Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΑΕΚ

ΑΕΛ-ΑΕΚ 1-0

Μπλάζεκ

Η ΑΕΛ έσπασε το αήττητο της ΑΕΚ στο 2o γύρο καθώς με γκολ του Μπλάζεκ επικράτησε στο Αλκαζάρ με 1-0 (vid)

Με ασφυκτικό πρέσινγκ από τα πρώτα κιόλας δευτερόλεπτα του παιχνιδιού η ΑΕΛ προσπάθησε να πάρει το προβάδισμα από νωρίς στο παιχνίδι. Ωστόσο λίγο η αστοχία, λίγο η ατυχία, αλλά και ο Σάχα δεν επέτρεψαν στην ομάδα του Γιάννη Παπακώστα να πετύχει κάποιο γκολ κόντρα στην ΑΕΚ που για 21 λεπτά δέχθηκε έντονη πίεση.
Η ομάδα του Ντούσαν Μπάγεβιτς από την πλευρά της, σε 45 λεπτά δεν κατάφερε να αξιοποιήσει την τριάδα "φωτιά", αποτελούμενη από τους Τζιμπούρ - Μπλάνκο - Σκόκο, δημιουργώντας μόλις 2 φάσεις (2 σουτ από Μπλάνκο και Σκόκο).

Το δεύτερο μέρος δεν χαρακτηρίστηκε από την ίδια ένταση, όμως η ΑΕΛ πήρε την ουσία, κατακτώντας τους 3 βαθμούς της νίκης με τέρμα του Γιαν Μπλάζεκ στο 55'.
Οι συνθέσεις των ομάδων

ΑΕΛ (Γιάννης Παπακώστας): Βιέρα, Βενετίδης (50' Τουάμα), Νταμπίζας, Κυριακίδης, Κουζέν, Μετίν (80' Ιγκλέσιας), Ρομέου, Βελάσκο, Μελίσσης, Κατσιαρός, Μπλάζεκ (68' Σκάτσελ).

ΑΕΚ (Ντούσαν Μπάγεβιτς): Σάχα, Καφές, Αραούχο, Μαϊστόροβιτς, Τζιμπούρ (66' Νέμεθ), Μαντούκα (62' Χέρσι), Γιάχιτς, Μάκος (77' Λεονάρντο), Καράμπελας, Μπλάνκο, Σκόκο.

Γήπεδο: Αλκαζάρ
Διαιτητής: Μ. Τσινιάρης (Αθηνών)
Βοηθοί: Δ. Μποζατζίδης (Μακεδονίας), Χ. Ακρίβος (Αθηνών)
Κίτρινες: Αραούχο, Γιάχιτς, Σκόκο, Καράμπελας, Μαϊστόροβιτς / Μπλάζεκ, Νταμπίζας, Τουάμα
Κόκκινες:
Με μια ματιά

Έξι στροφές είχαν απομείνει πριν την έναρξη της αναμέτρησης μεταξύ ΑΕΛ και ΑΕΚ, προκειμένου οι γηπεδούχοι, που "καίγονται" για βαθμούς, να εκπληρώσουν τον στόχο της παραμονής στην Super League.

Η κατάκτηση της νίκης θα αποτελούσε βάλσαμο ή ορθότερα... ανάσα ζωής με τον τεχνικό των "βυσσινί", Γιάννη Παπακώστα, να ζητά απο τους παίκτες του να παίξουν με ψυχή και καρδιά για την διεκδίκηση των τριών βαθμών.

Στα συν για την ΑΕΛ, η μίνι θετική προϊστορία, με 1 νίκη και 2 ισοπαλίες στις τελευταίες 3 εντός έδρας μονομαχίες μεταξύ των δύο ομάδων, οι πολλές επιστροφές βασικών μονάδων, αλλά και η παρουσία του κόσμου που αναμενόταν να δώσει βροντερό "παρών" στις κερκίδες του "Αλκαζάρ".

Στην αντίπερα όχθη και την ΑΕΚ, εν μέσω διοικητικών ανακατατάξεων και εν τέλει διαφαινόμεων λύσεων στα προβλήματα που αντιμετωπίζει, ο Ντούσαν Μπάγεβιτς και οι παίκτες του είχαν να φέρουν εις πέρας μία δύσκολη αποστολή. Άλλωστε όπως προαναφέραμε, οι πρόσφατες μεταξύ τους αναμετρήσεις στον "κάμπο" έβγαζαν "νικήτρια" _ στο νήμα _ την ΑΕΛ.

Η νίκη φάνταζε επιτακτική, για τη διατήρηση της 4ης θέσης των πλέι οφ και την απομάκρυνσή της από τον 5ο Άρη. ο οποίος λίγο νωρίτερα είχε φύγει από το "Ανθή Καραγιάννη", με τον βαθμό της ισοπαλίας.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, ο Σερβοέλληνας τεχνικός μπορούσε να υπολογίζει στις υπηρεσίες και των 4 επιθετικών λύσεων που διαθέτει, καθώς Τζιμπούρ, Σκόκο, Μπλάνκο και Νέμεθ βρίσκονταν στις υπηρεσίες του για πρώτη φορά τη φετινή χρονιά.

Δεν είχε περιθώρια

Η ανάγκη για βαθμούς "απαιτούσε" επιθετικό ποδόσφαιρο και γκολ, με την ΑΕΛ να μπαίνει... φουριόζα και να δημιουργεί μέσα σε 10 λεπτά 3 σημαντικές ευκαιρίες και να τις ξοδεύει και τις 3!

Το... σφυροκόπημα ξεκίνησε από το 20ο (!) δευτερόλεπτο της αναμέτρησης με τον Βενετίδη να σεντράρει από τα αριστερά, τον Κουζέν να σηκώνεται ψηλότερα από τους αντίπαλους αμυντικούς, να παίρνει την κεφαλιά, αλλά την μπάλα να περνάει άουτ.

Και αν αυτή ήταν η προειδοποίηση των "επιθετικών ορέξεων" που είχαν οι παίκτες του Γιάννη Παπακώστα, η ευκαιρία του Γιαν Μπλάζεκ λίγα λεπτά αργότερα... τράνταξε τους παίκτες του Ντούσαν Μπάγεβιτς αλλά και το οριζόντιο δοκάρι του Σάχα. Ο Τσέχος άσος βγήκε στην πλάτη της άμυνας και αφού ξεπέρασε τον εξερχόμενο Αργεντινό πορτιέρο, "σημάδεψε" το οριζόντιο δοκάρι, στη μεγαλύτερη ευκαιρία φυσικά του αγώνα μέχρι εκείνο το σημείο.

Η "πολιορκία" του πρώτου δεκαλέπτου έληξε με τον Κουζέν να πρωταγωνιστεί και πάλι στη μικρή περιοχή της Ένωσης, αλλά η κεφαλιά του να απομακρύνθηκε από τον Σάχα σε πρώτο χρόνο, με τον Μαϊστόροβιτς να "καθαρίζει" τη φάση επιστρέφοντας την μπάλα στον Αργεντινό.

Μοναδική καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους; Ένα σουτ του Μπλάνκο στο 5' που κατέληξε μετά από κόντρες στα χέρια του Βιέρα.

Έπεσαν οι... τόνοι

Μετά το πρώτο 10λεπτο "φωτιά" ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, με την ΑΕΛ ωστόσο να διατηρεί τα ηνία, τον Μπλάζεκ να εντυπωσιάζει με τις προσωπιικές του ενέργειες και την ΑΕΚ να δείχνει εκτός... κλίματος.

Το νεκρό διάστημα της ΑΕΛ δεν αξιοποιήθηκε από τους φιλοξενούμενοιυς, που έδειχναν να μην μπορούν να βρουν τρόπο να πλησιάσουν την αντίπαλη περιοχή. Και οι "βυσσινί" ανέβασαν ξανά ταχύτητα με τον Τουμέρ Μετίν να έχει δύο καλές στιγμές στο 20' και το 21', οι οποίες όμως δεν μετουσιώθηκαν σε ένα γκολ για την ομάδα του.

Ισορροπία

Η ΑΕΚ δεν πλήρωσε την αδράνεια που επέδειξε στην άμυνα της και με το πέρας του χρόνου κατάφερε να ισορροπήσει το παιχνίδι και δειλά δειλά να βγει στην επίθεση. Βέβαια η καλή αμυντική λειτουργία της ΑΕΛ δεν άφηνε ελεύθερους διαδρόμους στους μέσους και τους επιθετικούς της Ένωσης, που περιορίστηκαν σε βαθιές μπαλιές και στημένες φάσεις που δεν αξιοποιήθηκαν, αλλά και ένα σουτ του Σκόκο στο 24' που κατέληξε άουτ.

Το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Τσινιάρη στο πρώτο ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες (0-0) σε ένα ματς που χαρακτηρίστηκε από 21 λεπτά καταιγιστικού ποδοσφαίρου! Χαρακτηριστικό στοιχείο του πρώτου μέρους; 11-2 οι τελικές προσπάθειες υπέρ των γηπεδούχων...

Επέστρεψε από τα αποδυτήρια με γκολ

Μπορεί τα πρώτα λεπτά της επανάληψης να μην είχαν το ίδιο τέμπο όπως στο πρώτο 45λεπτο, ωστόσο στο 55' η ΑΕΛ βρήκε τελικά τον τρόπο να ξεκλειδώσει την άμυνα της ΑΕΚ και να πάρει το προβάδισμα στο σκορ με τον Μπλάζεκ. Ο Τουάμα μπήκε στην περιοχή, έστρωσε στον επερχόμενο Τσέχο και ο νεαρός επιθετικός με πλασέ νίκησε τον Σάχα.

Και μόλις 1 λεπτό αργότερα ο Μπλάζεκ παραλίγο να τιμωρήσει για 2η φορά τη "σαστισμένη" άμυνα της Ένωσης, αλλά το πλασέ του από πλεονεκτική θέση πέρασε άουτ.

Υποχώρησε η ΑΕΛ, βρήκε χώρους η ΑΕΚ

Η ΑΕΛ μετά το γκολ που πέτυχε κατέβασε ταχύτητα, οπισθοχώρησε με αποτέλεσμα η ΑΕΚ να κερδίσει μέτρα στο γήπεδο, να ανέβει στην περιοχή και να δημιουργήσει τις προϋποθέσεις, αρχικά για το γκολ της ισοφάρισης.

Με κύριους εκφραστές της τους Σκόκο και Μπλάνκο, η ΑΕΚ πλησίασε επικίνδυνα τα καρέ του Βιέρα αλλά οι τελικές επιλογές των Αργεντινών δεν είχαν την απαιτούμενη ψυχραιμία με αποτέλεσμα οι προσπάθειές τους να πάνε... στράφι.

Το ματς διένυε τις τελευταίες στιγμές του, η ΑΕΚ είχε ανέβει και η ΑΕΛ προσπάθησε έστω και στο τέλος να "κλειδώσει" τη νίκη. Ο Κουζέν εκτέλεσε φάουλ από τα δεξιά, ο Ιγκλέσιας πήρε την πρώτη κεφαλι, ο Σάχα απομάκρυνε, ο Ρομέου πήρε το "ριμπάουντ" και έκανε νέο σουτ, αλλά ο Αργεντινός πορτιέρο δήλωσε και πάλι "παρών".

Ο διαιτητής Τσινιάρης σφύριξε για τελευταία φορά στο ματς και η ΑΕΛ πανηγύρισε μία σπουδαία νίκη, στη μάχη που δίνει για την απομάκρυνση από τη ζώνη του υποβιβασμού.
Το γκολ της αναμέτρησης

Συνέντευξη Τύπου

Ντούσαν Μπάγεβιτς (ΑΕΚ): " H Λάρισα ήταν καλύτερη από εμάς. Ήθελε περισσότερο το ματς και κέρδισε δίκαια. Μπορούσε να πετύχει περισσότερα τέρματα. Δεν περιμέναμε να είμαστε τόσο κακοί. Έπαιξε καλά η Λάρισα, αλλά εμείς ήμασταν πολύ κακοί.

Κάναμε πολλά λάθη, 5-6 στα πρώτα 15 λεπτά. Δεν μπορούσαμε να κρατήσουμε την μπάλα και θα μπορούσαμε να φάμε 4 ή 5 γκολ. Αντικρίσαμε πολλές κίτρινες και αυτό ήταν πρόβλημα. Θα δούμε τι μπορούμε να κάνουμε τις επόμενες μέρες. Ήταν πάρα πολύ καλή η Λάρισα σήμερα. Πολύ επιθετική και ήξερε κάθε στιγμή τι ήθελε στο γήπεδο

".

Γιάννης Παπακώστας (ΑΕΛ): " Είναι μια πάρα πολύ σημαντική νίκη την οποία χρειαζόμασταν. Συγχαρητήρια στους ποδοσφαιριστές και στον κόσμο που γέμισε το γήπεδο. Νικήσαμε δίκαια και αδικούμαστε από το σκορ. Κρατήσαμε το ρυθμό, ελέγξαμε το παιχνίδι και αναγκάσαμε την πιο παραγωγική ομάδα στην Ελλάδα να μείνει μακριά από την εστία μας.

Ήμασταν πειθαρχημένοι, είχαμε πάθος και πήραμε τη νίκη. Οι παίκτες μου είναι καλοί, επαγγελματίες και έχουν και φιλότιμο. Ελπίζω να το δείξουν και στα επόμενα παιχνίδια

".
Όλα τα λεφτά...

Ο νεαρός Τσέχος επιθετικός, Γιαν Μπλάζεκ, έκανε ένα πάρα πολύ καλό παιχνίδι και το σφράγισε με ένα γκολ. Άτυχος ωστόσο, καθώς αποχώρησε τραυματίας.

Το 20λεπτο φωτιά της ΑΕΛ στο πρώτο ημίχρονο, που δεν είχε ωστόσο το εππιθυμητό αποτέλεσμα για την ομάδα του Γιάννη Παπακώστα.

Ο κόσμος της ΑΕΛ που γέμισε το "Αλκαζάρ", υποστηρίζοντας με τον τρόπο αυτό την προσπάθεια που κάνει η ομάδα τους για την αποφυγή του υποβιβασμού.
Ας ξεχάσουμε καλύτερα...

Την αδυναμία της ΑΕΚ να δημιουργήσει παιχνίδι και συνεπώς επικίνδυνες στιγμές στα καρέ του Βιέρα.
To Live του αγώνα... Από τον Γιώργο Χριστοφόρου

Η 11άδα των γηπεδούχων
ΑΕΛ (Παπακώστας): Βιέρα, Βενετίδης, Νταμπίζας, Κυριακίδης, Κουζέν, Μετίν, Ρομέου, Βελάσκο, Μελίσσης, Κατσιαρός, Μπλάζεκ.
Η 11άδα των φιλοξενούμενων
ΑΕΚ (Μπάγεβιτς): Σάχα, Καφές, Αραούχο, Μαϊστόροβιτς, Τζεμπούρ, Μαντούκα, Γιάχιτς, Μάκος, Καράμπελας, Μπλάνκο, Σκόκο.
1' Έναρξη αγώνα
Στη σέντρα οι γηπεδούχοι
1' Ευκαιρία ΑΕΛ Κουζέν
Ευκαιρία στα 20 δευτερόλεπτα για την ΑΕΛ! Σέντρα του Βενετίδη από τα αριστερά, ο Κουζέν από την μικρή περιοχή πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα κατέληξε άοιυτ
2' Σουτ ΑΕΛ Μετίν
Μονοκόμματο αριστερό σουτ του Μετίν, η μπάλα πέρασε άουτ
5' Σουτ ΑΕΚ Μπλάνκο
Ο Μπλάνκο σουτάρει μέσα από την περιοχή, η μπάλα κοντράρει και καταλήγει στην αγκαλιά του Βιέρα
6' Δοκάρι ΑΕΛ Μπλάζεκ
Πολύ μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ! Ο Μπλάζεκ βγήκε στην αντεπίθεση, ξεπέρασε τον προσωπικό του αντίπαλο, αλλά το σουτ του σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι! Στην επαναφορά η κεφαλιά του Μετίν πέρασε πάνω από την εστία
7' Ευκαιρία ΑΕΛ Κουζέν
Η ΑΕΛ πιέζει ασφυκτικά και σφυροκοπεί την άμυνα της ΑΕΚ. Ο Κουζέν αυτή τη φορά οριζοντιώθηκε στην περιοχή, αλλά η κεφαλιά του απομακρύνθηκε από τον Σάχα
14' Κίτρινη κάρτα ΑΕΚ
Κίτρινη κάρτα στον Αραούχο για μαρκάρισμα στον Βενετίδη.
17' Σχόλιο
Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε μετά το πρώτο δεκάλεπτο φωτιά, με την ΑΕΛ ωστόσο να έχει τα ηνία του αγώνα.
20' Ευκαιρία ΑΕΛ
Ο Κουζέν θα κάνει χαμηλή σέντρα από τα δεξιά, με τον Σάχα να μην μπλοκάρει καλά την μπάλα και τον Μαϊστόροβιτς τελευταία στιγμή να διώχνει σε κόρνερ. Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε μετά το πρώτο δεκάλεπτο φωτιά, με την ΑΕΛ ωστόσο να έχει τα ηνία του αγώνα.
21' Ευκαιρία ΑΕΛ
Σέντρα του Βενετίδη από τα αριστερά, ο Καράμπελας θα την αφήσει να περάσει από πάνω του, με την μπάλα να καταλήγει στον Μετίν. Το πλασέ του Τούρκου ωστόσο πέρασε άουτ.
24' Ευκαιρία ΑΕΚ
Δυνατό σουτ του Σκόκο, η μπάλα θα περάσει δίπλα από το δοκάρι του Βιέρα.
33' Κίτρινη κάρτα ΑΕΛ
Κίτρινη κάρτα στον Μπλάζεκ για διαμαρτυρία στον επόπτη.
34' Σχόλιο
Στα τελευταία λεπτά η ΑΕΚ έχει ισορροπήσει το παιχνίδι και βγαίνει σιγά σιγά στην επίθεση.
38' Σχόλιο
Πολλά τα παράπονα από τον Μπλάζεκ που φλερτάρει με την δεύτερη κίτρινη κάρτα.
41' Ευκαιρία ΑΕΛ
Χλιαρό σουτ του Κυριακίδη, ο Σάχα θα πέσει και θα μπλοκάρει.
44' Κίτρινη κάρτα ΑΕΚ
Κίτρινη κάρτα στον Γιάχιτς για μαρκάρισμα στον Κουζέν.
45' Έναρξη καθυστερήσεων
Ένα θα είναι το λεπτό των καθυστερήσεων στο πρώτο μέρος.
45' Λήξη ημιχρόνου
45' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
Στη σέντρα η ομάδα της ΑΕΚ
50' Αλλαγή παίκτη ΑΕΛ
Βενετίδης έξω στη θέση του ο Τουάμα.
51' Κίτρινη κάρτα ΑΕΛ
Κίτρινη κάρτα στον Νταμπίζα για φάουλ στον Μαντούκα.
55' Γκολ ΑΕΛ 1-0
Ο Τουάμα θα μπει μέσα στην περιοχή της ΑΕΚ και θα αφήσει έξυπνα στον Μπλάζεκ, που με πλασέ να νικήσει τον Σάχα και θα σκοράρει.
56' Ευκαιρία ΑΕΛ
Ο Μετίν θα βρει πολύ ωραία τον Μπλάζεκ μέσα στην περιοχή του Σάχα, με τον Τσέχο να κάνει άστοχο πλασέ αν και ήταν σε καλή θέση.
59' Κίτρινη κάρτα ΑΕΚ
Κίτρινη κάρτα στον Σκόκο για διαμαρτυρίες.
Κίτρινη κάρτα στον Καράμπελα για δυνατό μαρκάρισμα στον Μπλάζεκ.
62' Αλλαγή παίκτη ΑΕΚ
Χέρσι μέσα στη θέση του Μαντούκα.
66' Σχόλιο
Μετά το γκολ του Μπλάζεκ, οι παίκτες της ΑΕΛ έχουν γυρίσει πίσω, με αποτέλεσμα η ΑΕΚ να βγαίνει επικίνδυνα στην επίθεση.
67' Αλλαγή παίκτη ΑΕΚ
Τζεμπούρ έξω στη θέση του ο Νέμεθ.
69' Αλλαγή παίκτη ΑΕΛ
Ο Μπλάζεκ βγήκε έξω τραυματίας, στη θέση του ο Σκάτσελ.
73' Κίτρινη κάρτα ΑΕΛ
Κίτρινη κάρτα στον Ρομέου για χτύπημα με τον αγκώνα στον Μάκο.
76' Σχόλιο
Ο ρυθμός του αγώνα έχει πέσει αρκετά στα τελευταία λεπτά, ενώ αυτό που ξεχωρίζει είναι τα σκληρά μαρκαρίσματα.
77' Αλλαγή παίκτη ΑΕΚ
Αναγκαστική αλλαγή για την ΑΕΚ, Μάκος έξω στη θέση του ο Λεονάρντο.
80' Αλλαγή παίκτη ΑΕΛ
Μετίν έξω στην θέση του ο Ιγκλέσιας.
82' Κίτρινη κάρτα ΑΕΚ
Κίτρινη κάρτα στον Μαϊστόροβιτς για μαρκάρισμα στον Ρομέου.
83' Ευκαιρία ΑΕΛ
Διπλή πολύ μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ να κάνει δυο τα τέρματα της. Ο Κουζέν εκτέλεσε φάουλ από τα δεξιά, με τον Ιγκλέσιας να παίρνει την πρώτη κεφαλιά και τον Σάχα να διώχνει, Ο Ρομέου πήρε το ριμπάουντ και έκανε νέο σουτ, με την Αργεντινό πορτιέρο να διώχνει και πάλι.
88' Σχόλιο
Δραματικά τα τελευταία λεπτά, με την ΑΕΛ να προσπαθεί να κρατήσει τη νίκη με νύχια και με δόντια, χωρίς ωστόσο να πιέζεται πολύ από την ΑΕΚ.
90' Έναρξη καθυστερήσεων
Τέσσερα θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων στο δεύτερο μέρος.