Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΑΕΚ

ΑΕΚ-ΠΑΟΚ 0-0

Λεονάρντο, Πάμπλο Γκαρσία

Ο ΠΑΟΚ με σωστή τακτική πήρε πολύ πιο εύκολα από ότι φανταζόταν το "Χ" από την ΑΕΚ μέσα στο ΟΑΚΑ (0-0)

Η ΑΕΚ παρουσίασε πάλι τα γνωστά προβλήματα στην ανάπτυξή της με τους ποδοσφαιριστές του Μπάγεβιτς να παρουσιάζουν για πρώτη φορά φέτος τόσο κακό πρόσωπο σε ντέρμπι. Η μεσαία γραμμή δεν μπορούσε να φτιάξει παιχνίδι για τους επιθετικούς και το απόλυτο μηδέν σε κλασικές ευκαιρίες για τους γηπεδούχους ήρθε απολύτως φυσιολογικά.
Στην αντίπερα όχθη ο ΠΑΟΚ ήρθε στην Αθήνα για τον ένα βαθμό της ισοπαλίας και τον πήρε πολύ εύκολα. Ο Φερνάντο Σάντος έστησε αμυντικά μεν αλλά καταπληκτικά δε τους παίκτες του και ο Χαλκιάς πέρασε ένα από τα ευκολότερα απογεύματα σε ντέρμπι.

Ο κόσμος αποχώρησε απογοητευμένος, σφύριξε τους παίκτες μετά την λήξη και ζήτησε από τον Σκόκο να πάει στον Ολυμπιακό.

Οι συνθέσεις των ομάδων
ΑΕΚ (Ντούσαν Μπάγεβιτς): Σάχα, Μαϊστόροβιτς, Μανωλάς, Λαγός, Αραούχο, Καφές, Γιάχιτς (88΄ Γκερέιρο), Μαντούκα, Λεονάρντο (53΄ Τζεμπούρ), Σκόκο, Μπλάνκο (65΄ Νέμεθ).

ΠΑΟΚ (Φερνάντο Σάντος): Χαλκιάς, Γκαρσία, Βιτόλο, Τσιρίλο, Σορλέν (83΄ Κουτσιανικούλης), Μουσλίμοβιτς (74΄ Εντίνιο), Κοντρέρας, Λίνο, Βιεϊρίνια, Ίβιτς (88΄ Φιλομένο), Σαβίνι.

Διαιτητής: Μ. Ντάκος (Ξάνθης)
Κίτρινες: Αραούχο - Βιτόλο
Με μια ματιά

Ο Ντούσαν Μπάγεβιτς άλλαξε τελευταία στιγμή τα πλάνα του και παρουσίασε μία εντελώς διαφορετική ομάδα στο ΟΑΚΑ σε σχέση με αυτά που δοκίμαζε στους Θρακομακεδόνες. Ο Μπλάνκο με τον Λεονάρντο πήραν φανέλα βασικού και ο Σκόκο έγινε παρτενέρ του Ζορό στην επίθεση με τον Τζιμπούρ να μένει στον πάγκο. Από την πλευρά του ο Φερνάντο Σάντος παρέταξε μία αμυντικογενή ενδεκάδα ε πρώτο στόχο το «μηδέν» στην άμυνα.

Το ντέρμπι ξεκίνησε με την ΑΕΚ να αναλαμβάνει την πρωτοβουλία στην μεσαία γραμμή αλλά να δείχνει από την αρχή ανήμπορη να διασπάσει την άμυνα του ΠΑΟΚ. Οι φιλοξενούμενοι ήταν εξαιρετικά διαβασμένοι, δεν έδωσαν χώρο στην Ένωση από το κέντρο και κάτω και πέρασαν εύκολα το πρώτο 15λεπτο της αναμέτρησης.

Οι γηπεδούχοι αν και είχαν την κατοχή της μπάλας δεν μπορούσαν να απειλήσουν αφού οι παίκτες του Μπάγεβιτς έμοιαζαν ακίνητοι στον αγωνιστικό χώρο. Ο Σκόκο ήταν εξαφανισμένος, ο Μπλάνκο εγκλωβισμένος στα μπακ του ΠΑΟΚ και τα άκρα (Λεονάρντο, Μαντούκα) δεν μπορούσαν να δημιουργήσουν ρήγματα αν και είχαν την διάθεση.

Ο ΠΑΟΚ με σωστή αμυντική τακτική μπλόκαρε την Ένωση και μετά το πέρας των πρώτων 20 λεπτών της αναμέτρησης άρχισε να βλέπει την εστία του Σάχα. Οι φιλοξενούμενοι χωρίς να έχουν την κατοχή, είχαν τον έλεγχο της αναμέτρησης και την πρώτη ευκαιρία του αγώνα με την απ ευθείας εκτέλεση φάουλ του Λίνο στο 14’.

Στη συνέχεια οι ποδοσφαιριστές του Φερνάντο Σάντος ανέβηκαν στο γήπεδο και από το 20’ μέχρι το 30’ πίεσαν την ΑΕΚ αλλά υπολόγιζαν χωρίς τον εξαιρετικό για ακόμα ένα παιχνίδι, Κώστα Μανωλά. Ο μικρός ήταν παντού κι έκοψε όλες τις επιθετικές προσπάθειες του Δικεφάλου του Βορρά.

Οι φιλοξενούμενοι έδειχναν πιο ομάδα μέσα στο γήπεδο, δημιούργησαν 2-3 ευκαιρίες που θα μπορούσαν να μεταφραστούν σε κλασικές αν είχαν καλύτερα τελειώματα αλλά το τελικό 0-0 του πρώτου ημιχρόνου ήταν μάλλον δίκαιο. Ζημιωμένο βγήκε το ποδόσφαιρο και το θέαμα που έλειπε από το ΟΑΚΑ. Οι αριθμοί μπορεί να μην λένε πάντα την αλήθεια αλλά το στατιστικό με τα σουτ (1-4) αντικατροπτίζει την εικόνα του αγώνα με τον ΠΑΟΚ να είναι ελαφρώς καλύτερος.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε πολύ καλύτερα με τους παίκτες της ΑΕΚ να μπαίνουν πιο δυνατά στις φάσεις και να κάνουν απλά ποδοσφαιρικά πράγματα που… ξέχασαν να κάνουν στο πρώτο μέρος. Το παιχνίδι απέκτησε καλύτερο ρυθμό με τον ΠΑΟΚ να παραμένει όμως προσηλωμένος στα αμυντικά του καθήκοντα.

Η γρήγορη είσοδος του Ράφικ Τζιμπούρ αντί του… αναιμικού Λεονάρντο έδωσε στην ΑΕΚ μεγαλύτερη βαρύτητα στην επίθεση αλλά αυτό που έλειπε ήταν η σωστή πάσα από την μεσαία γραμμή. Την ίδια ώρα ο Δικέφαλος του Βορρά ήταν πάντα απειλητικός στις αντεπιθέσεις.

Ο καλός ρυθμός όμως δεν κράτησε πολύ. Τα πολλά λάθη στις μεταβιβάσεις από τις δύο ομάδες, οι γιόμες και τα πολλά σφυρίγματα (αρκετές φορές αχρείαστα) έφεραν πάλι το παιχνίδι στην γνωστή κακή του μορφή. Ο Μπάγεβιτς προσπαθούσε να δώσει μία ώθηση στην ομάδα του κάνοντας την δεύτερη αλλαγή στο 65’ (Νέμεθ αντί Μπλάνκο) αλλά το μεγάλο (και αιώνιο φετινό) πρόβλημα της Ένωσης παρέμενε η μεσαία γραμμή.

Από την πλευρά του ο Φερνάντο Σάντος δεν έδειχνε διατεθειμένος να αλλάξει κάτι αφού το 0-0 έμοιαζε να ικανοποιεί τους Θεσσαλονικείς. Η ΑΕΚ ήταν εγκλωβισμένη, αδυνατούσε να δημιουργήσει ευκαιρίες και όσο πέρναγε η ώρα ο ΠΑΟΚ που στεκόταν καλύτερα στο χορτάρι έδειχνε περισσότερο ικανός να… κλέψει το παιχνίδι ή να πάρει πολύ (πολύ) εύκολα το «Χ».

Στα τελευταία λεπτά ο κόσμος προσπάθησε να πιέσει του κιτρινόμαυρους για κάτι καλύτερο αλλά όπως σε όλο το παιχνίδι οι επιθετικές επιλογές ήταν όλες λανθασμένες. Ο Σκόκο ήταν από το πρώτο λεπτό εκτός αγώνα και έμεινε έτσι μέχρι το τέλος, όπως και οι περισσότεροι παίκτες του Μπάγεβιτς.

Ενα σουτ του Σκόκο (47'), το οποίο απέκρουσε ο Χαλκιάς, κι ένα φάουλ του Βιεϊρίνια (67'), το οποίο μπλόκαρε ο Σάχα, ήταν οι μοναδικές αξιόλογες στιγμές ενός αγώνα που θα ξεχαστεί γρήγορα.
Συνέντευξη Τύπου

Φερνάντο Σάντος: " Εμείς ήρθαμε εδώ για να κερδίσουμε. Αυτός είναι ο στόχος μας γιατί θεωρώ ότι ήταν το καλύτερο δυνατό να ξεκινήσουμε με μία νίκη στη διαδικασία αυτή με έξι παιχνίδια. Γι' αυτό φτιάξαμε μία ομάδα που θα μπορούσε μέχρι τέλους να το πετύχει. Συγχρόνως μπλοκάραμε τους επιθετικούς της ΑΕΚ γιατί ξέραμε πως με μία τους ενέργεια θα μπορούσαν να αλλάξουν το παιχνίδι. Στην επίθεση προσπαθήσαμε με κοντινές πάσες να βγούμε μπροστά και τις περισσότερες φορές το πετύχαμε.

Δυστυχώς στο δεύτερο ημίχρονο δεν μπορέσαμε να το κάνουμε τόσο καλά όσο στο πρώτο. Μας έλειψε η δυναμική και κάναμε λάθη που δεν επιτρέπονται. Θεωρώ ότι είχαμε πάρα πολλές προϋποθέσεις αν κάναμε μία σωστή πάσα να φτάσουμε σε ένα γκολ. Δεν καταφέραμε να φτάσουμε στη νίκη αλλά και η ισοπαλία είναι ένα καλό αποτέλεσμα αν σκεφτεί κανείς πως παίζαμε εκτός έδρας. Τώρα έχουμε ένα παιχνίδι σε 4 ημέρες που είναι πολύ κοντινό διάστημα

".

Μπάγεβιτς: " Ξεκινήσαμε θα έλεγα καλά τα πρώτα δέκα λεπτά. Αυτό μόνο αξίζει από το πρώτο ημίχρονο που πέρασε χωρίς ευκαιρία χωρίς τίποτα. Μπήκαμε μέσα στο ρυθμό του αντίπαλου. Στο δεύτερο ήμασταν καλύτερη, χωρίς όμως ουσία, χωρίς τελευταία πάσα. Γενικά χάσαμε την ευκαιρία να ήμαστε πιο κοντά στους στόχους. Τον αντίπαλο βοήθησε περισσότερο αυτό το αποτέλεσμα. Μένουν τα υπόλοιπα παιχνίδια που πρέπει να κάνουμε κάτι παραπάνω. Βέβαια δεν εξαρτάται από εμάς. Πριν το παιχνίδι έπρεπε να ξεκινήσω με τον Τζιμπούρ. Στη συζήτηση που κάναμε δεν ήταν παρόν. Και αποφάσισα να τον αλλάξω με τον Μπλάνκο".
Όλα τα λεφτά...
Ο Κώστας Μανωλάς. Ο μικρός είναι πραγματικός βράχος στην άμυνα και ο κυριότερος λόγος που η ΑΕΚ πήρε έστω ένα βαθμό σε αυτό το παιχνίδι.
Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Το παιχνίδι. ΟΛΟ. Ντέρμπι χωρίς φάσεις, χωρίς πάθος, χωρίς δύναμη, με πολλά λάθη και μηδενικές ποδοσφαιρικές εμπνεύσεις.
To video του αγώνα...
To Live του αγώνα...
Η 11άδα των φιλοξενούμενων ΠΑΟΚ
(Σάντος): Χαλκιάς, Γκαρσία, Βιτόλο, Τσιρίλο, Σορλέν Μουσλίμοβιτς, Κοντρέρας, Λίνο, Βιεϊρίνια, Ίβιτς, Σαβίνι
Η 11άδα των γηπεδούχων ΑΕΚ
(Μπάγεβιτς): Σάχα, Μαϊστόροβιτς, Μανωλάς, Λαγός, Αραούχο, Καφές, Γιάχιτς, Μαντούκα, Λεονάρντο, Σκόκο, Μπλάνκο
1' Έναρξη αγώνα
5' Σχόλιο
Τίποτα το αξιοσημείωτο από τις δύο ομάδες στα πρώτα πέντε λεπτά της αναμέτρησης
9' Σουτ ΠΑΟΚ Λίνο
Σουτ στην κίνηση του Λίνο από πλάγια θέση, η μπάλα πάνω από την εστία του Σάχα
14' Φάουλ ΠΑΟΚ Λίνο
Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Λίνο, η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Σάχα
23' Ευκαιρία ΠΑΟΚ
Σέντρα του Ίβιτς από τα δεξιά, η μπάλα περνάει παράλληλα από την εστία του Σάχα, ο Μουλίμοβιτς δεν μπορεί να κάνει την προβολή και καταλήγει άουτ
25' Σχόλιο
Ο ΠΑΟΚ έχει μεταφέρει το παιχνίδι στα άκρα και πιέζει αρκετά στα τελευταία λεπτά την άμυνα της ΑΕΚ
35' Κίτρινη κάρτα ΠΑΟΚ Βιτόλο
Κίτρινη κάρτα στον Βιτόλο για επικίνδυνο παιχνίδι στον Αραούχο
36' Ευκαιρία ΑΕΚ Μανωλάς
Ο Μαντούκα με φάουλ φέρνει την μπαλα στην περιοχή, ο Μαϊστόροβιτς έπιασε την κεφαλιά, η μπάλα στρώθηκε στον Μανωλά, αλλά η προβολή του τελευταίου πέρασε άουτ
45' Έναρξη καθυστερήσεων 1 λεπτό
45' Ευκαιρία ΠΑΟΚ Μουσλίμοβιτς
Μπαλιά του Σορλέν στην πλάτη της άμυνας, ο Μουσλίμοβιτς που ήταν σε πλεονεκτική θέση δεν την αντιλαμβάνεται και η μπάλα καταλήγει άουτ
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
47' Σουτ ΑΕΚ Σκόκο
Δυνατό σουτ του Σκόκο έξω από την περιοχή, ο Χαλκιάς απομακρύνει
53' Αλλαγή παίκτη ΑΕΚ
Ο Τζιμπούρ στη θέση του Λεονάρντο
65' Αλλαγή παίκτη ΑΕΚ
Ο Νέμεθ στη θέση του Μπλάνκο
67' Φάουλ ΠΑΟΚ Βιεϊρίνια
Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Αντελίνο Βιεϊρίνια, ο Σάχα πέφτει και μπλοκάρει
71' Κίτρινη κάρτα ΑΕΚ Αραούχο
Κίτρινη στον Αραούχο για μαρκάρισμα στον Σορλέν
74' Αλλαγή παίκτη ΠΑΟΚ
Ο Εντίνιο στη θέση του Μουσλίμοβιτς
83' Αλλαγή παίκτη ΠΑΟΚ
Ο Κουτσιανικούλης στη θέση του Βιεϊρίνια
87' Κεφαλιά ΑΕΚ Μαντούκα
Σέντρα του Νέμεθ από τα αριστερά, στο δεύτερο δοκάρι ο Μαντούκα πιάνει την κεφαλιά αλλά η μπάλα περνάει πάνω από την εστία του Χαλκιά
88' Αλλαγή παίκτη ΠΑΟΚ
Ο Φιλομένο στη θέση του Ίβιτς
88' Αλλαγή παίκτη ΑΕΚ
Ο Γκερέιρο στη θέση του Γιάχιτς
90' Έναρξη καθυστερήσεων 3 λεπτά