X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΑΕΚ

ΑΕΚ-Ηρόδοτος 2-1

Με γκολ του Πλατέλλα στο 89' η ΑΕΚ κατάφερε να κάμψει το εμπόδιο κάνοντας το 10 στα 10 στο ΟΑΚΑ. Δύο χαμένα πέναλτι για την "Ένωση", με 10 παίκτες από το 32' ο Ηρόδοτος.

Για 89 λεπτά άντεξαν οι Κρητικοί έχοντας την βοήθεια της τύχης αλλά και του γκολκίπερ Ζαφείρη. Η ΑΕΚ εξιλεώθηκε στο 89' με τρομερό σουτ του Πλατέλλα έξω από την περιοχή έχοντας αστοχήσει προηγουμένως δύο φορές σε πέναλτι που εκτέλεσαν οι Πλατέλλας και Γροντής.

Αξίζει να σημειωθεί πως οι "κιτρινόμαυροι" στο φετινό πρωτάθλημα έχουν χάσει εφτά πέναλτι!

Θυμηθείτε ΕΔΩ το LIVE του αγώνα

Μετά την τιμωρία δύο αγωνιστικών κεκλεισμένων των θυρών η ΑΕΚ υποδέχθηκε με την παρουσία κόσμου της στο ΟΑΚΑ τον Ηρόδοτο, στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής της Γ' Εθνικής.

Η αναμέτρηση στο ξεκίνημα είχε γρήγορο ρυθμό με τον Ηρόδοτο να πιέζει ψηλά και την ΑΕΚ να βρίσκει χώρους να απειλήσει.

Η "Ένωση" στην πρώτη σοβαρή επίσκεψη της στα καρέ του Ηροδότου άνοιξε το σκορ στο 8' με τον Ανάκογλου, ο οποίος πήρε την μπάλα από την σέντρα και έπειτα από κούρσα πλάσαρε εύστοχα τον Ζαφείρη.

Η απάντηση της κρητικής ομάδα ήταν άμεση, καθώς στην αμέσως επόμενη φάση κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Πήλιο που εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Ρόβα.

Οι γηπεδούχοι στο 24' έχασαν σημαντική ευκαιρία για να κάνουν δύο τα τέρματα τους, όμως ο Κορδέρο με σουτ μέσα από την περιοχή δεν κατάφερε να σκοράρει καθώς ο Πήλιος με το κεφάλι έδιωξε την μπάλα προτού περάσει τη γραμμή.

Στο 32' η "Ένωση" κέρδισε πέναλτι έπειτα από ανατροπή του Ανάκογλου από τον Μπαλάφα που οδήγησε στην αποβολή του τελευταίου. Ο Πλατέλλας ανέλαβε την εσχάτη των ποινών αποτυγχάνοντας να νικήσει τον Ζαφείρη, ο οποίος με διπλή προσπάθεια κράτησε ζωντανή την ομάδα του.

Τούτο ήταν μάλιστα το έκτο χαμένο πέναλτι για την ΑΕΚ στην φετινή σεζόν! Η ομάδα του Τραϊανού Δέλλα συνέχισε να πιέζει για δεύτερο γκολ με τους φιλοξενούμενους όμως παρά το αριθμητικό μειονέκτημα να αποφεύγουν τα λάθη στα μετόπισθεν διατηρώντας το 1-1.

Η πρώτη καλή στιγμή της ΑΕΚ στην επανάληψη κατεγράφη στο 50' με τον Ζαφείρη να μπλοκάρει την μπάλα στην κεφαλιά-ψαράκι του Μπρέσεβιτς.

Ο Ηρόδοτος περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο ωστόσο έκλεισε σωστά τους διαδρόμους προς την εστία του Ζαφείρη. Στο 69' έπειτα από εκτέλεση φάουλ και σύχυση στα καρέ της ομάδας του Θανάση Κολιτσιδάκη, ο Ζαφείρης απομάκρυνε με τους παίκτες της ΑΕΚ να ζητούν πέναλτι.

Η κατοχή ήταν συντριπτικά υπέρ του Δικεφάλου που έψαχνε απεγνωσμένα για το γκολ της νίκης. Στο 84' η Ένωση αυτοκτόνησε καθώς κέρδισε πέναλτι μετά από ανατροπή του Αχιλλέως στον Τσάθα, όμως η μπάλα στην εκτέλεση του Γροντή πέρασε άουτ! Ήταν το έβδομο χαμένο πέναλτι στην τρέχουσα σεζόν!

Η λύτρωση ήρθε στο 89' για τους γηπεδούχους με "οβίδα" του Πλατέλλα επαναφέροντας τις καρδιές των φίλων της ΑΕΚ στη θέση τους (2-1).

Ο ίδιος παίκτης λίγο έλειψε να βρει ξανά δίχτυα στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων με το σουτ που επιχείρησε, όμως ο Ζαφείρης κατάφερε να αποκρούσει αρχικά και στη συνέχεια η μπάλα να βρει το δοκάρι

Γκολ: 8' Ανάκογλου, 89' Πλατέλλας / 9' Πήλιος

Κίτρινες κάρτες: - / Γεωργόπουλος, Χατζηανδρέου, Αχιλλέως, Μωραϊτης, Πήλιος

Κόκκινη κάρτα: 32΄ Μπαλάφας

ΑΕΚ (Δέλλας): Βούρας, Γεωργέας, Τσουκαλάς (59' Τζάθας), Ρόβας, Τσιρίλο, Κορδέρο, Ανάκογλου, Πλατέλλας, Γροντής, Ντακόλ, Μπρέσεβιτς.

Ηρόδοτος (Κολιτσιδάκης): Ζαφείρης Δ., Μπινιχάκης, Χατζηβασίλης (64' Βελέτης), Γεωργόπουλος, Μπαλάφας, Αχιλλέως, Πήλιος, Χατζηανδρέου, Κοζυράκης, Κούρτι, Ζαφείρης Α. (57' Μωραίτης, 87' Κλίνης).