X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΑΕΚ-ΠΑΣ Γιάννινα 3-1

Πανηγυρικο

Η ΑΕΚ επικράτησε με 3-1 του ΠΑΣ Γιάννινα και επέστρεψε στις νίκες μετά από δύο συνεχόμενες ισοπαλίες

Η ΑΕΚ δεν ήταν καλή, ισοφαρίστηκε στο 55’ αλλά στα τελευταία λεπτά έπαιξε όπως θα έπρεπε να παίζει από το πρώτο λεπτό και πήρε τη νίκη παρά τις πολλές σωτήριες επεμβάσεις του Ελευθερόπουλου.
* Κιτρινόμαυρα έβαψαν (με σπρέι) τα καθίσματα στο πέταλο οι φίλοι της ΑΕΚ, πριν την έναρξη του αγώνα!

* "Αφήστε το πλάνο και πάρτε το αεροπλάνο" - "Εν δυνάμει... κλωτσιές που θέλετε", τα δύο πανό που ανέρτησαν οι φίλοι της ΑΕΚ για τους μετόχους. Αξίζει να σημειωθεί πως στο ΟΑΚΑ βρέθηκ και ο Αδαμίδης.
Οι συνθέσεις των ομάδων
ΑΕΚ (Ντ. Μπάγεβιτς): Αραμπατζής, Γεωργέας, Μαϊστόροβιτς, Γκέντσογλόυ, Καράμπελας, Καφές, Μάκος, Μαντούκα (79΄ Λαγός), Χέρσι (70΄ Λεονάρντο), Τζεμπούρ, Μπλάνκο (90΄+1 Γκερέιρο)

ΠΑΣ Γιάννινα (Ν. Αναστόπουλος): Ελευθερόπουλος, Ντάσιος, Κούσας, Κώτσιος, Μιχαλόπουλος (84΄ Κοντογουλίδης), Μενδρινός, Σαϊτιώτης, Μαϊστόροβιτς (75΄ Τζάνης), Ντιμπαλά (84΄ Αράς), Σκαρντουέλι, Σίσιτς

Διαιτητής: Β. Παμπορίδης (Κιλκίς)
Κίτρινες: Καφές - Μενδρινός, Κούσας
Με μια ματιά
Ο Ντούσαν Μπάγεβιτς είχε αρκετές απουσίες και κατέβασε την… πιο ελληνική ομάδα της φετινής σεζόν με έξι συμπατριώτες μας στην αρχική ενδεκάδα. Το ξεκίνημα ήταν πολύ καλό αλλά όσο πέρναγε η ώρα τα γνωστά προβλήματα στην μεσαία γραμμή και στην άμυνα.

Ο ΠΑΣ έδωσε χώρο στην Ένωση και προσπαθούσε να εκμεταλλευτεί στον Σαϊτιώτη στις αντεπιθέσεις αλλά υπολόγιζε χωρίς τον Ράφικ Τζεμπούρ. Ο Γαλλοαλγερινός είχε μεγάλα κέφια και ήταν διαρκής απειλή για την άμυνα των φιλοξενουμένων.

Παρά τα προβλήματα η ΑΕΚ είχε την κατοχή της μπάλας και προσπαθούσε να βρει τρόπο να μπει μέσα στην περιοχή του Ελευθερόπουλου. Αυτό το κατάφερε στο 23ο λεπτό όταν ο Γεωργέας έκανε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Τζεμπούρ με καρφωτή κεφαλιά άνοιξε το σκορ.

Στο 37΄ ο Ελευθερόπουλος έσωσε την ομάδα του μετά την προβολή του Μπλάνκο. Νέα καλή στιγμή για τους Γιαννιώτες στο 38΄, με τον Σαϊτιώτη να μην μπορεί να ξεπεράσει τον Γκέντσογλου και τον αμυντικό της Ένωσης να προλαβαίνει στη συνέχεια και τον Ντιμπαλά.

Δυνατά μπήκε και στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ. Στο 53΄ ο Κώτσιος πρόλαβε την τελευταία στιγμή κι έβαλε το πόδι στο πλασέ του Μπλάνκο. Κόντρα στη ροή του β΄ μέρους ο Σαϊτιώτης έφερε το ματς στα ίσια, δύο λεπτά αργότερα. Ο επιθετικός του ΠΑΣ νίκησε στον αέρα τον Αραμπατζή και στην άδεια εστία δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 1-1.

Η λύτρωση για την ΑΕΚ ήρθε στο 71΄. Από φάουλ του Χέρσι και σύγχυση στα καρέ της άμυνας του ΠΑΣ ο Καφές έγινε κάτοχος της μπάλας και με πλασέ αιφνιδίασε τον Ελευθερόπουλο κι έδωσε ξανά το προβάδισμα στους "κιτρινόμαυρους" με 2-1.

Από κει και πέρα οι φιλοξενούμενοι βγήκαν για να ισοφαρίσουν, γεγονός που έδωσε τη δυνατότητα στους "κιτρινόμαυρους" να δημιουργούν τη μία ευκαιρία πίσω από την άλλη. Ο Ελευθερόπουλος, όμως, είπε πολλές φορές "όχι" στους επιθετικούς της Ενωσης (Τζιμπούρ, Μπλάνκο), αλλά στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων νικήθηκε από τον Καφέ, που διαμόρφωσε το τελικό 3-1.
Συνέντευξη Τύπου
Μπάγεβιτς: " Ξεκινήσαμε καλά το παιχνίδι. Κάναμε τα περισσότερα από αυτά που είχαμε πει και πετύχαμε γκολ στην κατάλληλη στιγμή. Χάσαμε ευκαιρίες, αν και ο ΠΑΣ είχε δύο καλές στιγμές για να πετύχει γκολ. Στο δεύτερο ημίχρονο σε μία στιγμή που έχουμε πει πολλές φορές να προσέχουμε κάναμε λάθος και μετά για 10 λεπτά ήμασταν πολύ κακοί. Πετύχαμε όμως το γκολ. Συγχαρητήρια στους παίκτες για το πάθος, γιατί κάθε παιχνίδι είναι πολύ δύσκολο. Πήραμε τρεις βαθμούς και μας βοηθούν και από ψυχολογικής πλευράς. Είναι δύσκολα, γιατί υπάρχουν δύο τρεις ομάδες που είναι στην ίδια μοίρα με μας. Δεν νομίζω να μην είναι κίνητρο να κυνηγήσουμε αυτό τον στόχο από τη στιγμή που τα έχουμε χάσει όλα. Και για την αξία του καθένα και για την ομάδα. Πιστεύω ότι στο μέλλον θα έχουμε καινούργια κίνητρα".

Αναστόπουλος: " Δυστυχώς η μπάλα τιμωρεί όταν έχεις κλασικές ευκαιρίες και δεν μπορείς να τις κάνεις γκολ τότε δεν κερδίζεις. Αν εξαιρέσουμε τα πρώτα 20 λεπτά, μετά ελέγξαμε το παιχνίδι χωρίς να μας κάνει η ΑΕΚ ευκαιρία. Στο δεύτερο ημίχρονο ισοφαρίσαμε, χάσαμε ευκαιρίες να προηγηθούμε και στο 71' η ΑΕΚ προηγήθηκε με ένα τυχερό γκολ. Μετά χάσαμε ευκαιρία να πετύχουμε γκολ. Η ΑΕΚ είναι καλή ομάδα, πήρε το χώρο που της δώσαμε και έκανε κι άλλο γκολ. Νομίζω ότι παίξαμε καλά, ήμασταν καλοί σήμερα αλλά αυτό που μετρά είναι ο βαθμός και οι βαθμοί που δεν πήραμε. Συνεχίζουμε και κοιτάμε το επόμενο ματς".
Όλα τα λεφτά...
Ο Ράφικ Τζεμπούρ και ο Δημήτρης Ελευθερόπουλος.
Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Τον κόσμο που έλειπε από τις εξέδρες. Λογικό από την μία λόγω του κρύου, αλλά το κακό έχει παραγίνει στην ΑΕΚ.
To Live του αγώνα...
Η 11άδα των φιλοξενούμενων ΠΑΣ Γιάννινα
Ελευθερόπουλος, Ντάσιος, Κούσας, Κώτσιος, Μιχαλόπουλος, Μενδρίνος, Σαϊτιώτης, Μαϊστόροβιτς, Ντιμπαλά, Σκαρντουέλι, Σίσιτς
Η 11άδα των γηπεδούχων AEK
Αραμπατζής, Γεωργέας, Καράμπελας, Μαϊστόροβιτς, Γκέντσογλου, Μάκος, Καφές, Χέρσι, Μαντούκα, Μπλάνκο, Τζεμπούρ
1' Έναρξη αγώνα
5' Ευκαιρία AEK Καφές
Μετά από εξαιρετική ατομική ενέργεια του Τζεμπούρ ο Καφές έγινε αποδέκτης της μπάλας μετά από πάσα του Χέρσι αλλά το σουτ του αρχηγού έφυγε άουτ.
10' Ευκαιρία ΠΑΣ Γιάννινα Σαϊτιώτης
Ο Σαϊτιώτης πήρε την μπάλα μέσα στην περιοχή αλλά δεν κατάφερε να κάνει το σουτ από πολύ πλεονεκτική θέση.
15' Σχόλιο
Μετά το πολύ καλό ξεκίνημα της ΑΕΚ ο ΠΑΣ έχει ανεβάσει την απόδοσή του και προσπαθεί να βγει από την περιοχή του.
23' Γκολ AEK Τζεμπούρ
Πολύ ωραίο γκολ για τους γηπεδούχους. Ο Μπλάνκο έστρωσε στον Γεωργέα στα δεξιά αυτός έκανε τη σέντρα και ο Τζεμπούρ με δυνατή καρφωτή κεφαλιά άνοιξε το σκορ.
30' Σχόλιο
Καλύτερη η ΑΕΚ ψάχνει για ένα δεύτερο γκολ.
35' Κεφαλιά AEK Μπλάνκο
Ο Γεωρέας έκανε τη σέντρα αλλά ο Ελευθερόπουλος μπλόκαρε την κεφαλιά του Μπλάνκο.
37' Ευκαιρία AEK Μπλάνκο
Ο Μπλάνκο έχασε μοναδική ευκαιρία να κάνει το 2-0 όταν μετά από κεφαλιά του Μαϊστόροβιτς δεν κατάφερε να κάνει την προβολή από το ένα μέτρο.
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
50' Σχόλιο
Η ΑΕΚ έχει την κατοχή και ψάχνει το δεύτερο γκολ.
55' Γκολ ΠΑΣ Γιάννινα Σαϊτιώτης
Λάθος έξοδος από τον Αραμπατζή έδωσε την δυνατότητα στον Σαϊτιώτη να τσιμπήσει την μπάλα με το κεφάλι και στη συνέχει να κάνει το πλασέ για το 1-1 σε κενό τέρμα.
58' Ευκαιρία AEK Μπλάνκο
Ο Μαντούκα έκανε τη σέντρα αλλά ο Μπλάνκο δεν κατάφερε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα.
64' Κεφαλιά AEK Μαϊστόροβιτς
Κεφαλιά του Μαιστόροβιτς η μπάλα πέρασε άουτ.
69' Αλλαγή παίκτη AEK
Ο Λεονάρντο αντί του Χέρσι
71' Γκολ AEK Καφές
Ο Λεονάρντο έδωσε στο Γκέντσοζγλου και αυτός με τακουνάκι βρήκε τον Καφέ ο οποίος με χλιαρό πλασέ έκανε το 2-1.
72' Κίτρινη κάρτα AEK Καφές
74' Κίτρινη κάρτα ΠΑΣ Γιάννινα Μενδρινός
75' Αλλαγή παίκτη ΠΑΣ Γιάννινα
Ο Τζανής στην θέση του Μαϊστόροβιτς.
76' Σουτ AEK Μαντούκα
Ο Μαντούκα μπήκε μέσα στην περιοχή έκανε το σουτ από πλάγια θέση αλλά ο Ελευθερόπουλος έδιωξε ε κόρνερ.
77' Κίτρινη κάρτα ΠΑΣ Γιάννινα Κούσας
78' Ευκαιρία ΠΑΣ Γιάννινα Ντιμπαλά
Ο Μενδρινός με εξαιρετική κάθετη πάσα έδωσε στον Ντιμπαλά αλλά ο Αραμπατζής απέκρουσε με τα ποδια το πλασέ.
79' Αλλαγή παίκτη AEK
Ο Λαγός στη θέση του Μαντούκα.
81' Σουτ AEK Λεονάρντο
Ο Λεονάρντο έκανε το σουτ αλλά ο Ελευθερόπουλοςνέδιωξε με τα πόδια.
85' Ευκαιρία AEK
Αρχικά ο Καφές με κεφαλιά και στην συνέχεια ο Μάκος με σουτ είδαν τον Ελευθερόπουλο να λέει "όχι" με εντυπωσιακές επεμβάσεις.