήκε εύκολα από δεξιά στην περιοχή και στο δεύτερο μπερδεύτηκαν ο Μπασινάς με τον Πλιάτσικα στην αρχή και μετά οι αμυντικοί που άφησαν τον Μπούντιμιρ να σκοράρει. Μιας και αναφέρθηκα στον Μπασινά, θέλω να πω πως δεν αξίζει τέτοια συμπεριφορά. Εκτιμώ τους φιλάθλους μας και καταλαβαίνω ότι είναι δύσκολα και γι’ αυτούς, αλλά αν θέλουμε να είμαστε αυτοί που πρέπει δεν πρέπει να έχουν τέτοια συμπεριφορά. Δεν το αξίζει ο Μπασινάς, που σήμερα ήταν ένας από τους καλύτερους παίκτες μας. Αλλά φυσικά όποιος και να είναι, δεν αξίζει κάτι τέτοιο. Οι βρισιές είναι το χειρότερο πράγμα. Δεν νομίζω ότι οι φίλαθλοι μας πρέπει να σκέφτονται έτσι. Η δική τους συμπαράσταση και σωστή συμπεριφορά, μας χρειάζεται πάντα.

Τώρα έχετε δύο εβδομάδες χωρίς παιχνίδια. Εκτιμάτε ότι σε αυτό το διάστημα θα μπορέσετε να αλλάξετε κάποια πράγματα που θέλετε;

Προσπαθούμε να αλλάξουμε κάποια πράγματα. Το κατά πόσο θα γίνει θα το δούμε. Από παιχνίδι σε παιχνίδι είμαστε καλύτεροι. Και σήμερα παίξαμε αρκετά καλά, αλλά και πάλι χρειάζεται να είμαστε πιο δυνατοί και πιο σωστοί.

Ο Εντίνιο έχει σκοράρει στα δύο τελευταία παιχνίδια. Μήπως θεωρείτε πως αξίζει κάτι περισσότερο;

Κάθε παίκτης μας αξίζει. Και αυτή είναι η δουλειά του, να μπει και να βάλει γκολ. Ο Εντίνιο με τον Άρη μας έδωσε την ισοπαλία και σήμερα τη νίκη. Εγώ δεν λέω ότι δεν αξίζει. Άλλωστε γι’ αυτό είναι μαζί μας, όπως και όλοι οι άλλοι παίκτες.

Θα κάνει μεταγραφές η ΑΕΚ;

Κάθε φορά σας απαντάω τα ίδια και αυτά που γράφονται είναι όλα ψέματα. Εγώ σας μίλησα μια φορά και βλέπω ότι γράφονται άλλα.

Ο κ.Καραγεωργίου είπε ότι ο Εργοτέλης δικαιούταν σήμερα την ισοπαλία. Τι έχετε να πείτε;

Θα μπορούσε να πάρει την ισοπαλία. Είναι μια ομάδα που έχει περισσότερους βαθμούς εκτός έδρας και που έχει κερδίσει εδώ τον Παναθηναϊκό. Είναι μια επικίνδυνη ομάδα, αλλά δεν νομίζω ότι δεν δικαιούμασταν τη νίκη. Εκτιμώ την άποψη του κ.Καραγεωργίου και δεν λέω ότι δεν έχει δίκιο, αλλά και εμείς έχουμε δίκιο και αξίζαμε τη νίκη. Αξίζουν συγχαρητήρια στους παίκτες και είναι σημαντικό που τελειώσαμε έτσι τη χρονιά, για να έχουμε πιο καλό κλίμα. Γιατί ξέρετε τι μας περιμένει μετά την πρωτοχρονιά.

Με τον Μπασινά μιλήσατε μετά το τέλος του αγώνα, για όσα έγιναν σήμερα;

Δεν χρειάζεται σε τέτοιες περιπτώσεις να μιλάς πολύ και δεν πρέπει να πάρει τόσο μεγάλη έκταση το θέμα.

Υπάρχουν δύο εβδομάδες διακοπής στο πρωτάθλημα και στη συνέχεια έρχονται δύο δύσκολα παιχνίδια (Παναθηναϊκός, ΠΑΟΚ). Είναι ικανό το χρονικό διάστημα για να παρουσιαστεί η ομάδα σας όπως πρέπει;

Εμείς μπορούμε να παίζουμε με κάθε ομάδα και ακόμα καλύτερα από ότι έχουμε παίξει. Τώρα δεν έχουμε τίποτα να χάσουμε, παρά μόνο να κερδίσουμε. Δεν φοβόμαστε κανέναν και πιστεύω ότι μπορούμε να παίξουμε καλύτερα και ιδιαίτερα με ομάδες, όπως ο Παναθηναϊκός και με άλλες ομάδες που είναι στην κορυφή. Με αυτές τις ομάδες η ψυχολογία είναι διαφορετική και το πάθος επίσης. Όμως και όλα τα άλλα που χρειάζεται τα έχουμε.

Ο κ.Καραγεωργίου μίλησε πολύ για τη φάση στο τάκλιν Κυργιάκου και είπε ότι έπρεπε να δοθεί κόκκινη κάρτα. Τι έχετε να πείτε;

Δεν είδα τη φάση και δεν έχω γνώμη.

Όλα τα λεφτά...
Το παρθενικό γκολ του Φραγκουλάκη ήταν εξαιρετικό. Δυνατό (107,4 χιλιόμετρα) μονοκόματο σουτ με σωστά φάλτσα και στην γωνία του Σάχα που δεν μπορούσε να κάνει τίποτα.
Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Τα νεύρα παικτών-προπονητών στην επανάληψη.
To Live του αγώνα...
Η 11άδα των γηπεδούχων ΑΕΚ
(Ντούσαν Μπάγεβιτς): Σάχα, Χουάνφραν, Άλβες, Κυργιάκος, Μπασινάς, Ενσαλίβα, Καφές, Μαντούκα, Σκόκο, Τζεμπούρ, Μπλάνκο.
Η 11άδα των φιλοξενούμενων Εργοτέλης
(Νίκος Καραγεωργίου): Δασκαλάκης, Κορδονούρης, Ογκουνσότο, Τζούνιορ, Κένεντι, Κουτσιανικούλης, Φερνάντες, Μπουντιμίρ, Πλάσενγκερ, Γιαλούσης, Φραγκουλάκης.
1' Έναρξη αγώνα
1' Ευκαιρία ΑΕΚ
Πρώτη επίσκεψη της ΑΕΚ στα καρέ του Εργοτέλη. Τζεμπούρ, Μαντούκα δεν κατάφεραν να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα από ευνοϊκή θέση.
3' Ευκαιρία Εργοτέλης Ογκουνσότο
Άμεση απάντηση από τον Εργοτέλη. Ο Ογκουνσότο εκμεταλλεύεται το λάθος γύρισμα του Μπασινά, κάνει το πλασέ απέναντι από τον Σαχά, όμως ο Αργεντινός τερματοφύλακας σώζει την εστία του.
4' Σουτ ΑΕΚ Ενσαλίβα
Ατομική ενέργεια από τον Ενσαλίβα που λίγο έξω από την περιοχή βρίσκει χώρο και κάνει το σουτ, όμως η μπάλα περνάει δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι.
6' Γκολ ΑΕΚ Τζεμπούρ
Εξαιρετική μπαλιά του Σκόκο για τον Τζεμπούρ που αποφεύγει εξαιρετικά τον Κορδονούρη μέσα στην περιοχή, κάνει το σουτ και στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Δασκαλάκη, ανοίγοντας το σκορ για την Ένωση.
8' Κεφαλιά ΑΕΚ Μπλάνκο
Εκτέλεση φάουλ από τον Μαντούκα, ο Μπλάνκο πιάνει την κεφαλιά στην καρδιά της άμυνας του Εργοτέλη, όμως ο Δασκαλάκης αυτή τη φορά μπλοκάρει την μπάλα.
10' Ευκαιρία Εργοτέλης Μπούντιμιρ
Ωραία μπαλιά του Πλάσενγκερ για τον Μπούντιμιρ που βγαίνει στην πλάτης της άμυνας της ΑΕΚ κάνει το σουτ υπό την πίεση του Κυργιάκου, όμως η μπάλα καταλήγει απελπιστικά άουτ.
13' Σουτ ΑΕΚ Σκόκο
Σέντρα του Χουάνφραν, η μπάλα καταλήγει στον Σκόκο που λίγο έξω από την περιοχή κάνει το σουτ, όμως το μόνο κέρδος είναι ένα κόρνερ για την ΑΕΚ.
14' Σουτ ΑΕΚ Καφές
Ο Καφές βρίσκει ελεύθερο χώρο αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή, κάνει το σουτ, αλλά ο Δασκαλάκης μπλοκάρει την μπάλα.
18' Σουτ Εργοτέλης Τζούνιορ
Μακρινό σουτ του Τζούνιορ, περνάει αρκετά μέτρα πάνω από τα δοκάρια του Σάχα.
23' Σχόλιο
Ρεσιτάλ επιθετικού ποδοσφαίρου από την ΑΕΚ το πρώτο 20λεπτο του ματς...
25' Ευκαιρία Εργοτέλης Κουτσιανικούλης
Στην αντεπίθεση ο Κουτσιανικούλης μπήκε μέσα στην περιοχή ελευθερώθηκε από τον Κυργιάκο, έκανε το αριστερό σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.
29' Ευκαιρία ΑΕΚ Ενσαλίβα
Εκτέλεση κόρνερ από τον Μαντούκα, ο Ενσαλίβα αφύλαχτος κάνει σκαστή κεφαλιά μέσα από την περιοχή, δίχως όμως να βρει στόχο.
30' Ευκαιρία Εργοτέλης Τζούνιορ
Διπλή ευκαιρία για τον Εργοτέλη. Ο Ογκουνσότο στρώνει την μπάλα στον Τζούνιορ που έξω από την περιοχή κάνει ένα σουτ-κεραυνό όμως ο Σάχα διώχνει εντυπωσιακά, ενώ στην συνέχεια της φάσης ο Πλάσενγκερ κάνει το σουτ από αριστερή πλάγια θέση μέσα στην περιοχή δεν βρίσκει όμως στόχο.
35' Γκολ Εργοτέλης Φραγκουλάκης
Μετά από αρκετές ευκαιρίες ο Εργοτέλης πετυχαίνει την ισοφάριση. Ο Κουτσιανικούλης στρώνει την μπάλα για τον Φραγκουλάκη που από το ύψος της περιοχής κάνει απευθείας ένα συρτό δυνατό σουτ και στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Σάχα.
36' Ευκαιρία ΑΕΚ Μπλάνκο
Σέντρα σουτ από τα αριστερά του Μπλάνκο, η μπάλα παίρνει μια περίεργη τροχία και τραντάζει το αριστερό κάθετο δοκάρι του Δασκαλάκη.
39' Γκολ ΑΕΚ Μπλάνκο
Εκπληκτική μπαλιά του Μαντούκα για τον Τζεμπούρ που περνάει τον Δασκαλάκη μ' ένα εξαιρετικό τακουνάκι τροφοδοτεί τον Μπλάνκο και εκείνος σε κενή εστία κάνει το 2-1 για την ΑΕΚ.
39' Αλλαγή παίκτη ΑΕΚ
Αναγκαστική αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Λαγός παίρνει την θέση του Μαντούκα.
42' Κίτρινη κάρτα ΑΕΚ Μπασινάς
45' Κίτρινη κάρτα Εργοτέλης Ογκουνσότο
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
49' Σουτ ΑΕΚ Λαγός
Δυνατό συρτό σουτ του Λαγού αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή, η μπάλα περνάει δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Δασκαλάκη.
50' Κίτρινη κάρτα ΑΕΚ Ενσαλίβα
53' Ευκαιρία ΑΕΚ Σκόκο
Εξαιρετικός συνδυασμός Σκόκο και Καφέ που έκρυψαν την μπάλα, με τον Αργεντινό να κάνει το σουτ, αλλά ο Δασκαλάκης μπλόκαρε την μπάλα.
55' Ευκαιρία Εργοτέλης Ογκουνσότο
Σέντρα του Πλάσενγκερ από τα δεξιά ο Ογκουνσότο πιάνει την κεφαλιά μέσα από την περιοχή, όμως η μπάλα περνάει δίπλα δεξί κάθετο δοκάρι του Σάχα.
61' Κίτρινη κάρτα Εργοτέλης Κορδονούρης
64' Αλλαγή παίκτη Εργοτέλης
Ο Μάρτινς παίρνει την θέση του Φραγκουλάκη.
66' Σχόλιο
Ο ρυθμός του ματς έχει πέσει αισθητά.
66' Αλλαγή παίκτη Εργοτέλης
Ο Γελαδάρης παίρνει την θέση του Κένεντι.
69' Ευκαιρία Εργοτέλης Κουτσιανικούλης
Ο Κουτσιανικούλης βγήκε στην πλάτης της άμυνας της ΑΕΚ "κρέμασε" τον Σάχα, όμως ο Άλβες έδιωξε σωτήρια την μπάλα πριν καταλήξει στα δίχτυα.
72' Αλλαγή παίκτη ΑΕΚ
Ο Πλιάτσικας παίρνει την θέση του Μπλάνκο.
76' Γκολ Εργοτέλης Μπούντιμιρ
Ανενόχλητος ο Γελαδάρης από τα αριστερά έκανε τη σέντρα, ο Μπουντιμίρ πιάνει την κεφαλιά στην καρδιά της άμυνας της ΑΕΚ και ισοφαρίζει σε 2-2 για τον Εργοτέλη.
77' Κίτρινη κάρτα Εργοτέλης Μάρτινς
81' Κίτρινη κάρτα ΑΕΚ Κυργιάκος
82' Αλλαγή παίκτη ΑΕΚ
Τελευταία αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Εντίνιο παίρνει την θεση του Εντίνιο.
84' Ευκαιρία ΑΕΚ Εντίνιο
Σέντρα του Μπασινά από τα δεξιά ο Εντίνιο πιάνει την κεφαλιά μέσα από την περιοχή, όμως η μπάλα καταλήγει άουτ.
85' Γκολ ΑΕΚ Εντίνιο
Η χρυσή αλλαγή του Μπάγεβιτς ο Εντίνιο κάνει το 3-2. Ο Σκόκο ταλαιπωρεί από τα αριστερά έναν αμυντικό του Εργοτέλη, κάνει την πάσα για τον Καφέ που σουτάρει, η μπάλα χτυπάει στο δοκάρι και καταλήγει στον Εντίνιο που με απευθείας σουτ λυτρώνει την Ένωση.
87' Αλλαγή παίκτη Εργοτέλης
Ο Βακουφτσής παίρνει τη θέση του Γιαλούση.
90' Λήξη αγώνα
90' Έναρξη καθυστερήσεων +3 λεπτά