Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

ΑΕΚ-Ολυμπιακός 0-1

αεκ ολυμπιακός

Η ΑΕΚ ήταν καλύτερη στο ποιοτικότερο φετινό ντέρμπι, αλλά ο ΟΣΦΠ είχε τον Γκαλέτι και πήρε τη νίκη στο ΟΑΚΑ

Το ντέρμπι της 20ης αγωνιστικής ξεκίνησε ιδανικά με ένα δαιμονισμένο γεμάτο μισάωρο εκεί όπου οι ερυθρόλευκοι ξεκίνησαν με πάθος και γκολ, ενώ η ΑΕΚ έχασε σωρεία ευκαιριών σπαταλώντας την καλύτερη φετινή της εμφάνιση στον επιθετικό τομέα.
Στη συνέχεια και μέχρι το τέλος του αγώνα τίποτα δεν άλλαξε με τους γηπεδούχους να πιέζουν και τον Ολυμπιακό να χάνει τις ευκαιρίες για ένα δεύτερο γκολ στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης όταν η ΑΕΚ άφησε εκτεθημένη την άμυνά της.

Το τελικό 1-0 είναι απόλυτα δίκαιο αφού τα γκολ δίνουν τους βαθμούς και όχι οι ευκαιρίες και η υπεροχή. Ο Ολυμπιακός συνεχίζει ακάθεκτος προς την κατάκτηση του τίτλου με 11 βαθμούς διαφορά από τον δεύτερο ΠΑΟΚ σε ένα από τα πιο εύκολα πρωταθλήματα της ιστορίας του. Στην αντίπερα όχθη η ΑΕΚ έχασε έδαφος για την 2η θέση αλλά η αγωνιστική της άνοδος της δίνει ελπίδες για την συνέχεια.
Οι συνθέσεις των ομάδων
ΑΕΚ (Ντούσαν Μπάγεβιτς): Σάχα, Γεωργέας (75' Μαντούκα), Χουανφράν (λ.τρ. 25' Ζεράλντο), Μαϊστόροβιτς, Κυργιάκος, Πελετιέρι, Ενσαλίβα (62' Εντίνιο), Καφές, Σκόκο, Τζιμπούρ, Μπλάνκο.

Ολυμπιακός (Ερνέστο Βαλβέρδε): Νικοπολίδης, Τοροσίδης, Ντομί, Α. Παπαδόπουλος, Άντζας, Ντουντού, Γκαλέτι (85' Τζόρτζεβιτς), Πατσατζόγλου, Ντιόγκο, Μπελούτσι (81' Μενδρινός), Λέτο (90' Ζεβλάκοφ).

Διαιτητής: Καλόπουλος (Θεσσαλονίκης)
Κίτρινες: Χουανφράν, Κυργιάκος, Ενσαλίβα - Τοροσίδης, Α. Παπαδόπουλος
Με μια ματιά

Μπάγεβιτς Vs Βαλβέρδε

Εντεκάδα που κερδίζει και μάλιστα με θεαματικό ποδόσφαιρο δεν αλλάζει. Ο Ντούσαν Μπάγεβιτς επανέφερε τον Τζεμπούρ στο αρχικό σχήμα και κράτησε τους υπόλοιπους και παρέταξε την Ένωση με 4-4-2 και ρόμβο στην μεσαία γραμμή. Κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Σεμπαστιάν Σάχα με τους Γεωργέα και Χουανφράν να παίρνουν τις θέσεις τους στα άκρα. Στο κέντρο της άμυνας Κυργιάκος και Μαϊστόροβιτς είχαν το δύσκολο έργο της αντιμετώπισης του Ντιόγκο με τον πρώτο να αναλαμβάνει το μαρκάρισμα του Βραζιλιάνου. Στην μεσαία γραμμή Ενσαλίβα, Καφές, Πελετιέρι, ήταν τα τρία αμυντικά χαφ με τον Σκόκο λίγο πιο μπροστά σε οργανωτικό ρόλο. Τέλος, στην επίθεση του δικεφάλου ο Τζεμπούρ πήρε τη θέση του Εντίνιο και αποτέλεσε τον παρτενέρ του Μπλάνκο παρά το επεισόδιο με τον Σκόκο στα μέσα της εβδομάδας.

Οι επιλογές του Ερνέστο Βαλβέρδε είναι ελάχιστες και η ενδεκάδα του Ολυμπιακού δύσκολα αλλάζει. Ο Ισπανός δεν είχε τραυματίες και επέλεξε τους... κλασικούς έντεκα για το ντέρμπι με την ΑΕΚ σε σύστημα 4-5-1. Ο Αντώνης Νικοποπλίδης πήρε τη θέση του κάτω από τα δοκάρια με τους Τοροσίδη, Άντζα, Παπαδόπουλο και Ντομί στην άμυνα από τα δεξιά προς τα αριστερά. Στην μεσαία γραμμή ο Ντουντού με τον Πατσατζόγλου ήταν τα δύο αμυντικά χαφ με τους Γκαλέτι (δεξιά), Λέτο (αριστερά) στα άκρα. Ο Μπελούτσι αγωνίστηκε σε ελεύθερο ρόλο πίσω από τον μοναδικό προωθημένο Ντιόγκο ως ο συνδετικός κρίκος μεσαίας γραμμής και επίθεσης.

Αυτό ήταν ντέρμπι!

Ολυμπιακός και ΑΕΚ μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο του ΟΑΚΑ με τους ερυθρόλευκους να δουλεύουν μία ταχύτητα πάνω από τους κιτρινόμαυρους. Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν το παιχνίδι έχοντας στο μυαλό τους όλα όσα έλεγε μέσα στην εβδομάδα ο Ερνέστο Βαλβέρδε. Ο Ολυμπιακός ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων από το πρώτο δευτερόλεπτο προσπαθώντας να χτυπήσει την Ένωση στην αχίλλειο πτέρνα της.

Τα άκρα του δικεφάλου της Αθήνα έχουν πρόβλημα και οι ερυθρόλευκοι επικεντρώθηκαν σε αυτό ακριβώς το σημείο. Η πίεση και το πάθος των πρωταθλητών έφερε πολύ νωρίς το πρώτο λάθος στην πολύ καλή τα τελευταία παιχνίδια άμυνα της Ένωσης. Στο 5ο λεπτό ο Σάχα δεν έδιωξε όπως θα έπρεπε με αποτέλεσμα η μπάλα να φτάσει στον Ντιόγκο που τροφοδότησε τον Γκαλέτι στην πλάτη της κιτρινόμαυρης οπισθοφυλακής. Ο Αργεντινός δεν καθυστέρησε ούτε δευτερόλεπτο, όπλισε και σημάδεψε την αριστερή γωνία του Σάχα που είδε την μπάλα να σκάει μπροστά και στη συνέχεια να καταλήγει στο βάθος της εστίας του.

Το γρήγορο γκολ του Ολυμπιακού μπορεί να πάγωσε τις γεμάτες εξέδρες του ΟΑΚΑ αλλά δεν επέδρασε με τον ίδιο ακριβώς τρόπο και στους ποδοσφαιριστές του Ντούσαν Μπάγεβιτς. Η αγωνιστική άνοδος της ΑΕΚ έδωσε άγρια ομορφιά στην αναμέτρηση και το πρώτο 20λεπτο ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι με την μπάλα να μεταφέρεται από την μία περιοχή στην άλλη και τις ευκαιρίες στα δύο καρέ να είναι συνεχόμενες. Ο Ολυμπιακός από την πλευρά του πλαγιοκοπούσε αλλά την μία φορά που κατάφερε να γυρίσει την μπάλα μέσα στην περιοχή ο Ντιόγκο δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα για δεύτερη φορά στο 8'.

Μετά το πρώτο δεκάλεπτο η ΑΕΚ ανέβασε την απόδοσή της και άρχισε να δημιουργεί ασταμάτητα ευκαιρίες με τον Νικοπολίδη να κρατάει όρθιο τον Ολυμπιακό. Ο Τζεμπούρ στο 9', ο Κυργιάκος στο 10', ο Σκόκο στο 14', ο Μπλάνκο στο 17',- 25' – 28' - 36' και ο Καφές στο 24' ήταν οι άνθρωποι που τελείωσαν αποτυχημένα τις προσπάθειες στο επιθετικό κρεσέντο της Ένωσης. Οι ερυθρόλευκοι αν και ξεκίνησαν ιδανικά έχασαν στη συνέχεια τις προσωπικές μονομαχίες αφήνοντας τον Νικοπολίδη να παίζει μόνος του πραγματοποιώντας εξαιρετικές αποκρούσεις.

Όπως ήταν φυσικό ο δαιμονισμένος ρυθμός των πρώτων λεπτών δεν ήταν δυνατόν να κρατήσει για όλο το πρώτο ημίχρονο. Η ΑΕΚ ήταν καλύτερη του Ολυμπιακού που δεν συνέχισε στο πλάνο των πρώτων δέκα λεπτών και έχασε τη μάχη της μεσαίας γραμμής. Οι ερυθρόλευκοι υπερτερούσαν σε ποιότητα παικτών αλλά η Ένωση ήταν αυτή που πίεζε και κέρδιζε μέτρα προς την αντίπαλη περιοχή. Η υπεροχή όμως των γηπεδούχων δεν μετουσιώθηκε στην ουσία του ποδοσφαίρου που δεν είναι άλλη από το γκολ. Το τελικό 1-0 μπορεί να μην ήταν αντιπροσωπευτικό της εικόνας του αγώνα αλλά τα πρώτα 45 λεπτά ήταν το καλύτερο ημίχρονο-ντέρμπι για την φετινή χρονιά.

Ανώτερη... αλλά χωρίς γκολ

Η εικόνα του αγώνα άλλαξε στο β΄ μέρος καθώς το παιχνίδι απέκτησε ακόμα περισσότερο πάθος με την ΑΕΚ όμως να συνεχίζει στον πρωταγωνιστικό ρόλο που είχε αναλάβει από το πρώτο ημίχρονο. Οι κιτρινόμαυροι απέδιδαν επιθετικό ποδόσφαιρο την ώρα που ο Ολυμπιακός συνέχισε την πτωτική του πορεία από το 10' και μετά.

Το πρόβλημα όμως για τους γηπεδούχους παρέμενε καθώς η ανωτερότητα της δεν μεταφραζόταν σε γκολ. Οι σέντρες του Σκόκο πέρναγαν ανεκμετάλλευτες και όταν οι επιθετικοί της Ένωσης έφταναν με την μπάλα στα πόδια σε θέση βολής ο Αντώνης Νικοπολίδης ήταν εκεί για να διατηρήσει το προβάδισμα του Ολυμπιακού με κερασάκι στην τούρτα των αποκρούσεών του τη φάση του 53' και το σουτ του Καφέ.

Όσο η ΑΕΚ πίεζε και δεν πετύχαινε το γκολ που ήθελε και δικαιούταν ο Ντούσαν Μπάγεβιτς αποφάσισε να ρισκάρει ακόμα περισσότερο. Εντίνιο και Μαντούκα πέρασαν στον αγωνιστικό χώρο αντί των Ενσαλίβα, Γεωργέα (!) με τους γηπεδούχους να αλλάζουν σε 3-4-3.

Στο τελευταίο μισάωρο οι αλλαγές του "Ντούσκο" δεν βοήθησαν την Ένωση που συνέχισε να πιέζει αλλά δεν δημιουργούσε πλέον ευκαιρίες μπροστά από τα καρέ του Αντώνη Νικοπολίδη. Οι "ερυθρόλευκοι" άρχισαν να δείχνουν περισσότερη προσοχή στην άμυνά τους και σε τρεις αντεπιθέσεις απείλησαν την εστία των γηπεδούχων, όμως οι τελικές τους προσπάθειες δεν ήταν καλές με αποκορύφωμα το άψυχο πλασέ του 37χρονου Τζόρτζεβιτς σε κενό τέρμα (!). Το 0-1 παρέμεινε ως τελικό σκορ με την ΑΕΚ να αισθάνεται αδικημένη από τις χαμένες ευκαιρίες και τον Καφέ να ζητάει πέναλτι στη φάση με τον Αβραάμ Παπαδόπουλο.
Συνέντευξη Τύπου
Ντούσαν Μπάγεβιτς

Σήμερα από την ομάδα σας έλειπε μόνο το γκολ. Είστε ευχαριστημένος από την εμφάνιση της; "

Δεν είναι έτσι, δεν συμφωνώ. Μας έλειπαν και άλλα πράγματα. Πρέπει να πω ότι κάναμε μεγάλη προσπάθεια, αλλά δυστυχώς το αποτέλεσμα δεν είναι αυτό που πιστεύαμε. Αξίζαμε κάτι παραπάνω. Ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο μπορούσαμε να σκοράρουμε και μετά το γκολ που δεχτήκαμε στο 5ο λεπτό ήμασταν αναγκασμένοι να κυνηγάμε και τα πράγματα έγιναν πιο δύσκολα.

Μετά έγιναν ακόμα πιο δύσκολα με τον τραυματισμό του Χουάνφραν. Όμως και πάλι κάναμε μια πολύ καλή προσπάθεια. Στο β’ ημίχρονο μας επηρέασαν και οι συνεχείς διακοπές και είχαμε περισσότερα νεύρα απ’ ότι έπρεπε. Στο τέλος ρισκάραμε με τον Μαντούκα και τον Εντίνιο και είχαμε και στο δεύτερο μέρος δύο πολύ καλές ευκαιρίες. Αλλά και ο Ολυμπιακός θα μπορούσε να σκοράρει. Λυπάμαι γιατί είχαμε τον κόσμο στο πλευρό μας μετά από καιρό και η ατμόσφαιρα ήταν πολύ ωραία, αλλά δεν έφυγαν όπως περίμεναν".

Για την ΑΕΚ αυτή η ήττα μετράει κάτι περισσότερο από 3 βαθμούς; " Δεν νομίζω. Κοιτάμε το επόμενο παιχνίδι, που δεν θα έχουμε τον Κυργιάκο (λόγω τιμωρίας) και τον Χουάνφραν και δεν ξέρω αν θα είναι κι άλλος. Χάσαμε ένα παιχνίδι και δεν πρέπει να φτάσουμε στο σημείο να μας κοστίζει μία ήττα. Σταματήσαμε τα καλά αποτελέσματα που είχαμε ως τώρα, αλλά νομίζω ότι η προσπάθεια θα γίνει ως το τέλος και τα πράγματα θα είναι όπως ήταν πριν από το σημερινό παιχνίδι και δεν θα παίξει ρόλο αυτή η ήττα".

Η διαφορά των 17 βαθμών που έχει ο Ολυμπιακός από την ΑΕΚ, ανταποκρίνεται στη διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων; " Δεν θέλω να κρίνω τώρα τις δύο ομάδες. Αν το κοιτάζεις το παιχνίδι όμως, δεν θα έλεγα ότι είναι τόσο μεγάλη η διαφορά".

Με βάση την εικόνα της ομάδας σας στο πρώτο μέρος, μπορείτε να είστε αισιόδοξος για τη συνεχεία; " Μετά από κάθε παιχνίδι κοιτάμε το επόμενο. Δεν χρειάζεται να έχουμε άγχος, αλλά να παίζουμε όσο καλύτερα γίνεται ο κάθε ένας, αλλά και σε κάθε παιχνίδι".

Η μεταγραφική περίοδος τελειώνει… " Δεν μιλάμε για μεταγραφές".

Ήθελα να ρωτήσω αν θα φύγει κάποιος παίκτης; " Κάντε μου αυτή την ερώτηση αύριο. Τώρα είμαστε εδώ για το παιχνίδι".

Είπατε ότι η ΑΕΚ άξιζε κάτι παραπάνω από το σημερινό παιχνίδι. Όταν οι επιθετικοί σας δεν μπορούν να σκοράρουν, τι παραπάνω μπορείτε να περιμένετε; " Αν σκοράραμε δεν θα το έλεγα αυτό. Τώρα βρήκατε την ευκαιρία, επειδή δεν σκοράραμε και το ρωτάτε. Αλλιώς δεν θα είχατε να γράψετε κάτι".

Eρνέστο Βαλβέρδε (προπονητής Ολυμπιακού): "Για μας σήμερα ήταν μια πολύ σημαντική νίκη, κατ' αρχήν κυρίως γιατί το παιχνίδι ήταν πάρα πολύ δύσκολο. Σχεδόν κατά τη διάρκεια όλου του παιχνιδιού υπήρχαν ευκαιρίες και για τις 2 ομάδες. Εμείς ξεκινήσαμε πολύ καλά στο πρώτο ημίχρονο, κυρίως στα πρώτα 20 λεπτά, όμως η ΑΕΚ στα τελευταία 20 λεπτά του ημιχρόνου μας πίεσε πολύ και είχαμε μεγάλες δυσκολίες στις στημένες φάσεις.

Στο δεύτερο ημίχρονο οργανωθήκαμε κάπως καλύτερα, όμως και πάλι είχαμε φόβο σε κάθε εκτέλεση κόρνερ ή φάουλ του αντιπάλου. Ήταν ένα παιχνίδι που οποιαδήποτε ομάδα μπορούσε να βάλει γκολ. Στο δεύτερο ημίχρονο εμείς βρεθήκαμε κοντά στο γκολ. Είμαστε ικανοποιημένοι από σημερινό και σε γενικές γραμμές πιστεύουμε ότι ήταν ένα ωραίο παιχνίδι για να το παρακολουθήσει κάποιους.

Σίγουρα μετά από έναν αγώνα βλέπεις ότι θα μπορούσες να έχεις βελτιώσει τα πράγματα και να είχες πάει καλύτερα. Η ΑΕΚ έχει καλούς παίκτες, όπως ο Σκόκο, οι 2 επιθετικοί ή ο Καφές. Εμείς ήταν σαφές ότι μπορούσαμε να έχουμε δημιουργήσει περισσότερες ευκαιρίες με τον Γκαλέτι και το Λέτο. Σε οποιαδήποτε περίπτωση προσπαθούμε για το καλύτερο.

Μένουν πολλά παιχνίδια ακόμα, ο τίτλος δεν έχει ακόμα αποδοθεί. Έπρεπε να κερδίσουμε σήμερα, ήταν σημαντικό και το καταφέραμε. Τα ντέρμπι είναι ιδιαίτερα παιχνίδια. Δεν έχει σημασία η βαθμολογική διαφορά των 2 ομάδων. Έχει σημασία το πως παίζει η κάθε ομάδα, όπως ας πούμε η ΑΕΚ σήμερα που έπαιξε δυνατά. Έχουμε 17 πόντους διαφορά, αλλά η ΑΕΚ είναι μια ομάδα που είναι φτιαγμένη για να είναι ψηλά. Όλα τα ντέρμπι είναι πολύ δύσκολα και σημαντικά, όμως είναι πάνω απ' όλα μετρά η στρατηγική.

Σε σχέση με το πρώτο παιχνίδι, στην ΑΕΚ έχει αλλάξει ο προπονητής. Αυτό είναι μεγάλη αλλαγή. Οι παίκτες είναι οι ίδιοι. Η ΑΕΚ σήμερα έπαιξε κάπως πιο άμεσα σε σχέση με τον πρώτο γύρο. Σήμερα το παιχνίδι ήταν πιο ανοιχτό και οι ομάδες είχαν πιο πολλές ευκαιρίες να σκοράρουν, αντίθετα με το παιχνίδι στο Καραϊσκάκη που ήταν πιο κλειστό και πιο δύσκολο.

Δε μπορώ να πω ότι πήραμε το πρωτάθλημα, εφόσον δεν έχει συμβεί! Πρέπει να δείξουμε το σεβασμό που πρέπει στους αντιπάλους μας, γιατί ο πιο εύκολος τρόπος να χάσεις έναν τίτλο, είναι να πιστέψεις ότι τον πήρες ενώ δεν πρέπει. Εγώ ως προπονητής του Ολυμπιακού δε μπορώ να πω ποτέ ότι πήραμε το πρωτάθλημα, αν δεν το έχουμε πάρει και τυπικά.

Μέχρι τις 30 Ιουνίου έχω συμβόλαιο και μέχρι τότε μπορώ να σας πω ότι θα είμαι προπονητής του Ολυμπιακού. Όσον αφορά στην ανανέωση το συζητάμε με τον πρόεδρο και θα αποφασίσουμε.

Ο Ντάρμπισαϊρ είναι νέος και παίζει πολύ καλά στη θέση που αγωνίζεται, κάτι που μας χρειαζόταν. Είναι ένας παίκτης γρήγορος που παίζει κοντά στην τελευταία αμυντική γραμμή του αντιπάλου. Έχει χαρακτηριστικά διαφορετικά από αυτά που έχουμε και γι' αυτό μπορεί να μας βοηθήσει."
Όλα τα λεφτά...
Η ΑΕΚ απέδειξε με την εμφάνισή της πως η επιστροφή της είναι πλέον δεδομένη. Επιθετικό ποδόσφαιρο με συνεχόμενες φάσεις στα αντίπαλα καρέ.

Ο Λουτσιάνο Γκαλέτι είναι ότι καλύτερο κυκλοφορεί στον ποδοσφαρικό χάρτη της Ελλάδας. Ο Αργεντινός πήρε ένα ντέρμπι μόνος του από μία και μόνο φάση.
Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Το γεγονός πως σε ένα ντέρμπι (το μοναδικό φέτος) με τόσες πολλές φάσεις μπήκε μόνο ένα τέρμα.