Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΑΡΗΣ

ΑΕΛ-Άρης 2-2

Σίμιτς

Χορταστικό παιχνίδι στο "Αλκαζάρ" καθώς ΑΕΛ και Άρης αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 2-2 (video)

Η ΑΕΛ ξεκίνησε πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και αιφνιδίασε τον Άρη καθώς μόλις στο 8ο λεπτό ο Σίμιτς με αριστοτεχνική εκτέλεση φάουλ έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του.
Ωστόσο η εξέλιξη του αγώνα ήταν άκρως συναρπαστική με τον Άρη να ισοφαρίζει στο 25' με τον Αμπρέου, τους γηπεδούχους να ξαναπαίρνουν μετά από δύο λεπτά το προβάδισμα με τέρμα του Τουάμα και τους Θεσσαλονικείς στο 33' να ξαναφέρνουν το παιχνίδι στα ίσα με τον Κόκε.

2-2 το αποτέλεσμα του ημιχρόνου ωστόσο οι ισορροπίες άλλαξαν λίγο πριν την ανάπαυλα, καθώς ο Σπάθας ύστερα από μία διεκδίκηση της μπάλας έκρινε ότι ο Ντε Νίγκρις χτύπησε εσκεμμένα τον Φερνάντες αποβάλλοντάς τον από τον αγωνιστικό χώρο με απευθείας κόκκινη κάρτα.

Στην επανάληψη το παιχνίδι δεν επεφύλασσε σπουδαίες συγκινήσεις με την ΑΕΛ παρά το αριθμητικό μειονέκτημα να μην απειλείται σοβαρά και να κρατά το την ισοπαλία (2-2) μέχρι τη λήξη του αγώνα.
Οι συνθέσεις των ομάδων
ΑΕΛ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Μάλαρζ, Μπουκουβάλας, Βενετίδης, Κυριακίδης (46' Ιγκλέσιας), Ντε Νίγκρις, Τουάμα (86' Μετίν), Σίμιτς (72' Γιαννακόπουλος), Ααράμπ, Ρομέου, Μελίσσης, Αμπουχατζίρα.

Άρης (Ιομάρ Μαζίνιο): Σηφάκης, Αράνο, Κουλουχέρης (72' Κουλουχέρης), Ναφτί, Κάλβο (55' Χαβίτο), Φερνάντες (46' Γκρασιάν), Κόκε, Αμπρέου, Νασούτι, Γκαρσία, Φλάβιο.

Γήπεδο: Αλκαζάρ

Διαιτητής: Η.Σπάθας (Πειραιά)

Βοηθοί: Χ.Γενναίος (Αθηνών), Δ.Τάτσης (Ηπείρου)

Κίτρινες: Βενετίδης, Ιγκλέσιας / Φερνάντες, Νασούτι, Κόκε

Κόκκινες: Ντε Νίγκρις
Με μια ματιά
Επιστροφή στο πρωτάθλημα για ΑΕΛ και Άρη μετά και τις αντίθετες πορείες που ακολούθησαν μεσοβδόμαδα στις αναμετρήσεις για την Δ' φάση του Κυπέλλου hellas online, με τους γηπεδούχους να αποκλείονται από την επόμενη φάση από τον Ολυμπιακό Βόλου και τον Άρη να... ιδρώνει προκειμένου να πάρει με 4-3 την πρόκριση επί του Ασπρόπυργου.

Αρκετά ήταν τα προβλήματα που έπρεπε να αντιμετωπίσουν οι δύο προπόνητες ενόψει του μεταξύ του ματς για την 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League, με τον Μαρίνο Ουζουνίδη να στερείται των υπηρεσιών του αρχηγού της ομάδας Νίκου Νταμπίζα και τον Ιομάρ Μαζίνιο, πέραν των γνωστών απουσιών των Χαβιέ Κάμπορα, Νάτσο Γκαρσία και Κρίστι Βανγκέλι, να μην υπολογίζει ούτε στους Ρονάλντο Γκιάρο και Νέτο.

Αιφνιδίασε με... Σίμιτς

Η ΑΕΛ από τα πρώτα κιόλας λεπτά του αγώνα στο "Αλκαζάρ" έδειξε τις... επιθετικές διαθέσεις της! Θέλοντας να πάρει τον έλεγχο του αγώνα και διατηρώντας την κατοχή στη μεσαία γραμμή κυνήγησε με πάθος ένα γρήγορο τέρμα.

Και αν στα πρώτα πέντε λεπτά δεν δημιούργησε επικίνδυνες καταστάσεις μπροστά από την εστία του Μιχάλη Σηφάκη, μία αριστοτεχνική απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σίμιτς στο 8' έβαλε μπροστά στο σκορ τους γηπεδούχους.

Ισοφάρισε με Αμπρέου

Το τέρμα του Σίμιτς αφύπνισε τους φιλοξενούμενους οι οποίοι μέχρι το 14' δεν είχαν δημιούργησει ούτε υποψία φάσης. Ωστόσο ένα λεπτό πριν τη συμπλήρωση 15 λεπτών στο παιχνίδι ο Άρης άγγιξε την ισοφάριση με τον Αμπρέου όμως να τη... στερεί από τους συμπαίκτες του. Ο Κόκε επιχείρησε το σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή με την μπάλα να έχει πάρει πορεία προς τα δίχτυα. Όμως ο Αμπρέου, σε ρόλο αμυντικού, απέκρουσε με το κεφάλι το σουτ του... συμπαίκτη του, ενώ ταυτόχρονα ήταν σε θέση οφσάιντ με αποτέλεσμα η φάση να θεωρηθεί ως μη γενόμενη!

Ο Ιομάρ Μαζίνιο καθόταν σε "αναμμένα κάρβουνα", με τον Βραζιλιάνο μάλιστα να μη διανύει τις καλύτερες των ημερών του στην τεχνική ηγεσία των Θεσσαλονικέων ειδικότερα μετά τις τελευταίες, όχι και τόσο καλές, εμφανίσεις τους.

Τη... φωτιά όμως έσβησε στο 25' ο Αμπρέου με κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Πίτου Γκαρσία, ξεχρεώνοντας κατά ένα τρόπο για το "λάθος" του στη φάση του 14', ισοφαρίζοντας, προσωρινά όπως αποδείχθηκε, σε 1-1.

Χορταστικό πρώτο ημίχρονο...

Συναρπαστική όμως ήταν η συνέχεια στον αγωνιστικό χώρο του "Αλκαζάρ" καθώς η απάντηση της ΑΕΛ στο γκολ του Αμπρέου ήταν άμεση με τον Τουάμα να εκτέλει τον Μιχάλη Σηφάκη με σουτ στην κίνηση έπειτα από σέντρα του Βενετίδη από τα αριστερά και στο 27' η ομάδα του να ξαναπαίρνει το προβάδισμα...

Το οποίο όμως διατήρησε για λίγα λεπτά καθώς ο Άρης που είχε αρχίσει να βρίσκει ρυθμό έφερε και πάλι το παιχνίδι στα ισα στο 33' έπειτα από σουτ του Κόκε περίπου από το ύψος του πέναλτι.

Άναψαν τα... αίματα

Τα υπόλοιπα λεπτά δεν επεφύλασσαν κάποια σπουδαία φάση, πέρα κάποια σουτ για τους γηπεδούχους με τους Μπουκουβάλα και Τουάμα να μη βρίσκουν στόχο, ωστόσο μία απόφαση του Σπάθα στην εκπνοή του ημιχρόνου στάθηκε ικανή προκειμένου να ανάψουν τα αίματα εντός του αγωνιστικού χώρου. Ο άρχοντας της αναμέτρησης θεώρησε ότι ο Ντε Νίγκρις χτύπησε εσκεμμένα με τον αγκώνα τον Φερνάντες σε εναέρια διεκδίκηση της μπάλας αποβάλλοντας τον Μεξικανό με απευθείας κόκκινη κάρτα στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων. Μία απόφαση για την οποία διαμαρτυρήθηκε σύσσωμος ο πάγκος της ΑΕΛ αλλά και ο ίδιος ο άσος της θεσσαλικής ομάδας.

Από μία ευκαρία

Με τις ισορροπίες να έχουν αλλάξει καθώς η ΑΕΛ θα έπρεπε να βγάλει ένα ημίχρονο έχοντας αριθμητικό μειονέκτημα ο Μαρίνος Ουζουνίδης προέβη σε αλλαγή πλάνων και... αλλαγή παίκτη από το ημίχρονο περνώντας στον αγωνιστικό χώρο τον Ιγκλέσιας στη θέση του Κυριακίδη. Στην αντίπερα όχθη ο Ιομάρ Μαζίνιο θέλοντας να διατηρήσει αυτό το πλεονέκτημα έβγαλε τον "εκνευρισμένο" και ήδη "κιτρινισμένο" Ντάριο Φερνάντες βάζοντας στη θέση του έναν εξίσου δημιουργικό μέσο, τον Αργεντινό Λεάντρο Γκρασιάν.

Ο ρυθμός στα πρώτα λεπτά της επανάληψης ήταν εξίσου γρήγορος με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να δημιουργήσουνν επικίνδυνες καταστάσεις μπροστά από τις αντίπαλες εστίες. Μάλιστα στο 54' η ΑΕΛ έφτασε πολύ κοντά στο να πάρει για τρίτη φορά στο παιχνίδι το προβάδισμα, όμως η φωτοβολίδα του Ρομέου σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Μιχάλη Σηφάκη. Ο Άρης απάντησε ένα λεπτό αργότερα με τον νεοεισελθόντα Χαβίτο να δοκιμάζει τα αντανακλαστικά του Μάλαρζ και να τον αναγκάζει σε εντυπωσιακή επέμβαση.

Σημάδια κόπωσης

Στο τελευταίο εικοσάλεπτο του παιχνιδιού τα σημάδια κόπωσης έκαναν την εμφάνισή τους! Ο ρυθμός και η ένταση των προσπαθειών άρχισε να πέφτει με την πάροδο του χρόνου και τις επιλογές των 22 ποδοσφαιριστών να χαρακτηρίζονται από μη καθαρή σκέψη τουλάχιστον όσον αφορά την τελική πάσα.

Αυτό είχε ως συνέπεια να μην υπάρξουν καθαρές ευκαιρίες για καμία από τις δύο ομάδες και το αποτέλεσμα να μένει ως έχει (σ.σ. 2-2) μετά και το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Σπάθα.
Video με τα γκολ της αναμέτρησης

Συνέντευξη Τύπου
Του Πάρη Τσελεπίδη

Ιομάρ Μαζίνιο (προπονητής Άρης): " Αρχικά θέλω να ζητήσω συγνώμη για την καθυστέρηση αλλά αντιμετωοπίσαμε προβλήματα καθώς ερχόμασταν από οπαδούς της Λάρισας και αναγκαστήκαμε να γυρίσουμε πίσω. Για αυτό και καθυστερήσαμε. Όσον αφορά την δική μου ομάδα μας έλειψε λίγο παραπάνω αποφασιστικότητα στο δεύτερο ημίχρονο για να κερδίσουμε το παιχνίδι. Προσπαθήσαμε με ποδοσφαιριστές όπως ο Γκρασιάν και ο Χαβίτο να εκμεταλλευτούμε τις γραμμές και το αριθμητικό πλεονέκτημα. Η Λάρισα κλείστηκε καλά στην άμυνα και προτίμησε να παίξει με αντεπιθέσεις. Η αλήθεια είναι ότι θα πρέπει να δουλέψουμε πάρα πολύ ώστε να μην έχουμε κοιλιά στο δεύτερο ημίχρονο".

Για το ότι η ομάδα του δεν κέρδισε παρά το ότι έπαιξε και πάλι με παίκτη παραπάνω σχολίασε: " Θα έλεγα ότι μία ομάδα που παίζει με 10 παίκτες δεν απογορεύεται να κερδίσει ένα παιχνίδι. Αντίθετα, πεισμώνει έχει παραπάνω φρεσκάδα και περισσότερες δυνάμεις. Εμείς κατεβήκαμε γα να κερδίσουμε το παιχνίδι".

Για την μετριότητα της ομάδας του στα δώρα των αντιπάλων του: " Ίσως εκεί να λείπει κάπως η φιλοδοξία και η αποφασιστικότητα για την νίκη. Ίσως σαν μην έχουμε την αυτοσυγκέντρωση και καθαρό μυαλό. Εμείς ψάξαμε πάντα από την τακτική μας να ανοίξουμε το παιχνίδι στα πλάγια. Θα έλεγα ότι μας λείπει παραπάνω αυτοσυγκέντρωση".

Για την αλλαγή του Φερνάντες στο ημίχρονο είπε: " Στη φάση που αποβλήθηκε ο ποδοσφαιριστής της Λάρισας και ο Φερνάντες πήρε κίτρινη. Υπήρχε κίνδυνος αποβολής και παρά την καλή δουλειά στο πρώτο ημίχρονο θέλαμε να τον προφυλάξουμε για το μέλλον".

Όταν του ζητήθηκε να κάνει ένα σχόλιο για την αποβολή του Ντε Νίγκρις τόνισε: " Είδα τον ποδοσφαιριστή μου με ματωμένο το στόμα όταν απομακρύνθηκε από τον αγωνιστικό χώρο. Δεν ξέρω αν έγινε από πρόθεση".

Για το αν μετάνιωσε που πέρασε τον Γρασιάν αντί του Φερνάντεζ και όχι κάποιον από τους χαφ που είχε στον πάγκο είπε: " Δεν μετανιώσα για την αλλαγή. Την είχα ξανακάνει και την Τετάρτη στο παιχνίδι του Κυπέλλου με τον Ναφτί και τον Πίτου που τα είχανε πάει πολύ καλά και θέλησα να δώσω επιθετική νότα στην ομάδα".

Για το πώς αντιμετωπίζει τις αντιδράσεις των ποδοσφαιριστών του περί έλλειψης συγκέντρωσης, καθαρού μυαλού, αλλά και την φημολογία περί αντικατάστασής του δήλωσε: " Θα έλεγα ότι είμαι πάρα πολύ ήρεμος. Κοντεύω να κλείσω ένα χρόνο στον Άρη και θα συνεχίσω να δουλεύω όσο πιο σκληρά μπορώ για την ομάδα. Επίσημα δε μου έχουν πει τίποτα από την ομάδα και συνεχίζω την δουλειά μου. Συνεχίζω την δουλειά μου με την ίδια φιλοδοξία για να πετύχω τους στόχους της φετινής χρονιά. Καταλαβαίνω ότι υπάρχει βιασύνη, βρίσκουμε ρυθμό και απλά χρειάζεται λίγο παραπάνω υπομονή για να πετύχουμε τους στόχους που έχουμε βάλει από την αρχή".

Μαρίνος Ουζουνίδης (προπονητής ΑΕΛ): " Είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος από την προσπάθεια και την ποιότητα που δείξανε τα παιδιά στο παιχνίδι. Ίσως αν όχι το καλύτερο ένα από τα καλύτερα από τότε που είμαι στην ομάδα. Είμαι όμως και απογοητευμένος γιατί δεν πήραμε το αποτέλεσμα που αξίζαμε και θέλαμε. Ακόμα και στο δεύτερο ημίχρονο αν και παίζαμε με παίκτη λιγότερο.

Στο πρώτο ημίχρονο έγινε ένα πολύ καλό παιχνίδι και δυστυχώς οι αποφάσεις του διαιτητή το χαλάσανε πολύ. 11 εναντίον 11 θα ήταν πολύ καλύτερο το παιχνίδι. Στο δεύτερο ημίχρονο θέλαμε να εκμεταλλευτούμε τους κενούς χώρους που θα άφηνε ο Άρης. Τα παιδιά προσπάθησαν πάρα πολύ. Βοήθησε και ο κόσμος που στάθηκε κοντά τους και θέλουμε να είναι κοντά τους. Σίγουρα δεν είμαστε ακόμα έτοιμοι για να έχουμε σταθερότητα στην απόδοση αλλά μπορούμε να επανέλθουμε σε ένα πολύ καλό επίπεδο. Δυστυχώς οι αποφάσεις των διαιτητών ειδικά σε εντός έδρας παιχνίδια είναι εναντίον μας και θα πρέπει να προβληματίσει εμάς και αυτούς που ασχολούνται με την διαιτησία και θα πρέπει να ασχοληθούνε άλλοι. Θα πρέπει να περιμένουμε περισσότερα πράγματα στην συνέχεια. Θα φέρουμε την ομάδα εκεί που της αξίζει"

.

Για την αποβολή του Ντε Νίγκρις δήλωσε: " Ο Ντε Νίγκρις ισχυρίζεται ότι ήταν μία φάση διεκδικήσιμη και δεν έκανε κάτι. Αντίθετα στον παίκτη του Άρη δεν φέθηρκε ανάλογα γιια διπλή παράβαση. Ο διαιτητής το χάλασε το παχινίδι που θα μπορούσε να είναι καλύτερο".

Για την συνέχεια της χρονιάς επισήμανε: " Βαθμολογικά δεν πήραμε αυτό που θέλαμε αλλά μπορούμε να ελπίζουμε για κάτι καλύτερο. Με αυτούς τους βαθμούς δεν μπορείς να μιλάς για στόχους. Εμείς θα πρέπει να καλύψουμε τους χαμένους εντός έδρας βαθμούς από εκτός έδρας παιχνίδια".

Για την καθυστερημένη βελτίωση της ομάδας του είπε: " Ξέρετε πως ήταν οι καταστάσεις από την αρχή. Σε κάποιες θέσεις υπάρχουν προβλήματα με κάποιες απουσίες. Όταν κάνεις έναν προγραμματισμό με απουσίες σε θέσεις κλειδιά δεν είναι εύκολο".

Για την εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο τόνισε: " Έγινε ένα πολύ καλό παιχνίδι και από τις δύο ομάδες. Όταν παίζεις με 10 πίακτες οργανώνεσαι και είσαι πιο συγκεντρωμένος. Δεν κερδίζει πάντα αυτός που παίζει με 11 ενώ οι παίκτες μου αντέδρασαν θετικά".

Για το πώς αισθάνεται από την στάση της διαιτησίας: " Έχω πει κι άλλες φορές στον 1,5 χρόνο που είμαι εδώ ότι στα πειρσσότερα ματς ήταν εναντίον μας η διαιτησία. Όταν δεν έχεις το 50-50 δεν είναι εύκολο να κερδίσεις. Εμείς δεν το έχουμε αυτό. Τι να κάνουμε. Ίσως θα πρέπει να φωνάζουμε λίγο παραπάνω. Φιλοσοφία του προέδρου είναι να μην διαμαρτύρεται για τη διαιτησία. Δεν θέλουμε να μας ευνοούνε αλλά να έχουμε ένα 50-50".
Όλα τα λεφτά...
Το ανοιχτό και επιθετικό παιχνίδι από τις δύο ομάδες. Ίσως το πιο χορταστικό, όσον αφορά το θέαμα, πρώτο ημίχρονο έως τώρα στο φετινό πρωτάθλημα
Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Την απόφαση του Σπάθα να αποβάλει με απευθείας κόκκινη τον Ντε Νίγκρις στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου.
To Live του αγώνα... Του Δημήτρη Χονδρογιάννη
Η 11άδα των φιλοξενούμενων Άρης
Ιομάρ Μαζίνιο: Σηφάκης, Αράνο, Κουλουχέρης, Ναφτί, Κάλβο, Φερναντέζ, Κόκε, Αμπρέου, Νασούτι, Γκαρσία, Φλάβιο.
Η 11άδα των γηπεδούχων Λάρισα
Μαρίνος Ουζουνίδης: Μάλαρζ, Μπουκουβάλας, Βενετίδης, Κυριακίδης, Ντε Νίγκρις, Τουάμα, Σίμιτς, Ααράμπ, Ρομέου, Μελίσσης, Αμπουχατζίρα.
Στοιχεία Αγώνα

1' Έναρξη αγώνα
8' Γκολ Λάρισα Σίμιτς
Καταπληκτική εκτέλεση φάουλ του Σίμιτς, με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα της εστίας του Σηφάκη, για το 1-0.
14' Κόρνερ Άρης
14' Ευκαιρία Άρης
Ο Κόκε κάνει το σουτ μέσα από την μεγάλη περιοχή, η μπάλα κατευθυνόταν στα δίχτυα, αλλά ο Αμπρέου απέκρουσε με το κεφάλι το σουτ του... συμπαίκτη του, ενώ ταυτόχρονα ήταν σε θέση οφσάιντ.
18' Σουτ Άρης Αμπρέου
Καλό σουτ του Αμπρέου, με τον Μάλαρζ να αποκρούει εντυπωσιακά.
19' Κόρνερ Άρης
22' Κόρνερ Άρης
24' Κίτρινη κάρτα Λάρισα Βενετίδης
25' Γκολ Άρης Αμπρέου
Εκτέλεση κόρνερ από τον Γκαρσία, ο Αμπρέου μέσα από την μικρή περιοχή παίρνει την κεφαλιά και στέλνει την μπαλα στα δίχτυα για το 1-1.
27' Γκολ Λάρισα Τουάμα
Καταπληκτικό σε εξέλιξη παιχνίδι στο "Αλκαζάρ", όπου ο Βενετίδης κάνει την μπαλιά από τα αριστερά και ο Τουάμα με πλασέ στην κίνηση δίνει προβάδισμα στην ΑΕΛ.
33' Γκολ Άρης Κόκε
Οι αμυντικοί της Λάρισας δεν μπόρεσαν να απομακρύνουν την μπάλα, η οποία έφτασε στον Κόκε που έκανε το χαμηλό σουτ και έστειλε την μπάλα να αναπαυθεί στα δίχτυα της εστίας του Μάλαρζ.
35' Σουτ Λάρισα Μπουκουβάλας
Σουτ του Μπουκουβάλα με την μπάλα να περνάει άουτ.
37' Σουτ Λάρισα Τουάμα
Καλό σουτ του Τουάμα, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.
45' Κόκκινη κάρτα Λάρισα +1 Ντε Νίγκρις
Ο Η.Σπάθας αποβάλει με απευθείας κόκκινη τον Ντε Νίγκρις, καθώς θέωρησε ότι χτύπησε εσκεμμένα με τον αγκώνα τον Φερνάντεζ σε μία διεκδίκηση της μπάλας.
45' Κίτρινη κάρτα Άρης +3 Φερνάντεζ
45' Έναρξη καθυστερήσεων
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
46' Αλλαγή παίκτη Άρης
Ο Γκρασιάν στη θέση του Φερναντέζ
46' Αλλαγή παίκτη Λάρισα
Ο Ιγκλέσιας στη θέση του Κυριακίδη.
50' Κίτρινη κάρτα Άρης Νασούτι
54' Δοκάρι Λάρισα Ρομέου
Ξαφνικό, δυνατό σουτ του Ρομέου έξω από την μεγάλη περιοχή, με την μπάλα να χτυπάει στο οριζόντιο δοκάρι.
54' Αλλαγή παίκτη Άρης
Ο Χαβίτο στη θέση του Κάλβο.
55' Σουτ Άρης Χαβίτο
Σουτ του Χαβίτο από πλάγια θέση, με τον Μάλαρζ να σηκώνεται και να αποκρούει εντυπωσιακά σε κόρνερ.
60' Κίτρινη κάρτα Λάρισα Ιγκλέσιας
66' Κόρνερ Άρης
73' Αλλαγή παίκτη Λάρισα
Ο Γιαννακόπουλος στη θέση του Σίμιτς.
73' Αλλαγή παίκτη Άρης
Ο Λαμπριάκος στη θέση του Κουλουχέρη.
74' Κίτρινη κάρτα Άρης Κόκε
77' Σουτ Άρης Χαβίτο
Μακρινό σουτ του Χαβίτο, αλλά η μπάλα πέρασε πολλά μέτρα άουτ.
86' Αλλαγή παίκτη Λάρισα
Ο Μετίν στη θέση του Τουάμα.
90' Έναρξη καθυστερήσεων +3 λεπτά