X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

Γ' ΕΘΝΙΚΗ

ΑΕΚ-Περαμαϊκός 3-0

Εύκολο απόγευμα είχε η ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ κόντρα στον Περαμαϊκό τον οποίο νίκησε με 3-0 για την 13η αγωνιστική του 6ου ομίλου της Γ΄Εθνικής. Μώτος (αυτογκόλ), Ανάκογλου και Ντακόλ τα τέρματα της Ένωσης.

Χωρίς να δυσκολευτεί σε κανένα σημείο της αναμέτρησης η ΑΕΚ πέτυχε μια ακόμη νίκη στο πρωτάθλημα της Γ΄Εθνικής και συνεχίζει την πορεία της προς την επάνοδο στις επαγγελματικές κατηγορίες.

Η Ένωση μπροστά σε 5.000 φίλους της και στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής του 6ου ομίλου δεν είχε πρόβλημα να επικρατήσει με 3-0 του Περαμαϊκού και να φτάσει στους 32 βαθμούς στον βαθμολογικό πίνακα.

Τα γκολ για την ΑΕΚ πέτυχαν ο Μώτος με αυτογκόλ στο πρώτο μέρος και οι Ανάκογλου, Ντακόλ στο δεύτερο ημίχρονο.

Στο πρώτο μέρος η υπεροχή της ΑΕΚ ήταν μεγάλη, μην αφήνοντας σε κανένα σημείο τον Περαμαϊκό να την αμφισβητήσει. Το γκολ της Ένωσης μπορεί να ήρθε από φιλοξενούμενο παίκτη, ωστόσο οι "κιτρινόμαυροι" είχαν ευκαιρίες και για άλλα γκολ.

Αυτές τις εκμεταλλεύτηκαν στο δεύτερο ημίχρονο με τους Ανάκογλου και Ντακόλ και ήρθε ένα εύκολο "τρίποντο" για την ομάδα του Δέλλα. Ο Περαμαϊκός σε κανένα σημείο του αγώνα δεν έδειξε πως μπορεί να κοντράρει την ΑΕΚ.

Δείτε εδώ το LIVE της αναμέτρησης

Η ταυτότητα του αγώνα

Γήπεδο: "ΟΑΚΑ"

Καιρός: Καλός

Διαιτητής: Αναστασίου (Λάρισας)

Βοηθοί: Ακρίβος (Λάρισας), Γεωργίου (Λάρισας)

ΑΕΚ (Δέλλας): Καραγκιολίδης, Γεωργέας, Πεταυράκης, Ρόβας, Τσιρίλο, Κορδέρο, Σταθάκης (5' λ.τρ. Αργυρίου, 46΄Ντακόλ), Γροντής (80' Τσεβάς), Ανάκογλου, Πλατέλλας, Μπρέσεβιτς.

Περαμαϊκός (Στασινόπουλος): Μώτος, Λαππάτας, Γεωργιάδης, Καραγιάννης, Μπάλας, Ερρίκος, Αδριανόπουλος, Λαμπρινάτος (68' Ιατρού), Βεστάκης, Ντούλιας (53' Σεβάι), Χατζηγιαννάκος.

Κίτρινες κάρτες: Αργυρίου (31', ΑΕΚ), Ανάκολγου (84', ΑΕΚ)-Γεωργιάδης (32', Περαμαϊκός)

Γκολ: Μώτος (35', αυτογκόλ), Ανάκογλου (48', ΑΕΚ), Ντακόλ (68', ΑΕΚ)

Ανασκόπηση αγώνα

Η ΑΕΚ ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση και μόλις στο 2ο λεπτό ο Σταθάκης με κοντινή κεφαλιά από σέντρα του Πλατέλλα έστειλε την μπάλα άουτ.

Επτά λεπτά αργότερα (9'), ο Ρόβας ήταν αυτός που δοκίμασε ένα μακρινό σουτ με την μπάλα να φεύγει άουτ, ενώ την ίδια τύχη είχε η μπάλα και από την κεφαλιά του Μπρέσεβιτς στο 12'.

Στο 19' πάλι από σέντρα του Πλατέλλα, ο Μπρέσεβιτς με κεφαλιά έστειλε την μπάλα άουτ, ενώ ο γκολκίπερ του Περαμαϊκού ήταν στην σωστή θέση στο 27' μπλοκάροντας την μπάλα στο διαγώνιο σουτ του Γροντή.

Δέκα λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (35') η υπεροχή της Ένωσης καρποφόρησε. Μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Μπρέσεβιτς έπιασε την κεφαλιά με τον τερματοφύλακα του Περαμαϊκού Μώτο να την στέλνει στα δίχτυα της ομάδας του για το 1-0.

Αυτό ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους με την ΑΕΚ να συνεχίζει να πιέζει για ένα ακόμη γκολ, αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Ξεκίνημα με γκολ στο δεύτερο

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ κατάφερε να ξεκινήσει με γκολ. Στο 47' από το σουτ του Ανάκογλου η μπάλα έφυγε άουτ και στο επόμενο λεπτό (48') ο ίδιος παίκτης με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή διπλασίασε τα τέρματα της ΑΕΚ.

Τέσσερα λεπτά αργότερα (51') ο Μπρέσεβιτς δοκίμασε το σουτ με την μπάλα να κοντράρει και να καταλήγει κόρνερ.

Ο Ντακόλ που πέρασε στην αναμέτρηση στο 52' έκανε ένα σουτ με τον Μώτο να είναι σε καλή θέση και να μπλοκάρει την μπάλα, ενώ ο γκολκίπερ των φιλοξενούμενων είπε "όχι" και στο 55' στο σουτ του Μπρέσεβιτς.

Ο Μώτος επενέβη σωστά σε τρεις ακόμη περιπτώσεις στο 60' και στο 63' σε σουτ του Πλατέλλα και στο 65' σε σέντρα -σουτ του Γεωργέα.

Στο 68' η ΑΕΚ πέτυχε και τρίτο γκολ σαν σε προπόνηση, με τον Κορδέρο να μπαίνει στην περιοχή από αριστερά να γυρίζει την μπάλα στο ύψος του πέναλτι και ο Ντακόλ με σουτ να την στέλνει στα δίχτυα για το 3-0.

Στα υπόλοιπα λεπτά της αναμέτρησης ο ρυθμός έπεσε με την ΑΕΚ ωστόσο να πιέζει και για τέταρτο γκολ, αλλά η κεφαλιά του Τσεβά στο 89' έφυγε άουτ.

Το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή βρήκε τους παίκτες της ΑΕΚ και τους περίπου 5.000 φίλους της να πανηγυρίζουν την δέκατη νίκη στο πρωτάθλημα της Γ' Εθνικής.

MVP της αναμέτρησης

Ο Δημήτρης Ανάκογλου μετά από αρκετό καιρό επανήλθε στις καλές εμφανίσεις και μάλιστα πέτυχε και το δεύτερο γκολ της ΑΕΚ.