Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ

ΑΕΚ-Πανιώνιος 4-0

Λυμπερόπουλος

Με χατ τρικ του Λύμπε και γκολ του Καμπάνταη η ΑΕΚ επικράτησε του Πανιωνίου με 4-0 προσφέροντας θέαμα

Η Ένωση έμεινε μόνη δεύτερη στην βαθμολογία εκμεταλλευόμενη το στραβοπάτημα του Παναθηναϊκού στην Κέρκυρα και συνεχίζει το κυνήγι του Ολυμπιακού στην κορυφή.

Οι παίκτες του Λορένσο Σέρα Φερέρ έπαιξαν για ένα ακόμη εντός έδρας παιχνίδι όμορφο ποδόσφαιρο και με τον Λυμπερόπουλο να σημειώνει χατ τρικ (έπιασε τον Ριβάλντο στον πίνακα των σκόρε με 10), τον Καμπάνταη να σκοράρει μετά από αρκετό καιρό, επιβεβαίωσαν πως βρίσκονται σε εξαιρετική κατάσταση, με την βαθμολογική θέση ίσως να τους αδικεί.

Ο ισπανός τεχνικός, που δικαίως αποθεώθηκε από τον κόσμο, με αλλαγές στην αρχική ενδεκάδα αλλά και στην επανάληψη φρέσκαρε για ακόμη μία φορά την Ένωση με το αποτέλεσμα να είναι και πάλι το απόλυτο επιθετικό ποδόσφαιρο με τις πολλές τελικές φάσεις.

td> Οι συνθέσεις των ομάδων
ΑΕΚ (Λορέντσο Σέρα Φερέρ): Χιώτης, Παουτάσο, Τζιωρτζιόπουλος, Τσιρίλο, Παπασταθόπουλος, Ζήκος, Πλιάτσικας (46' Λάκης), Τόζερ (66' Μαντούκα), Καμπάνταης (80' Κονέ), Λυμπερόπουλος, Ζούλιο Σέζαρ.

Πανιώνιος (Εβαλντ Λίνεν): Κρέσιτς, Μπανιάτης, Μπερτέ, Πλετς, Σπυρόπουλος, Ενσαλίβα, Γουνδουλάκης, Μάκος, Ζωγραφάκης (74' Εξουζίδης), Τσικτισβίλι, Καρνέιρο (46' Κόντι).

Κίτρινες: Καμπάνταης, Ζήκος - Μάκος, Μπερτέ
td> Με μια ματιά
Ο Φερέρ δεν επεφύλασε εκπλήξεις στην αρχική ενδεκάδα, με τον Πλιάτσικα που δοκίμαζε τον τελευταίο καιρό στις προπονήσει να παίρνει τη θέση του Έμερσον στην μεσαία γραμμή. Κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Διοννύσης Χιώτης με τους Τζιωρτζιόπουλο, Παπασταθόπουλο, Τσιρίλο και Παουτάσο στην άμυνα, από αριστερά στα δεξιά.

Στην μεσαία γραμμή σε σχήμα ρόμβου ο Ζήκος καθαρό αμυντικό χαφ με τους Τόζερ, Πλιάτσικα μπροστά του στα πλάγια και τον Ζούλιο Σέζαρ πίσω από τους δύο επιθετικούς, Λυμπερόπουλο-Καμπάνταη.

Η ΑΕΚ όπως αναμενόταν ξεκίνησε δυναμικά πιέζοντας τον Πανιώνιο και ψάχνοντας από νωρίς για το γκολ. Ζήκος, Τόζερ και Πλιάτσικας κέρδισαν εύκολα το νευραλγικό χώρο της μεσαίας γραμμής και όλα έγιναν πιο απλά για την ομάδα του Φερέρ.

Παρά την υπεροχή των γηπεδούχων μέχρι και την συμπλήρωση του 15ου λεπτού ο Πανιώνιος ήταν αυτό που έκανε την ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, αφού οι κιτρινόμαυροι δεν έβρισκαν διαδρόμους προς την περιοχή του Κρέσιτς, με πολλές λάθος επιλογές στην τελική πάσα.

Ο ρυθμός του αγώνα ήταν πολύ καλός με την ΑΕΚ να πιέζει και τον Πανιώνιο να ψάχνει την καλή αντεπίθεση. Το σκηνικό δεν έδειχνε να αλλάζει, αφού οι Νεοσμυρνιώτες κάλυπταν πολύ καλά στα μετόπισθεν. Η άμυνα των φιλοξενούμενων τελικά ξεκλείδωσε όπως ακριβώς είχε επισημάνει ο Φερέρ στους παίκτες του πριν τον αγώνα.

Τα στημένα είναι η αδυναμία του Πανιωνίου και αυτό εκμεταλλεύθηκε η ΑΕΚ με το πολύ καλό αριστερό του Τόζερ και την κεφαλιά του Λυμπερόπουλου στο 23ο λεπτό. Ο Φινλανδός εκτέλεσε το φάουλ από δεξιά και ο επιθετικός της Ένωσης με κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής έβαλε την ομάδα του μπροστά στο σκορ.

Το γκολ αποδιοργάνωσε τους φιλοξενούμενους που έδειχναν χαμένοι στον αγωνιστικό χώρο, την ώρα που η Ένωση με χωρίς το άγχος έβγαζε περισσότερες επιθέσεις. Το 2-0 δεν ήρθε πριν τη λήξη του ημιχρόνου καθώς οι επιλογές του Σέζαρ και των υπολοίπων σε πολλές φάσεις δεν ήταν οι ενδεδειγμένες, αλλά η Ένωση είχε πλέον επιβάλει τον ρυθμό της παίζοντας το επιθετικό ποδόσφαιρο των πολλών τελικών φάσεων που της αρέσει.

Η εικόνα του αγώνα έδειχνε πως αργά η γρήγορα η ΑΕΚ θα πετύχαινε και δεύτερο τέρμα. Αυτό έγινε λίγο μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου. Στο 53ο λεπτό ο Καμπάνταης βρήκε με εξαιρετική πάσα τον Λάκη μέσα στην περιοχή, ο τελευταίος γύρισε παράλληλα προς την εστία στον επερχόμενο Λυμπερόπουλο και αυτός δεν δυσκολεύθηκε να κάνει το 2-0 από το ένα μέτρο.

Το δεύτερο τέρμα του Λυμπε έδωσε περισσότερη άνεση στους κιτρινόμαυρους που δημιούργησαν πολλές ωραίες φάσεις μπροστά από τα καρέ του Κρέσιτς προσφέροντας θέαμα στους όχι πολλούς οπαδούς στην εξέδρα. Το ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ που άπλωσε στο χορτάρι του ΟΑΚΑ η ΑΕΚ μετά και τις αλλαγές του Φερέρ ανέβασε γρήγορα και εύκολα το δείκτη του σκορ στο 4-0.

Στο 70’ ο Μαντούκα μπήκε από δεξιά στην περιοχή και έστρωσε στον Καμπάνταη, το σουτ του τελευταίου απέκρουσε ο Κρέσιτς και στην επαναφορά της μπάλας, ο Λυμπερόπουλος την έσπρωξε στα δίχτυα. Εφτά λεπτά αργότερα ο Σέζαρ αποφεύγει το μαρκάρισμα του Μπερτέ και βγάζει παράλληλη πάσα στην περιοχή, ο Καμπάνταης πετάγεται στο πρώτο δοκάρι και με προβολή κάνει το 4-0.

Η γιορτή από τον αγωνιστικό χώρο μεταφέρθηκε στις εξέδρες με τους Νικολαΐδη και Φερέρ να αποθεώνονται από τους αν μη τι άλλο ευχαριστημένους οπαδούς.

ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ: 14.799
td> Συνέντευξη Τύπου
Φερέρ:"Πιστεύω ότι ήταν ένα πολύ όμορφο ποδοσφαιρικό απόγευμα, στο οποίο υπάρχουν δύο διαφορετικοί τρόποι για να καταλάβουμε πως κερδίσαμε τον αγώνα. Από τη δική μας πλευρά νομίζω ότι καλύψαμε τις απαιτήσεις που είχαμε πριν από τον αγώνα. Θέλαμε να έχουμε τη μπάλα στα πόδια μας και δεν παίξαμε με βαθιές μπαλιές. Ψάξαμε την κυκλοφορία της μπάλας με σωστό και συντονισμένο τρόπο συνδυάζοντας κινητικότητα για να ανοίγουμε χώρους και καταφέραμε έτσι να δημιουργήσουμε αρκετές ευκαιρίες για γκολ. Με τον τρόπο αυτό οι παίκτες αλλά και το κοινό διασκέδασαν. Το αποτέλεσμα είναι δίκαιο σύμφωνα με αυτό που έδειξαν οι δύο ομάδες και χαίρομαι για τους παίκτες μου, αλλά και για τους φιλάθλους μας, αφού και αυτές τις γιορτές που έρχονται μπορούν να χαίρονται έτσι το ποδόσφαιρο".

-Ανησυχείτε μήπως σας επηρεάσει η διακοπή;"Όχι πιστεύω ότι είναι απαραίτητη για μας. Αυτή την περίοδο δεν είχαμε μόνο το πρωτάθλημα. Πρέπει να λάβουμε υπόψη μας ότι είχαμε δύο παιχνίδια για τα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ και άλλα έξι στους ομίλους. Οκτώ παιχνίδια δηλαδή με μεγάλη ένταση για μας και το να έχουμε κάποιες μέρες να αναπνεύσουμε με ηρεμία, χωρίς την ένταση των αγώνων και των προπονήσεων, θα μας κάνει πολύ καλό. Θα ήθελα να ευχηθώ σε όλους σας καλά Χριστούγεννα και ο επόμενος χρόνος που έρχεται να είναι γενναιόδωρος με υγεία για όλους και να συνεχίσουμε όλοι με χαρά, ο καθένας στο επάγγελμα του".
td> Όλα τα λεφτά...
Ο Νίκος Λυμπερόπουλος είναι το Α και το Ω στην ΑΕΚ ακόμα και αν αυτή η ομάδα δεν εξαρτάται από έναν ποδοσφαιριστή. Όταν ο Λυμπε βρίσκει δίχτυα και έχει κέφια η Ένωση δεν χάνει και προσφέρει θέαμα στο χορτάρι.

Το επιθετικό ποδόσφαιρο που έχει επιβάλει ο Λορένσο Σέρα Φερέρ στην ΑΕΚ.

Την εμφάνιση του Πανιωνίου που δεν κλείστηκε στο ΟΑΚΑ παίζοντας και στην επίθεση...
td> Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Δεν χρειάζεται να ξεχάσουμε κάτι. Ήταν ένα από τα λίγα όμορφα παιχνίδια στο Ελληνικό πρωτάθλημα τόσο από πλευράς ΑΕΚ όσο και από του Πανιωνίου.
td> To Live του αγώνα...
Συνθέσεις ομάδων
ΑΕΚ: Χιώτης, Παουτάσο, Τσιρίλο, Παπασταθόπουλος, Τζιωρτζιόπουλος, Ζήκος, Τόζερ, Πλιάτσικας, Ζούλιο Σέζαρ, Καμπάνταης, Λυμπερόπουλος.

Ν. Πανιώνιος: Κρέσιτς, Μανιάτης, Πλετς, Μπέρτσε, Σπυρόπουλος, Ενσαλίβα, Γουνδουλάκης, Μάκος, Ζωγραφάκης, Τσκιτισβίλι, Καρνέιρο.

Διαιτητές
Γ. Κασναφέρης
Χ. Γεννάιος
Α. Πασπαλιάρης

1' Έναρξη αγώνα
Ο αγώνας ξεκίνησε με τον Πανιώνιο στη σέντρα.
5' Σχόλιο
Πολλά λάθη από τους 22 ποδοσφαιριστές στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Η ΑΕΚ δείχνει πιο επιθετική αλλά χωρίς σωστές επιλογές.
10' Σχόλιο
Μετά το πρώτο αναγνωριστικό 5λεπτο η ΑΕΚ ανέβάζει σταδιακά την απόδοσή της και πιέζει τι Πανιώνιο χωρίς όμως να έχει καταφέρει να δημιουργήσει τη μεγάλη φάση.
11' Φάουλ ΑΕΚ Σέζαρ
Ο Βραζιλιάνος εκτέλεσε το φάουλ αλλά οι αμυντικοί του Πανιωνίου απομάκρυναν εύκολα.
13' Σουτ ΑΕΚ Ζήκος
Ο αμυντικός μέσος της Ένωσης έκανε το δυνατο σουτ έξω από την περιοχή αλλά ο Κρέσιτς έδιωξε σε κόρνερ.
15' Σουτ Πανιώνιος Σπυρόπουλος
Ο Πανιώνιος βγήκε στη κόντρα αλλά το σουτ του Σπυρόπουλου μέσα από την περιοχή πέρασε δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Χιώτη.
18' Κεφαλιά ΑΕΚ Σέζαρ
Ο Τζιωρτζιόπουλος έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Σέζαρ έπιασε την κεφαλιά ψαράκι από το ύψος της μικρής περιοχής αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.
20' Σχόλιο
Έχει ανέβει πολύ ο ρυθμός του αγώνα στα τελευταία λεπτά, με τον Πανιώνιο να δείχνει ικανός να δημιουργήσει προβλήματα στην κόντρα. Η ΑΕΚ έχει την κατοχή και ψάχνει την καλή φάση για το γκολ.
23' Γκολ ΑΕΚ Λυμπερόπουλος
Ο Τόζερ εκτέλεσε το φάουλ από δεξιά και ο επιθετικός της Ένωσης με κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής έβαλε την ομάδα του μπροστά στο σκορ.
25' Σουτ Πανιώνιος Καρνέιρο
Ο Καρνέιρο βρέθηκε μόνος του λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή, έκανε το μονοκόματο σουτ αλλά η μπάλα πέρασε ψηλά πάνω από τα δοκάρια του Χιώτη.
27' Κόρνερ ΑΕΚ Τόζερ
Ο Φινλανδός εκτέλεσε το κόρνερ, ο Σέζαρ έκανε το γυριστό αλλά οι αμυντικοί του Πανιωνίου έδιωξαν σε κόρνερ που πέρασε ανεκμετάλλευτο.
30' Σχόλιο
Η ΑΕΚ έχει πάρει τον έλεγχο του κέντρου και ψάνει ακόμα ένα γκολ.
32' Κεφαλιά ΑΕΚ Παπασταθόπουλος
Ο κεντρικός αμυντικός της Ένωσης προσπάθησε να κρεμάσει τον Κρέσιτς με κεφαλιά λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή, αλλά ο Κροάτης πορτιέρο έδιωξε με τα ακροδάχτυλα σε κόρνερ.
35' Ευκαιρία ΑΕΚ
Ο Ζούλιο Σέζαρ έβγαλε συρτή σέντρα από αριστερά, ο Καμπάνταης άφησε πολύ ωραία για τον Λυμπερόπουλο, αλλά το σουτ του τελευταίου κόντραρε στον Σπυρόπουλο και βγήκε κόρνερ.
40' Κίτρινη κάρτα Πανιώνιος Μάκος
Ο Μάκος τιμωρήθηκε με κίτρινη κάρτα για μαρκάρισμα στον Παπασταθόπουλο
44' Έναρξη καθυστερήσεων
Ένα λεπτό θα είναι οι καθυστερήσεις.
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
47' Αλλαγή παίκτη ΑΕΚ
Ο Λάκης πήρε τη θέση του Πλιάτσικα.
47' Αλλαγή παίκτη Πανιώνιος
Μπρέσκα και Κόντι αντί των Καρνέιρο και Τσκιτισβίλι.
49' Σουτ ΑΕΚ Λάκης
Ο Παπασταθόπουλος έδωσε στον Λάκη αλλά το σουτ του τελευταίου μέσα από την περιοχή πέκρουσε σε κόρνερ ο Κρέσιτς.
50' Κεφαλιά ΑΕΚ Καμπάνταης
Ο Τόζερ εκτέλεσε το κόρνερ ο Καμπάνταης έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από τα δοκάρια του Κρέσιτς.
52' Κίτρινη κάρτα Πανιώνιος Μπερτέ
53' Γκολ ΑΕΚ Λυμπερόπουλος
Ο Καμπάνταης βρήκε με εξαιρετική πάσα τον Λάκη μέσα στην περιοχή, ο τελευταίος γύρισε παράλληλα προς την εστία στον επερχόμενο Λυμπερόπουλο και αυτός δεν δυσκολεύθηκε να κάνει το 2-0 από το ένα μέτρο.
56' Σουτ ΑΕΚ Παουτάσο
Μακρινό σουτ από τον Παουτάσο η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Κρέσιτς.
57' Κίτρινη κάρτα ΑΕΚ Καμπάνταης
61' Ευκαιρία ΑΕΚ
Ο Ζούλιο Σέζαρ βγήκε μόνος απέναντι στον Κρέσιτς, αλλά ο τερματοφύλακας του Πανιωνίου έπεσε σωστά και έδιωξε το σουτ του Βραζιλιάνου.
67' Αλλαγή παίκτη ΑΕΚ
Ο Μαντούκα πήρε τη θέση του Τόζερ.
68' Κίτρινη κάρτα ΑΕΚ Ζήκος
70' Γκολ ΑΕΚ Λυμπερόπουλος
Ο Μαντούκα μπήκε από δεξιά στην περιοχή και έστρωσε στον Καμπάνταη, το σουτ του τελευταίου απέκρουσε ο Κρέσιτς και στην επαναφορά της μπάλας, ο Λυμπερόπουλος την έσπρωξε στα δίχτυα.
77' Γκολ ΑΕΚ Καμπάνταης
Ο Ζούλιο Σέζαρ αποφεύγει το μαρκάρισμα του Μπερτέ και βγάζει παράλληλη πάσα στην περιοχή, ο Καμπάνταης πετάγεται στο πρώτο δοκάρι και με προβολή κάνει το 4-0.
80' Αλλαγή παίκτη ΑΕΚ
Ο Κονέ πήρε τη θέση του Καμπάνταη.
83' Ευκαιρία Πανιώνιος
Ο Γουνδουλάκης βγαίνει στην αντεπίθεση και πασάρει στον αμαρκάριστο Κόντι, αλλά ο Χιώτης βγαίνει έγκαιρα και αποσοβεί το γκολ.