X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΑΕΚ-Λεβαδειακός 3-2

πανηγυρική

Εν μέσω κανονιοβολισμών, υβριστικών συνθημάτων και πανό η ΑΕΚ επικράτησε του μαχητικού Λεβαδειακού με 3-2

Δύο γκολ πέτυχε ο Μαντούκα (44', 57') κι ένα ο Ταχτσίδης (35'), ενώ ο Μπάρκογλου (45') και ο Αγκάλι (56') ήταν οι σκόρερ των "πρασίνων".
Το κλίμα στο ΟΑΚΑ ήταν τεταμένο πριν την έναρξη του αγώνα και όλοι ήταν προετοιμασμένοι για όλα. Οι οπαδοί της ΑΕΚ τις τελευταίες ημέρες με τις αντιδράσεις τους έδειχναν πως στο παιχνίδι με τον Λεβαδειακό θα στείλουν τα μηνύματά τους και αυτό έκαναν. Αποδέκτες των περισσοτέρων συνθημάτων και πανό ήταν ο Νίκος Θανόπουλος και ο Ντέμης Νικοαλΐδης ο οποίος δεν είναι πλέον στο... απυρόβλητο. Αναλυτικά όσα γραφτήκαν, ειπώθηκαν ή τυπώθηκαν στο ΟΑΚΑ

* Φραστικό επεισόδιο είχε ο Μπάγεβιτς με οπαδό μετά το τέλος του αγώνα την ώρα που ο τεχνικός της Ένωσης κατευθυνόταν στα αποδυτήρια. Ο Ντούσκο εκνευρίστηκε αρχικά αλλά στη συνέχεια ηρέμησε και πήγε στη Συνέντευξη Τύπου.

Οι συνθέσεις των ομάδων
ΑΕΚ (Ντούσαν Μπαγεβιτς): Αραμπατζής, Αραούχο, Καράμπελας, Μαϊστόροβιτς, Γιάχιτς, Ενσαλίβα, Μάκος, Ταχτσίδης (83΄ Γκερέιρο), Μαντούκα, Λεονάρντο (73΄ Χέρσι), Μπλάνκο (90΄+ Γκέντσογλου).

Λεβαδειακός (Κίκε Ερνάντεθ): Στρατηλάτης, Μουλόπουλος, Ζησόπουλος, Μαρτορέλ, Χαλούλος, Μπράνκο, Ταραλίδης, Σερζίνιο (61΄ Πάουλο Κόστα), Μπάρκογλου, Ναπολεόνι, Αγκάλι (83΄ Βασιλείου).

Διαιτητής: Ντάκος (Ξάνθης)
Κίτρινες: Αραμπατζής, Γιάχιτς, Μαντούκα, Αραούχο - Ταραλίδης, Αγκάλι
Με μια ματιά
Το κλίμα στο Ολυμπιακό Στάδιο μόνο ποδοσφαιρικό αγώνα δεν θύμιζε με τις εξέδρες να φιλοξενούν πολύ λίγο κόσμο και το ενδιαφέρον να επικεντρώνεται στα διοικητικά. Παρ όλα αυτά ΑΕΚ και Λεβαδειακός βρέθηκαν στον αγωνιστικό χώρο για να παίξουν ποδόσφαιρο κάτι που ειδικά για τους γηπεδούχους έχει ξεχαστεί τις τελευταίες ημέρες.

Θετικό κιτρινόμαυρο ξεκίνημα

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με την Ένωση να θέλει από την αρχή να επιβάλει τον ρυθμό της και τον Μπάγεβιτς να φωνάζει από τον πάγκο να γίνουν οι επιθετικές προσπάθειες από τα άκρα. Οι γηπεδούχοι μπήκαν ορεξάτοι στον αγωνιστικό χώρο και δεν άργησαν να απειλήσουν την εστία του Λεβαδειακού.

Στο 6ο μόλις λεπτό ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Μαντούκα, Μαϊστόροβιτς και Μάκος συνδυάστηκαν με το κεφάλι και ο τελευταίος με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στην πάνω πλευρά του οριζόντιο δοκαριού του Στρατηλάτη. Ένα λεπτό αργότερα και ενώ η ΑΕΚ συνέχιζε να αναπτύσσεται από τις πτέρυγες ο Λεονάρντο έκανε τη σέντρα, αλλά η κεφαλιά του Ταχτσίδη κατέληξε στην αγκαλιά του πορτιέρο των φιλοξενουμένων.

Το ξέφρενο επιθετικό ξεκίνημα της ΑΕΚ συνεχίστηκε με τον πλέον φορμαρισμένο κιτρινόμαυρο να ελίσσεται έξω από την μεγάλη περιοχή και να εξαπολύει ένα τρομερό σουτ για την εστία του Στρατηλάτη. Ο Μαντούκα για τον οποίο γίνεται ο λόγος προσπάθησε να ανοίξει στο σκορ αλλά ο τερματοφύλακας του Λεβαδειακού έδιωξε σε κόρνερ με τα ακροδάχτυλα.

Κοιλιά η ΑΕΚ...

Η πολύ καλή αρχή της ΑΕΚ στο παιχνίδι δεν κράτησε όμως για πολύ. Οι οδηγίες του Μπάγεβιτς για παιχνίδι από τα άκρα ξαφνικά ξεχάστηκαν και η Ένωση από το 15’ μέχρι το 30’ ταλαιπωρούσε την μπάλα έξω από την περιοχή του Λεβαδειακού χωρίς να μπορεί να απειλήσει με οργανωμένη επίθεση.

Η μουρμούρα της εξέδρας και οι κανονιοβολισμοί ξύπνησαν τους κιτρινόμαυρους οι οποίοι ανέβασαν εκ νέου την απόδοσή τους μετά από μισή ώρα αγώνα. Στο 31ο λεπτό ύστερα από έναν εξαιρετικό συνδυασμό των ποδοσφαιριστών της ΑΕΚ, ο Λεονάρντο με όμορφη κάθετη πάσα έβγαλε σε θέση βολής τον Μπλάνκο αλλά ο Αργεντινός δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Κανονιοβολισμοί και δύο γκολ!

Η προειδοποιητική βολή του «Ζορό» δεν ελήφθη όπως θα έπρεπε από τους φιλοξενούμενους και στο 35’ η Ένωση άνοιξε το σκορ. Ο Ταχτσίδης βρέθηκε λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή και με εξαιρετικό φαλτσαριστό πλασέ έστειλε την μπάλα στο δεξί παραθυράκι της εστία τους Στρατηλάτη.

Το γκολ έδιωξε το άγχος από τους γηπεδούχους και το 2-0 δεν άργησε να έρθει. Ο Μαντούκα συνδυάστηκε άψογα με τον Μπλάνκο, ο Αργεντινός στη συνέχεια τροφοδότησε με έξυπνη πάσα τον Βραζιλιάνο και ο τελευταίος στο τετ α τετ με τον Στρατηλάτη δε δυσκολεύτηκε να κάνει το 2-0 στο 44’.

Ξύπνησε μνήμες (Θρασύβουλου) ο Λεβαδειακός

Κι ενώ όλοι περίμεναν τη λήξη του ημιχρόνου με την ΑΕΚ να χρυσώνει το χάπι στους ταλαιπωρημένους οπαδούς της, ο Μπάρκογλου έβαλε τον Λεβαδειακό στο παιχνίδι από το πουθενά. Ο Έλληνας επιθετικός έκανε ένα μακρινό σουτ αλλά ο Αραμπατζής υπολόγισε λάθος την πορεία της μπάλας και αυτή κατέληξε αργά στα δίχτυα της κιτρινόμαυρης εστίας.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι βγήκαν με τον αέρα της μείωσης του σκορ και ο Αγκάλι ξύπνησε άσχημε μνήμες για την ΑΕΚ στο 56ο λεπτό. Ο Μαϊστόροβιτς έκανε τραγικό λάθος και ο επιθετικός των φιλοξενουμένων έκλεψε την μπάλα και νίκησε εύκολα τον Αραμπατζή στο τετ α τετ για το 2-2!

Έδωσε τη λύση ο Μαντούκα (πάλι)

Με την μπάλα στα δίχτυα του τέρματος της ΑΕΚ η εξέδρα εκνευρίστηκε, ξέχασε για λίγος τους μετόχους και τον Νικολαΐδη και άρχισε να γιουχάρει τους ποδοσφαιριστές. Το σκηνικό της γκρίνιας όμως δεν κράτησε για πολύ καθώς ο συνήθης ύποπτος έβγαλε και πάλι τα κάστανα από την φωτιά για την Ένωση.

Ένα λεπτό μετά την ισοφάριση του Λεβαδειακού, ο Ταχτσίδης έκανε την μπαλιά στο δεύτερο δοκάρι του Στρατηλάτη και ο Μαντούκα με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στην αναμέτρηση έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην Ένωση.

Αραμπατζής και τύχη έδωσαν τη νίκη

Στα τελευταία λεπτά η ΑΕΚ αντί να κρατήσει εύκολα το προβάδισμα και να προσπαθήσει να καθαρίσει το παιχνίδι με ένα ακόμα γκολ έκανε ακριβώς το αντίθετο θυμίζοντας το παιχνίδι με τον Πανθρακικό!

Στο 59', ο Αγκάλι έκλεψε από τον Γιάχιτς κι έφυγε μόνος του μπροστά, έστειλε με χαλαρό πλασέ την μπάλα μέσα στην αγκαλιά του Αραμπατζή. Σχεδόν το ίδιο επαναλήφθηκε και στο 84', αλλά με τον νεοεισελθόντα Βασιλείου αυτή τη φορά να φεύγει μόνος μπροστά και να αποτυχαίνει και αυτός στο τετ-α-τετ να νικήσει τον τερματοφύλακα της ΑΕΚ.

Σε όλο αυτό το διάστημα η εικόνα της Ενωσης είχε αλλάξει προς το χειρότερο και στο 86΄, από νέο λάθος του Μαϊστόροβιτς, ο Πάουλο Κόστα πήρε την μπάλα και την έστειλε στο δοκάρι, ενώ στην επαναφορά ο Ναπολεόνι απέτυχε να την σπρώξει στα δίχτυα. Ετσι η ΑΕΚ γλίτωσε τα χειρότερα και πήρε τη νίκη.
Συνέντευξη Τύπου
Μπάγεβιτς: " Δε θέλω να τρελαθώ ακόμη. Είναι πάρα πολύ δύσκολα για την ομάδα όλα αυτά. Έχεις ένα καταπληκτικό πρώτο ημίχρονο και στο δεύτερο από δύο λάθη πήγαν να γίνουν όλα χάλια. Πιστεύω ότι είχαμε ένα από τα καλύτερα πρώτα ημίχρονα σήμερα αλλά δυστυχώς πάλι στο τέλος του, στο χειρότερο σημείο, δεχθήκαμε γκολ και πήγαμε στα αποδυτήρια με 2-1. Μεγάλη διαφορά από το 2-0. Το άγχος και η πίεση δεν μας άφησαν να είμαστε όπως στο πρώτο ημίχρονο. Από λάθος σε λάθος... Δεχθήκαμε δεύτερο γκολ από λάθος μας, μετά ευκαιρία από λάθος του Γιάχιτς και πάλι δεν μπορούσαμε να είμαστε συγκεντρωμένοι στο παιχνίδι λόγω του άγχους και της πίεσης των παικτών. Στο τέλος είχε 2-3 ευκαιρίες ο Λεβαδειακός στις οποίες ο Αραμπατζής πήγε πολύ καλά και αυτός ήταν που μας έσωσε. Θα ήθελα να ευχαριστήσω τους οπαδούς για τη σημερινή συμπαράσταση τους. Γιατί δεν έβαλα τον Γκέντσογλου; Πείτε μου τι είστε για να σας απαντήσω. Ο Γκέντσογλου είναι νέος παίκτης, είχε πολύ καλά παιχνίδια, έχει κάνει και λάθη. Σήμερα δεν ήθελα να τον έχω στην ομάδα για λόγους που δεν μπορώ να σας πω τίποτα. Αποφάσισα να βάλω τον Γιάχιτς. Στο πρώτο ημίχρονο δεν είχαμε προβλήματα, στο δεύτερο κάναμε τα λάθη. Θα μου πείτε, αν ήταν ο Γκέντσογλου θα ήταν καλύτερα; Δεν μπορείς να ξέρεις. Πήρα μια απόφαση για κάποιους λόγους που δεν μπορώ να πω. Ο Γκέντσογλου δεν έχει κάνει λάθη; Είναι το χειρότερο σημείο για να δεχθεί μια ομάδα ένα γκολ. Δεν είναι θέμα το λάθος του Γιάννη. Αυτό γίνεται. Θέμα είναι τι κάνουν όλοι οι άλλοι μετά, στο δεύτερο ημίχρονο. Λάθη ο ένας μετά τον άλλον..."

Για τα διοικητικά: " Ένα χρόνο έτσι είμαστε. Δεν μπορούμε να ζητάμε βοήθεια όταν θέλουμε. Τι να κάνουμε, έτσι είναι τα πράγματα. Μπορείτε να μάθετε και από τους παίκτες ποια είναι η κατάσταση στα αποδυτήρια. Ακόμη κι αν θέλω να τιμωρήσω κάποιον, για παράδειγμα, δεν υπάρχει κάποιος από τη διοίκηση για να τον στείλω εκεί".

Για τον Τζεμπούρ: " Δεν το ξέρω εγώ, από εσάς τα διαβάζω αυτά".

Για τις οφειλές: " Δεν έχουμε πρόβλημα στα αποδυτήρια ή στην προπόνηση. Το θέμα είναι στα παιχνίδια. Οτι έχουμε μεγάλο πρόβλημα με τις οφειλές είναι δεδομένο αλλά δε θέλουμε να το έχουμε σαν δικαιολογία. Κάποια χρήματα τα πήραν, θα δούμε τι θα γίνει από εδώ και πέρα".

Ερνάντεθ: " Τελικά σου μένει η πικρία, όταν χάνεις τόσες ευκαιρίες και δεν παίρνεις έναν βαθμό. Μας έλειψε η συγκέντρωση μετά το 2-2. Είμαι πάντως ευχαριστημένος από τη θέληση και την προσπάθεια των παικτών μου. Έγινε ένα πολύ ωραίο παιχνίδι, από αυτά που αρέσουν στον κόσμο".
Όλα τα λεφτά...
Το πρώτο και το δεύτερο γκολ της ΑΕΚ ήταν από τα καλύτερα της αγωνιστικής. Το 1-0 έρχεται από τα πολύ καλό αριστερό του Ταχτσίδη, ενώ το δεύτερο από εξαιρετική και πολύ όμορφη συνεργασία των Μπλάνκο-Μαντούκα.

Μπορεί να φέρει ευθύνη στο πρώτο γκολ αλλά στο δεύτερο ημίχρονο κράτησε μόνος του την ΑΕΚ με τις επεμβάσεις του έδωσε τη νίκη.
Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Μέχρι να διορθωθεί θα το λέμε και θα το γράφουμε. Ο αγωνιστικός χώρος του ΟΑΚΑ είναι σε πολύ κακή κατάσταση.

Ο Ντάνιελ Μαϊστόροβιτς όταν είναι συγκεντρωμένος είναι από τους καλύτερους αμυντικούς, αλλά όταν δεν είναι στην μέρα του μετατρέπεται σε 12ατο παίκτη της αντίπαλης ομάδας. Κάτι τέτοιο έγινε σήμερα αλλά η ΑΕΚ δεν το πλήρωσε.
To video του αγώνα...

To Live του αγώνα...
Η 11άδα των φιλοξενούμενων Λεβαδειακός
Στρατηλάτης, Μουλόπουλος, Ζησόπουλος, Μαρτορέλ, Χαλούλος, Μπράνκο, Ταραλίδης, Ριμπέιρο, Μπάρκογλου, Ναπολεόνι, Αγκάλι.
Η 11άδα των γηπεδούχων ΑΕΚ
Αραμπατζής, Αραούχο, Μαϊστόροβιτς, Γιάχιτς, Καράμπελας, Ενσαλίβα, Μάκος, Ταχτσίδης, Μαντούκα, Λεονάρντο, Μπλάνκο.
1' Έναρξη αγώνα
6' Δοκάρι ΑΕΚ Μάκος
Πρώτη καλή στιγμή για την Ένωση στο παιχνίδι! Έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Μαντούκα, Μαϊστόροβιτς και Μάκος συνδυάστηκαν με το κεφάλι και ο τελευταίος με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στην πάνω πλευρά του οριζόντιο δοκαριού του Στρατηλάτη
7' Κεφαλιά ΑΕΚ Ταχτσίδης
Σέντρα του Λεονάρντο από τα αριστερά, ο Ταχτσίδης στην καρδιά της αντίπαλης άμυνας, όμως η κεφαλιά του του κατέληξε στην αγκαλιά του Στρατηλάτη
12' Ευκαιρία ΑΕΚ Μαντούκα
Φοβερό σουτ από τον Βραζιλιάνο της Ένωσης! Ο Μαντούκα έγινε κάτοχος της μπάλας έπειτα από λάθος του Μπράνκο στη μεσαία γραμμή, προωθήθηκε και εξαπέλυσε "φωτοβολίδα" με το αριστερό αναγκάζοντας τον Στρατηλάτη σε εντυπωσιακή επέμβαση
19' Σουτ ΑΕΚ Ταχτσίδης
Σουτ του Ταχτσίδη η μπάλα στην αγκαλιά του Στρατηλάτη
23' Σουτ ΑΕΚ Ταχτσίδης
Μακρινό σουτ από τον Ταχτσίδη, η μπάλα σκάει μπροστά στον Στρατηλάτη ο οποίος ωστόσο μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια
30' Σουτ ΑΕΚ Λεονάρντο
Ο Μπλάνκο έστρωσε την μπάλα στον Λεονάρντο, αλλά το σουτ του Βραζιλιάνου από το ύψος της μεγάλης περιοχής κατέληξε εύκολα στην αγκαλιά του Στρατηλάτη
31' Ευκαιρία ΑΕΚ Μπλάνκο
Εξαιρετικός συνδυασμός των ποδοσφαιριστών της ΑΕΚ, ο Λεονάρντο στη συνέχεια με άψογη κάθετη έβγαλε σε θέση βολής τον Μπλάνκο αλλά ο Αργεντινός δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα
35' Γκολ ΑΕΚ Ταχτσίδης
Η ΑΕΚ ανοίγει το σκορ! Υπέροχο πλασέ του Ταχτσίδη από τα όρια της μεγάλης περιοχής, ο Στρατηλάτης δεν μπόρεσε να αντιδράσει και η μπάλα κατέληξε στο βάθος της εστίας του
44' Γκολ ΑΕΚ Μαντούκα
Η ΑΕΚ βάζει γερές βάσεις για την κατάκτηση της νίκης! Ο Μαντούκα συνδυάστηκε άψογα με τον Μπλάνκο, ο Αργεντινός στη συνέχεια τροφοδότησε με έξυπνη πάσα τον Βραζιλιάνο και ο τελευταίος στο τετ α τετ με τον Στατηλάτη δε δυσκολεύτηκε να κάνει το 2-0
45' Γκολ Λεβαδειακός Μπάρκογλου
Ο Μπάρκογλου με μακρινό σουτ πετυχαίνει το 5ο του γκολ στο πρωτάθλημα και μειώνει σε 2-1 στις καθυστερήσεις (45'+1') του πρώτου ημιχρόνου
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
49' Ευκαιρία ΑΕΚ Λεονάρντο
Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Λεονάρντο, η μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων του Στρατηλάτη
56' Γκολ Λεβαδειακός Αγκάλι
Ο Λεβαδειακός ισοφαρίζει! Λάθος του Μαϊστόροβιτς στην άμυνα, ο Αγκάλι κερδίζει την μπάλα, μπαίνει στην περιοχή και πλασάρει τον Αραμπατζή
57' Γκολ ΑΕΚ Μαντούκα
Άμεση απάντηση από την ΑΕΚ! Ο Ταχτσίδης έκανε την μπαλιά στο δεύτερο δοκάρι του Στρατηλάτη και ο Μαντούκα με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στην αναμέτρηση ξαναδίνει το προβάδισμα στην Ένωση
59' Ευκαιρία Λεβαδειακός Αγκάλι
Ακόμα μία μεγάλη ευκαρία για τον Λεβαδειακό με πρωταγωνιστή και πάλι τον Αγκάλι! Ο Νιγηριανός εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Γιάχιτς, βρέθηκε απέναντι από τον Αραμπατζή αλλά αυτή τη φορά ο πορτιέρο της ΑΕΚ απέκρουσε το πλασέ του επιθετικού των φιλοεξνούμενων
60' Σουτ ΑΕΚ Μπλάνκο
Πολύ καλό σουτ του Μπλάνκο έξω από την περιοχή, η μπάλα δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Στρατηλάτη
61' Κίτρινη κάρτα Λεβαδειακός Ταραλίδης
61' Αλλαγή παίκτη Λεβαδειακός
Ο Πάουλο Κόστα στη θέση του Σερτζίνιο
68' Σουτ ΑΕΚ Σουτ
Διαγώνιο σουτ του Ταχτσίδη μέσα από την περιοχή, η μπάλα πέρασε άουτ
73' Αλλαγή παίκτη ΑΕΚ
Ο Χέρσι στη θέση του Λεονάρντο
76' Σουτ ΑΕΚ Μπλάνκο
Ο Μπλάνκο απελευθερώθηκε από τον Μαρτορέλ και επιχείρησε με το αριστερό να νικήσει τον Στρατηλάτη, ωστόσο η προσπάθειά του κατέληξε δίπλα από το δεξί δοκάρι
82' Κίτρινη κάρτα Λεβαδειακός Αγκάλι
82' Κίτρινη κάρτα ΑΕΚ Γιάχιτς
82' Αλλαγή παίκτη Λεβαδειακός
Ο Βασιλείου στη θέση του Αγκάλι
82' Αλλαγή παίκτη ΑΕΚ
Ο Γκερέιρο στη θέση του Ταχτσίδη
84' Ευκαιρία Λεβαδειακός Βασιλείου
Ο νεοεισελθόντας Βασιλείου βρέθηκε απέναντι από τον Αραμπατζή έπειτα από κάθετη πάσα του Μαρτορέλ, αλλά ο νεαρός άσος δεν μπόρεσε να πλασάρει τον Αραμπατζή που αποσόβησε το τέρμα
85' Κίτρινη κάρτα ΑΕΚ Μαντούκα
86' Δοκάρι Λεβαδειακός Πάουλο Κόστα
Ακόμα ένα λάθος από τον Μαϊστόροβιτς, ο Πάουλο Κόστα μπήκε στην περιοχή έκανε το πλασέ αλλά η μπάλα σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι του Αραμπατζή. Στην επαναφορά ο Ναπολεόνι από το 1 μέτρο και σε κενή εστία έστειλε την μπάλα άουτ!
90' Έναρξη καθυστερήσεων 3 λεπτά
90' Σουτ ΑΕΚ Γκερέιρο
Καλό σουτ του Γκερέιρο από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, η μπάλα κατέληξε άουτ
90' Κίτρινη κάρτα ΑΕΚ Αραούχο
90' Αλλαγή παίκτη ΑΕΚ