Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΑΕΚ

ΑΕΚ-Παναθηναϊκός: 0-1

καφές σαλπιγγίδης πανηγυρικο για μέσα

Με γκολ του Δημήτρη Σαλπιγγίδη στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Παναθηναϊκός επικράτησε της ΑΕΚ (1-0) και έκανε το ''πέντε στα πέντε'' που τον εδραιώνει στην κορυφή(vid)

Το παιχνίδι από πλευράς θεάματος δεν επιδέχεται σχεδόν καμία κριτική αφού οι φάσεις έβγαιναν με το σταγονόμετρο, τα λάθη ήταν πάρα πολλά και η φαντασία απλά δεν υπήρχε.
Η ΑΕΚ παρουσίασε ένα πάρα πολύ κακό πρόσωπο και ανάγκασε τους οπαδούς που την χειροκρότησαν μετά το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό να την αποδοκιμάσουν και να καλέσουν τους ποδοσφαιριστές να φύγουν από την ομάδα!

Από την άλλη πλευρά ο Παναθηναϊκός πήγε στο ΟΑΚΑ με σκοπό να κρατήσει το μηδέν στην άμυνα και να κυνηγήσει το γκολ με κάποιον από τους γρήγορους και τεχνίτες ποδοσφαιριστές που διαθέτει. Πέτυχε το γκολ στο 48 και έπειτα ήταν εύκολο για να το κρατήσει και να μείνει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Αυτή ήταν και η διαφορά που έκρινε το νικητή του ντέρμπι... Η ποιότητα.
Οι συνθέσεις των ομάδων

ΑΕΚ (Ντούσαν Μπάγεβιτς): Σάχα, Αραούχο, Χουανφράν, Γιάχιτς, Μαϊστόροβιτς, Καφές, Γιαχάγια (68΄ Παυλής), Μαντούκα, Σκόκο (77΄ Ταχτσίδης), Γκερέιρο (71΄ Λεονάρντο), Μπλάνκο.

Παναθηναϊκός (Χενκ Τεν Κάτε): Τζόρβας, Βύντρα, Καντέ (84΄ Γκάμπριελ), Μπιέρσμιρ, Σαριέγκι, Κατσουράνης, Ζιλμπέρτο Σίλβα, Σιμάο, Καραγκούνης (61΄ Σισέ), Λέτο, Σαλπιγγίδης (79΄ Νίνης).

Διαιτητής: Μ. Κουκουλάκης (Ηρακλείου)

Κίτρινες: Γιάχιτς - Λέτο, Σαλπιγγίδης
Με μια ματιά
Οι εκπλήξεις δεν είναι για τα ντέρμπι με τους Μπάγεβιτς και Τεν Κάτε να παρατάσσουν τις αναμενόμενες ενδεκάδες. Φανέλα βασικού για τον Γιαχάγια στο κιτρινόμαυρο στρατόπεδο και πάγκος για τον Τζιμπρίλ Σισέ, όπως ακριβώς έβγαινε από το ρεπορτάζ των δύο ομάδων όλη την εβδομάδα.

Το γεμάτο κέντρο του Παναθηναϊκού με τα τρία αμυντικά χαφ προμήνυε πως η μάχη στην μεσαία γραμμή θα ήταν σκληρή και ίσως απαγορευτική για καλό ποδόσφαιρο. Η ΑΕΚ ξεκίνησε με σαφώς πιο επιθετική διάθεση από τους πράσινους αλλά αυτό μόνο δεν έφτανε. Πρόθεση των γηπεδούχων ήταν να χτυπήσουν τον Παναθηναϊκό από τα πλάγια, εκεί όπου οι απουσίες βασικών ποδοσφαιριστών έκαναν ευάλωτη την άμυνα των φιλοξενουμένων.

Ο Μπάγεβιτς αν και ξεκίνησε το παιχνίδι με τον Καφέ δεξιά και ένα καθαρό 4-4-2 στη συνέχεια άλλαξε αρκετά συστήματα και τις θέσεις των ποδοσφαιριστών μέσα στο γήπεδο. Η κίνηση αυτή ήταν σχεδόν αναγκαστική αφού τα αμυντικά χαφ του Παναθηναϊκού κάλυπταν όλους τους χώρους και έδιναν βοήθειες στα πλάγια, με αποτέλεσμα να μην μπορούν οι κιτρινόμαυροι να βρουν διαδρόμους προς την εστία του Τζόρβα.

Θέαμα κάτω του μηδενός

Παρ όλα αυτά η Ένωση είχε την κατοχή της μπάλας και την πρωτοβουλία των κινήσεων που της επέτρεψαν να δημιουργήσει κάποιες τελικές προσπάθειες. Στο 14ο λεπτό ο Γιάχιτς είχε την ευκαιρία να ανοίξει το σκορ αλλά από πλεονεκτική θέση εντός της περιοχής έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Τζόρβα.

Η ΑΕΚ είχε πρωταγωνιστικό ρόλο στο ντέρμπι και προσπαθούσε να περάσει την μπάλα στις πτέρυγες και από εκεί να γίνουν οι σέντρες στην καρδιά της άμυνας του Παναθηναϊκού. Κάπως έτσι δημιουργήθηκε και η δεύτερη ευκαιρία της Ένωσης με τον Μαντούκα να κάνει τη σέντρα στο 25’ αλλά τον Σκόκο να μην καταφέρνει να σημαδέψει την εστία του Τζόρβα.

Αυτές οι δύο «ευκαιρίες» του Δικεφάλου ήταν και οι μόνες φάσεις άξιες αναφοράς στα πρώτα 35 λεπτά της αναμέτρησης. Το θέαμα ήταν κακό στο Ολυμπιακό Στάδιο με τους «πράσινους» να έχουν εγκλωβίσει τα ατού της ΑΕΚ και την μπάλα να ταλαιπωρείται στον χώρο της μεσαίας γραμμής καθώς τα εκατέρωθεν λάθη ήταν πάρα πολλά.

Ελαφρώς πάνω από το μηδέν στο τέλος

Το παιχνίδι που δεν ξεκίνησε με εντυπωσιακό ρυθμό και συνεχίστηκε με ακόμα χειρότερο θέαμα βρήκε τις φάσεις που άναψαν τα… αίματα προς το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Σε εκείνο το σημείο η ΑΕΚ βρήκε ελαφρώς τα πατήματά της και κατάφερε να πλησιάσει περισσότερο την εστία του Τζόρβα. Στο 43ο λεπτό ο Κατσουράνης που άκουγε την γιούχα των οπαδών τη Ένωσης σε κάθε του επαφή με την μπάλα, λίγο έλειψε να βάλει την ΑΕΚ μπροστά στο σκορ.

Ύστερα από ωραία προσπάθεια του Σκόκο από τα αριστερά, ο Αργεντινός μπήκε στην μεγάλη περιοχή γύρισε την μπάλα προς το κέντρο και εκεί ο Κατσουράνης στην προσπάθεια του να διώξει λίγο έλειψε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, όμως ο Τζόρβας έσωσε την παραβίαση της εστίας του, διώχνοντας την τελευταία στιγμή με το πόδι.

Σαλπι-γκολ

Όλη την εβδομάδα έγινε πολύ λόγος για την επιλογή του Τεν Κάτε να αφήσει εκτός ενδεκάδα τον πιο ακριβοπληρωμένο ποδοσφαιριστή του Παναθηναϊκού στο πρώτο ντέρμπι της χρονιάς. Ο Σαλπιγγίδης που πήρε τη θέση του Γάλλου μπορεί να μην φάνηκε σε όλο το πρώτο ημίχρονο καθώς όλος ο Παναθηναϊκός είχε το μυαλό του στην άμυνα κι όχι στην επίθεση, αλλά μόλις του δόθηκε η μισή ευκαιρία την έκανε γκολ.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε ιδανική το δεύτερο ημίχρονο καθώς στο 48ο λεπτό ο Κατσουράνης βρήκε τον Σαλπιγγίδη στο ύψος της μεγάλης περιοχής και ο τελευταίος αφού έστρωσε την μπάλα έπιασε το δυνατό σουτ και έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του Σεμπαστιάν Σάχα. Η άμυνα της ΑΕΚ δεν κατάφερε να κόψει τον Κατσουράνη, στη συνέχεια άργησε να πέσει πάνω στον Σαλπιγγίδη και σε ένα ακόμα παιχνίδι έκανε δώρο το γκολ στον αντίπαλο.

«ΑΕΚ παίξε λίγη μπάλα…»

Το 0-1 πάγωσε το ΟΑΚΑ και μαζί της ομάδα της ΑΕΚ που αδυνατούσε να βάλει κάτω την μπάλα και να αντιδράσει στο γκολ που δέχθηκε. Η εξέδρα αγανάκτησε βλέποντας κυρίως την ηττοπάθεια των κιτρινόμαυρων και την μηδαμινή διάθεση για ξαναμπεί στο παιχνίδι. Ο κόσμος γιούχαρε στην αλλαγή του Σκόκο με τον Ταχτσίδη, άρχισε να εγκαταλείπει το ΟΑΚΑ και το κλίμα στην Ένωση ήταν ανάλογο της εμφάνισης της ομάδας εντός αγωνιστικού χώρου.

Κι ενώ κανείς θα περίμενε την αντίδραση της ΑΕΚ, αφού ο χρόνος για να επιχειρηθεί η ανατροπή ήταν αρκετός, η Ενωση δεν φάνηκε ικανή να απειλήσει. Μάλιστα, οι «πράσινοι» ήταν αυτοί που έχασαν μια καλή ευκαιρία για να διπλασιάσουν τα τέρματά τους, με τον Σισέ στο 69΄ να επιχειρεί ωραίο πλασέ εν κινήσει στέλνοντας τη μπάλα λίγο άουτ. Στο 82΄ ένα καλό σουτ του Κατσουράνη έστειλε τη μπάλα επίσης ελάχιστα άουτ, στο 88΄ ο Σισέ έχασε μεγάλη ευκαιρία, όταν έφυγε μόνος, αλλά άνοιξε το κοντρόλ και ο Σάχα μπλόκαρε, ενώ στις καθυστερήσεις ο Τζόρβας απέκρουσε σε κόρνερ το σουτ του Αραούχο, στην τελευταία ευκαιρία του αγώνα.

Το τελικό 0-1 φέρνει την ΑΕΚ σε δύσκολη θέση τόσο αγωνιστικά/βαθμολογικά αλλά και στο ψυχολογικό τομέα καθώς αυτό ήταν το τέταρτο παιχνίδι χωρίς νίκη για τον Δικέφαλο. Στην αντίπερα όχθη ο Παναθηναϊκός έκανε το 5 στα 5 και με αυτό το εξαιρετικό ξεκίνημα στην Σούπερ Λγικ βρίσκεται δικαίως στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.
Video με το γκολ της αναμέτρησης

Συνέντευξη Τύπου
Τεν Κάτε: "Ελέγξαμε τον αγώνα και ο Σαλπιγγίδης που έπαιξε στην κορυφή ως επιθετικός τα πήγε πάρα πολύ καλά. Δεν πρέπει να ξεχνάμε πως παίξαμε ένα δύσκολο παιχνίδι και μάλιστα εκτός έδρας. Αν θυμάται κανείς το περσινό αντίστοιχο παιχνίδι, παίξαμε καλύτερα από την ΑΕΚ, πιο επιθετικά αλλά χάσαμε με 2-1. Κοιτάμε τη συνέχεια και δεν πρέπει να πανηγυρίζουμε. Από την εμπειρία μου στο πρωτάθλημα ξέρω πως είναι ακόμα πολύ νωρίς".

Μπάγεβιτς: "Δεν συμφωνώ πως είναι η χειρότερη φετινή εμφάνιση της ΑΕΚ. Προσπαθούμε να κάνουμε το κάτι παραπάνω αλλά είναι δύσκολo. Έχουμε αλλάξει πολλούς παίκτες. Παίξαμε δύο παιχνίδια και ήμασταν καλύτεροι και στα δύο, αλλά πληρώσαμε τα λάθη μας. Είχαμε την κατοχή αλλά δεν κάναμε τίποτα. Σήμερα είναι αλήθεια πως ήμασταν χειρότεροι από ότι στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό. Έπαιξε ρόλο και η κούραση. Δεν προσπαθώ να βρω δικαιολογία. Δεν είναι τόσο εύκολο και δεν γίνονται τόσο γρήγορα όλα αυτά που θέλω. Ήμαστε πίσω στην βαθμολογία αλλά είναι μόλις η 5η αγωνιστική. Υπάρχουν παίκτες που τα έδωσαν όλα αλλά δεν θα αναφερθώ σε ονόματα. Αυτό είναι για εμάς στα αποδυτήρια και όχι για τις εφημερίδες. Αν θέλετε να χτυπήσετε κάποιον χτυπήστε εμένα."
Όλα τα λεφτά...
Το πλασέ του Τζιμπρίλ Σισέ στην κίνηση στο 69ο λεπτό. Η μπάλα μπορεί να μην πήγε στην εστία αλλά από ένα τόσο κακό ντέρμπι από πλευράς θεάμτος δεν έχουμε τίποτα άλλο να θυμόμαστε.
Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Ακόμα ένα μέτριο ντέρμπι, χωρίς φάσεις αλλά με κακό ρυθμό και πολλά λάθη.
To Live του αγώνα...
Στοιχεία Αγώνα
Γήπεδο: "ΟΑΚΑ"
Διαιτητής: M. Κουκουλάκης (Ηρακλείου)
Βοηθοί: Κ. Δάλλας (Ηπείρου), Δ. Γούκος (Ηπείρου)

Η 11άδα των φιλοξενούμενων Παναθηναϊκός
(Χενκ Τεν Κάτε): Τζόρβας, Μπιέρσμιρ, Βύντρα, Καντέ, Σαριέγκι, Κατσουράνης, Ζιλμπέρτο Σίλβα, Σιμάο, Καραγκούνης, Λέτο, Σαλπιγγίδης
Η 11άδα των γηπεδούχων ΑΕΚ
(Ντούσαν Μπάγεβιτς): Σάχα, Γιάχιτς, Μαϊστόροβιτς, Αραούχο, Χουανφράν, Καφές, Γιαχάγια, Μαντούκα, Σκόκο, Γκερέιρο, Μπλάνκο
1' Έναρξη αγώνα ΑΕΚ
Σέντρα με τους παίκτες της ΑΕΚ και το ντέρμπι ξεκινά...
2' Κόρνερ ΑΕΚ
6' Σχόλιο
Χαμηλός ρυθμός στα πρώτα λεπτά με τις δύο ομάδες να ψάχνουν τα πατήματά τους.
9' Φάουλ ΑΕΚ Σκόκο
Εκτέλεση φάουλ με σέντρα από πλάγια αριστερή θέση του Σκόκο, η μπάλα στην αγκαλιά του Τζόρβα.
9' Κεφαλιά ΑΕΚ Σκόκο
Σέντρα του Μπλάνκο από τα δεξιά ο Σκόκο κερδίζει την κεφαλιά μέσα στην περιοχή αλλά η μπάλα καταλήγει άουτ.
11' Σχόλιο
Οι "πράσινοι" διαμαρτύρονται για πέναλτι σε μια διεκδίκηση της μπάλας ανάμεσα στον Γιάχιτς και τον Σαλπιγγίδη όμως όπως φάνηκε από το ριπλέι δεν υπάρχει κάτι αντικανονικό.
12' Κίτρινη κάρτα Παναθηναϊκός Λέτο
Για διαμαρτυρία.
14' Κεφαλιά ΑΕΚ Γιάχιτς
Κεφαλιά πάσα του Μαϊστόροβιτς μέσα στην περιοχή για τον Γιάχιτς που με το κεφάλι από ευνοϊκή θέση στέλνει την μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Τζόρβα.
17' Σουτ Παναθηναϊκός Σαλπιγγίδης
Σέντρα σουτ του Σαλπιγγίδη από τα αριστερά της μεγάλης περιοχής, ο Σάχα μπλοκάρει την μπάλα.
25' Κεφαλιά ΑΕΚ Σκόκο
Σέντρα του Μαντούκα από τα αριστερά ο Σκόκο παίρνει την κεφαλιά μέσα από την περιοχή, όμως η πορεία της μπάλας δεν ανησυχεί τον Τζόρβα.
27' Σχόλιο
Πιο επιθετική η ΑΕΚ στα πρώτα λεπτά δίχως όμως να έχει απειλήσει ουσιαστικά την "πράσινη" εστία.
36' Σχόλιο
Κακό θέαμα, πολλά λάθη και ελάχιστες ευκαιρίες μέχρι στιγμής στον αγώνα.
37' Φάουλ Παναθηναϊκός Καραγκούνης
Εκτέλεση φάουλ του Καραγκούνη από πλάγια αριστερή θέση με σέντρα η μπάλα στα χέρια του Σάχα.
38' Ευκαιρία ΑΕΚ Μαντούκα
Επικίνδυνη συρτή σέντρα του Μαντούκα από τα αριστερά ο Σαριέγκι διώχνει με προβολή σε κόρνερ πριν γίνει επικίνδυνος ο Μπλάνκο στην μικρή περιοχή.
38' Κίτρινη κάρτα ΑΕΚ Γιάχιτς
Για μαρκάρισμα στον Λέτο.
41' Φάουλ ΑΕΚ Σκόκο
Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σκόκο αρκετά έξω από την μεγάλη περιοχή ο Τζόρβας δεν δυσκολεύεται να μπλοκάρει την μπάλα.
43' Ευκαιρία ΑΕΚ Σκόκο
Ωραία προσπάθεια του Σκόκο που από τα αριστερά μπαίνει στην μεγάλη περιοχή γυρίζει την μπάλα προς το κέντρο και ο Κατσουράνης στην προσπάθεια του να διώξει λίγο έλειψε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, όμως ο Τζόρβας σώζει.
45' Έναρξη καθυστερήσεων +1 λεπτό
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
48' Γκολ Παναθηναϊκός Σαλπιγγίδης
Ωραίος συνδυασμός Λέτο, Κατσουράνη, Σαλπιγγίδη με τον τελευταίο να στοπάρει με το δεξί, να σουτάρει με το αριστερό και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Σάχα, ανοίγοντας το σκορ για την ομάδα του.
56' Σουτ ΑΕΚ Καφές
Ύστερα από κόρνερ και κεφαλιά πάσα του Μαϊστόροβιτς ο Καφές κάνει απευθείας το σουτ όμως η μπάλα κοντράρει και καταλήγει πάλι κόρνερ.
60' Σχόλιο
Σαφώς καλύτερος μετά το γκολ ο Παναθηναϊκός, αντίθετα με την ΑΕΚ που δείχνει μπλοκαρισμένη.
62' Κίτρινη κάρτα Παναθηναϊκός Σαλπιγγίδης
Για μαρκάρισμα πάνω στον Καφέ.
62' Αλλαγή παίκτη Παναθηναϊκός
Πρώτη αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ο Σισέ στη θέση του Καραγκούνη.
68' Αλλαγή παίκτη ΑΕΚ
Πρώτη αλλαγή από τον Μπάγεβιτς. Ο Παυλής στη θέση του Γιαχάγια.
69' Ευκαιρία Παναθηναϊκός Σισέ
Ωραίο πλασέ στην κίνηση του Σισέ μέσα από την περιοχή, η μπάλα καταλήγει άουτ.
71' Αλλαγή παίκτη ΑΕΚ
Ο Λεονάρντο στη θέση του Γκερέιρο.
77' Αλλαγή παίκτη ΑΕΚ
Τρίτη και τελευταία αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Ταχτσίδης στη θέση του Σκόκο.
78' Αλλαγή παίκτη Παναθηναϊκός
Ο Νίνης στη θέση του Σαλπιγγίδη.
80' Σουτ ΑΕΚ Μαντούκα
Ο Μαντούκα έκλεψε την μπάλα από τους αμυντικούς του ΠΑΟ έκανε το σουτ όμως η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Τζόρβα.
82' Σουτ Παναθηναϊκός Κατσουράνης
Ωραίο σουτ του Κατσουράνη, η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Σάχα.
85' Αλλαγή παίκτη Παναθηναϊκός
Τρίτη και τελευταία αλλαγή από τον Τεν Κάτε. Ο Γκάμπριελ στη θέση του Καντέ.
87' Ευκαιρία ΑΕΚ Λεονάρντο
Δυνατό μακρινό σουτ του Λεονάρντο, ο Τζόρβας διώχνει με γροθιές.
88' Ευκαιρία Παναθηναϊκός Σίσε
Μεγάλη ευκαιρία από τον Σισέ που έφυγε μόνος του στην αντεπίθεση όμως άνοιξε το κοντρόλ και έδωσε την ευκαιρία στον Σαχά με την βοήθεια του Γιάχιτς να μπλοκάρει την μπάλα.
90' Έναρξη καθυστερήσεων +4 λεπτά
90' Ευκαιρία ΑΕΚ Αραούχο
Εξαιρετική ατομική ενέργεια από τον Αραούχο που μπαίνει στην περιοχή, κάνει το σουτ όμως ο Τζόρβας διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ.
90' Σουτ ΑΕΚ Λεονάρντο
Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λεονάρντο η μπάλα στα χέρια του Τζόρβα.
90' Λήξη αγώνα
Τέλος του αγώνα με τον Παναθηναϊκό νικητή και τους οπαδούς της ΑΕΚ να αποδοκιμάζουν την ομάδα.