Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΑΙΓΑΛΕΩ

Αιγάλεω-ΟΦΗ 1-2

ΟΦΗ: Μάουρερ, Νουαφόρ

Ο ΟΦΗ με γκολ των Ρουμπάκη και Νουαφόρ επιβλήθηκε 2-1 του Αιγάλεω που κινδυνεύει άμεσα με υποβιβασμό

Το πρόγραμμα στις τέσσερις αγωνιστικές που απομένουν μόνο αισιοδοξία δεν μπορεί να δημιουργήσει στους γηπεδούχους. Από την άλλη πλευρά, η ομάδα του Ράινερ Μάουρερ "έβγαλε τα σπασμένα" της εντός έδρας ήττας από την Κέρκυρα και μπήκε ξανά δυνατά στη διεκδίκηση μιας θέσης που οδηγεί στο Κύπελλο UEFA.
Τα γκολ για τους φιλοξενούμενους πέτυχαν οι Ρουμπάκης (15') και Νουαφόρ (87'), ενώ για τους γηπεδούχους είχε ισοφαρίσει ο Παπουτσής (37') με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.
td> Οι συνθέσεις των ομάδων
Αιγάλεω (Στέλιος Πούλος): Γιάννου, Κουμορτζί, Παπουτσής, Νικολόπουλος (88' Πετρόπουλος), Εντουσέι, Σίμανεκ, Σκοπελίτης, Μουστόγιαννης, Ψωμάς, Γιάντσετιτς (73' Τσάτσος), Τουρνάς (56' Σέζαρεκ).

ΟΦΗ (Ράινερ Μάουρερ): Σηφάκης, Ουέλινγκτον (84' Γκονζάλες), Μπελεβώνης, Πίτσος, Νουαφόρ, Οφορίκουε, Ισά, Ρουμπάκης (76' Μονιάκης), Σφακιανάκης, Κωνσταντινίδης, Εντνίλσον (59' Τσίπεφ).

Διαιτητής: Η. Τσίκινης (Μεσσηνίας)
Βοηθοί: Η. Φίτσας (Πρέβεζας) / Γ. Λιόλιος (Λάρισας)
Κίτρινες: Σκοπελίτης, Νικολόπουλος, Ψωμάς (Αιγάλεω) / Εντνίλσον, Πίτσος, Ισά (ΟΦΗ)
td> Με μια ματιά
Οι παίκτες του Αιγάλεω ξεκίνησαν δυνατά την αναμέτρηση και προσπάθησαν ν' απειλήσουν στα πρώτα λεπτά, με την εκτέλεση φάουλ του Εντουσέϊ (3') αλλά ο Σηφάκης ήταν στην σωστή θέση και παραχώρησε κόρνερ. Απο εκείνο το σημείο και μετά οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοση τους με αποτέλεσμα οι φάσεις να διαδέχονται η μια την άλλη, μπροστά απο τις δυο εστίες.

Στο 9', ο Οφορίκουε μπήκε στην περιοχή και έκανε σουτ, όμως ο Γιάννου κατάφερε ν' απομακρύνει την μπάλα, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Νικολόπουλος έκανε σουτ απο κοντινή απόσταση, αλλά ο Σηφάκης ήταν και πάλι στην σωστή θέση, με αποτέλεσμα να μπλοκάρει την μπάλα.

Οι Κρητικοί ήταν αυτοί που κατάφεραν να προηγηθούν με την συμπλήρωση 15 λεπτών στον αγώνα. Ο Οφορίκουε έκανε παράλληλη πάσα στο ύψος της περιοχής του Αιγάλεω, ο Σφακιανάκης προσποιήθηκε και άφησε την μπάλα να περάσει κάτω απο τα πόδια του για να φθάσει στον Νουαφόρ που τροφοδότησε τον Ρουμπάκη στ' αριστερά και εκείνος με εξαιρετικό σουτ απο τ' αριστερά έστειλε την μπάλα στην γωνία του Γιάννου, που έπεσε στην πορεία της μπάλας αλλά δεν μπόρεσε να κάνει κάτι για να κρατήσει ανέπαφη την εστία του.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ξεπεράσουν το σοκ απο το γκολ και να βγουν στην επίθεση για να φθάσουν στην ισοφάριση και μετά το πρώτο ημίωρο άρχισαν να πλησιάζουν και πάλι με αξιώσεις την αντίπαλη εστία. Στο 31', ο Γιάντσετιτς βρέθηκε απο τα δεξιά και επιχείρησε σουτ, αλλά η μπάλα σταμάτησε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων του Σηφάκη.

Δυο λεπτά αργότερα ο Σφακιανάκης επιχείρησε σουτ απο το ύψος της περιοχής του Αιγάλεω, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ, ενώ στην επόμενη φάση το Αιγάλεω έχασε μια εξαιρετική ευκαιρία για να ισοφαρίσει. Ο Κουμορτζί ξέφυγε απο τον Ουέλινγκτον και βρέθηκε στην πλάτη της άμυνας του ΟΦΗ απέναντι απο τον Σηφάκη, όμως το πλασέ που επιχείρησε ήταν απογοητευτικό καθώς έστειλε την μπάλα άουτ.

Στο 36' το "Σίτι" κέρδισε πέναλτι σε μια αμφισβητούμενη φάση. Ο Μουστόγιαννης "τσίμπησε" την μπάλα μέσα στην περιοχή μπροστά απο τον Μπελεβώνη, ο αμυντικός του ΟΦΗ άπλωσε το πόδι στην προσπάθεια του ν' απομακρύνει την μπάλα, αλλά ο μέσος του Αιγάλεω βρέθηκε στο έδαφος και ο Τσίκινης έδειξε την "άσπρη βούλα", με τους παίκτες του Μάουρερ να διαμαρτύρονται οτι ο ποδοσφαιριστής των γηπεδούχων πήγε στο πόδι του Μπελεβώνη παρά το αντίθετο (κάτι τέτοιο δείχνει και η τηλεόραση...).

Ο Παπουτσής ήταν αυτός που ανέλαβε να εκτελέσει την εσχάτη των ποινών και με δυνατό σουτ νίκησε τον Σηφάκη και ισοφάρισε για τους γηπεδούχους, που ήθελαν πάση θυσία τη νίκη για να ελπίζουν στην παραμονή. Η φάση του πέναλτι είχε εξαγριώσει τους πάντες στον πάγκο των Κρητικών, αλλά και τους οπαδούς των φιλοξενούμενων με αποτέλεσμα ν' αρχίσουν τα υβριστικά συνθήματα για τον Ηρακλή Τσίκινη που διέκοψε την αναμέτρηση στο 40', για τις απαραίτητες συστάσεις απο τα μεγάφωνα. Στα λεπτά που απέμεναν δεν έγινε κάτι το ιδιαίτερο και οι δυο ομάδες πήγαν ισόπαλες (1-1) στ' αποδυτήρια.

Στο πρώτο τέταρτο του β' ημιχρόνου οι δυο ομάδες αναλώθηκαν σε διαδοχικά φάουλ με αποτέλεσμα να μην υπάρχει ρυθμός ανάλογος με αυτός στο πρώτο 45λεπτο. Η πρώτη αξιόλογη φάση έγινε στο 63', όταν ο Σέζαρεκ βγήκε απο τα δεξιά και γύρισε την μπάλα στο ύψος της μικρής περιοχής, όπου ο Γιάντσετιτς έκανε την προβολή αλλά η μπάλα πέρασε παράλληλα απο την εστία του Σηφάκη.

Το "Σίτι" ήταν αυτό που προσπαθούσε να φθάσει στο δεύτερο γκολ με τον ΟΦΗ να είναι προσεκτικός και να προσπαθεί να "χτυπήσει" στις αντεπιθέσεις. Στο 70ο λεπτό οι Κρητικοί είχαν την πρώτη επίσκεψη στα καρέ του Γιάννου στο β' ημίχρονο, όταν ο Νουαφόρ άφησε την μπάλα για τον Οφορίκουε, ο Γκανέζος επιθετικός μπήκε στην περιοχή του Αιγάλεω και προσπάθησε να σουτάρει αλλά η μπάλα χτύπησε σε συμπαίκτη του και κατέληξε άουτ.

Οι παίκτες του Στέλιου Πούλου συνέχισαν να έχουν την κατοχή της μπάλας, όμως όσο η αναμέτρηση πλησίαζε προς την λήξη οι προσπάθειες τους ήταν βεβιασμένες, με αποτέλεσμα να μην μπορούν να πλησιάσουν και ν' απειλήσουν την εστία του Σηφάκη.

Εκεί που όλα έδειχναν οτι οι φιλοξενούμενοι έχουν συμβιβαστεί με την ισοπαλία ήρθε μια φάση στο 87' για να "παγώσει" τους γηπεδούχους. Οι Κρητικοί έκαναν προωθημένη μπαλιά απο τα δεξιά, ο Οφορίκουε χωρίς αντίπαλο πήρε την κεφαλιά και τροφοδότησε τον Νουαφόρ που μπήκε στην περιοχή του Αιγάλεω και παρά το γεγονός οτι είχε την πίεση δυο παικτών του "Σίτι" κατάφερε να πλασάρει τον Γιάννου και να κάνει το 2-1 για τους "μελανόλευκους".

Στα λεπτά που απέμεναν οι γηπεδούχοι προσπάθησαν ν' αντιδράσουν, όμως δεν είχαν δυναμείς για να φθάσουν στην ισοφάριση και πλέον το Αιγάλεω κινδυνεύει άμεσα με υποβιβασμό.
td> Συνέντευξη Τύπου
Στέλιος Πούλος
"Ηταν πολύ σημαντικό παιχνίδι. Προσπαθήσαμε να φέρουμε το σκορ εκεί που θέλαμε στο πρώτο ημίχρονο και ισοφαρίσαμε. Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι έμοιαζε με ρώσικη ρουλέτα. Ηταν φανερό ότι μία φάση θα έκρινε το αποτέλεσμα. Λογικό ήταν να κυνηγήσουμε το γκολ μέχρι το τέλος. Μία προσωπική φάση του Νουαφόρ όμως μας στοίχισε. Δεν έχουμε άσχημη ομάδα. Παίζουμε με πολύ άγχος τους τελευταίους 2 μήνες. Το πρωτάθλημα όμως δεν τελείωσε ακόμα.

Δεν καταλαβαίνω αυτή την ερώτηση. Να συνομιλήσω με τον κόσμο; Τι να πω στον κόσμο; Ως ομάδα κάνουμε το καλύτερο δυνατό, αυτό μπορούμε αυτό παίζουμε. Θα δώσουμε αγώνα μέχρι τέλους, έχουμε πολύ άγχος και πίεση, αναγνωρίζω ότι είμαστε σε δύσκολη θέση, όμως τίποτα δεν έχει τελειώσει, έχουμε τέσσερα ματς".

Ράινερ Μάουρερ
"Νομίζω ότι νικήσαμε δίκαια. Ισοφαριστήκαμε στο πρώτο ημίχρονο αλλά στο δεύτερο βρήκαμε την ευκαιρία να φτάσουμε στη νίκη. Τώρα έχουμε την ευκαιρία να διεκδικήσουμε την ευρωπαϊκή μας έξοδο. Είναι το δεύτερο κατά σειρά άδικο πέναλτι που καταλογίζεται εις βάρος μας".
td> Όλα τα λεφτά...
Οι επεμβάσεις των Γιάννου και Σηφάκη.
td> Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Τα υβριστικά συνθήματα των οπαδών του ΟΦΗ στο πρώτο ημίχρονο που οδήγησαν σε ολιγόλεπτη διακοπή του αγώνα.
td> To Live του αγώνα...
1' Έναρξη αγώνα Αιγάλεω
2' Σουτ Αιγάλεω
Ο Νικολόπουλος έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, έκανε το δεξί σουτ, αλλά ο Σηφάκης; μπλόκαρε την μπάλα.
4' Φάουλ Αιγάλεω
Ο Εντουσέι εκτέλεσε το φάουλ από μακρινή απόσταση, ο Σηφάκης έδιωξε σε κόρνερ με τις άκρες των δακτύλων του.
10' Ευκαιρία ΟΦΗ
Ο Οφορίκουε βρέθηκε απέναντι στον Γιάννου, έκανε το δεξί σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά ο πορτιέρο των γηπεδούχων απέκρουσε εντυπωσιακά και κράτησε το μηδέν.
13' Ευκαιρία Αιγάλεω
Τετ α τετ του Νικολόπουλου με τον Σηφάκη, ο επιθετικός του Αιγάλεω τσίμπησε την μπάλα προ του Έλληνα πορτιέρο, όμως ο τελευταίος την βρήκε όσο θα ήθελε και απομάκρυνε τον κίνδυνο για την εστία του.
15' Γκολ ΟΦΗ Ρουμπάκης
Ο Νουαφόρ έστρωσε την μπάλα στον Ρουμπάκη, ο οποίος με αριστερό σουτ στην κίνηση μέσα από την περιοχή, έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του Γιάννου.
20' Σουτ ΟΦΗ
Ο Σφακιανάκης επιχείρησε το δεξί σουτ έξω από την περιοχή, ο Γιάννου απομάκρυνε την μπάλα.
24' Κίτρινη κάρτα ΟΦΗ Εντνίλσον
25' Κίτρινη κάρτα ΟΦΗ Πίτσος
28' Κίτρινη κάρτα Αιγάλεω Σκοπελίτης
33' Σουτ ΟΦΗ
Δεξί σουτ του Σφακιανάκη έξω από την περιοχή, η μπάλα άουτ.
34' Ευκαιρία Αιγάλεω
Απίθανη ευκαιρία για το Αιγάλεω. Ο Κουμορτζί πέρασε το... μισό ΟΦΗ, έκανε το αριστερό σουτ απέναντι στον Σηφάκη, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι της κρητικής εστίας.
38' Γκολ Αιγάλεω Παπουτσής
Ο Παπουτσής με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι ισοφάρισε σε 1-1. Η παράβαση δόθηκε σε μαρκάρισμα του Μπελεβώνη στον Μουστόγιαννη.
41' Διακοπή αγώνα
Ο Τσίκινης διέκοψε προσωρινά τον αγώνα λόγω υβριστικών συνθημάτων από τους οπαδούς του ΟΦΗ προς το πρόσωπό του.
43' Σχόλιο
Ο αγώνας άρχισε ξανά...
45' Σουτ ΟΦΗ
Σέντρα σουτ του Οφορίκουε από τα δεξιά, έδιωξε σε κόρνερ με τα πόδια ο Γιάννου.
45' Έναρξη καθυστερήσεων Τέσσερα λεπτά
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου ΟΦΗ
50' Σχόλιο
Το δεύτερο μέρος δεν έχει το ρυθμό του πρώτου.
56' Αλλαγή παίκτη Αιγάλεω
Ο Σέζαρεκ πήρε τη θέση του Τουρνά.
59' Κίτρινη κάρτα Αιγάλεω Νικολόπουλος
60' Αλλαγή παίκτη ΟΦΗ
Ο Τσίπεφ στη θέση του Εντνίλσον.
72' Κίτρινη κάρτα Αιγάλεω Ψωμάς
73' Αλλαγή παίκτη Αιγάλεω
Ο Τσάτσος στη θέση του Γιάντσετιτς.
76' Αλλαγή παίκτη ΟΦΗ
Ο Μονιάκης πήρε τη θέση του Ρουμπάκη.
85' Αλλαγή παίκτη ΟΦΗ
Ο Γκονζάλες στη θέση του Ουέλινγκτον.
87' Γκολ ΟΦΗ Νουαφόρ
88' Αλλαγή παίκτη Αιγάλεω
Ο Πετρόπουλος στη θέση του Νικολόπουλου.
90' Έναρξη καθυστερήσεων Πέντε λεπτά
91' Κίτρινη κάρτα ΟΦΗ Ισά