X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

ΑΕΚ-Ολυμπιακός: 1-2

Με δύο γκολάρες του Τοροσίδη ο Ολυμπιακός επικράτησε της ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ (2-1), με τον Ζίκο να κάνει το ιδανικό ντεμπούτο. Διαμαρτύρεται η Ένωση για πέναλτι του Μέλμπεργκ (video)

Το παιχνίδι στο Ολυμπιακό Στάδιο δεν επεφύλασσε εκπλήξεις με τον Ολυμπιακό να στηρίζεται στην πολύ καλή του άμυνα και να εκμεταλλεύεται την τεχνική και την ταχύτητα των ποδοσφαιριστών του και την ΑΕΚ να πιέζει αλλά να μην αξιοποιεί την υπεροχή της.
Η Ένωση είχε την κατοχή και τον έλεγχο του αγώνα αλλά είδε τον Δαλούκα να μην της δίνει πέναλτι στο 0-0 και δέχθηκε το 0-1 στο κρίσιμο 44ο λεπτό. Στην επανάληψη το λάθος του Μάκου και η πανέμορφη ενέργεια του Τοροσίδη έβαλαν τον Ολυμπιακό με δύο γκολ μπροστά στο σκορ.

Η ΑΕΚ προσπάθησε στη συνέχεια να γυρίσει το παιχνίδι αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να αξιοποιήσει μόλις μία από τις ευκαιρίες και να μειώσει σε 1-2.

Αξίζει να σημειωθεί πως όταν ο Ολυμπιακός έκανε το 0-2 οι τελικές προσπάθειες ήταν 13-5 υπέρ της ΑΕΚ. Μάλλον γι αυτό το λόγο οι φίλοι της ΑΕΚ χειροκρότησαν τους ποδοσφαιριστές της ομάδας τους και γιούχαραν το διαιτητικό τρίο για τις αποφάσεις του.

Οι συνθέσεις των ομάδων
ΑΕΚ (Ντούσαν Μπάγεβιτς): Σάχα, Αραούχο, Χουανφράν, Γιάχιτς, Μαϊστόροβιτς, Μάκος (61' Μαντούκα), Καφές (83' Παυλής), Νέμεθ (79' Λεονάρντο), Γκερέιρο, Σκόκο, Μπλάνκο

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ζίκο): Νικοπολίδης, Ζεβλάκοφ, Ραούλ Μπράβο, Αβρ. Παπαδόπουλος, Μέλμπεργκ, Λεντέσμα, Τοροσίδης (83' Γκαλίτσιος), Ντουντού, Λεονάρντο, Ντιόγκο (89' Μήτρογλου), Ζαϊρί (70' Στολτίδης).

Διαιτητής: Δαλούκας (Θεσσαλίας)

Κίτρινες: Μάκος, Γκερέιρο, Γιάχιτς / Ζαϊρί, Ντιόγκο, Ντουντού, Ζεβλάκοφ

Με μια ματιά
Κιτρινόμαυρη υπεροχή

Το εξ αναβολής ντέρμπι της πρώτης αγωνιστικής δεν είχε εκπλήξεις από τους δύο προπονητές με τον Μπάγεβιτς να επιλέγει το 4-4-2 βάζοντας τον Νέμεθ δίπλα στον Μπλάνκο και τον Λεονάρντο στον πάγκο. Από την πλευρά του ο Ζίκο δεν είχε και πολλές επιλογές, δεν ρίσκαρε οτιδήποτε και αποφάσισε να παρατάξει τον Ολυμπιακό με 4-5-1 με τον Τοροσίδη στα χαφ.

Το ξεκίνημα της αναμέτρησης βρήκε τους κιτρινόμαυρους πολύ πιο έτοιμους από τους αντιπάλους τους. Η Ένωση μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο με τον Νάτσο Σκόκο να δείχνει από την αρχή πως θα έχει πρωταγωνιστικό ρόλο.

Οι γηπεδούχοι ανέλαβαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, γύρισαν καλύτερα την μπάλα στο χορτάρι και έδειξαν πολύ πιο αποφασισμένοι για να παίξουν ποδόσφαιρο. Από την πλευρά του ο Ολυμπιακός ήθελε να κρατήσει χαμηλά το τέμπο και να απειλήσει από την υπερφορτωμένη με Τοροσίδη, Ζαϊρί δεξιά του πλευρά.

Από τη στιγμή όμως που ο Χουανφράν δεν είχε προβλήματα και οι βαθιές μπαλιές για τον Ντιόγκο έβγαιναν χωρίς κόπο από τους κιτρινόμαυρους το ερώτημα ήταν τι μπορεί να κάνει η Ένωση στην επίθεση. Ο Σκόκο έδειξε ορεξάτος από την αρχή, όπως και ο Γκερέιρο με αποτέλεσμα να μην αργήσει η πρώτη ευκαιρία για τους γηπεδούχους.

Ανεκμετάλλευτες ευκαιρίες

Στο 7ο μόλις λεπτό ο Βραζιλιάνος έκανε της σέντρα από τα δεξιά, ο Καφές πήρε την πρώτη κεφαλιά και ο Μπλάνκο προσπάθησε με την δεύτερη να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Αντί γι αυτό η στρογγυλή θεά είδε τον Αντώνη Νικοπολίδη να κάνει μία μεγάλη απόκρουση και τον Μπλάνκο να ζητάει πέναλτι για χέρι του Παπαδόπουλου. Η αλήθεια είναι πως η μπάλα βρήκε στο χέρι αλλά ο Δαλούκας έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι καθώς θεώρησε ακούσιο το εξ επαφής χέρι.

Η ΑΕΚ συνέχισε να πιέζει από τα άκρα τη στιγμή που ο Ολυμπιακός περίμενε στο μισό γήπεδο και προσπαθούσε να γίνει απειλητικός με αντεπιθέσεις ή με στημένες μπάλες έξω από την κιτρινόμαυρη περιοχή. Παρ’ όλα αυτά η μεγαλύτερη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους ήρθε με τελείως διαφορετικό τρόπο. Ο Τοροσίδης στο 27 έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε στον Γκερέιρο και στρώθηκε στον Ντουντού στην πλάτης της κιτρινόμαυρης άμυνας. Το πλασέ του Βραζιλιάνου όμως ήταν απογοητευτικό με την μπάλα να περνάει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Η απάντηση της ΑΕΚ δεν άργησε να έρθει με τον Ισμαέλ Μπλάνκο να προσπαθεί για ένα απίστευτο γκολ. Ο Αργεντινός με ένα περίεργο ψιλοκρεμαστό σουτ από την γωνία της μεγάλης περιοχής σημάδεψε την δεξιά γωνία του Νικοπολίδη αλλά η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι. Το παιχνίδι φάνηκε να αποκτά ρυθμό, έστω κι αν ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να ισορροπήσει. Η επιρρεπής στο λάθος άμυνα της ΑΕΚ όμως έδινε την δυνατότητα για ευκαιρίες. Κάπως έτσι και μετά από αναταραχή στην κιτρινόμαυρη περιοχή η μπάλα στρώθηκε στον Λεονάρντο που δεν πρόλαβε να σουτάρει από το ύψος της μικρής περιοχής, καθώς ο Χουναφράν έβαλε την κόντρα και στη συνέχεια ο Σάχα μπλόκαρε.

Αρνητικός πρωταγωνιστής ο Δαλούκας...

Παρά τα αμυντικά προβλήματα η Ένωση στην επίθεση τα πήγαινε πολύ καλύτερα και στο 39’ μετά από κόρνερ που κέρδισε δικαιούται να φωνάζει για πέναλτι που δεν της δόθηκε. Ο Μέλμπεργκ με τα χέρια υψωμένα ανέκοψε την πορεία της μπάλας ύστερα από εκτέλεση κόρνερ αλλά ο Δαλούκας δεν έδειξε το σημείο του πέναλτι.

Η ΑΕΚ δεν πήρε το πέναλτι αλλά θα μπορούσε να προηγηθεί με την κεφαλιά από το ένα μέτρο του Κριστιάν Νέμεθ, στην φάση που ακολούθησε αυτή του πέναλτι. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Γκερέιρο ο Καφές έπιασε την πρώτη κεφαλιά, ο Νέμεθ πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας αλλά από πολύ κοντά την έστειλε με το κεφάλι δίπλα από το δεξί δοκάρι του Νικοπολίδη.

Μέχρι οι γηπεδούχοι να συνειδητοποιήσουν την μεγάλη χαμένη ευκαιρία του Νέμεθ και να κοπάσουν οι διαμαρτυρίες για το πέναλτι, ο Ολυμπιακός άνοιγε το σκορ στο ΟΑΚΑ. Στο 44ο λεπτό ο Λεονάρντο με σέντρα από τα αριστερά βρήκε στην καρδιά της περιοχής τον Τοροσίδη ο οποίος ανάμεσα σε τρεις κιτρινόμαυρους πήρε την κεφαλιά στέλνοντας την μπάλα στο βάθος της εστίας του Σάχα.

Τοροσίδης αλά... Ζίκο

Ο Ολυμπιακός είχε πετύχει το 0-1 σε πολύ κρίσιμο σημείο και η ανάπαυλα του ημιχρόνου δεν ήταν ικανή για να ξεκολλήσει τους γηπεδούχους από την φάση του 39ου λεπτού. Αντιθέτως ο Τοροσίδης που διανύει εξαιρετική φόρμα αποστομώνοντας όλους τους επικριτές του, δεν είχε κανένα πρόβλημα να συνεχίσει να σκοράρει.

Ο Έλληνας μέσος-μπακ-σκορερ χτύπησε για δεύτερη φορά στο μεγάλο ντέρμπι εκμεταλλευόμενος τα λάθη των αμυντικών της Ένωσης αλλά και την τεχνική/ταχύτητα του. Ο «El Toro» έκλεψε στο 55ο λεπτό την μπάλα από τον Μάκο στην μεσαία γραμμή και στη συνέχεια αφού πέρασε σαν σταματημένο τον Γιάχιτς έσκαψε την μπάλα πάνω από τον Σάχα πετυχαίνοντας ένα πανέμορφο γκολ.

Κόπιασε αλλά σκόραρε

Το δεύτερο γκολ του Ολυμπιακού πάγωσε το ΟΑΚΑ με τον Μπάγεβιτς να μην μπορεί να πιστέψει πως η ομάδα του με τις 13 τελικές προσπάθειες έχανε από τους ερυθρόλευκους των 5! Η ΑΕΚ προσπάθησε να αντιδράσει, να ξεπεράσει το σοκ και τα κατάφερε προσπαθώντας να βάλει εκ νέου την μπάλα στο έδαφος και να πλησιάσει την περιοχή του Νικοπολίδη.

Στο 58’ ο Σκόκο μπήκε από τα αριστερά στην περιοχή αλλά το διαγώνιο σουτ που επιχείρησε πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι της εστίας του Ολυμπιακού. Τρία λεπτά αργότερα ο Νικοπολίδης βγήκε στα όρια της περιοχής του, έχασε την μπάλα από τον Αραούχο που έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, αλλά ο Ζεβλάκοφ απομάκρυνε με το κεφάλι προ του Μπλάνκο.

Ο Μπάγεβιτς προσπάθησε να βοηθήσει την ΑΕΚ από τον πάγκο βάζοντας τον Μαντούκα στη θέση του αρνητικού για ακόμα ένα παιχνίδι, Μάκου. Από τον Βραζιλιάνο ξεκίνησε και η φάση του γκολ για την Ένωση στο 65’. Ο Μαντούκα έκανε την συρτή μπαλιά στην καρδιά της άμυνας του Ολυμπιακού, η μπάλα κατέληξε στα πόδια του επερχόμενου Νέμεθ, μετά από αποτυχημένη προσπάθεια του Μπλάνκο να σουτάρει και ο Ούγγρος με σουτ κεραυνό από το ύψος του πέναλτι μείωσε σε 2-1.

Άγρια ομορφιά στο ΟΑΚΑ

Το γκολ του Νέμεθ έβαλε και πάλι την ΑΕΚ στο παιχνίδι και συγχρόνως έδωσε άλλον αέρα στο ντέρμπι. Η ΑΕΚ δεν είχε άλλη επιλογή από το να επιτεθεί ακόμα παραπάνω και ο Ολυμπιακός με όπλο την άμυνα του προσπαθούσε να αποκρούσει τις επιθέσεις της Ένωσης και να εκμεταλλευτεί τα κενά στην κιτρινόμαυρη άμυνα.

Οι γηπεδούχοι αν και είχαν την κατοχή δεν μπορούσαν να την μετουσιώσουν σε γκολ και οι φιλοξενούμενοι δεν άργησαν να χτυπήσουν στην κόντρα. Στο 67΄ ο Ζαϊρί βρέθηκε απέναντι από τον Σάχα, αλλά το πλασέ που έκανε δεν ήταν καλό. Η δεύτερη ευκαιρία του Ολυμπιακού ήρθε από στημένη μπάλα στο 71’. Ο Ντουντού εκτέλεσε, ο Ζεβλάκοφ πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Σάχα και εν συνεχεία απομακρύνθηκε από τους αμυντικούς της ΑΕΚ.

Στη συνέχεια η ΑΕΚ πίεσε αλλά δεν κατάφερε να πετύχει κανένα τέρμα στις ευκαιρίες που δημιούργησε και από τη στιγμή που δημιούργησε τόσες ευκαιρίες και έκανε μόλις ένα γκολ έχασε ένα παιχνίδι που θα έπρεπε να έχει πάρει τους 3 βαθμούς, συμπεριλαμβανομένου του πέναλτι που δεν της δόθηκε στο 0-0.

*εισιτήρια 34553
*εισπραξεις 667225
Video με τα γκολ της αναμέτρησης

Συνέντευξη Τύπου
Ζίκο (Ολυμπιακός): " Είμαι πολυ ευχαριστημένος που στο πρώτο μου ματς σε ένα ντέρμπι βγήκα νικητής. Συγχαίρω τους ποδοσφαιριστες για το πως παρουσιάστηκαν στο γήπεδο. Νομίζω ότι έγινε ένα πάρα πολύ ενδιαφέρον παιχνίδι με πολλές ευκαιρίες εκατέρωθεν. Είναι πολυ σημαντικό που φεύγουμε νικητές από ένα μεγαλο ντέρμπι αφού ήρθε μετά απο νίκη σε ντέρμπι. Μας δίνει κουράγιο και δύναμη για την συνέχεια. Από την πρώτη ημέρα που έχω έρθει όλοι με έχουν βοηθήσει πάρα πολύ. Κι εγώ προσπαθώ όσα έχω μάθει να τα μεταδώσω στην ομάδα. Θέλω να ευχαριστήσω τον κύριο Μπάντοβιτς και τον κύριο Νινιάδη για τις πληροφορίες που μου έδωσαν από την πρώτη ημέρα που ήρθα.

Εσείς γνωρίζετε καλύτερα τους παίκτες. Εγώ παρέλαβα μία ομάδα που όλοι οι παίκτες έχουν πολύ διάθεση να τρέξουν και να βοηθήσουν κάτι που μου κάνει πολύ πιο εύκολο το έργο. Βεβαίως όλοι αυτοί οι παίκτες έχουν δώσει πολλά στην ομάδα αυτές τις δύσκολες ημέρες και άκουγαν τις οδηγίες που τους δίναμε. Είναι ευτυχές που έχω να κάνω με τέτοιους παίκτες. Μην ξεχνάμε πως περιμένουμε δύο μεγάλους παίκτες που είναι τραυματίες, όπως ο Μαρέσκα και ο Γκαλέτι.

Το πιο σημαντικό για εμένα είναι να βάζουμε γκολ. Να παίζουμε επιθετικά και να πετυχαίνουμε γκολ. Αυτή είναι η νοοτροπία μου. Να κάνουμε ευκαιρίες και γκολ όπως σήμερα. Εγώ πάντα αυτό έψαχνα όσο δουλεύω ως προσπονητής. Η ομάδα να ψάχνει για ευκαιρίες και γκολ

".

Σε ερώτηση για το τι έκρινε το παιχνίδι είπε: " Είναι λογικό όταν παίζεις εκτός έδρας με την ΑΕΚ σε ένα γήπεδο που έχει 40.000 κόσμο είναι λογικό η ΑΕΚ να πιέσει και να έχει κατοχή μπάλας. Αλλά και εμείς κάθε φορά που βγαίναμε στην αντεπίθεση κάναμε ευκαιρίες", ενώ για το πότε θα δούμε τον Ολυμπιακό του Ζίκο απάντησε: " Όσον αφορά τον εαυτό μου χθες ξεκίνησα να εργάζομαι. Σήμερα είδατε ένα μικρό δείγμα της νοοτροπίας που θέλω να περάσω. Όσο για τον Τοροσίδη είναι ένα μεγάλος παίκτης, μεγάλης κλάσης και το απέδειξε με τα γκολ που έβαλε και ειδικά με το δεύτερο".

Ντούσαν Μπάγεβιτς (ΑΕΚ): " Δεν μιλάω για την διαιτησία. Δυστυχώς. Γιατι έχω τόσα νεύρα και μην με προκαλείτε να το κάνω. Δεν ξέρω πότε θα μιλήσω αλλά δεν θα το κανω σήμερα.

Η ΑΕΚ σήμερα έχασε άδικα. Είχαμε ευκαιρίες, παίξαμε καλά αλλά η αλήθεια είναι πως κάναμε και λάθη στα δύο γκολ. Πιστεύω πως πρέπει να συνεχίσουμε. Ξέρουμε ότι αυτή η ήττα είναι δύσκολη για τους φίλαθλους και για εμάς. Έχουμε το επόμενο ντέμρπι που πρέπει να σκεφτόμαστε από τώρα.

Χαίρομαι που στο τέλος οι φίλαθλοι χειροκροτήσαν τους παίκτες και αυτό σημαίνει κάτι. Θέλω να πιστεύω πως οι παίκτες θα συνεχίσουν να δουλεύουν και να παίζουν όπως σήμερα. Φυσικά και μας πειράζει το χρονικό σημείο που δεχθήκαμε το γκολ, ενώ είχαμε χάσει και 4-5 ευκαιρίες πιο πριν

".

Tέλος Για τον Γιάχιτς είπε: " Μπορούσε να είναι και καλύτερος. Ξέρει και μπορεί".
Όλα τα λεφτά...

Τα δύο γκολ του Βασίλη Τοροσίδη. Ειδικά το δεύτερο είναι υποψήφιο για το "καλύτερο της χρονιάς".

Ας ξεχάσουμε καλύτερα...

Την απόφαση του Δαλούκα στο 39ο λεπτό και τα όσα συνεβησαν στο ημίχρονο με τον μπαντοβιτς να αναγκαζεται να αποχωρήσει από τα επίσημα ύστερα από φραστικές επιθεσεις οπαδών της ΑΕΚ

To Live του αγώνα... Από τον Γιώργο Μαρκόπουλο
Στοιχεία Αγώνα
Γήπεδο: "ΟΑΚΑ"
Διαιτητής: Γ. Δαλούκας
Βοηθοί: Χ. Ακρίβος, Λ. Βασιλειάδης

Η 11άδα των φιλοξενούμενων Ολυμπιακός
(Ζίκο): Nικοπολίδης, Α. Παπαδόπουλος, Μέλμπεργκ, Ζεβλάκοφ, Ραούλ Μπράβο, Τοροσίδης, Ντουντού, Λεντέσμα, Ζαϊρί, Λεονάρντο, Ντιόγκο
Η 11άδα των γηπεδούχων ΑΕΚ
(Ντούσαν Μπάγεβιτς): Σάχα, Αραούχο, Μαϊστόροβιτς, Γιάχιτς, Χουανφράν, Μάκος, Καφές, Σκόκο, Γκερέιρο, Μπλάνκο, Νέμεθ
1' Έναρξη αγώνα
Ο Ολυμπιακός στη σέντρα
2' Σουτ ΑΕΚ Σκόκο
Πρώτο σουτ στο παιχνίδι. Ο Νάτσο Σκόκο δοκιμάζει από μακριά να νικήσει τον Νικοπολίδη, ωστόσο η μπάλα καταλήγει άουτ
6' Σουτ Ολυμπιακός Α. Παπαδόπουλος
Με σουτ από μακρινή απόσταση και αριστερά της περιοχής προσπαθεί να αιφνιδιάσει ο Α. Παπαδόπουλος αλλά η μπάλα περνά πολλά μέτρα μακριά από την εστία
7' Κεφαλιά ΑΕΚ Μπλάνκο
Κεφαλιά του Μπλάνκο, ο Νικοπολίδης με διπλή προσπάθεια μπλοκάρει την μπάλα
13' Ευκαιρία ΑΕΚ Γκερέιρο
Επικίνδυνη σέντρα του Γκερέιρο, η μπάλα κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων του Νικοπολίδη
16' Σουτ ΑΕΚ Σκόκο
Μακρινό σουτ από τον Σκόκο, η μπάλα έφυγε ψηλά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας των φιλοξενούμενων
18' Σουτ ΑΕΚ Καφές
Επιχειρεί από μακριά το σουτ ο Καφές, καμία ανησυχία για τον Νικοπολίδη
21' Ευκαιρία Ολυμπιακός Ζαϊρί
Καλή προσπάθεια από τον Ζαϊρί και εξαιρετική σέντρα στο δεύτερο δοκάρι, ο Σάχα διαβάζει σωστά τη φάση και απομακρύνει με τις γροθιές του τον κίνδυνο
26' Ευκαιρία ΑΕΚ Γκερέιρο
Καλός συνδυασμός από Νέμεθ και Μπλάνκο με τον Αργεντινό να τροφοδοτεί τον Γκερέιρο μέσα στην περιοχή αλλά από διαγώνια θέση προσπάθησε να στείλει την μπάλα στην κλειστή γωνία του Νικοπολίδη που μπλόκαρε χωρίς δυσκολία
27' Ευκαιρία Ολυμπιακός Ντουντού
Μετά από κόντρα σε προσπάθεια του Τοροσίδη η μπάλα κατέληξε στον Ντουντού, που από πλεονεκτική θέση έστειλε την μπάλα πάνω από την εστία του Σάχα
32' Δοκάρι ΑΕΚ Μπλάνκο
Ο Μπλάνκο με "ψηλοκρεμαστό" σουτ από τη δεξιά γωνία της μεγάλης περιοχής έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι
35' Ευκαιρία Ολυμπιακός Λεονάρντο
Κοντρόλ του Ντιόγκο μέσα στην περιοχή, ο Λεονάρντο πήγε να σκοράρει αλλά ο Χουανφράν έβαλε την κόντρα με απότελεσμα ο Σάχα με τη βοήθεια του Μαϊστόροβιτς να μπλοκάρει την μπάλα
39' Κίτρινη κάρτα ΑΕΚ Μάκος
Ο Μάκος διαμαρτυρήθηκε για χέρι του Μέλμπεργκ εντός της ερυθρόλευκης περιοχής, το οποίο όπως φάνηκε και στο ριπλέι συνέβη
39' Ευκαιρία ΑΕΚ Νέμεθ
Σπουδαία χαμένη ευκαιρία για την ΑΕΚ! Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Γκερέιρο ο Καφές έπιασε την πρώτη κεφαλιά, ο Νέμεθ πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας αλλά από πολύ κοντά την έστειλε με το κεφάλι δίπλα από το δεξί δοκάρι του Νικοπολίδη
43' Γκολ Ολυμπιακός Τοροσίδης
Ο Ολυμπιακός ανοίγει το σκορ! Ο Λεονάρντο με σέντρα από τα αριστερά βρήκε στην καρδιά της περιοχής τον Τοροσίδη ο οποίος ανάμεσα σε τρεις κιτρινόμαυρους πήρε την κεφαλιά στέλνοντας την μπάλα στο βάθος της εστίας του Σάχα
45' Έναρξη καθυστερήσεων 1 λεπτό
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
Η ΑΕΚ στη σέντρα
48' Σουτ ΑΕΚ Γκερέιρο
Πολύ καλό σουτ από τον Γκερέιρο, η μπάλα κατέληξε άουτ
49' Κίτρινη κάρτα Ολυμπιακός Ζαϊρί
50' Κίτρινη κάρτα ΑΕΚ Γκερέιρο
52' Κεφαλιά Ολυμπιακός Ντιόγκο
Σέντρα του Ζαϊρί από τα δεξιά, ο Ντιόγκο έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Σάχα
53' Σουτ ΑΕΚ Μάκος
Μακρινό σουτ του Μάκου, ελέγχει την πορεία της μπάλας ο Νικοπολίδης
55' Γκολ Ολυμπιακός Τοροσίδης
Μαγικό γκολ από τον Τοροσίδη που ανεβάζει τον δείκτη του σκορ στο 2-0. Ο Έλληνας άσος πέρασε Μάκο και Γιάχιτς και λίγο πριν το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής πλάσαρε άψογα τον εξερχόμενο Σάχα
58' Ευκαιρία ΑΕΚ Σκόκο
Η ΑΕΚ προσπάθησε να απαντήσει με τον Σκόκο που μπήκε από τα αριστερά στην περιοχή αλλά το διαγώνιο σουτ που επιχείρησε πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι της εστίας του Ολυμπιακού
61' Ευκαιρία ΑΕΚ Μπλάνκο
Ο Νικοπολίδης βγήκε στα όρια της περιοχής του, έχασε την μπάλα από τον Αραούχο που έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, αλλά ο Ζεβλάκοφ απομάρυνε με το κεφάλι προ του Μπλάνκο
61' Αλλαγή παίκτη ΑΕΚ
Ο Μαντούκα στη θέση του Μάκου
62' Κίτρινη κάρτα Ολυμπιακός Ντιόγκο
65' Γκολ ΑΕΚ Νέμεθ
Η ΑΕΚ ξαναμπαίνει στο παιχνίδι! Ο Μαντούκα έκανε την συρτή μπαλιά στην καρδιά της άμυνας του Ολυμπιακού, η μπάλα κατέληξε στα πόδια του επερχόμενου Νέμεθ που με σουτ κεραυνό από το ύψος του πέναλτι μείωσε σε 2-1
67' Ευκαιρία Ολυμπιακός Ζαϊρί
Ο Ζαϊρί απέναντι από τον Σάχα, το πλασέ που επιχειρεί δεν απειλεί την εστία του Αργεντινού τερματοφύλακα
69' Αλλαγή παίκτη Ολυμπιακός
Ο Στολτίδης στη θέση του Ζαϊρί
72' Κίτρινη κάρτα Ολυμπιακός Ντουντού
72' Δοκάρι Ολυμπιακός Ζεβλάκοφ
Εκτέλεση φάουλ από τον Ντουντού, ο Ζεβλάκοφ πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Σάχα και εν συνεχεία απομακρύνθηκε από τους αμυντικούς
79' Αλλαγή παίκτη ΑΕΚ
Ο Λεονάρντο στη θέση του Νέμεθ
82' Αλλαγή παίκτη Ολυμπιακός
Ο Γκαλίτσιος στη θέση του Τοροσίδη
82' Αλλαγή παίκτη ΑΕΚ
Ο Παυλής στη θέση του Καφέ
87' Ευκαιρία ΑΕΚ Λεονάρντο
Εκτέλεση φάουλ από τον Γκερέιρο, ο Ντιόγκο δεν απομακρύνει σωστά με την μπάλα να καταλήγει στα πόδια του Λεονάρντο που επιχείρησε χωρίς επιτυχία διαγώνιο σουτ
88' Αλλαγή παίκτη Ολυμπιακός
Ο Μήτρογλου στη θέση του Ντιόγκο
88' Κίτρινη κάρτα ΑΕΚ Γιάχιτς
89' Κίτρινη κάρτα Ολυμπιακός Ζεβλάκοφ
90' Ευκαιρία Ολυμπιακός Ντουντού
Καλό σουτ του Ντουντού από το ύψος της μεγάλης περιοχής, ο Σάχα σε ετοιμότητα
90' Ευκαιρία ΑΕΚ Μαντούκα
Δυνατό σουτ του Μαντούκα, ο Νικοπολίδης απομάκρυνε σε κόρνερ
90' Ευκαιρία ΑΕΚ Παυλής
Στην εκπνοή του παιχνιδιού ο Παυλής δεν μπορεί από κοντά να ισοφαρίσει
90' Λήξη αγώνα
90' Έναρξη καθυστερήσεων 4 λεπτά