Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΗΡΑΚΛΗΣ

ΑΕΛ-Ηρακλής 2-1

ΑΕΛ

Η ΑΕΛ πέτυχε μια σπουδαία νίκη στο Αλκαζάρ επί του Ηρακλή με 2-1 σκαρφαλώνοντας έτσι στους 21 βαθμούς

Σε ένα ματς ο θάνατος σου η ζωή μου, η ΑΕΛ πέτυχε μια σπουδαία νίκη επί του Ηρακλή με 2-1, χάρη στα γκολ των Ζέσους στο 46ο λεπτό με κεφαλιά και Ρομέου στο 58' με κοντινό πλασέ. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν το σκορ στο 77' με δυνατό σουτ του Γιάντση, όμως δεν μπόρεσαν να αλλάξουν κάτι μέχρι το τέλος του αγώνα.
Οι συνθέσεις των ομάδων

Γήπεδο: Αλκαζάρ
Διαιτητής: Σιδηρόπουλος (Δωδ/νησου)
Βοηθοί: Τρύφων (Δράμας), Γούκος (Ηπείρου)
Παρατηρητής: Σκουφίτσας (Αθηνών)
4ος: Αρετόπουλος (τρικάλων)

ΑΕΛ(Ουζουνίδης): Βιέρα, Βενετίδης(Τουάμα 31'), Νταμπίζας, Βελάσκο, Μελίσσης, Ιγκλέσιας, Φλάβιο, Κατσιαρός(Κυριακίδης 73'), Μετίν(Κάσας 88'), Ρομέου, Ζέσους.

Ηρακλής(Κωφίδης): Φερνάντες, Μάρτιος, Γιαννούλης, Παπαστεργιανός(Μάρα 64'), Κατσαμπής, Ηλιάδης, Παπαζαχαρίας, Επστάιν, Μιλάνο, Κονέ(Βέλλιος 77'), Μπόσνιακ(Γιάντσης 64').

Κίτρινες: Ιγκλέσιας(19' ΑΕΛ), Γιαννούλης(24' Ηρακλής), Ζέσους(31' ΑΕΛ), Κατσαμπής(45' Ηρακλής), Ηλιάδης(83' Ηρακλής).
Κόκκινες: -

Με μια ματιά

Κρίσιμη αναμέτρηση και για τις δυο ομάδες που ήθελαν τους βαθμούς για να ξεκολλήσουν από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν την αναμέτρηση με μοναχικό προωθημένο τον Ρικάρντο Ζέσους και πίσω του τους Μετίν, Ρομέου και Φλάβιο.Από την πλευρά τους οι φιλοξενούμενοι, κατέβηκαν με το γνωστό επιθετικό σχήμα των Μπόσνιάκ, Επστάιν, Κονέ και Μιλάνο.

Το παιχνίδι ξεκίνησε σε έναν πολύ καλό αγωνιστικό χώρο, με την ΑΕΛ να έχει τον έλεγχο του αγώνα στα πρώτα λεπτά, αλλά τον Ηρακλή να δημιουργεί την πρώτη φάση στο 3ο λεπτό. Ο Μπόσνιάκ από καλή θέση μέσα στην περιοχή έκανε ένα σουτ, με την μπάλα να περνά άουτ.

Η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε στο 8', όταν ο Φλάβιο με προσωπική ενέργεια ανέβηκε από τα δεξιά και έβγαλε ωραία σέντρα μέσα στην περιοχή του Φερνάντες. Εκεί ο Ζέσους πήδηξε πιο ψηλά από όλους, όμως η κεφαλιά του πέρασε λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Πορτογάλου τερματοφύλακα.

Λίγες φάσεις και πολλά νεύρα

Το ματς μέχρι και το τέλος του πρώτου μέρους δεν είχε φάσεις για να περιγράψουμε, αφού τα πολλά λάθη στον χώρο του κέντρου και τα δυνατά μαρκαρίσματα, ήταν εκείνα που κυριάρχησαν στο μεγαλύτερο διάστημα.

Μόνο αξιοσημείωτο η αναγκαστική αλλαγή του Στέλιου Βενετίδη στο 31ο λεπτό, με τον Τουάμα να περνά στην θέση του και να χάνει μια σχετικά καλή ευκαιρία στο 38', όταν και βρέθηκε σε καλή θέση, όμως το σουτ του πέρασε ψηλά άουτ.

Ζέσους εσύ σούπερ σταρ

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο για τους γηπεδούχους, καθώς άνοιξαν το σκορ στην πρώτη φάση. Συγκεκριμένα ο Τουάμα με προσωπική ενέργεια ανέβηκε από τα αριστερά και έκανε την σέντρα μέσα στην περιοχή του Φερνάντες. Εκεί οι αμυντικοί του Γηραιού "κοιμήθηκαν", με τον Ζέσους να πηδά μόνος του και με κεφαλιά να κάνει το 1-0.

Δυο λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι έφτασαν κοντά στην ισοφάριση, όταν σε εκτέλεση κόρνερ του Επστάιν ο Παπαστεργιανός έπιασε δυνατή κεφαλιά, η οποία όμως πέρασε λίγο δίπλα από το οριζόντιο δοκάρι του Βιέρα.

Ηρακλής κερνάει, ΑΕΛ πίνει

Στο 54ο λεπτό ο Ηρακλής έχασε μια απίστευτη ευκαιρία για να φέρει το ματς στα ίσια. Συγκεκριμένα ο Μπόσνιακ μπήκε μέσα στην περιοχή της ΑΕΛ από τα αριστερά και έφτασε απέναντι από τον Βιέρα. Εκεί αντί να πλασάρει έκανε πάσα δεξιά στον Ηλιάδη, που έχασε τον βηματισμό του και δεν μπόρεσε να πλασάρει σε κενή εστία.

Η τύχη τιμώρησε με τον πιο σκληρό τρόπο τους παίκτες του Σάββα Κωφίδη, που στην επόμενη φάση είδαν τον Ρομέου να στέλνει την μπάλα για δεύτερη φορά στα δίχτυα του Φερνάντες.

Συγκεκριμένα ο Μετίν με ωραία μπαλιά βρήκε τον Βραζιλιάνο έξω από την μεγάλη περιοχή του Ηρακλή, και εκείνος αφού μπήκε λίγο μέσα έκανε ωραίο πλασέ, κάνοντας το 2-0 στο 58'

Στο 73ο λεπτό η ΑΕΛ έκανε και δεύτερη αναγκαστική αλλαγή, όταν ο Κατσιαρός έπεσε στο έδαφος και έπιασε το γόνατό του. Την θέση του πήρε ο Ηλίας Κυριακίδης.

Γκολάρα από Γιάντση και 2-1

Στο 77ο λεπτό ο Ηρακλής μείωσε το σκορ σε 2-1 με τον Γιάντση να πετυχαίνει ένα πανέμορφο γκολ. Συγκεκριμένα ο νεαρός μέσος του Γηραιού ξεπέρασε με ωραία ντρίπλα τον Μελίσση και όπως γύρισε το σώμα του έκανε δυνατό σουτ από το ύψος της μεγάλη περιοχής, στέλνοντας την μπάλα στο δεξί παραθυράκι του Βιέρα.

Η ΑΕΛ έχασε άλλη μια καλή ευκαιρία στο 83', όταν ο Μετίν έκανε καλό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, με την μπάλα να κοντράρει πάνω στον Κατσαμπή και να πηγαίνει προς την εστία. Τελευταία στιγμή ο Φερνάντες έδιωξε σε κόρνερ.

Το παιχνίδι τελείωσε με την ΑΕΛ να παίρνει μια πολύ σημαντική νίκη επί του Ηρακλή με 2-1.

Συνέντευξη Τύπου από τον Πάρη Τσελεπίδη

Σάββας Κωφίδης (προπονητής Ηρακλή): "Είχαμε ένα πρώτο ημίχρονο στο οποίο η Λάρισα είχε την κατοχή της μπάλας σχεδόν σε όλο το πρώτο ημίχρονο αφού εμείς είχαμε προβλήματα στον χώρο του κέντρου. Πολύ εύκολα χάναμε μπάλες ακόμα και όταν κερδίζαμε την μπάλα με αποτέλεσμα η Λάρισα να μας δημιουργήσει προβλήματα που δεν ήταν τόσο σοβαρά ώστε να δεχθούμε γκολ. Στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου δεχθήκαμε πάλι πολύ εύκολα γκολ και άλλο ένα στο πρώτο δεκάλεπτο για να αρχίσει η ομάδα να παίζει. Ίσως να αλλάζανε τα πράγματα να ισοφαρίζαμε στην φάση που είχαμε και να είχαμε και μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση να διεκδικήσουμε το παιχνίδι. Χρειαζόμαστε μεγαλύτερη αυτοσυγκέντρωση αφού δεχθήκαμε πολύ γρήγορα γκολ κάτι σημαντικός την ψυχολογία των παικτών για να διεκδικήσουμε κάτι καλύτερο".

Για το ότι ήταν το τρίτο παιχνίδι που ο Ηρακλής παθαίνει μπλακ άουτ στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου σχολίασε: "Οι παίκτες μπαίνουν στο ημίχρονο. 15΄ ξεκουράζονται, ηρεμούν και μπαίνουν πιο αποφασισμένοι αλλά όπως βλέπετε δεν έχουμε την αυτοσυγκέντρωση που χρειάζεται".

Για το ότι ο Ηρακλής έχει πιο απειλητικός με τους Βέλλιο και Γιάντση είπε: "Ο Ηρακλής έγινε πιο επικίνδυνος πριν μπει ο Βέλλιος. Με τους Ηλιάδη και Μάρα ενώ ήταν και ερωτηματικό η κατάσταση του Ηλιάδη".

Για τα δύο παιχνίδια με Καβάλα και ΠΑΟΚ στο Καυτανζόγλειο Στάδιο τόνισε: "Έχουμε το επόμενο παιχνίδι που είναι η Καβάλα και πάμε να το παίξουμε βρίσκοντας τις ψυχικές δυνάμεις για να το κερδίσουμε και πάμε για αυτό".

Μαρίνος Ουζουνίδης (προπονητής Λάρισα): "Αξίζουν πολλά συγχαρητήρια στους ποδοσφαιριστές μου κυρίως για την ηρεμία που είχανε στο παιχνίδι παρά την κρισιμότητά του και την θέληση που είχαμε. Είχαμε πει από την αρχή ότι θα έπρεπε να ετοιμάσουμε τις φάσεις και να εκμεταλλευτούμε τις αδυναμίες του Ηρακλή. Στο πρώτο ημίχρονο φθάναμε εύκολα στην περιοχή του Ηρακλή αλλά δεν δημιουργήσαμε προϋποθέσεις. Στο δεύτερο ημίχρονο με το πρώτο μας γκολ να ήταν από μία φάση που είχαμε δουλέψει στις προπονήσεις.

Σταθήκαμε βέβαια και λίγο τυχεροί αλλά ήταν και ικανότητα του τερματοφύλακά μας στην φάση που ο Ηρακλής μπορούσε να ισοφαρίσει. Θα μπορούσε βέβαια να ήταν και πιο εύκολη η νίκη μας αν δεν έμπαινε το γκολ του Γιάντση. Δεν είμαι σίγουρος και για την φάση του γκολ που μας ακυρώθηκε που δεν φάνηκε από τον πάγκο όπου ήμουνα. Πήραμε μία καλή νίκη μετά από μία καλή εμφάνιση"

.

Για την αλλαγή του Βενετίδη δήλωσε: " Η αλλαγή του Βενετίδη ήταν αναγκαστική γιατί αισθάνθηκε κάποιες ενοχλήσεις στον δικέφαλο. Μας αποπροσανατόλισε λίγο αλλά και ο Φλάβιο τα πήγε καλά".Για την συνέχεια του πρωταθλήματος τόνισε: "Πήραμε μία νίκη αλλά θα χρειαστούν ακόμα πέντε. Ήταν σημαντική όμως γιατί ήρθε επί ενός αντιπάλου που είναι στην ίδια κατάσταση με μας και να μας δώσει περισσότερη ηρεμία έξω από την ομάδα. Έχουν έρθει πολλοί νέοι παίκτες που θα πρέπει να προσαρμοστούν αλλά είναι πάρα πολύ καλοί και θα βοηθήσουν την ομάδα. Ίσως θα χρειαζόμασταν και περισσότερες νίκες αν δεν κερδίζαμε αυτό το παιχνίδι".

Για τους τρεις ποδοσφαιριστές που βρίσκονται στην Λάρισα για να αποκτηθούνε υποστήριξε: " Νομίζω ότι είμαστε κοντά". Για το παιχνίδι που ακολουθεί στα Γιάννενα είπε: " Και το παιχνίδι πάντως που έχουμε στα Γιάννενα θα είναι καθοριστικό και θα κοιτάξουμε να πάρουμε ένα θετικό αποτέλεσμα που θα είναι ανάσα για μας χωρίς η ήττα να είναι καταστροφή για μας".

Όλα τα λεφτά...

Ο Τουμέρ Μετίν για άλλο ένα παιχνίδι έκανε την διαφορά για την ομάδα της ΑΕΛ, αφού η παρουσία του σε όλη την διάρκεια του αγώνα ήταν καθοριστική έτσι ώστε να φύγει η ομάδα του νικήτρια.

Ας ξεχάσουμε καλύτερα...

Τους δυο κεντρικούς αμυντικούς του Ηρακλή. Και στα δυο γκολ, οι δίδυμο του Ηρακλή πιάστηκε στον ύπνο, με αποτέλεσμα ο Ζέσους και ο Ρομέου να πετύχουν δυο εύκολα γκολ.

To Live του αγώνα...

Η 11άδα των φιλοξενούμενων Ηρακλής
Φερνάντες, Μάρτος, Γιαννούλης, Κατσαμπής, Παπαστεριανός, Ηλιάδης, Παπαζαχαρίας, Ηλιάδης, Μιλάνο, Επστάιν, Μπόσνιακ, Κονέ
Η 11άδα των γηπεδούχων ΑΕΛ
Βιέρα, Βενετίδης, Νταμπίζας, Μετίν, Ζέσους, Φλάβιο, Ρομέου, Βελάσκο, Ιγκλέσιας, Μελίσσης, Κατσιαρός
1' Έναρξη αγώνα
2' Σουτ Ηρακλής Μπόσνιακ
Σουτ του Μπόσνιακ από το ύψος της περιοχής, η μπάλα κατέληξε άουτ
8' Κεφαλιά ΑΕΛ Ζέσους
Σέντρα του Φλάβιο από τα δεξιά, ο Ζέσους έκανε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ
18' Σουτ ΑΕΛ Μετίν
Σουτ από τον Τουμέρ Μετίν, η προσπάθεια του άσου της ΑΕΛ κατέληξε άουτ
19' Κίτρινη κάρτα ΑΕΛ Ιγκλέσιας
24' Κίτρινη κάρτα Ηρακλής Γιαννούλης
30' Σχόλιο
Τίποτα το ιδιαίτερο έως τώρα στο παιχνίδι
30' Αλλαγή παίκτη ΑΕΛ
Ο Τουάμα στη θέση του Βενετίδη
31' Κίτρινη κάρτα ΑΕΛ Ζέσους
38' Αλλαγή παίκτη ΑΕΛ Ρομέου
Σουτ στην κίνηση από τον Ρομέου, η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Φερνάντες
45' Έναρξη καθυστερήσεων 2 λεπτά
45' Κίτρινη κάρτα Ηρακλής Κατσαμπής
Για φάουλ στον Τουάμα στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
47' Γκολ ΑΕΛ Ζέσους
Η ΑΕΛ ανοίγει το σκορ με το καλημέρα στο δεύτερο ημίχρονο! Έπειτα από σέντρα ακριβείας του Τουάμα από τα αριστερά, ο Ζέσους με κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής "νικάει" τον Φερνάντες και δίνει το προβάδισμα στην ομάδα του
48' Ευκαιρία Ηρακλής Παπαζαχαρίας
Ο Επστάιν εκτέλεσε το κόρνερ, ο Παπαζαχαρίας έπιασε τη δυνατή κεφαλιά μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ
54' Ευκαιρία Ηρακλής Μπόσνιακ
Ο Μπόσνιακ τετ α τετ με τον Βιέρα, προτιμά ωστόσο να γυρίσει παράλληλα στον Ηλιάδη με αποτέλεσμα να χαθεί σημαντική ευκαιρία για το Γηραιό προκειμένου να επιστρέψει στο παιχνίδι
56' Ευκαιρία ΑΕΛ Μετίν
Με απευθείας εκτέλεση φάουλ από τα δεξιά της περιοχής ο Μετίν προσπαθεί να αιφνιδιάσει τον Φερνάντες, ωστόσο ο Πορτογάλος απομάκρυνε σε κόρνερ
58' Γκολ ΑΕΛ Ρομέου
Ο Τουμέρ Μετίν με έξοχη πάσα έβγαλε σε θέση βολής τον Ρομέου, ο οποίος στο τετ α τετ πλάσαρε ιδανικά τον Φερνάντες για το 2-0
64' Αλλαγή παίκτη Ηρακλής
Ο Γιάντσης στη θέση του Μπόσνιακ
Ο Μάρα στη θέση του Παπαστεριανού
73' Αλλαγή παίκτη ΑΕΛ
Ο Κυριακίδης στη θέση του Κατσιαρού
77' Γκολ Ηρακλής Γιάντσης
Τρομερό γκολ από τον Γιάντση! Με δυνατό σουτ, αρκετά μέτρα έξω από τη μεγάλη περιοχή, ο άσος του Ηρακλή μειώνει σε 2-1
78' Αλλαγή παίκτη Ηρακλής
Ο Βέλλιος στη θέση του Κονέ
82' Ευκαιρία ΑΕΛ Μετίν
Ο Μετόν επιχείρησε το σουτ από το ημικύκλιο της περιοχής, η μπάλα κόντραρε και πήρε τροχιά προς τα δίχτυα, ωστόσο ο Φερνάντες έπεσε και απομάκρυνε σε κόρνερ
83' Κίτρινη κάρτα Ηρακλής Ηλιάδης
89' Αλλαγή παίκτη ΑΕΛ
Ο Κάσας στη θέση του Μετίν
90' Έναρξη καθυστερήσεων 4 λεπτά